www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest N kwi 28, 2024 12:51 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 69 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: N gru 06, 2009 7:12 pm 
Offline

Dołączył(a): Śr lip 16, 2008 2:02 pm
Posty: 1952
Cytuj:
Potęga odruchów? Sad

Chyba tylko zwyczajny brak poznania...myślę, że wystarczyłoby wytłumaczyć


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: N gru 06, 2009 8:41 pm 
Adam napisał(a):
(...) Co sadzicie o często odruchowym "na zdrowie" kiedy ktoś kichnie? (...)

Gdy ktos tak do mnie powie, mam zwyczaj odpowiadac "dziekuje". W dzisiejszych czasach powiedzenie "na zdrowie" jest potocznie forma grzecznosciowa, która ma wyrazac zyczenie zdrowia (czyli czegos w rodzaju: "zycze Ci, abys sie nie przeziebil"). Osobiscie nie mam z tym problemu, poniewaz jest to wspóczesnie wylacznie oznaka uprzejmosci, a ta jest owocem Ducha Swietego (patrz Gal. 5:22).


Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pn gru 07, 2009 11:30 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
A ja przestałem odpowiadać "na zdrowie", kiedy uświadomiłem sobie, o co chodzi. Nawet, jeśłi jakieś przesądy, gusła czy inne obrzydlkiwe dla Boga rzeczy stały sie elementem kultury, to miom zdaniem nie ma powodu, żeby się z tym godzić. Niestety, osoba słysząca "na zdrowie!" raczej nie uważa tego za życzenia "żebyś sie nie przeziębił!" - dla niej jest to raczej jak "hasło - odzew". Uprzejmość jak najbardziej, ale w granicach Słowa Bożego, bo poza nimi możemy i powinniśmy łagodnie i z szacunkiem odmawiać uczestnictwa w pogańskich rytuałach. To może być nawet okazja do ewangelizacji.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pn gru 07, 2009 11:40 am 
Smok Wawelski napisał(a):
(...) osoba słysząca "na zdrowie!" raczej nie uważa tego za życzenia "żebyś sie nie przeziębił!" - dla niej jest to raczej jak "hasło - odzew". (...)

A co z "dzien dobry"?


Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pn gru 07, 2009 12:25 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
ppajda napisał(a):
A co z "dzien dobry"?

"Dzień dobry!" :D O ile wiem, nie ma to żadnych złych konotacji związanych ze zdrowiem jako efektem kichnięcia. Pozdrawiano się nawzajem od początku świata.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt gru 08, 2009 12:33 am 
Offline

Dołączył(a): N maja 08, 2005 5:17 pm
Posty: 595
Lokalizacja: Katowice
Odpowiadanie "dziękuję" na hasło "na zdrowie" prowadzi czasem do komiczno - żenujących sytuacji.
Kiedy kichający nie poprzestanie na jednym kichnięciu, ale następują coraz to kolejne, mówiący "na zdrowie" nie wie jak wybrnąć z coraz bardziej bezsensownego wypowiadania co chwilę tej formułki, a kichający widząc zapętlanie się sytuacji próbuje nie wprawić gościa w zażenowanie, więc stara się już nie kichać.
Widziałem nie raz takie sytuacje. Aż żal było patrzeć jak mówiący "na zdrowie" niewolnik tradycji został przez nią zapędzony w kozi róg, a kichającego mało nie rozdęło. :D

_________________
adam


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt gru 08, 2009 8:07 am 
Adam napisał(a):
Odpowiadanie "dziękuję" na hasło "na zdrowie" prowadzi czasem do komiczno - żenujących sytuacji.
Kiedy kichający nie poprzestanie na jednym kichnięciu, ale następują coraz to kolejne, mówiący "na zdrowie" nie wie jak wybrnąć z coraz bardziej bezsensownego wypowiadania co chwilę tej formułki, a kichający widząc zapętlanie się sytuacji próbuje nie wprawić gościa w zażenowanie, więc stara się już nie kichać.
Widziałem nie raz takie sytuacje. Aż żal było patrzeć jak mówiący "na zdrowie" niewolnik tradycji został przez nią zapędzony w kozi róg, a kichającego mało nie rozdęło. :D

Tu gdzie mieszkam jest tak, ze gdy ktos kicha jeszcze po raz drugi i dalej, nikt juz nie powtarza "na zdrowie". Wlasnie dlatego, bo wtedy brzmialo by to jak formulka.

Przynajmniej u nas jest to traktowane podobnie jak "dzien dobry".

Mówie "dzien dobry" z dwóch powodów:
- chce byc uprzejmy
- chce zyczyc komus "dobrego dnia"

Mówie "na zdrowie" (a dokladniej w niemieckim tylko "zdrowie"/"Gesundheit" - bez "na") równiez z dwóch powodów:
- chce byc uprzejmy
- chce zyczyc komus "zdrowia"

Nie mniej, nie wiecej. I az do przedwczoraj tylko tak widzialem to "powiedzenie". Nigdy przedtem przez mysl mi nie przeszlo, ze jest to jakas czarodziejska formulka/poganskie zaklecie.

A co zrobicie, gdy dojdziecie do tego, ze przywitanie "dzien dobry" powstalo, bo ktos mial dawno temu "zly dzien" i jakas wrózka wymyslila "zaklecie" "dzien dobry", zeby odpedzic "zle duchy powodujace zle dni"? Przestaniecie mówic "dzien dobry"? :roll:


Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt gru 08, 2009 8:22 am 
Offline

Dołączył(a): Wt sie 25, 2009 10:05 am
Posty: 55
Ja uważam że jeśli ktoś do takich słów ma dystans to raczej nie powinien się przejmować.
Gorzej, jeśli zaczynamy bawić się w np. medycynę niekonwencjonalną, gdy w szkołach dzieci na lekcjach wf mają elementy jogi itp. Nawet jeśli się w to nie wierzy.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz sty 07, 2010 10:52 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 04, 2007 1:25 pm
Posty: 1505
Lokalizacja: Silesia
Wklejam linka dla "smakoszy" literackich, muzycznych, politycznych, naukowych o "Historii polskiego Spirytyzmu" [dla mnie było ciekawych kilka nazwisk znanych, a poza tymi ze świata sztuki, to i franciszkanin Klimuszko został opisany]:

AUTOR napisał(a):
"Ze współczesnych mediów polskich najsłynniejszy był niewątpliwie Czesław Andrzej Klimuszko (1905-1980) - ksiądz, franciszkanin, którego zdolności w dziedzinie jasnowidzenia rozwinęły się w czasie drugiej wojny światowej, między innymi pod wpływem zmian w organizmie wywołanych pobiciem przez hitlerowców w roku 1940. Gdy po wojnie objął probostwo w Prabutach, zasłynął jako specjalista w odnajdywaniu osób zaginionych lub ich grobów. W swych pracach posługiwał się przeważnie fotografiami, z których wkrótce potrafił też odczytywać choroby przedstawionych osób. Medialność Klimuszki nigdy nie była badana, choć potwierdziło ją wielu świadków. W prasie pojawiały się ataki na jego osobę, co przyczyniło się do stworzenia wokół medium atmosfery niezdrowej sensacji. Księdza zapraszano też na kongresy parapsychologiczne do Szwajcarii, Niemiec i Monako."

Karol Szymanowski również...
http://www.portal.spirytyzm.pl/index.ph ... yzmu/41/66

ps.: Odczucia uczestników seansów spirytystycznych [ np. "błogiego ciepła"] tak dziwnie mi się wydają znajome z tymi jakie towarzyszą wierzącym "padającym pod mocą".


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 69 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 32 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL