www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest So kwi 27, 2024 7:43 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 124 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: Pn mar 03, 2008 1:54 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 10, 2006 11:47 am
Posty: 1007
Lokalizacja: Kielce
ani_isza napisał(a):
i spokojnie oddawać się sporom o słowa 8)


He he - większość dyskusji na tym forum to spory o SŁOWA - ich rozumienie, definicję i tym podobne. Czasem dobrze ustalić wczesniej o czym się mówi aby nie popełnić błędu w przekazie.
Jak słusznie zauważył kiedyś jeden z większych speców w Polsce od teorii wykładni - Maciej Zieliński: "nieporozumienie pod pozorem adekwatnego zrozumienia jest gorsze od całkowitego niezrozumienia"

Jestem akurat na czasie z książką to szpanuje ;)

_________________
Bóg stworzył ludzi, Samuel Colt uczynił ich równymi.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pn mar 03, 2008 2:00 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 10, 2006 11:47 am
Posty: 1007
Lokalizacja: Kielce
Smok Wawelski napisał(a):
Bardzo pouczająca lektura. Natomiast dyskusja na ten temat nie jest związana z tematem wątku, jak słusznie zauważyła Ani_Isza. Nie jesteśmy tu po to, żeby oddawać się sporom o słowa.


Ja osobiśie polecam "Erystykę" Schopenhauera. Natomiast o co toczysz spory jesli nie o słowa lub definicję? Wszak nawet odzie zadałeś pytanie czy nowina to Jezus i domagasz się odpowiedzi. O co to jest spór jak nie o słowa? O prawdę? Można by zapytać słowami Piłata: "Czym jest prawda?" ;)

Pozdrawiam

_________________
Bóg stworzył ludzi, Samuel Colt uczynił ich równymi.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pn mar 03, 2008 2:18 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Agnostyk napisał(a):
Wszak nawet odzie zadałeś pytanie czy nowina to Jezus i domagasz się odpowiedzi.

Cytujesz mnie błędnie celowo, czy tylko przez przypadek? :wink: Nie podajesz dokładnie moich słów celowo, czy po to, żeby ściemnić? Ja domoagałem się pokazania w tekście Pisma treści, które według ody miały się tam znajdować. Nie pytałem, czy nowina to Jezus.

Agnostyk napisał(a):
O co to jest spór jak nie o słowa? O prawdę?

Widzisz, jak Ci ładnie dialektyka wychodzi? :D Pokazałeś moje pytanie nie cytując go dokładnie i w takim świetle, jakby chodziło o "spór o słowa". A następnie zarzuciłeś mi coś, co tak naprawdę sam skonstruowałeś. Oda stwierdziła, że Dz. 17:11-12 mówi "słowo-Jezus-nauka apostołów". Poprosiłem ją o wskazanie tego określenia w tym tekście. Jeśli to określenie znajduje się w tekście, to twierdzenie ody jest prawdziwe. Jeśli tego określenia nie ma, to twierdzenie ody jest fałszywe. Rozmawiamy o prawdzie.

Agnostyk napisał(a):
Można by zapytać słowami Piłata: "Czym jest prawda?"

Słowa Piłata były wymówką, żeby prawdy nie szukać. Miał przed sobą Prawdę, Drogę i Życie we własnej Osobie. Obyś się z Nią nie minął jak on.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pn mar 03, 2008 2:25 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 10, 2006 11:47 am
Posty: 1007
Lokalizacja: Kielce
zacytowałem Cię z głowy bo ąż tak bardzo nie wnikam w Twoje nauczanie aby sporządzać notatki. Spór własnie był o słowa czyli czy mozna Jezusa nazwać słowem, czyli czy przyjmując słowo przyjmowali Jezusa. WIęc spór był o konkretne pojęcia. Sam wiesz dobrze, ze nie wszystkie pojęcia są wyraźnie wskazane w Piśmie (znajdź mi definicję Trójcy albo wskaż gdzie Jezus powiedział "Ja jestem jedną z trzech osób boskich" ;) albo "Ja jestem JHWH" albo gdzie powiedział "Ja jestem który jestem" a nie "Ja jestem"

WIększość sporów to spory o interpretację. Zresztą piszesz o regułach hermeneutycznych a czymże one są jak nie regułami interpretacji...

I tak po kłębuszku doszliśmy do sporu o słowa ;)

Proszę Cię natomiast abyś nie doszukiwał się w moich słowach ściemniania - zacytowałem Cię niedokładnie a nie celowo wprowadzając w błąd. Nawet po Twoim cytacie poprawnym problem pozostaje niezmienny, chyba, że źle zrozumiałem tamtą dyskusję co oczywiście niewykluczone


Co zaś do słów piłata - wymówką to chcą widzieć chrześcijanie - to było fundamentalne zagadnienie teorii poznania o które kruszą kopie filozofowie od tysięcy lat :lol:

Pozdrawiam

_________________
Bóg stworzył ludzi, Samuel Colt uczynił ich równymi.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pn mar 03, 2008 2:36 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Agnostyk napisał(a):
WIększość sporów to spory o interpretację. Zresztą piszesz o regułach hermeneutycznych a czymże one są jak nie regułami interpretacji...

Chodzi o interpretację treści, a nie o spory o słowa. Mam nadzieję, że widzisz różnicę między jednym a drugim, bo jeśli utożsamiasz jedno z drugim, to każda dyskusja byłaby tylko sporem o słowa. A jeśli chodzi o cytowanie kogokolwiek, to nie trzeba robić notatek. Wystarczy kliknąć przycisk "cytuj". :)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pn mar 03, 2008 4:08 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 04, 2007 1:25 pm
Posty: 1505
Lokalizacja: Silesia
Cytuj:
http://www.sciaga.pl/tekst/14570-15-dialektyka_erystyczna


dobre...


ale wracając do rozmyślań dotyczących napominania i nauczania, to fajnie brzmi ten fragm. 1Tes.5:14 w interlinii:


[interl. gr.-pol.] "Zachęcamy zaś was, bracia kładźcie_do_rozumu nie_trzymającym_szyku ..."


ten sam zwrot "kłaść_do _rozumu" jest m.in. w Kol.1:28 w miejscu słowa "napominajcie"... i wcale nie ma nic wspólnego z osądzaniem kogokolwiek, jest nakazem i zachętą wystosowanymi w celu osiągnięcia dojrzałości i nienaganności w Pomazańcu

rozum jest więc nam nadal potrzebny, a mieczem Ducha ŚW. jest "Słowo Boga" [gr.: "pima Theu"]

Kol.3:16 [interlinia]:
"Słowo Pomazańca niech_zamieszkuje w was bogato, w całej mądrości nauczając i kładąc_do_rozumu sobie samym śpiewami, hymnami, pieśniami duchowymi ..."


a w 1Tym.6:3 [interlinia] jest ciekawy wywód - ostrzeżenie uniwersalne- dotyczący wypaczania/odstępstwa od nauki Jezusowej:

"Jeśli ktoś inaczej_naucza i nie podchodzi_do bedących_zdrowymi słów, (tych) Pana naszego Jezusa Pomazańca i (do_tej) według nabożności nauki, poddał_się_próżności, nic wiedzący, ale chorujący co_do poszukiwań i walk_o_słowa..."

nawet przy modlitwie publicznej Paweł zwraca uwagę na równoczesną niezbędność korzystania z umysłu, bo dary duchowe służą też do "budowania" Kościoła:

"Tak też i wy, skoro jesteście żądni darów duchowych, starajcie się posiąść w obfitości te z nich, które się przyczyniają do zbudowania Kościoła. (13) Jeśli więc ktoś korzysta z daru języków, niech się modli, aby potrafił to wytłumaczyć. (14) Jeśli bowiem modlę się pod wpływem daru języków, duch mój wprawdzie się modli, ale umysł nie odnosi żadnych korzyści. (15) Cóż przeto pozostaje? Będę się modlił duchem, ale będę się też modlił i umysłem, będę śpiewał duchem, będę też śpiewał i umysłem. (...)20 Bracia, nie bądźcie dziećmi w swoim myśleniu, lecz bądźcie jak niemowlęta, gdy chodzi o rzeczy złe. W myślach waszych bądźcie dojrzali! 21 Napisane jest bowiem w Prawie: Przez ludzi obcych języków i ust obcych będę przemawiał do tego ludu, ale i tak Mnie nie usłuchają - mówi Pan. 22 Tak więc dar języków jest znakiem nie dla wierzących, lecz dla pogan, proroctwo zaś nie dla pogan, lecz dla wierzących.(...)40 Lecz wszystko niech się odbywa godnie i w należytym porządku!". 1 Kor. 14:12-40, BT


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pn mar 03, 2008 6:33 pm 
Offline

Dołączył(a): N gru 17, 2006 2:20 pm
Posty: 291
Lokalizacja: B-B
Agnostyk napisał(a):
(znajdź mi definicję Trójcy albo wskaż gdzie Jezus powiedział "Ja jestem jedną z trzech osób boskich" albo "Ja jestem JHWH" albo gdzie powiedział "Ja jestem który jestem" a nie "Ja jestem"

Dlaczego schodzisz Smoku z linii strzału, po prostu wskaż, jeżeli inni muszą to Ty tym bardziej, albo nie szukaj rysy na czerwony lakierze Ferrari (myślę że jestem w temacie wątku)(':lol:')
Laughing


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pn mar 03, 2008 8:06 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 04, 2007 1:25 pm
Posty: 1505
Lokalizacja: Silesia
Henryk napisał(a):
Oni nie rozumieją jeszcze że DŚ jest w stanie przyjść i objawić rzeczy w sposób niezależny od ciała kierowniczego . Myślę że to właśnie doprowadza ich do białej gorączki; wolność wierzącego w Panu.


"to idź się tą wolnością cieszyć w gronie przyjaciół..."

Rz 6:16-18 BT "Czyż nie wiecie, że jeśli oddajecie samych siebie jako niewolników pod posłuszeństwo, jesteście niewolnikami tego, komu dajecie posłuch: bądź [niewolnikami] grzechu, [co wiedzie] do śmierci, bądź posłuszeństwa, [co wiedzie] do sprawiedliwości? (17) Dzięki jednak niech będą Bogu za to, że gdy byliście niewolnikami grzechu, daliście z serca posłuch nakazom tej nauki, której was oddano, a uwolnieni od grzechu oddaliście się w niewolę sprawiedliwości."

cechą "wolności w Panu"jest posłuszeństwo Bogu ("niewola sprawiedliwości"), jeżeli głosisz wolność od "Bożego Jarzma", to w czyim jarzmie chodzisz?
JHWH Zbawiciel wykupił nas - czyli jestem Jego własnością...

Ga 4:4-10 BT "Gdy jednak nadeszła pełnia czasu, zesłał Bóg Syna swego, zrodzonego z niewiasty, zrodzonego pod Prawem, aby wykupił tych, którzy podlegali Prawu, abyśmy mogli otrzymać przybrane synostwo.(6) Na dowód tego, że jesteście synami, Bóg wysłał do serc naszych Ducha Syna swego, który woła: Abba, Ojcze! (7) A zatem nie jesteś już niewolnikiem, lecz synem. Jeżeli zaś synem, to i dziedzicem z woli Bożej. ( 8 ) Wprawdzie ongiś, nie znając Boga, służyliście bogom, którzy w rzeczywistości nie istnieją. (9) Teraz jednak, gdyście Boga poznali i, co więcej, Bóg was poznał, jakże możecie powracać do tych bezsilnych i nędznych żywiołów, pod których niewolę znowu chcecie się poddać? (10) Zachowujecie dni, święta nowiu i lata!" ...


Henryk napisał(a):
Agnostyk napisał(a):
(znajdź mi definicję Trójcy albo wskaż gdzie Jezus powiedział "Ja jestem jedną z trzech osób boskich" albo "Ja jestem JHWH" albo gdzie powiedział "Ja jestem który jestem" a nie "Ja jestem"

Dlaczego schodzisz Smoku z linii strzału, po prostu wskaż, jeżeli inni muszą to Ty tym bardziej, albo nie szukaj rysy na czerwony lakierze Ferrari (myślę że jestem w temacie wątku)(':lol:')
Laughing


idź se stąd do innego tematu (np. o Duchu Świętym albo Boskości Jezusa) i "nie ciągnij Tygrysa (Admina) za wąsy"...

ps.: i na początek zabierz ze sobę ten werset:

"Gdy jednak przyjdzie Pocieszyciel, którego Ja wam poślę od Ojca, Duch Prawdy, który od Ojca pochodzi, On będzie świadczył o Mnie" - i jako zgadkę poszukaj sobie sam, gdzie to jest w Biblii :lol:


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt mar 04, 2008 9:03 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 10, 2006 11:47 am
Posty: 1007
Lokalizacja: Kielce
ani_isza napisał(a):
ps.: i na początek zabierz ze sobę ten werset:

"Gdy jednak przyjdzie Pocieszyciel, którego Ja wam poślę od Ojca, Duch Prawdy, który od Ojca pochodzi, On będzie świadczył o Mnie" - i jako zgadkę poszukaj sobie sam, gdzie to jest w Biblii :lol:


Tylko, że od Ojca pochodzi wiele rzeczy - czyż stworzenie od Ojca nie pochodzi? No i jeszcze pozostaje kwestia współistotności oraz konstrukcji słowno pojęciowych. Czy jesli ktoś mówi "Ojciec jest we mnie a ja w nim" to znaczy, że mówi "Ja jestem ojcem a on mną " :)


Pozdrawiam

_________________
Bóg stworzył ludzi, Samuel Colt uczynił ich równymi.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt mar 04, 2008 9:13 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 10, 2006 11:47 am
Posty: 1007
Lokalizacja: Kielce
Smok Wawelski napisał(a):
Chodzi o interpretację treści, a nie o spory o słowa. Mam nadzieję, że widzisz różnicę między jednym a drugim, bo jeśli utożsamiasz jedno z drugim, to każda dyskusja byłaby tylko sporem o słowa.


Czyli interpretacja tresci nie jest sporem o znaczenie słów? Pierwsze słyszę a Twoja nadzieja co do mnie jest daremna... :). Oczywiście, ze jesli dyskutujemy o tresci to wdajemy się w spory o słowa, ich rozumienie, znaczenie izakres. Analizujemy logikę wypowiedzi i tak dalej i tak dalej.

Poruszyłeś kwestie prawdy ale zauważ, że BARDZO RZADKO dyskutujemy o prawdzie czyli mówiąc klasycznie o zgodności wypowiedzi z rzeczywistością, gdyż w sprawach wiary większość takich dyskusji byłaby co najmniej dziwna. Nie dyskutujemy czy "piekło istnieje" bo nie mamy narzedzi ich weryfikacji. Dyskutujemy czy piekło istnieje i jak miałoby wyglądać NA PODSTAWIE SŁÓW zawartych w Pismie. Dyskutujemy czy piekło jast takie czy owakie, czy kościół będize pochwycony i kiedy na podstawie słów i ich interpretacji. Odniesienia do ISTNIENIA są rzadkie a zresztą niemozliwe do weryfikacji. Dlatego większość dyskusji to spekulacje na podstawie SŁÓW zawartych w Piśmie.

Tak więc mimo wszystko upierałbym się przy moim znaczeniu definicji dyskusja forumowa. Zwróć zresztą uwagę jak często Ty i Isza podajecie definicje słownikowe pewnych pojęć lub zachowań, odsyłacie do rozumienia pojęć w innych językach (greka, angielski) ciągle słyszę coś o interlinii - to wszystko to dyskusje w języku o języku :)

Pozdrawiam

_________________
Bóg stworzył ludzi, Samuel Colt uczynił ich równymi.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt mar 04, 2008 9:52 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Agnostyk napisał(a):
Poruszyłeś kwestie prawdy ale zauważ, że BARDZO RZADKO dyskutujemy o prawdzie czyli mówiąc klasycznie o zgodności wypowiedzi z rzeczywistością, gdyż w sprawach wiary większość takich dyskusji byłaby co najmniej dziwna. Nie dyskutujemy czy "piekło istnieje" bo nie mamy narzedzi ich weryfikacji. Dyskutujemy czy piekło istnieje i jak miałoby wyglądać NA PODSTAWIE SŁÓW zawartych w Pismie. Dyskutujemy czy piekło jast takie czy owakie, czy kościół będize pochwycony i kiedy na podstawie słów i ich interpretacji. Odniesienia do ISTNIENIA są rzadkie a zresztą niemozliwe do weryfikacji. Dlatego większość dyskusji to spekulacje na podstawie SŁÓW zawartych w Piśmie.

Po pierwsze, ostatnio wykazałem Ci, że rozmawiałem z odą o prawdzie w sensie zgodności danego twierdzenia z rzeczywistością (czyli albo dane sformułowanie znajduje się w tekście Pisma, albo nie). I oczywiście przeważnie dyskutujemy NA PODSTAWIE SŁÓW, ale to nie jest to samo, co spieranie się O SŁOWA.

Spór o słowa, czyli "logomachia" to jest dosłownie "dyskusja o słowach", "wojna na słowa" lub "rostrząsanie pustych i trywialnych spraw"

http://cf.blueletterbible.org/lang/lexi ... ersion=kjv

Kontekst, w jakim Paweł używa tego pojęcia, wskazuje na bezużyteczność sporów "o pietruszkę", co słuchaczy przywodzi do zguby. Przodowali w tym Żydzi, którzy nazywają takie puste gadanie "bube-maise" - przed nimi Paweł ostrzega Paweł Tymoteusza, bo nie trzymali się zbawiennnej nauki Pana Jezusa (również zawartej w słowach), tylko chorowali na wszczynanie jałowych sporów [I Tym. 1:4-7; 6:5-6].

Agnostyk napisał(a):
Tak więc mimo wszystko upierałbym się przy moim znaczeniu definicji dyskusja forumowa. Zwróć zresztą uwagę jak często Ty i Isza podajecie definicje słownikowe pewnych pojęć lub zachowań, odsyłacie do rozumienia pojęć w innych językach (greka, angielski) ciągle słyszę coś o interlinii - to wszystko to dyskusje w języku o języku :)

Oczywiście, że dyskutujemy w jakimś języku i o języku. Rzeczywiście, zdarzaja się nam spory jałowe, ale nie one stanowią o naszym forum. Mam nadzieje, że różnica między dyskusją na podstawie słów a sporami o słowa jest już jaśniejsza.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt mar 04, 2008 10:08 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 04, 2007 1:25 pm
Posty: 1505
Lokalizacja: Silesia
Agnostyk napisał(a):
ani_isza napisał(a):
ps.: i na początek zabierz ze sobę ten werset:

"Gdy jednak przyjdzie Pocieszyciel, którego Ja wam poślę od Ojca, Duch Prawdy, który od Ojca pochodzi, On będzie świadczył o Mnie" - i jako zgadkę poszukaj sobie sam, gdzie to jest w Biblii :lol:


Tylko, że od Ojca pochodzi wiele rzeczy - czyż stworzenie od Ojca nie pochodzi? No i jeszcze pozostaje kwestia współistotności oraz konstrukcji słowno pojęciowych. Czy jesli ktoś mówi "Ojciec jest we mnie a ja w nim" to znaczy, że mówi "Ja jestem ojcem a on mną " :)


Pozdrawiam




teraz interesuje Cię Trójedyny Bóg - jedność Ojca, Syna i Ducha Świętego i boskość Jezusa...
"Trzej bowiem dają świadectwo: Duch, woda i krew, a ci trzej w jedno się łączą" 1J 5:8


możesz to tylko przyjąćz wiarą, albo odrzucić tą "złożoną jedość" Boga, bo jest wiele fragm. o tym, ale i tak w pewnym momencie podejmuje się decyzję: albo to odrzucam, albo trzymam się tego mimo ograniczoności poznania

ale najlepiej załóż nowy temat jeżeli masz wolę zgłębiania trójjedyności JHWH na podstawie Biblii, bo stary temat admin zamknął w 2006 roku:
http://ulicaprosta.lap.pl/forum/viewtop ... sc&start=0
:) ale widać, że niektórych nadal nurtuje ten problem...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt mar 04, 2008 10:54 am 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): Cz mar 24, 2005 10:56 pm
Posty: 212
No, dosyć tego bałaganu. Jeśli ktoś ma ochotę rozwijać tematykę pobocznych wątków o "sporach o słowa" albo o innych sprawach, proszę zakładac nowe wątki.

Henrykowi pozwolę jeszcze odpowiedzieć na pytanie Smoka "tak lub "nie". No i czekam na odpowiedź Ody.

A poza tym, wracamy do tematu. 8)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz mar 06, 2008 11:28 pm 
Offline

Dołączył(a): N lut 04, 2007 6:42 pm
Posty: 91
Mam nadzieję że wasze emocje ostygły, a gorące głowy wychłodziły się .
Ja zaś modliłam się i pracowałam pod kierownictwem Ducha Świętego. Ta praca wymagała czasu. Oto moje odpowiedzi:

Smok Wawelski napisał:
Cytuj:
Gdzie tutaj jest napisane, że słowem, które przyjęli [Dz. Ap. 17:11-12], był Jezus? Bo ja nie czytam w tekście określenia "słowo - Jezus - nauka apostołów". Jeśli w tekście jest takie określenie, to pokaż mi je paluszkiem


Jest napisane: τον λογον (ton logon), czyli słowo, lub nauka -tak podają rożne wersje polskich tłumaczeń.
Spójrz na Dz 10:44 masz tam dwa słowa obok siebie rhema i logos.
Gdy Piotr wypowiadał słowa(rhema) Duch Święty zstąpił na wszystkich wsłuchujących się (akuo) w Logos - Słowo.
Masz rozróżnienie pomiędzy rhemata(l.mn) -jako wypowiadanymi słowami - a Słowem -Logos(l.p)- w Które oni się wtedy naprawdę WSŁUCHALI (inny sens słowa akuo to także POJAĆ, ROZUMIEĆ). Słuchali uszami wypowiadanych dźwięków Piotra, niosących Boży przekaz, zaś wsłuchiwali się (pojmowali) sercem i przyjmowali do serca Logos -Słowo -Osobę-Jezusa i dlatego też Duch Święty na nich zstąpił , gdyż przyjmując Logos, przyjęli Jezusa - zatem ich serca były gotowe na przyjęcie DS. Taka zawsze jest kolejność, wpierw przyjęcie Jezusa do serca, a później zamieszkanie w nim DS.
To był początek chrześcijaństwa wśród pogan.
Przez wieki tak było i tak jest także i w dzisiejszych czasach, że gdy słuchamy Bożych ewangelistów, którzy głoszą Boże rhema, wtedy Boży Logos zamieszkuje w nas, a jest to Logos osobowy-Jezus. To przeżycie musi być fundamentem dla każdego wierzącego: Bóg-Ojciec-ten fundament w nas buduje a jest Nim Jego Syn ! Tak stało się też w życiu Żydów z Berei i wielu berejskich pogan.
Ernest. H. napisał:
Cytuj:
Proszę o wskazanie fragmentów z pism Pawła, w których wyraźnie wynika, że w rozumieniu tego apostoła słowo = Jezus.


Musisz mi wyjaśnić; DLACZEGO Z PISM PAWLA !? Mam nadzieje, że moje wyjaśnienie co do słownictwa Łukasza - to wcześniejsze i to powyższe -satysfakcjonuje Cię?

Ani_Isza napisał:
Cytuj:
gdzie wyczytałaś ODO, że Paweł się tutaj musi bronić? wskażesz te miejsca w Liście do Galacjan?


1. Atakują Ewangelię Pawła, którą on otrzymał od Boga(Ga 1:12):
Ga 1:7- 8 "są tylko pewni ludzie, którzy was niepokoją i chcą przekręcić ewangelię Chrystusową.( 8 ) Ale choćbyśmy nawet my albo anioł z nieba zwiastował wam ewangelię odmienną od tej, którą myśmy wam zwiastowali, niech będzie przeklęty!"
2. Wywarli nacisk na Galacjan, aby oni atakowali Pawła i jego Ewangelię, chcą zniszczyć społeczność pawłową w Galacji: Ga 4:16-17"(16) Czy stałem się nieprzyjacielem waszym dlatego, że wam prawdę mówię?(17) Gorliwie o was zabiegają, ale nie w dobrych zamiarach, bo chcą was odłączyć, abyście wy o nich zabiegali"
3. Paweł ostro, gwałtownie kontratakuje: Ga 5;10 "ten, kto was niepokoi, kimkolwiek by był, poniesie karę",
Ga 5:12[i]"Bodajby siebie uczynili rzezańcami ci, którzy was podburzają"


Podsumowanie:
Paweł wie, szafarzem jakich rejonów został uczyniony przez Boga, wie ,że ci ,którzy go atakują , atakują go wbrew woli Boga wchodząc na nie swój teren ! A tak nie wolno nikomu czynić! Obrona Pawła i jego kontrataki są zatem słuszne !----> 2Kor 10:12-15 Bw „Nie ośmielamy się bowiem zaliczać siebie do niektórych lub porównywać się z niektórymi spośród tych, którzy siebie samych zalecają; nie mają bowiem rozumu, jeśli do siebie swoją własną miarę przykładają i siebie z samymi sobą porównują.(13) My zaś nad miarę chlubić się nie będziemy, lecz tylko w tej mierze, jaką nam Bóg wyznaczył, byśmy mogli dotrzeć aż do was. (14) Bo my nie przekraczamy wyznaczonych nam granic, jakby to było, gdyby one nie sięgały aż do was, bo wszak pierwsi dotarliśmy aż do was z ewangelią Chrystusową.(15) My nie chlubimy się cudzą pracą poza obrębem naszego działania, lecz mamy raczej nadzieję, że wraz ze wzrostem wiary waszej i my wśród was w obrębie wyznaczonych nam granic zyskamy wielkie uznanie,"

_________________
" Ale prześladowania prawie zawsze nowych stronników ofiarom zjednują. " (Wolter)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pt mar 07, 2008 12:03 pm 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): Cz mar 24, 2005 10:56 pm
Posty: 212
ODO,

Ponieważ nie wskazałaś ANI JEDNEGO fragmentu, który dokładnie i wprost odpowiadałby na postawione pytania:

1. W odpowiedzi na pytanie Smoka dokonujesz wpisywania własnych poglądów w tekst Biblii i nie pokazujesz, gdzie jest użyte określenie "słowo - Jezus - nauka apostołów" we wskazanym przez niego fragmencie.

2. Na pytanie Ernesta H. odpowiedziałaś pytaniem zamiast wskazać miejsca, o które prosił lub napisać, że takich miejsc nie ma.

3. Na pytanie Ani_Iszy odpowiedziałaś nie na temat, wskazując w Liście do Galacjan teksty, które nie mają nic wspólnego z koniecznością osobistej obrony Pawła przed kimkolwiek.

Niniejszym wszczynam procedurę dyscyplinarną na podstawie punktu 5a Regulaminu Forum. Założę Ci osobny wątek w Archiwum i tam będziesz mogła dialektycznie wyginać słowa, dowolnie definiować pojęcia, wpisywać w Biblię dowolne treści, nie odpowiadać wprost na postawione pytania i w ten sposób rozmawiać z każdym, kto będzie miał na to ochotę. Wyjście poza ten wątek będzie karane banicją.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 124 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 17 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL