www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest Cz mar 28, 2024 6:42 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 81 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: N lis 14, 2021 4:18 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 03, 2021 5:39 pm
Posty: 48
Smok Wawelski napisał(a):
Na prośbę Ernesta: Moja interpretacja podobieństwa o pannach - część 3

Interpretacja podobieństwa

Jeśli w momencie Pochwycenia część wierzących („głupie panny”, które nie czuwają, a ich światłość gaśnie), pozostanie na Dzień Pański czyli m.in. Wielki Ucisk, to ich duch może wtedy nadal być zbawiony. O ile nie zatwardzą serca do końca, oczywiście [Hebr. 3:6-12]. Mogą jako pierwsi zorientować się, co zaszło, a nawet zacząć uświadamiać pozostałych. I oczywiście mogą pokutować. Gdyby jako „głupie panny” utracili zbawienie, to zbawienie ich ducha w Dzień Pański byłoby niemożliwe, ponieważ nie można nawrócić się drugi raz po odpadnięciu od Boga [Hebr. 6:4-6; 10:26-31].


Witam,a co w takim razie z głupimi pannami które nie dożyją pochwycenia i umrą wcześniej z gasnącymi lampami?Nie mając możliwości ewentualnego stania się np. męczennikami w Dniu Pana ?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: N lis 14, 2021 4:24 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 03, 2021 5:39 pm
Posty: 48
Z góry przepraszam że napisałem w niedziele jednak jutro nie będę miał jak pisać prawdopodobnie -postaram się więcej nie łamać zasad


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Pn lis 15, 2021 12:20 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
marekpłock napisał(a):
Witam,a co w takim razie z głupimi pannami które nie dożyją pochwycenia i umrą wcześniej z gasnącymi lampami?Nie mając możliwości ewentualnego stania się np. męczennikami w Dniu Pana?
Nie bardzo rozumiem pytanie. Przecież jeśli umrą przed Pochwyceniem Kościoła, to nie będą reprezentowani przez głupie panny z przypowieści. :shock:


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Pn lis 15, 2021 1:18 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 03, 2021 5:39 pm
Posty: 48
Smok Wawelski napisał(a):
marekpłock napisał(a):
Witam,a co w takim razie z głupimi pannami które nie dożyją pochwycenia i umrą wcześniej z gasnącymi lampami?Nie mając możliwości ewentualnego stania się np. męczennikami w Dniu Pana?
Nie bardzo rozumiem pytanie. Przecież jeśli umrą przed Pochwyceniem Kościoła, to nie będą reprezentowani przez głupie panny z przypowieści. :shock:


Czyli wynikało by z tego jak rozumiem ,że umarły niezbawione a osoby które miały szczęście dotrwać do wielkiego ucisku mają szansę się upamiętać ,pokutować i zostać zbawionymi??


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Pn lis 15, 2021 10:45 pm 
Offline

Dołączył(a): Cz wrz 15, 2011 11:23 pm
Posty: 452
Witaj Marku

Przypowieść o 10 dziewicach jest wyjątkowa pod tym względem, że jako jedyna bezpośrednio mówi o królestwie niebieskim w formie przyszłej w odróżnieniu do innych, które rozciągają się w czasie i do tego chyba odniósł się Smok Wawelski.

"Wtedy królestwo niebieskie będzie podobne do.." [Mt 25:1] w kontraście do "królestwo niebieskie jest podobne do.." [Mt 13:44]

Rozumiejąc to należy sobie zadać kolejne pytanie; Kim są owe 10 panien?

5 mądrych oraz 5 głupich. Różni chrześcijanie różnie to interpretują. Jedna interpretacja przedstawia 5 mądrych panien jako osoby zbawione oraz 5 głupich jako osoby niezbawione.

Inna interpretacja, którą podzielam przedstawia owe 10 panien jako osoby wierzące lecz jedne są wierne drugie nie. Są oczywiście jeszcze inne interpretacje.

To jak zinterpretuje się ową przypowieść moim zdaniem będzie mieć wpływ na interpretację kolejnej przypowieści o talentach (Może kiedyś przedyskutujemy ją w innym wątku?)

Dlaczego uważam, że mowa jest o osobach zbawionych?

1. Zarówno mądre jak i głupie nazwane są dziewicami [parthenos]
2. Zarówno mądre jak i głupie miały lampy; które wzięły i wyszły razem na spotkanie oblubieńca. W tych lampach musiała być oliwa.
3. Zarówno mądre jak i głupie czekały na owy okrzyk.
4. Zarówno mądre jak i głupie zasnęły jak i obudziły się gdy rozległ się krzyk: "oblubieniec idzie"

Pierwszą różnicą jest zapas oliwy. Jedne wzięły zapas oliwy w naczyniach drugie nie wzięły.

W tej przypowieści mamy jasno napisane, że przyjście Pana się opóźni [Mt 25:5] co konsekwencji sprawi, że lampy dziewic zaczną przygasać. Zarówno mądre jak i głupie skończyłyby tak sam gdyby nie fakt, że mądre miały zapas oliwy, który posłużył aby ogień mógł płonąć.

"Pożądany skarb i olej są w mieszkaniu mądrego, ale głupiec je trwoni" Przyp 21:20

Rozumiem, że w tym wątku są różne opinie na temat tego czym jest oliwa. Ja osobiście na dziś nie uważam, że reprezentuje Ducha Świętego lecz wierne życie, które oczywiście jest dzięki Duchowi Świętemu lecz wymaga zapierania się samego siebie i brania krzyża dziennie.

Drugą różnicą jest wejście na wesele w kontraście do wykluczenia z wesela na podstawie słów Pana "Nie znam was". Odnośnie tego kim jest małżonka Baranka polecam przeczytanie Obj 19:7-8 oraz Obj 21:1-2, Obj 21:10-14, gdyż to również jest pomocne w zrozumieniu pewnej części przypowieści o 10 dziewicach ale to osobny temat na który warto spędzić więcej czasu.

Również warto zaznaczyć, że wydarzenia z Mt 25:1-30 moim zdaniem dotyczą się przyjścia Pana, które inicjuje dzień Pana podczas którego gniew Boga i Baranka zostanie wylany na tą ziemię. Czyli nie możemy mówić o sądzie ostatecznym gdzie 5 dziewic jest zbawionych a 5 głupich zostaje wrzuconych do jeziora ognistego.
Berto napisał(a):
Czyli wynikało by z tego jak rozumiem ,że umarły niezbawione a osoby które miały szczęście dotrwać do wielkiego ucisku mają szansę się upamiętać ,pokutować i zostać zbawionymi??

Kiedyś staniemy przed trybunałem Chrystusa gdzie jako wierzący zdamy sprawę przed Bogiem z naszego życia. Każdy otrzyma zapłatę za to co czynił; czy dobro czy zło [2 Kor 5:10] [1 Kor 3:11-15] Wielu z wierzących niestety przekona się, że nie będzie to jedynie wspaniały czas. Rozumiem, że będą poważne konsekwencje niewierności dla wierzących.
Będą wierzący, którzy nie podeptali krwi przymierza [Hbr 10:29] odrzucając Jezusa lecz ich życie również nie było takie do jakiego powołał ich Pan. Rozumiem, że będą zbawieni lecz nie usłyszą dobrych słów oraz otrzymają zapłatę również za zło, które czynili.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Pn lis 15, 2021 11:07 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
marekpłock napisał(a):
Czyli wynikało by z tego jak rozumiem ,że umarły niezbawione a osoby które miały szczęście dotrwać do wielkiego ucisku mają szansę się upamiętać , pokutować i zostać zbawionymi??
Rozumiem, że pytanie jest skierowane do mnie. Czy Tobie chodzi o to, że skoro lampy głupich panien gasną (ale jeszcze nie zgasły), to one umierając w takim stanie przed Wielkim Uciskiem zostaną zbawione? A jeśli w tym stanie dotrwają do Wielkiego Ucisku, to będą miały szansę się upamiętać, pokutować i zachować zbawienie?

Bo tak rozumiem z poprzedniego Twojego pytania:

marekpłock napisał(a):
Witam,a co w takim razie z głupimi pannami które nie dożyją Pochwycenia i umrą wcześniej z gasnącymi lampami?Nie mając możliwości ewentualnego stania się np. męczennikami w Dniu Pana?
Dobrze Cię rozumiem?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Pn lis 15, 2021 11:42 pm 
Offline

Dołączył(a): Cz sty 21, 2016 10:31 am
Posty: 41
To kompilacja kilku wpisów i innych opracowań.
Trzeba też wziąć pod uwagę, że panny to wierzący umarli. Pan Jezus o Łazarzu mówił, że zasnął. Całą Biblia jest pełna "zasnął i został przyłaczony do przodków". Sen jest symblem śmierci. Krzyk jest symbolem Głosu trąby Archanioła. Wtedy powstaną...
Oliwa jest symbolem Ducha. Lampy to nasz ludzki duch zawierający Ducha Świętego. Naczynia to nasza dusza.
Cel wiary , zbawienie dusz. Smok bardzo dobrze rozpracował większość i to się pokrywa.
Panny które nie nabywały oliwy do naczyń, to pasywni wierzący, którzy nie poddawali swojej duszy, by Duch Świety ją napełniał przemieniał w obraz Pana. Ciekawym jest, że nie występuje tu Oblubienica a liczba mnoga panien.
Wiemy, że Oblubienica to ecclesia czyli zbiorowość wszystkich wierzących.
Nabywanie dodatkowej oliwy ozncza trud włożony we wspólpracę z Bogiem, który nas kształtuje, wychowuje, zapieranie się siebie, sięganie po pismo, czytanie, słuchanie, nabywanie Słowa do naszego serca przez umysł. Samo się nic nie zrobi. Trzeba zapłacić cenę. Nabyć. Dar Ducha Świetego jest z łaski i za darmo.
Dużo by pisać.
Ktoś to gdzieś już poukładał więc poszukam. Wersety wielokrotnie przez 9 lat już tu padły ale mogę posklecać to wszystko.
Smok napisał większość b. trafnych rzeczy. Tylko parę ogniw i można to posklecać.
Warto kożystać ze skarbnicy tego co Pa już pokazał innymm braciom. Nie trzeba zgadywać.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Wt lis 16, 2021 12:05 am 
Offline

Dołączył(a): Cz wrz 15, 2011 11:23 pm
Posty: 452
Berto napisał(a):
Trzeba też wziąć pod uwagę, że panny to wierzący umarli

Czasem sen oznacza śmierć a czasem nie. Zauważ, że nawet 1 Tes 4:15 mówi, że gdy Pan przyjdzie nie wszyscy zasną czyli nie wszyscy umrą. Por również Mt 24:42.44 z Mt 25:13

W przypowieści z Mt 25 rozumiem, że sen jest ściśle związany z opóźnieniem się Pana.
Sen nie musi oznaczać czegoś złego lub śmierci lecz zwyczajnie sen. Normalnie o północy się śpi lub po długim czasie [Mt 25:5-6]. W 1 Tes 5:10 masz ciekawy werset.

Berto napisał(a):
Oliwa jest symbolem Ducha

Berto napisał(a):
Nabywanie dodatkowej oliwy ozncza trud włożony we wspólpracę z Bogiem, który nas kształtuje, wychowuje, zapieranie się siebie, sięganie po pismo, czytanie, słuchanie, nabywanie Słowa do naszego serca przez umysł. Samo się nic nie zrobi. Trzeba zapłacić cenę. Nabyć. Dar Ducha Świetego jest z łaski i za darmo.

Z jednej strony piszesz, że oliwa jest symbolem Ducha a z drugiej, że nabywanie oliwy oznacza trud włożony we współpracy z Bogiem.

Jeżeli Oliwa = Duch Święty to nie można go nabywać a taką sytuację masz w Mt 25. Oczywiście mamy się dawać napełniać Duchowi Świętemu, w jaki sposób jest napisane; Ef 5:18-30 i to według mnie ma ścisły związek z Mt 25:1-13
Berto napisał(a):
Warto kożystać ze skarbnicy tego co Pa już pokazał innymm braciom. Nie trzeba zgadywać--

Zgadzam się Berto


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Wt lis 16, 2021 12:24 am 
Offline

Dołączył(a): Cz wrz 15, 2011 11:23 pm
Posty: 452
Berto napisał(a):
---Wiemy, że Oblubienica to ecclesia czyli zbiorowość wszystkich wierzących

Chodzi o to, że z jednej strony masz rację, że Oblubienica to ecclesia czyli zbiorowość wszystkich wierzących pod nowym przymierzem lecz nie zawsze oblubienica oznacza tylko wierzących.

Por przykładowo Obj 19:7-8 z Obj 21:1-2 oraz z Obj 21:9-14

Rozumiem, że oblubienicą jest nowe Jeruzalem w którym oczywiście będzie oblubienica jako kościół. Całość widać moim zdaniem gdy porówna się końcówkę rozdziału 18, początek 19 aż do 8 wersu wraz z rozdziałem 21:1-2 oraz 21:9-14 gdzie wprost jest napisane kto jest małżonką Baranka.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Wt lis 16, 2021 8:47 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 03, 2021 5:39 pm
Posty: 48
Smok Wawelski napisał(a):
marekpłock napisał(a):
Czyli wynikało by z tego jak rozumiem ,że umarły niezbawione a osoby które miały szczęście dotrwać do wielkiego ucisku mają szansę się upamiętać , pokutować i zostać zbawionymi??
Rozumiem, że pytanie jest skierowane do mnie. Czy Tobie chodzi o to, że skoro lampy głupich panien gasną (ale jeszcze nie zgasły), to one umierając w takim stanie przed Wielkim Uciskiem zostaną zbawione? A jeśli w tym stanie dotrwają do Wielkiego Ucisku, to będą miały szansę się upamiętać, pokutować i zachować zbawienie?

Bo tak rozumiem z poprzedniego Twojego pytania:

marekpłock napisał(a):
Witam,a co w takim razie z głupimi pannami które nie dożyją Pochwycenia i umrą wcześniej z gasnącymi lampami?Nie mając możliwości ewentualnego stania się np. męczennikami w Dniu Pana?
Dobrze Cię rozumiem?


Tak


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Wt lis 16, 2021 1:27 pm 
Offline

Dołączył(a): Cz sty 21, 2016 10:31 am
Posty: 41
Pax vobiscum napisał(a):
Berto napisał(a):
---Wiemy, że Oblubienica to ecclesia czyli zbiorowość wszystkich wierzących

Chodzi o to, że z jednej strony masz rację, że Oblubienica to ecclesia czyli zbiorowość wszystkich wierzących pod nowym przymierzem lecz nie zawsze oblubienica oznacza tylko wierzących.

Por przykładowo Obj 19:7-8 z Obj 21:1-2 oraz z Obj 21:9-14

Rozumiem, że oblubienicą jest nowe Jeruzalem w którym oczywiście będzie oblubienica jako kościół. Całość widać moim zdaniem gdy porówna się końcówkę rozdziału 18, początek 19 aż do 8 wersu wraz z rozdziałem 21:1-2 oraz 21:9-14 gdzie wprost jest napisane kto jest małżonką Baranka.


Zgadzam sie w zupełności.
Ja bardziej czytam was wszystkich patrzac na Słowo i badając duchowy przekaz. Czasem niektórzy sami sobie odpowiadają.
Ja bardziej patrzę jako na wzajemne uzupełnianie obrazu o ile tylko stoimy na Słowie i ogólnie zaakceptowanym nauczaniu apostolskim. Oblubienica to Nowa Jeruzalem. Nie ma tu żdnej sprzeczności a jedynie uzupełnienie.
Opis NJ jest duchowy. Ma bramy ze szlachetnymi kamieniami. Kamienie powstaja w ziemi, w ucisku, pod b. wysokim ciśnieniem i bardzo długo. To symbol czegoś pięknego, co powstawało przez cierpienie.
Widzimy zstępujące NJ oraz zstępującą Oblubienicę.
Widzimy, że budujemy się jako kamienie żywe na budowlę Bożą w duchu. Na dom Boży.
O budowli jest dużo.
Podobnie jak z Jezusem. Był Barankiem czy Drzwiami dla owiec? Nie ma tu "czy". Był jednym i drugim. \Poza wykładnią tłumaczenia litery, należy wejżeć na sprawy duchowe używając też i ducha.
Bez sensu jest cytowanie kawałka mojego wpisu i odnoszenie sie do kawałka.
Rozrózniłem przecież aspekt narodzenia się z Ducha od napełniania sie Nim. "bądźcie pełni Ducha"
1 Tes. 5: 19 Ducha nie gaście"
Ef. 5:18 czasownik tryb rozkazujący strona bierna " bądźcie napełniający duchem"
Obj.3:18 nabywanie złota u Pana i maści.
czyli jest to miejsce na nabywanie Czy Pan "sprzedaje" Ducha?
Jeśli weźmiemy pod uwagę, że Maria wylała drogocenny olejek (!) na stopy Pańskie. To ukryte znaczenie, że za ogromną cenę ( sprawdź obecny przelicznik wartości, dni, miesiące lata przepracowane by takową zdobyc).
Oczywistym jest, że samo zbawienie jest za darmo, tak jak nikt z nas na ten świat przychodząc, nie pytał mamy i taty "za ile".
Zbawienie w sensie nowego zrodzenia jest z łaski. Jest jednak werset mówiący o "sprawowaniu swego zbawienia z drżeniem".
Oczywistymm jest, chrześcijanin pasywny nigdy nie wzrośnie i jego potencjał nie przybiera ( talenty), oliwa w naczyniach.
Galacjan mówi o glinianych naczyniach i skarbie.
Maria stłukła naczynie i woń się uniosła. My jesteśmy wonią Chrystusową.
Jozue bodajże gdy ruszył na wrogów, miał z armią ukryte pochodnie w naczyniach. Przekaz, gdy nasze ja przestanie przeszkadzać, zaprzemy się siebie, skruszymy harde ja, wtedy zaświecimy.
Inaczej to będzie teoria. Ja nie świecę. Ale kiedy Pan z łaskidaje mi się zaprzeć, uniżyć, to inni mogą ocenić. Gadka szmatka o świeceniu na niczym spełznie jak tego nie zapraktykujemy. Życie krzyża.
Czy to łatwe? Czy nie wymaga ceny?
Bogaty młodzieniec uważał siebie, ze "ma". Że spełnia. Pan mu na to: oddaj bogactwo. Dotknął tego co najcenniejsze w jego życiu.
Chełpił się, ze pomaga, że kocha, że spełnia zakon. Miał do tego środki. Cwaniaczył. Był szczery. Ale Pan zna serca.
Młodzieniec bogaty odszedł zasmucony.
Cena. O to chodzi w "nabywaniu".
Najlepszy jest Obj 3:18. Nabądź u mnie maści by widzieć.
Podobnie jak niemowlę nic nie robi by dostać pokarm od matki, tak jest z pierwszym czasem chrześcijan. Niewinny, prosty i zdaje sie, że wszyscy są stawiani na drodze by cię karmić.
Potem już trudniej. Zauważasz, że jak nie klekniesz, jak Biblii nie otworzysz, to samo się nie zrobi. Manna znika, bo tylko na jeden dzień. Rano znowu wsatjesz i zbierasz. Nie uprawiasz, ale zbierasz. Tylko tyle i aż tyle mieli zrobić izraelici. Wstać i zbierać.
Jak się " nabywa" oliwy w naczynia, do duszy?
Modlitwa, doświadczenia, zapieranie się siebie. Różnie. Pan wtedy w nas wzrasta. Osiągając cel wiary, zbawienie dusz.
Kto sie łączy z Panem, jest z nim jednym duchem.
To dlaczego upadamy, grzeszymy i wciąż wyrażamy siebie ze swoimi opiniami i kaleczymy innych? Bo wciąż tak wiele z nas a tak mało z Niego.
To zaledwie rozkmina o Duchu w naczyniach.
Mamy często błędną koncepcję związana z brudnymi pieniędzmi.
Jest napisane, byśmy byli szafarzami Słowa. W innym, by nie kupczyć Słowem. Kupczenie jest nadawaniem wartości. A szafarz tylko rozdaje w mądry sposób.

Chaotycznie piszę, ale b. dużo jest o naszym wzroście w poznaniu Pana, w byciu pełnym Słowa, odrzucaniu cielesnych i martwych uczynków, o zmianie myśłenia, o byciu niemowlakami itd.
Te rzeczy nie robią się same. Wspólpraca z Bogiem, to przychodzenie do lustra Słowa i pozwalanie by to on rozcinał w nas Słowem co z ducha a co z duszy.
Tutaj pauza.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Wt lis 16, 2021 1:53 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
marekpłock napisał(a):
Smok Wawelski napisał(a):
Rozumiem, że pytanie jest skierowane do mnie. Czy Tobie chodzi o to, że skoro lampy głupich panien gasną (ale jeszcze nie zgasły), to one umierając w takim stanie przed Wielkim Uciskiem zostaną zbawione? A jeśli w tym stanie dotrwają do Wielkiego Ucisku, to będą miały szansę się upamiętać, pokutować i zachować zbawienie?
Tak
Na tak postawione pytanie odpowiedziałbym "tak".

Zwróć również uwagę, że lampy głupich panien gasły, ale nie jest napisane, że zgasły. Miały oliwę, ale nie miały zapasu i minęły się z Oblubieńcem w krytycznym momencie. Moim zdaniem (choć sama przypowieść o tym nie mówi) gdyby umarły w tym stanie (mając oliwę), to umarłyby zbawione. Gdyby ich lampy całkowicie zgasły, to dopiero taką ilustrację można by zastosować do utraty zbawienia. Ale gdyby mając oliwę minęły się z Panem i dotrwały do Wielkiego Ucisku, to mogłyby wtedy pokutować i zachować zbawienie.

Mam nadzieję, że teraz jest jaśniej.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Wt lis 16, 2021 3:14 pm 
Offline

Dołączył(a): Cz wrz 15, 2011 11:23 pm
Posty: 452
Berto napisał(a):
Podobnie jak z Jezusem. Był Barankiem czy Drzwiami dla owiec? Nie ma tu "czy". Był jednym i drugim. \Poza wykładnią tłumaczenia litery, należy wejżeć na sprawy duchowe używając też i ducha.
Bez sensu jest cytowanie kawałka mojego wpisu i odnoszenie sie do kawałka.

Nie jestem przekonany do Twojej analogii. Nowe Jeruzalem nie jest tym samym co ludzie wierzący jako oblubienica choć są ściśle ze sobą związane. Baranek boży jaki i drzwi dla owiec to ta sama osoba.
Berto napisał(a):
Chaotycznie piszę, ale b. dużo jest o naszym wzroście w poznaniu Pana, w byciu pełnym Słowa, odrzucaniu cielesnych i martwych uczynków, o zmianie myśłenia, o byciu niemowlakami itd.
Te rzeczy nie robią się same. Wspólpraca z Bogiem, to przychodzenie do lustra Słowa i pozwalanie by to on rozcinał w nas Słowem co z ducha a co z duszy.
Tutaj pauza.--

Faktycznie jest trochę chaotycznie. Dużo rzeczy piszesz dobrze ale lepiej mniej a dokładniej moim zdaniem. To samo się dotyczy mnie samego.
Berto napisał(a):
Galacjan mówi o glinianych naczyniach i skarbie.

Kojarzę list do Koryntian mówiący o tym. [2 Kor 4:7]
Berto napisał(a):
Jozue bodajże gdy ruszył na wrogów, miał z armią ukryte pochodnie w naczyniach

Kojarzę podobną historię u Gedeona [Sędz 7:16] lecz nie u Jozuego.
Berto napisał(a):
Najlepszy jest Obj 3:18. Nabądź u mnie maści by widzieć.

Obj 3:18 mówi o kupnie/nabyciu u Pana złota w ogniu wypróbowanego aby się prawdziwe człowiek mógł wzbogacić oraz białych szat. Co do namaszczenie oczów nie ma nic o nabyciu lecz zwyczajnie namaszczeniu aby widzieć. Chociaż możliwe, że czytałeś przekład Warszawski.

Powyższe napisałem abyś mógł sprawdzić fragmenty na które się powołujesz aby w przyszłości mniej błędów popełniać.

Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Śr lis 17, 2021 12:29 am 
Offline

Dołączył(a): Cz sty 21, 2016 10:31 am
Posty: 41
Dzięki Pax za korektę. Gedeon a nie Jozue.II Kor a nie Gal.

Każde tłumaczenie odda to samo znaczenie. Nie ma potrzeby powtarzać "zakup".
W grece jest wymienianie ze spójnikiem łącznym "i".
Sam werset jednak jest bardzo trafiony, bo przesłanie jest to samo. Nabądź złota, dotyczy przeobrażenia naszej duszy na Jego obraz. Złoto jest symbolem boskiej natury.
Złoto w ogniu wypróbowane, oznacza wiarę wypróbowaną w doświadczeniach,przeobrażenie w życiowych trudach.
Osiągając cel wiary, zbawienie dusz.
Paweł "dopełniał" cierpień Chrystusowych na swym ciele. Czy było konieczne coś dodawać do skończonego dzieła? Kol 1:24
Wiara niczym złoto w ogniu wypróbowane. Wracając do Obj .
Nabycie złota w ogniu wypróbowanego jest by: wzbogacić się ( mieć prawdziwą wartośc w oczach Pana), zachowywać wiarę i ufność Heb. 10:38.
Nabycie szaty. Szata jako symbol prowadzenia się w sprawiedliwści (białe).
Nabycie maści, by widzieć to co Bóg czyni. Widzieć Jego wolę a nie nasze koncepcje.
Wrając do panien. Przychylam się do wykładni takiej, gdzie panny to uśpieni wierzący. Po ludzkiemu- umarli.
Dziesięc to liczba kompletna. Dziesięć przykazań, dziesięciu sprawiedliwych w Sodomie, dziesięć sług, dziesięciu oczyszczonych.
Dziesieć to większość z dwunastu. Dwanaście to liczba pełni i doskonałej władzy, zarządzania.
Przed pannami byli wymienieni ludzie wśród swoich ziemskich czynności. U panien nie pojawia się łoże a tam tak.
Pan Jezus wymienia sytuacje ludzi parami. Dwoje robiło to i owo.
Ci ludzie będą zastani za życia. Mniejsza część z dwunastu oznacza, że w skali wieków i wszystkich wierzących , tylko ostatnie pokolenie będzie pochwycone(?) Podczas gdy większość powstanie z martwych.
W obu przypadkach widzimy ludzi przygotowanych jak i nie przygotowanych.
W parach , widać w tajeniczy sposób kryterium. Jest nim stan serca. Oczekiwanie. Stan serca to nie jakieś mistyczne wydarzenie, ale radoś, wiara i ufność w Jezusa, radość w duchu. Bardzo skapy obraz, ale kazdy chyba tak to rozumie.
U panien, obraz jest już bardziej skomplikowany. Widać przygotowanie na wesele. Ci co zasnęli, zasnęli z nadzieją. Byli zaproszeni na wesele.
Kolejna sąsiednia przypowieść o sługach i talentach.
Pan dał każdemu według jego zdolności. ie za dużo i nie za mało.
Mnożenie potencja lu i trud potwierdzają, żę mamy pomnażać to co mamy od Pana. To wymaga naszego zaangażowania.
Sługa z jednym został nazwany złym i leniwym.
Czy głupie panny były leniwe i zarazem w oczach pana złe z tego powodu? Z pewnośćią tak. Nie kwapiły się by zadać sobie trud nabycia oliwu. Były opieszałe i nieprzewidujące.
Pisze na bieżąco więc tego nie układam.
Potem może uzupełnię i doczytam.
Obj. 21:2 I widziałem miasto święte, nowe Jeruzalem, zstępujące z nieba od Boga, przygotowane jak przyozdobiona oblubienica dla męża swego.


Ostatnio edytowano Śr lis 17, 2021 6:43 pm przez berto, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Śr lis 17, 2021 7:53 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 03, 2021 5:39 pm
Posty: 48
Smok Wawelski napisał(a):
marekpłock napisał(a):
Smok Wawelski napisał(a):
Rozumiem, że pytanie jest skierowane do mnie. Czy Tobie chodzi o to, że skoro lampy głupich panien gasną (ale jeszcze nie zgasły), to one umierając w takim stanie przed Wielkim Uciskiem zostaną zbawione? A jeśli w tym stanie dotrwają do Wielkiego Ucisku, to będą miały szansę się upamiętać, pokutować i zachować zbawienie?
Tak
Na tak postawione pytanie odpowiedziałbym "tak".

Zwróć również uwagę, że lampy głupich panien gasły, ale nie jest napisane, że zgasły. Miały oliwę, ale nie miały zapasu i minęły się z Oblubieńcem w krytycznym momencie. Moim zdaniem (choć sama przypowieść o tym nie mówi) gdyby umarły w tym stanie (mając oliwę), to umarłyby zbawione. Gdyby ich lampy całkowicie zgasły, to dopiero taką ilustrację można by zastosować do utraty zbawienia. Ale gdyby mając oliwę minęły się z Panem i dotrwały do Wielkiego Ucisku, to mogłyby wtedy pokutować i zachować zbawienie.

Mam nadzieję, że teraz jest jaśniej.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 81 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL