www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest So kwi 27, 2024 7:33 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 70 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: Śr sie 12, 2009 2:07 pm 
Offline

Dołączył(a): Pn sie 03, 2009 11:35 am
Posty: 81
Ja nie widzę sprzeczności w tym, aby radować się "w Panu" i jednocześnie przy pomocy wina.

Ps 104:15 Bw „I wino, które rozwesela serce człowieka, Oliwę, od której lśni się oblicze, I chleb, co wzmacnia serce człowieka.”

Apokryficzna księga Syracha, która co prawda nie może być źródłem niezachwianej prawdy doktrynalnej ani moralnej [ale zalecana przez reformatorów i wielu mądrych chrześcijan] tak się wyraża o winie:

„Wino dla ludzi jest życiem, jeżeli pić je będziesz w miarę. Jakież ma życie ten, który jest pozbawiony wina? Stworzone jest ono bowiem dla rozweselenia ludzi.”

Ja się podpisuje pod tym tekstem, szczególnie pogrubionym. Obserwując, że dla wielu chrześcijan rozrywką są np. mecze piłki nożnej [podczas których zabawa jest istnie tylko świecka, a często są przekleństwa, agresja] to tym bardziej nie widzę w tym nic złego, że napiję się alkoholu, który pomaga mi opanować stres, rozluźnić się i rozweselić.

Jestem także żywym potwierdzeniem lekarskiej porady Pawła:

1Tm 5:23 BT „Siebie samego zachowaj czystym! Samej wody już nie pij, używaj natomiast po trosze wina ze względu na żołądek i częste twe słabości!”

Wino wspomaga trawienie, co pozwala pozbyć się nieprzyjemnych wzdęć czy innych objawów niestrawności.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr sie 12, 2009 2:59 pm 
Offline

Dołączył(a): Pn sie 03, 2009 11:35 am
Posty: 81
Jeśli traktujesz ten wers literalnie to już samo w sobie wino jest szydercą? Czy raczej może się stać [i w praktyce, szczególnie wśród nieodrodzonych staje się często] szydercą? Podczas Wieczerzy krew Jezusa jest symbolizowana przez "szydercę"? Ktoś mówi,że zataczanie się jest dobre?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr sie 12, 2009 3:01 pm 
Offline

Dołączył(a): Pn sie 03, 2009 11:35 am
Posty: 81
Ktoś wyciął post na który odpowiedziałem :evil:


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr sie 12, 2009 3:27 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 04, 2005 7:33 am
Posty: 585
Ja wyciąłem . Ponieważ ten werset był już cytowany wcześniej .

_________________
Znalazłem Prawdę !!!
Odpowiedział mu Jezus: Ja jestem droga i prawda, i żywot, nikt nie przychodzi do Ojca, tylko przeze mnie (Jana 14,6).
www.tiqva.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr sie 12, 2009 5:02 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lut 24, 2009 1:25 am
Posty: 43
in_signo napisał(a):
„Wino dla ludzi jest życiem, jeżeli pić je będziesz w miarę. Jakież ma życie ten, który jest pozbawiony wina? Stworzone jest ono bowiem dla rozweselenia ludzi.”


To ja wybieram "smutne" życie "bez życia"

A co do tego czy wino jest dobre na zoladek nie bede sie wypowiadal, bo nie jestem lekarzem (a swoja droga kto robil te badania, czyzby naukowcy z instytutu w Bordeaux :-) ) Wiem jedno, ze jesli nie wrzucam w siebie roznych smieci ktore sprzedawane sa pod nazwa "zywnosc" to nie mam zadnych klopotow z zoladkiem. A swoja droga ostatnio gdzies przeczytalem, ze podobno marihuana ma pozytywny wplyw na skore - czy mam zaczac ćpać?! To jest pytanie retoryczne...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr sie 12, 2009 5:35 pm 
Offline

Dołączył(a): Pt maja 06, 2005 12:18 am
Posty: 1266
Oj mac, nie przesadzaj.Wino to Bozy napój.Nadużywać nie należy.
Ale do obiadku..lampka.
Ja nie lubię żadnego alkoholu ale lampka wina jest dobra na żołądek.
Tymoteusz jak sadzę raczej nie opychał się smieciami .Prędzej jakowąś nerwicę posiadał.Młody był,sprzeciwy znosił.
Oliwa i wino to najlepsze lekarstwa. : :D


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr sie 12, 2009 6:47 pm 
Offline

Dołączył(a): Pn sie 03, 2009 11:35 am
Posty: 81
mac, po co Ci badania lekarskie :( ?
Pismo mówi, że jest dobre więc trzeba w to wierzyć. naukowców też będziesz pytał, czy można przejść przez zamknięte drzwi czy chodzić po morzu?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr sie 12, 2009 7:02 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz mar 12, 2009 4:19 pm
Posty: 97
Dlaczego Jezus na weselu w Kanie Galilejskiej zamienił wodę w wino?

J 2:1 Br "Trzeciego dnia odbywały się gody weselne w Kanie Galilejskiej. Była tam Matka Jezusa."
(2) Za proszono również na gody Jezusa i Jego uczniów. (3) A kiedy zabrakło wina, Matka Jezusa rzekła do Niego: Nie mają już wina. (4) Odpowiedział jej Jezusa: Cóż Mnie i tobie [do tego], niewiasto? [Zresztą] czyż nie nadeszła jeszcze moja godzina? (5) Wtedy Matka Jezusa rzekła do sług [weselnych] Uczyńcie wszystko, cokolwiek wam nakaże. (6) A stało tam sześć stągwi kamiennych, które służyły do żydowskich obmyć, i każda z nich mogła pomieścić dwie lub trzy miary. (7) Powiedział tedy Jezus: Napełnijcie stągwie wodą. I napełnili je aż po brzegi.

(6) A stało tam sześć stągwi kamiennych, które służyły do żydowskich obmyć, i każda z nich mogła pomieścić dwie lub trzy miary. (7) Powiedział tedy Jezus: Napełnijcie stągwie wodą. I napełnili je aż po brzegi. (8 Potem powiedział do nich: Zaczerpnijcie teraz i zanieście gospodarzowi wesela. I zanieśli. (9) A gospodarz wesela, gdy tylko skosztował wody, która stała się winem - on sam nie wiedział, skąd pochodziło wino, ale słudzy, którzy czerpali wodę, wiedzieli wezwał do siebie oblubieńca (10) i powiedział: Każdy człowiek podaje najpierw dobre wino, a gorsze dopiero wtedy, gdy [wszyscy] już trochę się napiją. Ty zaś zachowałeś dobre wino aż dotąd.[color=red]


Co na to zwolennicy bezalkoholowych wesel? :D :wink:
Czyżby chcieli być bardziej pobożni niż sam PAN?
Nasz Mistrz czyni coś niezwykle kontrowersyjnego. Co Wy na to?

_________________
NAJBARDZIEJ ŚLEPY JEST TEN, KTO NIE CHCE WIDZIEĆ.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: re
PostNapisane: Śr sie 12, 2009 7:27 pm 
Offline

Dołączył(a): Cz kwi 21, 2005 2:43 pm
Posty: 367
no np adwentysci twierdza, ze to byl sok winogronowy niesfermentowany.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr sie 12, 2009 9:21 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz mar 12, 2009 4:19 pm
Posty: 97
cytat
Cytuj:
no np adwentysci twierdza, ze to byl sok winogronowy niesfermentowany.

Też się kiedyś spotkałam z takim tłumaczeniem.
Czy są na to jakieś konkretne dowody? Jeśli będą naprawdę konkretne możliwe ,że dam się przekonać :)

_________________
NAJBARDZIEJ ŚLEPY JEST TEN, KTO NIE CHCE WIDZIEĆ.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: re
PostNapisane: Śr sie 12, 2009 10:30 pm 
Offline

Dołączył(a): Cz kwi 21, 2005 2:43 pm
Posty: 367
http://www.kchds.pl/moszcz.htm


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz sie 13, 2009 1:24 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lut 24, 2009 1:25 am
Posty: 43
kristina napisał(a):
Oj mac, nie przesadzaj.Wino to Bozy napój.Nadużywać nie należy.
Ale do obiadku..lampka.
Ja nie lubię żadnego alkoholu ale lampka wina jest dobra na żołądek.
Tymoteusz jak sadzę raczej nie opychał się smieciami .Prędzej jakowąś nerwicę posiadał.Młody był,sprzeciwy znosił.
Oliwa i wino to najlepsze lekarstwa. : :D


Nie przesadzam, wiem gdzie bylem zanim Bog mnie zbawil. Zbyt wiele widzialem braci ktorzy upadli (zwlaszcza gdy masz stycznosc ze sluzba wsrod uzaleznionych...) i pewnie miedzy innymi dlatego mam takie przekonania - a zgodnie z Rzym. 14 zachowam te przekonania i prosze nie "nawracajcie" mnie na alkohol :-)
Rzym 14:12-13 Tak więc każdy z nas za samego siebie zda sprawę Bogu. Przeto nie osądzajmy już jedni drugich, ale raczej baczcie, aby nie dawać bratu powodu do upadku lub zgorszenia.

in_signo napisał(a):
mac, po co Ci badania lekarskie :( ?
Pismo mówi, że jest dobre więc trzeba w to wierzyć. naukowców też będziesz pytał, czy można przejść przez zamknięte drzwi czy chodzić po morzu?


Nie mam zwyczaju pytac naukowcow w kwestii wiary, ale skoro ktos mi mowi, ze to, co mnie kiedys zniewalalo jest zdrowe i pozyteczne, to chcialbym to sprawdzic, a nie opierac sie na subiektywnych opiniach tych, ktorzy akurat uzywaja... Troche poszperalem, by zobaczyc co mowia naukowcy. Bo niby skad czlowiek wie, ze "winko jest dobre na wszytsko" :-) czy przez uczucia, ktore towazysza spozywaniu? Bo Biblia mowi nie tylko o rozweselaniu, ale tez o bardzo zlych skutkach picia... Cytaty pochodza z: www.zdrowie.med.pl

MIT: Alkohol jest lekarstwem "na serce"
FAKT: Najnowsze badania wykazały, że u osób z dolegliwościami "sercowymi" subiektywna poprawa samopoczucia następująca po spożyciu "lampki koniaku" jest wynikiem uspokajającego i znieczulającego działania alkoholu, a nie poprawy w ukrwieniu mięśnia sercowego. Naczynia wieńcowe, które odżywiają (dotleniają) mięsień sercowy nie ulegają bowiem rozszerzeniu, a tym samym dopływ krwi do mięśnia nie zwiększa się. Niedotlenienie utrzymuje się. Jednocześnie alkohol powoduje niebezpieczne "skoki" ciśnienia tętniczego krwi, a przy dłuższym jego używaniu uszkodzenie ścianek naczyń krwionośnych i wystąpienie zmian zwyrodnieniowych w mięśniu sercowym, co jest efektem bezpośredniego działania na mięsień - alkoholu i produktów jego przemiany.


MIT: Alkohol jest środkiem poprawiającym trawienie
FAKT: Prawda jest taka, że alkohol drażni i uszkadza śluzówki, zaburza pracę jelit, utrudnia wchłanianie pokarmów, a także upośledza funkcje takich narządów jak wątroba czy trzustka, które są niezbędne do prawidłowego przebiegu procesu trawienia. Osłabienie procesów trawienia i zaburzenia wchłaniania pociagają za sobą niedożywienie. Efektem niedożywienia mogą być stany niedocukrzenia, które są szczególnie niekorzystne dla mózgu i mogą spowodować jego uszkodzenie.


A tak na marginesie, czy zauwazyliscie pewna zaleznosc: jaka jest pierwsza reakcja ciala czlowieka na alkohol, papierosy czy inne uzywki - zazwyczaj odrzucenie, mdlosci, wymioty itp. Cialo zdaje sie krzyczec: co ty robisz, chcesz mnie otruc! Ale czesto czlowiek zaglusza ten odruch i bierze kolejne i kolejne i stad droga prosta do uzaleznienia. Moze sie myle, ale takie mam wrazenie.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz sie 13, 2009 5:56 am 
Offline

Dołączył(a): Pn sie 03, 2009 11:35 am
Posty: 81
Cytuj:
Nie mam zwyczaju pytac naukowcow w kwestii wiary, ale skoro ktos mi mowi, ze to, co mnie kiedys zniewalalo jest zdrowe i pozyteczne, to chcialbym to sprawdzic, a nie opierac sie na subiektywnych opiniach tych, ktorzy akurat uzywaja... Troche poszperalem, by zobaczyc co mowia naukowcy. Bo niby skad czlowiek wie, ze "winko jest dobre na wszytsko" Smile czy przez uczucia, ktore towazysza spozywaniu? Bo Biblia mowi nie tylko o rozweselaniu, ale tez o bardzo zlych skutkach picia... Cytaty pochodza z: www.zdrowie.med.pl


Pismo jest jasne w tej kwestii. Wino rozwesela serca i jako takie jest Bożym darem. Używanie "po trosze" ma skutki lecznicze. Możesz próbować podważyć Pismo, tylko wtedy dlaczego nie podważać np. fragmentów o grzechu? Uczeni mówią, że homoseksualizm jest OK, więc może Paweł gdy pisał o homoseksualiźmie też podchodził do sprawy jednostkowo? Kto w małych rzeczach nie będzie wierny, ten i w dużych. Albo całe Pismo jest natchnione i Paweł nie życzył źle Tymoteuszowi, albo Paweł się czasem mylił i możemy sobie wybierać z Pisma co nam pasuje.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Pijaństwo ....
PostNapisane: Cz sie 13, 2009 10:32 am 
Offline

Dołączył(a): Pt kwi 20, 2007 2:03 pm
Posty: 114
Lokalizacja: Śląsk
nie picie wina nie jest grzechem i za nie picie wina nie idzie się na potepienie.Jeśli wieczerza to symbol,to tym symbolem spokojnie może być także sok z czerwonych winogron.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz sie 13, 2009 10:52 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lut 24, 2009 1:25 am
Posty: 43
in_signo napisał(a):
Pismo jest jasne w tej kwestii. Wino rozwesela serca i jako takie jest Bożym darem. Używanie "po trosze" ma skutki lecznicze. Możesz próbować podważyć Pismo, tylko wtedy dlaczego nie podważać np. fragmentów o grzechu? Uczeni mówią, że homoseksualizm jest OK, więc może Paweł gdy pisał o homoseksualiźmie też podchodził do sprawy jednostkowo? Kto w małych rzeczach nie będzie wierny, ten i w dużych. Albo całe Pismo jest natchnione i Paweł nie życzył źle Tymoteuszowi, albo Paweł się czasem mylił i możemy sobie wybierać z Pisma co nam pasuje.


Oj in_signo, albo mnie nie rozumiesz, albo nie chcesz zrozumiec. Gdy czytam pismo widze, ze wino nie tylko rozwesela serce, ale tez ma negatywne skutki (patrz np. Noe). Powiesz, ze jest roznica pomiedzy upijaniem sie i piciem, ale ja powtorze: nie jestem na tyle silny i madry, by wiedziec kiedy powiedziec stop, bo tu jest granica. Dla jednego granica jest jeden kieliszek dla drugiego cala butelka. A wydaje mi sie, ze skoro o to zapytales, to sam nie jestes do konca pewien. W tym cytowanym przez Ciebie fragmencie ja czytam, ze Pawel nie mowil Tymoteuszowi o rozweselaniu serca, tylko o uzywaniu po trosze! i to w celach lechniczych!
Zapewniam Cie, ze zarzucanie mi wybiórczego podejscia do pisma jest nie na miejscu. Ale coz, juz zdazylem sie przyzwyczaic, ze swiat mnie potepia i poniza za moja abstynecje - dlaczego nie brat w Chrystusie. :-(
Pismo nie narzuca mi "obowiazku" picia, a wprost przeciwnie zacheca do "trzezwosci" (patrz post Salamandrus), Pismo daje mi wolnosc w tej dziedzinie i pozwol, ze z tej wolnosci skorzystam:

Rzym. 14:21-22 Dobrze jest nie jeść mięsa i nie pić wina ani nic takiego, co by twego brata przyprawiło o upadek. (22) Przekonanie, jakie masz, zachowaj dla siebie przed Bogiem. Szczęśliwy ten, kto nie osądza samego siebie za to, co uważa za dobre.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 70 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 18 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL