www.ulicaprosta.net
http://www.forum.ulicaprosta.net/

Uzgodniona modlitwa (Mt. 18,19-20) - praktyczne zastosowanie
http://www.forum.ulicaprosta.net/viewtopic.php?f=8&t=1855
Strona 1 z 1

Autor:  Ernest H. [ Wt kwi 26, 2016 8:08 pm ]
Tytuł:  Uzgodniona modlitwa (Mt. 18,19-20) - praktyczne zastosowanie

Mówię wam też: Jeśli dwaj z was na ziemi będą zgodnie prosić o cokolwiek, otrzymają to od mego Ojca, który jest w niebie. (20) Gdzie bowiem dwaj albo trzej są zgromadzeni w moje imię, tam jestem pośród nich."

Ponieważ ostatnio zmagam się ze zrozumieniem praktycznego zastosowania powyższych wersetów, proszę Was o opinie, przemyślenia, doświadczenia z nimi związane. Przede wszystkim interesuje mnie:

1. Jak rozumiecie te słowa Pana Jezusa? Jak je należy poprawnie interpretować?

2. Jakie powinno być praktyczne zastosowanie tych wersetów?

Za wszelkie uwagi, przemyślenia, wnioski będę wdzięczny :)

Autor:  Smok Wawelski [ Śr kwi 27, 2016 11:18 am ]
Tytuł:  Re: Uzgodniona modlitwa (Mt. 18,19-20) - praktyczne zastosow

Kontekst tych wersetów jest wyraźnie wspólnotowy. I to od początku rozdziału aż do końca. Jednomyślność w modlitwie jest bardzo ważna, ale to nie jest jedyny warunek jej wysłuchania - inne warunki są podane w innych tekstach równoległych na temat modlitwy. Czyli jeśli dwóch lub trzech pomodli się jednomyślnie przeciwko woli Bożej [I Jana 5:14] albo nie odpuściwszy najpierw swoim winowajcom [Mar. 11:25], to sama jednomyślność nie jest gwarancją skuteczności modlitwy.

W ówczesnej tradycji żydowskiej istniało przekonanie, że modlitwa może być "prawnie usankcjonowana", jeśli zgromadzi się minjan czyli co najmniej 10 mężczyzn. Tutaj mamy odwołanie się do Tory najpierw w sprawie 2 lub trzech świadków w sprawach praktycznych dotyczących całej społeczności (werset 16) a potem w sprawie otrzymania od Ojca tego, o co proszą dwaj lub trzej (werset 19) - dlatego uważam, że sprawa dotyczy jednomyślności w modlitwie, a nie np. "związywania i rozwiązywania" spraw praktycznych w społeczności, które są stawiane przed całą społecznością (werset 18), a nie przed 2-3 osobami.

Czyli odpowiadając na konkretnie zadane pytania:

1. Te słowa rozumiem w kontekście całej wypowiedzi, która dotyczy relacji w społeczności i jednomyślności w modlitwie (ciekawe jest to, że 2-3 świadków każdej sprawy to jest również minimalna liczba osób, pośród których jest Pan w sensie wspólnotowym gdy się modlą).

2. Praktyczne zastosowanie to zgromadzenie w imieniu Pana Jezusa (czyli za Jego wolą i w Jego autorytecie) i jednomyślność, które są warunkiem (akurat tutaj poruszonym) wysłuchania próśb skierowanych do Ojca. Wynikałoby z tego, że nie jest potrzebna ani minimalna liczba osób nakazana przez ludzką tradycję, ani instytucja ludzka "sankcjonująca" coś, co sankcjonuje obecność samego Pana pośród nas.

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/