www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest So kwi 27, 2024 8:56 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 2 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Śr cze 03, 2009 8:55 pm 
Offline

Dołączył(a): Śr kwi 19, 2006 7:10 pm
Posty: 31
Lokalizacja: Sosnowiec
Witam,

Mam do Was następującą prośbę. Ponieważ jako dość młody stażem chrześcijanin staram się m.in. pogłębiać swoją wiedzę nt. historycznego „rozwoju” chrześcijaństwa, doszedłem do wniosku, że może warto by trochę poczytać o procesie przemian, jakie zaszły w kościele pomiędzy końcem I wieku (końcem okresu apostolskiego) a oficjalnym upaństwowieniem w IV w.

Jest to dla mnie o tyle interesujące, że jako (były) przedstawiciel tzw. chrześcijaństwa ewangelikalnego odkąd tylko pamiętam rozumowałem trochę tak, jakby narodziny KRK nastąpiły nagle i całkowicie niespodziewanie w IV w., zaś II i III w. były jedynie okresem sielskiej kontynuacji kościoła nowotestamentowego. Innymi słowy, naiwnie zakładałem, że przed IV w. chrześcijańskie praktyki i doktryny w niczym nie przypominały tego, co dziś znajdujemy w instytucji rzymsko-katolickiej. Teraz oczywiście wiem, że to fikcja, ale chciałbym się dowiedzieć, jak przebiegało to stopniowe odchodzenie od „pionu” i jak szybko po śmierci ap. Jana (a przecież nadal za życia jego uczniów) kościół zaczynał już „brzmieć” i funkcjonować w sposób kojarzący się z KRK.

I stąd moja prośba, a właściwie trzy:

1) po pierwsze, poniżej wkleiłem listę książek, jakie namierzyłem na Allegro i w antykwariatach, a które wydały mi się warte przejrzenia i chciałbym Was prosić, aby osoby które miały już z nimi do czynienia, podzieliły się swoją opinią na ich temat, choćby krótką np. „ciekawa”, „tendencyjna”, „szkoda kasy”, tak żebym mógł sobie o nich wyrobić jakiekolwiek zdanie. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że większość jest napisana z katolickiego punktu widzenia, ale myślę że coś tam się z nich zawsze jednak wyciśnie...

2) druga sprawa, to Wasze zdanie na temat książek opublikowanych nakładem wydawnictwa PAX. Bo co prawda widzę, że wydali ich całe mnóstwo, ale z tego co słyszałem, to tak wielka swoboda działania na ówczesnym rynku wynikała podobno z dużej uległości kierownictwa wobec władzy ludowej. Niezależnie jednak od otoczki kontrowersyjności panującej wokół samego wydawnictwa, ciekaw jestem istniejących opinii nt. merytorycznej zawartości jego publikacji. Czy obraz chrześcijaństwa w nich zawarty bardziej wpisuje się w antykościelną propagandę ówczesnej władzy, czy też jest w miarę rzetelny i obiektywny i nie sprawia wrażenia, że był tworzony na zamówienie?

3) i po trzecie, jeżeli ktoś zna jakieś ciekawe tytuły poruszające temat początków chrześcijaństwa, a nie występują one na poniższej liście, to byłbym niezmiernie wdzięczny za informację.

I wreszcie sama lista:

1) Kościół pierwszych wieków – Daniel Rops
2) Narodziny i wzrost Kościoła – Pierre Patrick Verbraken
3) U początków wspólnoty chrześcijańskiej – Henri Holstein
4) Formowanie się chrześcijaństwa – Christopher Dawson
5) Chrześcijaństwo w świecie rzymskim – Robert A. Markus
6) Kościół i państwo we wczesnym chrześcijaństwie – Hugo Rahner
7) Początki doktryny chrześcijańskiej – John N.D. Kelly
8) O rozwoju doktryny chrześcijańskiej – John Newman
9) Dzieje chrześcijaństwa w zarysie – ks. Daniel Olszewski
10) Patrologia – ks. Franciszek Drączkowski
11) Chrześcijaństwo – Jan Wierusz Kowalski (dostępna też w rozbiciu na 3 tomy: I-Wczesne chrześcijaństwo I-X wiek, II-Chrześcijaństwo średniowieczne XI-XV wiek, III-Katolicyzm nowożytny XV-XX wiek)

Z góry dzięki za pomoc!


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: re
PostNapisane: Śr cze 03, 2009 10:08 pm 
Offline

Dołączył(a): Cz kwi 21, 2005 2:43 pm
Posty: 367
czytalem J N D Kelly anglikanina o ile pamietam Verbrakena Draczkowskiego.
Ciekawy jest tez Marcel Simon i Ewa Wipszycka .Wydawnictwo M wydalo Pierwsi Swiadkowie ,
Odstepstwo zaczelo sie tuz po okresie apostolskim

Dz 20:28-31
28. Uważajcie na samych siebie i na całe stado, nad którym Duch Święty ustanowił was biskupami, abyście kierowali Kościołem Boga, który On nabył własną krwią.
29. Wiem, że po moim odejściu wejdą między was wilki drapieżne, nie oszczędzając stada.
30. Także spośród was samych powstaną ludzie, którzy głosić będą przewrotne nauki, aby pociągnąć za sobą uczniów.
31. Dlatego czuwajcie, pamiętając, że przez trzy lata we dnie i w nocy nie przestawałem ze łzami upominać każdego z was.
(BT)
.
Mowil do efezjan ciekawa sprawa Tam ogloszono czolowy dogmat mariologiczny

1 Tm 4:1-4
1. Duch zaś otwarcie mówi, że w czasach ostatnich niektórzy odpadną od wiary, skłaniając się ku duchom zwodniczym i ku naukom demonów.
2. [Stanie się to] przez takich, którzy obłudnie kłamią, mają własne sumienie napiętnowane.
3. Zabraniają oni wchodzić w związki małżeńskie, [nakazują] powstrzymywać się od pokarmów, które Bóg stworzył, aby je przyjmowali z dziękczynieniem wierzący i ci, którzy poznali prawdę.
4. Ponieważ wszystko, co Bóg stworzył, jest dobre, i niczego, co jest spożywane z dziękczynieniem, nie należy odrzucać.
(BT)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 2 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 28 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL