www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest Cz mar 28, 2024 10:47 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 222 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: Cz wrz 19, 2019 7:12 pm 
Offline

Dołączył(a): So kwi 01, 2006 3:38 pm
Posty: 909
Magda1993 napisał(a):
wujcio napisał(a):
Posiadam, czytam, co więcej, tak jak sam tytuł wskazuje, komentarz nawróconego Żyda ?


Może źle zadałam pytanie,chodziło mi o to czy ta książka jest warta polecenia i czy jest tam zdrowa nauka :D
Tak zrozumiałem twoje pytanie, ja tam nic złego, niepoprawnego nie znalazłem.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Pt wrz 20, 2019 8:13 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 20, 2009 11:11 am
Posty: 527
Lokalizacja: Białystok
Komentarz Sterna do NT jest ciekawy ze względu na Żydowskie spojrzenie, co nieraz wyjaśnia trudniejsze do zrozumienia w naszej kulturze fragmenty Pisma.
Są pewne kwestie teologiczne, które widzę inaczej niż Stern (trochę tego wyszło przy studium Ew. Mateusza), jednak nie wpływa to moim zdaniem na przydatność tego komentarza do rozważania Pisma. Jak do tej pory nie znalazłem w nim "herezji".

Jeśli tylko zachowujemy zdrowy umiar i ostrożność, i taki komentarz traktujemy nie jak Pismo, lecz jako pomoc, wówczas warto z takiego narzędzia korzystać.

_________________
"Albowiem nie wstydzę się Ewangelii Chrystusowej, jest ona bowiem mocą Bożą KU ZBAWIENIU każdego, kto wierzy" Rzym. 1:16; www.kuzbawieniu.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Pt wrz 20, 2019 9:36 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Pełna zgoda. ŻADEN komentarz nie jest natchniony. Stern w pewnych kwestiach nie podaje "gotowych rozwiązań" (tak jakby nie chciał się nikomu narazić - to jest moje osobiste wrażenie), a w innych nie bardzo potrafi się zdecydować, czy identyfikuje się jako zbawiony Żyd bardziej z Kościołem czy bardziej ze swoim niezbawionym narodem według ciała. Ale nie umniejsza to w niczym faktu, że jego spostrzeżenia dotyczące kontekstu kulturowego NT są cenne.

Więc stosujmy zdrowy rozsądek i umiar w odniesieniu do wszystkich nauczycieli i komentatorów. Mamy prawo się z nimi nie zgadzać.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: So wrz 21, 2019 5:02 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt maja 14, 2019 6:31 pm
Posty: 62
Lokalizacja: Warszawa
Dziękuję za odpowiedzi,zabieram się do czytania w takim razie :)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Pt paź 04, 2019 9:31 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt maja 14, 2019 6:31 pm
Posty: 62
Lokalizacja: Warszawa
Przeczytałam trochę tego komentarza i widzę,że Stern nie uznaje chyba pochwycenia Kościoła przed wielkim uciskiem,chodzi mi o jego komentarz do Apokalipsy chociażby.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Pt paź 04, 2019 10:00 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 15, 2016 4:30 pm
Posty: 449
Magda1993 napisał(a):
Przeczytałam trochę tego komentarza i widzę,że Stern nie uznaje chyba pochwycenia Kościoła przed wielkim uciskiem,chodzi mi o jego komentarz do Apokalipsy chociażby.

Niestety - jak już pisał Smok - Stern jest jakby rozdarty między Ciałem Chrystusowym, a Izraelem. To moim zdaniem sprawia, że czasami nie widzi/przedstawia pewnych rzeczy w Słowie, jak należy. Pozostając przy przykładzie pochwycenia: Jak Stern pisze w innym miejscu komentarza, nie może on sobie wyobrazić, że Bóg "podzieli" Izrael zabierając podczas pochwycenia jedynie jego wierzącą w Jezusa część, a pozostawiając tą niewierzącą część. To moim zdaniem są jednak argumenty raczej emocjonalne, a nie oparte na całości Słowa Bożego. Bóg weźmie Oblubienicę do siebie zgodnie z tym, co zapowiedział w swoim Słowie: nagle i niespodziewanie. Ku zdziwieniu otaczającego świata, Żydów i nie-Żydów.

Tak czy siak: wiele rzeczy w komentarzu brata Sterna jest mimo to moim zdaniem cennych.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Pt paź 04, 2019 12:56 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt maja 14, 2019 6:31 pm
Posty: 62
Lokalizacja: Warszawa
ppajda napisał(a):
Niestety - jak już pisał Smok - Stern jest jakby rozdarty między Ciałem Chrystusowym, a Izraelem. To moim zdaniem sprawia, że czasami nie widzi/przedstawia pewnych rzeczy w Słowie, jak należy. Pozostając przy przykładzie pochwycenia: Jak Stern pisze w innym miejscu komentarza, nie może on sobie wyobrazić, że Bóg "podzieli" Izrael zabierając podczas pochwycenia jedynie jego wierzącą w Jezusa część, a pozostawiając tą niewierzącą część. To moim zdaniem są jednak argumenty raczej emocjonalne, a nie oparte na całości Słowa Bożego. Bóg weźmie Oblubienicę do siebie zgodnie z tym, co zapowiedział w swoim Słowie: nagle i niespodziewanie. Ku zdziwieniu otaczającego świata, Żydów i nie-Żydów.

Tak czy siak: wiele rzeczy w komentarzu brata Sterna jest mimo to moim zdaniem cennych.


Twierdzi on jeszcze,że w rozdziałach 4-18 Objawienia Jana jest jednak mowa o Kościele i cytuje wersety co sprawia,że jego tłumaczenie Objawienia jest już dla mnie nie do końca wiarygodne.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Pt paź 04, 2019 1:00 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt maja 14, 2019 6:31 pm
Posty: 62
Lokalizacja: Warszawa
Rafał napisał(a):
Są pewne kwestie teologiczne, które widzę inaczej niż Stern (trochę tego wyszło przy studium Ew. Mateusza), jednak nie wpływa to moim zdaniem na przydatność tego komentarza do rozważania Pisma. Jak do tej pory nie znalazłem w nim "herezji".


Rafale czy mógłbyś napisać o jakich kwestiach mówisz,jestem ciekawa na co zwrócić uwagę :)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Pt paź 04, 2019 1:47 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Magda1993 napisał(a):
Twierdzi on jeszcze,że w rozdziałach 4-18 Objawienia Jana jest jednak mowa o Kościele i cytuje wersety co sprawia, że jego tłumaczenie Objawienia jest już dla mnie nie do końca wiarygodne.
Nie wiem, gdzie on widzi Kościół w rozdziałach 4-18. Tam jest napisane jedynie o "świętych", a przecież podczas Wielkiego Ucisku ludzie będą się nawracać. Więcej w odpowiednich wątkach, więc nie będę się tu rozpisywał.

Jak już ktoś powiedział, to jest tylko komentarz. On ma swoje plusy z punktu widzenia kontekstu kulturowego, ale jego autor nie jest nieomylny. Wszystko mamy sprawdzać, bo natchnione jest tylko Słowo Boże.

Aha, tylko teraz nie rozpisujmy się tutaj na temat eschatologii, ani wnikliwej analizy całego komentarza, bo na to chyba trzeba by było osobny wątek założyć. Komentarz jest obszerny.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Pt paź 04, 2019 2:01 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt maja 14, 2019 6:31 pm
Posty: 62
Lokalizacja: Warszawa
Smok Wawelski napisał(a):
Nie wiem, gdzie on widzi Kościół w rozdziałach 4-18. Tam jest napisane jedynie o "świętych", a przecież podczas Wielkiego Ucisku ludzie będą się nawracać. Więcej w odpowiednich wątkach, więc nie będę się tu rozpisywał.


Z tego co czytam to chyba nie odróżnia on Kościoła od wierzących wielkiego ucisku.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Pt paź 04, 2019 2:34 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Magda1993 napisał(a):
Smok Wawelski napisał(a):
Nie wiem, gdzie on widzi Kościół w rozdziałach 4-18. Tam jest napisane jedynie o "świętych", a przecież podczas Wielkiego Ucisku ludzie będą się nawracać. Więcej w odpowiednich wątkach, więc nie będę się tu rozpisywał.
Z tego co czytam to chyba nie odróżnia on Kościoła od wierzących wielkiego ucisku.
Moim zdaniem to jest efekt tego problemu, o którym pisał ppajda i chyba wcześniej ja. Mesjanistyczni często uważają, że lojalność wobec własnego narodu należy koniecznie pogodzić z lojalnością wobec Kościoła. Ale tego się nie da zrobić, bo w Kościele jest tylko część Izraela (odrodzeni Żydzi). Reszta jest poza, dopóki się nie nawrócą. Dlatego Wielki Ucisk jest "czasem utrapienia Jakuba", a nie Kościoła. I tutaj z umiłowania swoich braci według ciała emocje biorą górę nad konsekwentną egzegezą Pism w ich kontekście (nawet i jak najbardziej kulturowym).

Wygodniej im przejść na pozycje posttrybulacjonistyczne albo nawet preterystyczne - wtedy da się jakoś pogodzić jedno z drugim. Tak rozumiem motywacje Sterna. Co oczywiście nie oznacza, że podzielam jego zdanie.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Pn paź 07, 2019 2:51 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 20, 2009 11:11 am
Posty: 527
Lokalizacja: Białystok
Magda1993 napisał(a):
Rafale czy mógłbyś napisać o jakich kwestiach mówisz,jestem ciekawa na co zwrócić uwagę :)


Oj, nie jestem w stanie zrobić tego w jednym wpisie, poza tym zgadzam się ze Smokiem, że trzeba by było założyć oddzielny wątek na komentarz do komentarza Sterna... Tylko czy warto?
Od samego początku naszego studium Ew. Mateusza http://www.kuzbawieniu.pl/studia/ew-mateusza oprócz egzegezy Pisma zerkam też do różnych źródeł pozabiblijnych, w tym do komentarza Sterna. Zatem słuchając naszych studiów, można też usłyszeć uwagi do Sterna :D

_________________
"Albowiem nie wstydzę się Ewangelii Chrystusowej, jest ona bowiem mocą Bożą KU ZBAWIENIU każdego, kto wierzy" Rzym. 1:16; www.kuzbawieniu.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Śr gru 11, 2019 5:35 pm 
Offline

Dołączył(a): Pt mar 01, 2019 10:53 am
Posty: 13
Czy możecie polecić "zdrowe" książki traktujące o podstawach chrześcijaństwa, doktrynie chrześcijańskiej, naturze, czy atrybutach Boga? Chodzi mi o książki, które okażą się pomocne w budowaniu zdrowego biblijnego fundamentu nowonawróconym osobom. Najlepiej po polsku, ale mogą być też po angielsku. Polecaną wcześniej książkę Chucka Misslera "Biblia w 24 godziny" mam. A czy np. książka "The Attributes of God" Tozera jest warta przeczytania?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Śr gru 11, 2019 6:07 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 21, 2007 3:14 pm
Posty: 391
Lokalizacja: Warszawa
Dawno temu podobała mi się seria: ''Bóg Ojciec, Bóg Syn i Bóg Duch Święty'' Martyna Lloyd Jonesa. Tylko trzeba u niego wziąść poprawkę na dary Ducha Św. bo Jones nie jest charyzmatykiem. Poza tym polecam David Servant: ''Wybacz, że Ci nie powiedziałem'' oraz ''Ewangelia, czy wielkie zwiedzenie - że bez świętości w życiu można się znaleźć w niebie". Dobrą pozycją( chociaż autor jest kontrowersyjny) ''Podstawy Wiary Chrześcijańskiej'' - Derek Prince

_________________
"Bez prorockich objawień naród dziczeje....''Księga Przysłów 29:18a


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Wt gru 17, 2019 6:55 pm 
Offline

Dołączył(a): Pt mar 01, 2019 10:53 am
Posty: 13
Czy David Servant to ten pan https://www.davidservant.com/? Pierwsze co mi od razu wyskoczyło po wejściu na stronę to reklama jego książki z hasłem: "This little book contains the seven most important secrets to ultimate financial fulfillment—pearls of biblical wisdom that you can begin to apply immediately—on your path to becoming forever rich."
Dużo też pisze o uzdrowieniu. Po pobieżnym przeczytaniu jednego artykułu odniosłem wrażenie, że mam do czynienia z Ruchem Wiary. Czy wiadomo coś więcej na temat D. Servanta?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 222 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL