www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest N kwi 28, 2024 8:58 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 180 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Antykoncepcja.
PostNapisane: N gru 30, 2007 6:24 pm 
Offline

Dołączył(a): N gru 30, 2007 1:33 pm
Posty: 37
Witam po raz pierwszy wszystkich, jestem katolikiem.


Na stronie www.kz.pl wyczytałem, że Zielonoświątkowcy mogą stosować antykoncepcję, bo "nic nie ma o tym w Biblii" (co jest nieprawdą - Onan stosował starożytną antykoncepcję i źle skończył) . Spotkałem jednak osobę z KZ, która była przeciw antykoncepcji.

Jak to zatem jest - jakie jest stanowisko KZ na ten temat, i czy jest "stanowcze" ?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: N gru 30, 2007 7:08 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 04, 2007 1:25 pm
Posty: 1505
Lokalizacja: Silesia
witaj
a dlaczego zakładasz, że na tym forum są osoby mające uprawnienia do reprezentowania stanowiska Kościoła Zielonoświątkowego w Polsce?


myślę, że jeżeli ktoś zechce podzielić się z Tobą swoim zrozumieniem tematu antykoncepcji, to będzie to jego indywidualne, prywatne zrozumienie, a nie stanowisko "rzecznika prasowego" KZ w Polsce :wink:

i jeszcze jedno: czy rozumiesz na czym polegało prawo lewiratu, które złamał Onan wylewając swoje nasienie?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: N gru 30, 2007 7:12 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 15, 2005 7:24 pm
Posty: 1321
Ultrakatolicki temat, wiecznie żywy. :)
Bimek, napisz, co rozumiesz przez antykoncepcję. Łatwiej będzie porozmawiać. Jeśli antykoncepcja [nie piszę o stosowaniu środków wczesnoporonnych] polega na zapobieganiu zajścia w ciążę, to tzw. kalendarzyk jest jedną z metod antykoncepcyjnych. Zgadzasz się?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: N gru 30, 2007 9:19 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Witaj na forum, bimku :)

To forum rzeczywiście nie pretenduje do wygłaszania "stanowiska KZ", choć wielu z nas posiada tutaj stanowcze poglądy. Możemy zatem przedstawić poglądy własne.

Osobiście uważam, że każde działanie, którego motywacją jest NIE zajście w ciążę w danym momencie, stanowi jakąś metodę ANTY-koncepcji. Można dyskutować o różnych naturalnych, nienaturalnych czy niedopuszczalnych metodach, ale istota sprawy i zamysł podejmowanych kroków jest taki sam. Niestosowanie antykoncepcji polega na tym, że małżonkowie współżyją literalnie bez żadnych zabezpieczeń i zawsze mają na uwadze poczęcie kolejnego potomka, nigdy nie starając się tego uniknąć w żaden naturalny ani nienaturalny sposób.

Oczywiście, można się bawić w obłudne nazywanie "ideologicznie słusznej" antykoncepcji "regulacją poczęć", natomiast "ideologicznie niesłuszną" antykoncepcję nazywać po prostu antykoncepcją. Ale to nie zmienia istoty problemu.

Onan złamał bardzo konkretne przykazanie Tory, o czym wspomniała Ani_Isza. Nie stanowiło ono zakazu antykoncepcji. Ja osobiście nie doszukałem się pośród 613 bardzo drobiazgowych przykazań Tory ani jednego, które zakazywałoby stosowania antykoncepcji, która jest co najmniej tak stara jak tzw. najstarszy zawód świata.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pn sty 07, 2008 11:10 am 
Offline

Dołączył(a): N gru 30, 2007 1:33 pm
Posty: 37
ani_isza:
to będzie to jego indywidualne, prywatne zrozumienie, a nie stanowisko "rzecznika prasowego" KZ w Polsce
-
ale to oznacza, że albo ta osoba się myli (grzeszy) tym, że uważa że to jest zło albo myli się KZ, bo tego zjawiska nie potępia.
--------------
lis:
to tzw. kalendarzyk jest jedną z metod antykoncepcyjnych. Zgadzasz się?
-
kalendarzyk jest po to ABY zajść w ciążę.
--------------
--------------
Co to jest prawo lawiratu ?
--------------
--------------


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pn sty 07, 2008 1:34 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
bimek napisał(a):
kalendarzyk jest po to ABY zajść w ciążę.

:shock: Ciekawa koncepcja antykoncepcji. :D ABY zajść w ciążę nie trzeba kalendarzyka. Wystarczy, że kobieta odpowie na "zew natury" w okresie owulacji. Największy przyrost naturalny jest w takich miejscach, gdzie w ogóle nie używa się kalendarzyków. A jeśli ktoś stosuje kalendarzyk po to, żeby zajść w ciążę TYLKO wtedy, kiedy on chce, to znaczy że nie chce zajść w ciążę wtedy, kiedy on nie chce. Uprasza się nie ściemniać. :lol:

bimek napisał(a):
Co to jest prawo lawiratu?

Lewiratu. Przeczytaj Księgę Powtórzonego Prawa 25:5-10.

bimek napisał(a):
ale to oznacza, że albo ta osoba się myli (grzeszy) tym, że uważa że to jest zło albo myli się KZ, bo tego zjawiska nie potępia.

A dlaczego mylenie się w tej kwestii miałoby być grzechem?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt sty 08, 2008 10:13 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 02, 2007 1:09 pm
Posty: 60
Uważam, że tzw. naturalne metody antykoncepcji są formą dyskryminowania kobiety. Kobieta ma w metodach naturalnych prawo do sexu tylko wtedy kiedy, wcale tak bardzo tego nie potrzebuje. W momencie kiedy kobieta ma ochotę na współżycie, to go nie otrzymuje no bo przecież antykoncepcja.
Biblia jasno mówi małżonkom, że mogą współżyć ze sobą kiedy mają na to ochotę, bo chroni ich to przed współżyciem pozamałżeńskim ( czyli jak mawia moja babcia wtedy "głupoty im po głowie nie chodzą" :D )
W Tysiąclatce mamy:
Cytuj:
1 Koryntian 7:5 Nie unikajcie jedno drugiego, chyba że na pewien czas, za obopólną zgodą, by oddać się modlitwie; potem znów wróćcie do siebie, aby - wskutek niewstrzemięźliwości waszej - nie kusił was szatan.

Chociaż wydaje mi się, żw przekład warszawski mówi tu mniej zagadkowo:
Cytuj:
1 Koryntian 7:5 Nie strońcie od współżycia z sobą, chyba za wspólną zgodą do pewnego czasu, aby oddać się modlitwie, a potem znowu podejmujcie współżycie, aby was szatan nie kusił z powodu niepowściągliwości waszej.


Aktualna nauka kościoła katolickiego na temat antykoncepcji zawarta jest w encyklice HUMANAE VITAE (http://www.opoka.org.pl/biblioteka/W/WP/pawel_vi/encykliki/humane.html)
Z nauk tych wynika kila rzeczy:
np. sex z zabezpieczeniami uniemozliwia prawidłowe zespoleni małżonków:
Cytuj:
13 Jeżeli więc ktoś korzysta z daru Bożego pozbawiając go, choćby tylko częściowo, właściwego znaczenia i celowości, działa wbrew naturze tak mężczyzny jak i kobiety, a także wbrew głębokiemu ich zespoleniu.

dowiadujemy się, że używając środki antykoncepcyjne mężczyzna redukuje kobietę jedynie do "pojemnika na nasienie":

Cytuj:
17Należy również obawiać się i tego, że mężczyźni, przyzwyczaiwszy się do stosowania praktyk antykoncepcyjnych, zatracą szacunek dla kobiet i lekceważąc ich psychofizyczną równowagę, sprowadzą je do roli narzędzia, służącego zaspokajaniu swojej egoistycznej żądzy, a w konsekwencji przestaną je uważać za godne szacunku i miłości towarzyszki życia.


Co ciekawe nie zauważyłem, aby encyklika zakładała wyraźnie możliwość, że to kobieta mogłaby mieć ochotę na współżycie. Musimy zauważyć, że Biblia zakazuje sexu pozamałżeńskiego, ale nie limituje sexu małżeńskiego. W małżeństwie sex może być zarówno do prokreacji jak i dla rekreacji. :D


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt sty 08, 2008 1:27 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 10, 2006 11:47 am
Posty: 1007
Lokalizacja: Kielce
Dociekliwy Roman napisał(a):
Uważam, że tzw. naturalne metody antykoncepcji są formą dyskryminowania kobiety. Kobieta ma w metodach naturalnych prawo do sexu tylko wtedy kiedy, wcale tak bardzo tego nie potrzebuje.


he he jesteś kobietą? SKąd wiesz kiedy najbardziej potrzebuje? Moja wspaniała małzonka akurat potzrebuje własnie wtedy kiedy jest dość "bezpiecznie" ;)
I dlaczego to forma dyskryminowania kobiety skoro mężczyzna w tym samym czasie też się powstrzymuje?

Osobiście uważam, że w małżeństwie mozna sobie stosować co kto chce. Rzeczywistym problemem jest młodzieńcze bara bara PRZED. Gdyż skutki tego bywają opłakane...

Zdrówko

_________________
Bóg stworzył ludzi, Samuel Colt uczynił ich równymi.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt sty 08, 2008 3:19 pm 
Offline

Dołączył(a): N gru 30, 2007 1:33 pm
Posty: 37
Smok:
Cytuj:
Ciekawa koncepcja antykoncepcji. ABY zajść w ciążę nie trzeba kalendarzyka.
-

Bo to Ty Smoku napisałeś, że to jest antykoncepcja. To nie jest antykoncepcja ale prokoncepcja :D
-------------------

Cytuj:
A dlaczego mylenie się w tej kwestii miałoby być grzechem?


Jesteś w stanie namawiać do Jezusa człowieka na ulicy i jednocześnie rozdawać prezerwatywy ?

-------------------
"Po czym Bóg im błogosławił, mówiąc do nich: «Bądźcie płodni i rozmnażajcie się, abyście zaludnili ziemię "
Rdz 1, 28

Jesteś w stanie w jednym zdaniu namawiać kogoś do "neutralnej" prezerwatywy i cytować ten nakaz Boga (w 28 linijce Biblii) ?
Np: "Bądźcie płodni i rozmanażajcie się jako Biblia nakazuje! A tutaj macie przy okazji prezerwatywy" :?:
Jest to jeden z dwóch nakazów które Bóg dał człowiekowi po jego stworzeniu.

Jeden nakaz łamią antykoncepcjoniści, drugi ekofanatycy.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt sty 08, 2008 3:38 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 02, 2007 1:09 pm
Posty: 60
Agnostyk już ci wyjaśniam dlaczego tak uważam:
-mężczyzna ma poziom libido w niewielkim stopniu zależny od pory miesiąca, bardziej zależy on czynników takich jak pora doby, ewentualne choroby i poziom zmęczenia organizmu
-u kobiet w fazie płodnej w sposób naturalny organizm ma wyższy poziom libido i tak to już po prostu jest
-nie jestem wprawdzie kobietą (jako i ty zresztą), ale również posiadam małżonkę i z tad moje obserwacje
Wypada cieszyć się, że tak jesteście dobrani, że wam obojgu pasuje :D


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt sty 08, 2008 4:27 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
bimek napisał(a):
Bo to Ty Smoku napisałeś, że to jest antykoncepcja. To nie jest antykoncepcja ale prokoncepcja :D

Nie rozśmieszaj mnie. Przeczytaj jeszcze raz mój post i odpowiedz na niego POWAŻNIE.

bimek napisał(a):
Jesteś w stanie namawiać do Jezusa człowieka na ulicy i jednocześnie rozdawać prezerwatywy?

Prezerwatywy nie są niczym złym. Wino też nie. Pieniądze też nie. Ale rozdawanie którejkolwiek z tych rzeczy podczas ewangelizacji po pierwsze nie jest potrzebne, bo nie wiąże się z tematem ewangelizacji, a po drugie wprowadzałoby słuchaczy w błąd co do moich intencji. Rozmawiamy poważnie, czy nie?

bimek napisał(a):
"Po czym Bóg im błogosławił, mówiąc do nich: «Bądźcie płodni i rozmnażajcie się, abyście zaludnili ziemię "
Rdz 1, 28

Jesteś w stanie w jednym zdaniu namawiać kogoś do "neutralnej" prezerwatywy i cytować ten nakaz Boga (w 28 linijce Biblii) ?
Np: "Bądźcie płodni i rozmanażajcie się jako Biblia nakazuje! A tutaj macie przy okazji prezerwatywy":?: Jest to jeden z dwóch nakazów które Bóg dał człowiekowi po jego stworzeniu. Jeden nakaz łamią antykoncepcjoniści, drugi ekofanatycy.

Czy Twoja Biblia składa się z tego jednego zdania i nakazu? Pozbieraj gdzieś pozostałe kartki i zacznij je czytać ze zrozumieniem. A jeśli chcesz dokładnie i bez kontekstu nauczania całej Biblii wykonywać polecenia dane bezpośrednio Adamowi, to wypełniaj również pozostałe nakazy dane człowiekowi zaraz po jego stworzeniu. Zostań ogrodnikiem i żeby Ci do głowy nie przyszło jadać mięso w jakiejkolwiek postaci lub cokolwiek innego niż owoce, bo Adamowi wolno było spożywac wyłącznie owoce [Rdz. 1:29].

Na Twoim miejscu zastanowiłbym się nad sensem Twojej "prokoncepcji" i zgodnością Twojego rozumienia Rdz. 1:28 z nauczaniem Pawła w I Kor. 7:5. Odpowiedz na pozostałe argumenty przedstawione powyżej przez kilka osób, bo widzę że zamiast dyskutować przechodzisz do ideologicznej mantry i demagogicznych chwytów na poziomie gimnazjum. :D


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt sty 08, 2008 7:08 pm 
Offline

Dołączył(a): N gru 30, 2007 1:33 pm
Posty: 37
Smok:
ABY zajść w ciążę nie trzeba kalendarzyka. Wystarczy, że kobieta odpowie na "zew natury" w okresie owulacji.
-
ów "zew natury" w okresie owulacji to właśnie "kalendarzyk" - taka teoretyczna podstawa. Nie rozumiem w czym problem. Jak ktoś chce ma zew natury, kto inny może sobie wyliczyć dokładniej. Prawdę pisząc jest to moralnie obojętne.
---------------------
Prezerwatywy nie są niczym złym. Wino też nie. Pieniądze też nie.
-
To jest czwart link w goglu jaki znalzłem na ten temat:

http://anambiendrug.blogspot.com/2007/1 ... vorce.html
"Below is an article I wrote some time ago which attempts to explain why couples who use contraception have a 50% divorce rate, while couples who do not have only a 2% divorce rate."

Po winie i pieniądzach ryzyko rozwodu nie wzrasta 25 krotnie. Owoce antykoncepcji są zgniłe.
Na potrzeby dyskusji mogę poszukać głębiej.
---------------------
Zostań ogrodnikiem...
-
Księga rodzaju co do rzeczy jest metaforyczna. Poczynając od tego, że "Adam" to po hebrajsku "człowiek". A poza tym po grzechu pierworodnym natura się zbrutalizowała i na razie wilk poluje na owcę.
----------------------
z nauczaniem Pawła w I Kor. 7:5
-
nauczanie św.Pawła jest proste - nie chuć jest najważniejsza ale Bóg, innymi słowy owa "wstrzemięźliwość" jest jak post w piątek :D
Ogółem to Bóg jest najważniejszy a reszta jest nijako przy okazji.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt sty 08, 2008 7:45 pm 
Offline

Dołączył(a): Pn maja 02, 2005 12:32 pm
Posty: 672
Cytuj:
Po winie i pieniądzach ryzyko rozwodu nie wzrasta 25 krotnie. Owoce antykoncepcji są zgniłe.

To w Polsce chyba wszyscy musieliby się rozwieść... :lol:( za wyjątkiem małej garsteczki co gorliwszych katolików, tudzież garsteczki nieuświadomionych małżeństw z niskim wykształceniem...).
A z moich obserwacji wynika, że że większość par rozpada się przez alkohol i pieniądze właśnie...Na potrzeby dyskusji mogę "pokopać" głębiej.

Cytuj:
ów "zew natury" w okresie owulacji to właśnie "kalendarzyk" - taka teoretyczna podstawa. Nie rozumiem w czym problem. Jak ktoś chce ma zew natury, kto inny może sobie wyliczyć dokładniej. Prawdę pisząc jest to moralnie obojętne.

Oj, Bimek, Ty to masz poczucie humoru... :P Jak rozumiem, kobiety stosują metodę kalendarzyka tylko po to, aby częściej w ciążę zachodzić... 8)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt sty 08, 2008 8:28 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
bimek napisał(a):
ów "zew natury" w okresie owulacji to właśnie "kalendarzyk" - taka teoretyczna podstawa. Nie rozumiem w czym problem. Jak ktoś chce ma zew natury, kto inny może sobie wyliczyć dokładniej. Prawdę pisząc jest to moralnie obojętne.

Zew natury to jest owulacja, a nie kalendarzyk. Nie lubię wciskania kitu. "Dokładniejsze wyliczanie" prowadzi do UNIKNIĘCIA ZAPŁODNIENIA, a nie do ZAPŁODNIENIA i na tym polega metoda zwana kalendarzykiem. Dlatego jest to naturalna metoda ANTYKONCEPCJI. Nazywanie tego "naturalną regulacją poczęć" jest zwykłą OBŁUDĄ. Chodziłem na kursy przedmałżeńskie jeszcze jako katolik. Dlatego nie wmawiaj mi bzdur, proszę Cię.

bimek napisał(a):
Po winie i pieniądzach ryzyko rozwodu nie wzrasta 25 krotnie. Owoce antykoncepcji są zgniłe. Na potrzeby dyskusji mogę poszukać głębiej.

Ciekaw jestem, kto przeprowadza tak bezsensowne badania. Porozmawiaj z odrodzonymi małżeństwami o dużym stażu, stosującymi antykoncepcję od wielu lat, zamiast strzelać ideologicznymi kawałkami. Istotą udanego małżeństwa nie jest stosowanie lub niestosowanie antykoncepcji, zapewniam Cię. Czy możesz na podstawie Biblii udowodnić, że udane małżeństwo zależy od braku stosowania antykoncepcji?

bimek napisał(a):
Księga rodzaju co do rzeczy jest metaforyczna. Poczynając od tego, że "Adam" to po hebrajsku "człowiek". A poza tym po grzechu pierworodnym natura się zbrutalizowała i na razie wilk poluje na owcę.

A dlaczego nakazy Boga inne niż zapełnianie ziemi mamy interpretować mniej dosłownie niż ten, który pasuje do Twojej ideologii? Przecież to jest brak konsekwencji - to, co Ci pasuje, traktujesz dosłownie, a to, co Ci nie pasuje, traktujesz metaforycznie. Tak się Biblii nie interpretuje.

bimek napisał(a):
nauczanie św.Pawła jest proste - nie chuć jest najważniejsza ale Bóg, innymi słowy owa "wstrzemięźliwość" jest jak post w piątek

Nauczanie Pawła rzeczywiście jest proste:

"Nie strońcie od współżycia z sobą, chyba za wspólną zgodą do pewnego czasu, aby oddać się modlitwie, a potem znowu podejmujcie współżycie, aby was szatan nie kusił z powodu niepowściągliwości waszej" [I Kor. 7:5]

Czy rozumiesz proste określenie "nie strońcie od współżycia"? JEDYNYM powodem stronienia (powstrzymywania się) od współżycia jest obopólna zgoda (co pisze Paweł) czyli np. czas modlitwy (lub oczywistość, czyli czas, w którym żona ma okres - co jest napisane w Torze). Paweł NIE PISZE o tym, żeby mąż i żona stronili od współżycia ze sobą w ramach "naturalnych metod regulacji poczęć"). Stronienie od współżycie w czasie owulacji (a to jest istotą metod naturalnych) jest DOKŁADNYM PRZECIWIEŃSTWEM nauczania Pawła. Właśnie wtedy, kiedy większość żon (z wyjątkiem żony Agnostyka) ma największe pragnienie w tym kierunku, zgodnie z nauką krk małżonkowie stosujący "metodę naturalną" powinni stronić od współżycia. Tę niebiblijną naukę popiera się jakimiś wzniosłymi bzdurami o szlachetności takiego postępowania.

Paweł NIE NAUCZA TUTAJ, że "nie chuć jest najważniejsza". Mówi o czymś zupełnie innym - żeby mąż i żona współżyli ze sobą, nie stroniąc od tego, bo jeśli będą stronić od współżycia ze sobą, to diabeł będzie ich kusił do cudzołówtwa. Biblia nie naucza również nigdzie, że post ma być w piątek. Gdzie o tym piątku wyczytałeś? :D

Wersety poprzedzające I Kor. 7:3-4 też nawiązują do tematu:

"Mąż niechaj oddaje żonie, co jej się należy, podobnie i żona mężowi. Nie żona rozporządza własnym ciałem, lecz mąż; podobnie nie mąż rozporządza własnym ciałem, lecz żona."

Znowu ani słowa o jakichś "kalendarzykach" czy innych bzdurach. Nauczanie jest jasne: Żadne ze współmałżonków nie powinno odmawiać współżycia drugiej stronie wtedy, gdy ta ma na to ochotę - bez względu na to, jaka jest faza księżyca i jaki jest śluz (rzecz ludzka, więc piszę). Dlatego powstrzymywanie się w celu uniknięcia zapłodnienia wtedy, gdy żona ma największe pragnienie, stoi w sprzeczności z całym fragmentem I Kor. 7:3-5.

Kalendarzyk, metoda termiczna, śluzowa i inne jako "naturalne metody zachodzenia w ciążę" to jest albo dobry żart, albo szczyt hipokryzji. Mam poczucie humoru i możemy pożartować, ale hipokryzja na poważnie to jest grzech i trudno dyskutować z kimś, kto próbuje odwrócić kota ogonem. Ogólnie widzę, że bez względu na niekonsekwencję i proste pojęcia zawarte w tekście starasz się wyczytać w Biblii to, co Ci pasuje - a właściwie to, podano Ci do wierzenia. Czyli masz już poglądy, do których dopasowujesz treść Pisma.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt sty 08, 2008 9:26 pm 
Offline

Dołączył(a): N gru 30, 2007 1:33 pm
Posty: 37
To w Polsce chyba wszyscy musieliby się rozwieść...
-
tak wyglądają realia - poptyaj się rozwodników. Ilu z nich NIE używało antykoncepcji.
--------------------
Na potrzeby dyskusji mogę "pokopać" głębiej.
-
Pokop !
Od "umiarkowanego" spożycia pigułek antykoncepcyjnych małżeństwa się rozpadają. Od "umiarkownych" zarobków i spożycia alkoholu nie.
--------------------
kobiety stosują metodę kalendarzyka tylko po to, aby częściej w ciążę zachodzić...
-
to jest tylko narzędzie - jak kto chce może młotkiem fajną rzecz zrobić, jak kto chce może niefajną. Kościół daje do ręki narzędzie.
--------------------

Smok:
"Dokładniejsze wyliczanie" prowadzi do UNIKNIĘCIA ZAPŁODNIENIA
-
tak jak w/w napisałem to jest tylko narzędzie. Młotek jest neutralny moralnie. Kwestia co z nim zrobimy. Kościół zaleca stosowanie kalendarzyka do zajścia w ciążę - tak samo jak zaleca żeby młotkiem wbijać gwoździa :D Oczywiście posiadanie młotka może prowadzić do zbrodni - ryzyko zawsze istnieje.
-----------
Porozmawiaj z odrodzonymi małżeństwami o dużym stażu, stosującymi antykoncepcję od wielu lat, zamiast strzelać ideologicznymi kawałkami.
-
http://www.barna.org/FlexPage.aspx?Page ... dateID=170

"If we eliminate those who became Christians after their divorce, the divorce figure among born again adults drops to 34% - statistically identical to the figure among non-Christians."

Pradę pisząc ten sondaż coś mówi ale nie wszystko, bo ci co "bardziej praktykują" (modlą się i czytają Biblię) mają niższy wskaźnik rozwodów. Z drugiej mańki pastorzy wysoko postawieni w USA rozwodzą się jak normalni niechrześcijańscy ludzie.
------------------------
Czy możesz na podstawie Biblii udowodnić, że udane małżeństwo zależy od braku stosowania antykoncepcji?
-
to kwestia wiary. Nikogo nie da się przekonać bez jego woli. Jak Jezus wyciągał z grobu zmarłych ludzi to inni się przywalali, że robił to w nieodpowiednią porę. Generalnie grzech rozwala - małżeństwo i nie tylko.
Wierzę, że małżeństwo niestosujące antykoncepcji może się rozwieść - grzech ma różną formę.
------------------------
Przecież to jest brak konsekwencji - to, co Ci pasuje, traktujesz dosłownie, a to, co Ci nie pasuje, traktujesz metaforycznie.
-
"Nie zabijaj!" to nakaz uniwersalny. "Na początku był chaos" to metafora, bo przecież dokładniej rzecz biorąc na początku było od groma atomów które potem się uformowały w galaktyki itd. Tylko po co komu to wiedzieć ?
------------------------
a właściwie to, podano Ci do wierzenia.
-
Ktoś z pewnością dał mi to do wierzenia.
-----------------------
starasz się wyczytać w Biblii to, co Ci pasuje
-
Biblia nie jest niezbędna do życia wiecznego (ale z pewnością może pomóc) - w końcu to celnicy, prostytutki i rybadzy byli nawracani choć być może nic nigdy w życiu nie przeczytali, a ci obczytani zabili Jezusa.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 180 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 32 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL