www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest So kwi 27, 2024 7:45 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 47 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: Cz gru 04, 2008 11:26 am 
Ani_isza! Ja nie znam Syna Marnotrawnego (tego czy odrodzony jest czy nie) i patrze na jego wypowiedzi niejako obiektywnie bez "balastu" wiedzy ktora ty moze posiadasz. Nieladnie wiec troche posadzac mnie o kompromis czy ekumenie nazywajac tak "srodek" o ktorym napisalam i ktorego jak sadze znaczenie wylozylam. A o madrosci pisalam wlasnie tej Bozej (od Ducha Swietego pochodzącej).


Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz gru 04, 2008 11:33 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Syn Marnotrawny napisał(a):
reprezentuję siebię i swoją moralność - proszę bez zbędnych etykietek. :P

Hehe, a co to jest ta "Twoja moralność"? Możesz podać jakiś trwały i niezmienny punkt odniesienia będący fundamentem i źródłem TWOJEJ moralności? Bo chyba nie jesteś nim Ty sam? :lol:

Świat pogrąża się coraz bardziej właśnie dlatego, że wszyscy "kierowcy" posiadają własne "kodeksy drogowe". Stłuczki to rzecz codzienna, ale wielka katastrofa jest pewna.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz gru 04, 2008 11:42 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 04, 2007 1:25 pm
Posty: 1505
Lokalizacja: Silesia
Ewa Maja napisał(a):
...

Potraktuj więc mój wpis jako informacyjny, a nie napadający na Ciebie 8) Wyraźnie widać odcinanie się S. Marnotrawnego od standartów cytowanych z Biblii w w.w. temacie, mnie to by już wystarczyło do refleksji.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz gru 04, 2008 12:29 pm 
No to najwyrazniej ja potrzebuje wiecej do refleksji niz ty. :D Korzystajac z twojego pomyslu zdanie w w.w. temacie mam takie:

przeakcentowanie na rozge (krzywda dla dziecka)----------srodek (Boza madrosc)----------przeakcentowanie na milosc (krzywda dla dziecka)


Ostatnio edytowano Cz gru 04, 2008 3:40 pm przez Gość, łącznie edytowano 1 raz

Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz gru 04, 2008 2:51 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 10, 2006 11:47 am
Posty: 1007
Lokalizacja: Kielce
Ewa Maja napisał(a):
No to najwyrazniej ja potrzebuje wiecej do refleksji niz ty. :D Korzystajac z twojego pomyslu zdanie w w.w. temacie mam takie:

przeakcentowanie na dyscypline (krzywda dla dziecka)----------srodek (Boza madrosc)----------przeakcentowanie na milosc (krzywda dla dziecka)


Zrozumcie jedną rzecz. Utozsamianie bicia z dyscypliną lub jej brakiem jest bez sensu!
NIGDZIE nie napisałem o braku dyscypliny. Oczywiście, ze trzeba dziecku wyznaczać granice, oczywiście, ze trzeba dyscyplinować - jednak robienie tego za pomocą bicia (częstego, rzadkiego, słabego, mocnego czy jakiegokolwiek innego) jest niepotrzebne do owego dyscyplinowania.
Ja wiem, ze niektórzy mają standard - "biję bo napisano" - a bij sobie tylko proszę o nieprzekręcanie myśli, że jak ktoś nie bije to nie wyznacza granic albo nie trzyma dyscypliny - taka argumentacja to dziecinada...
:P

_________________
Bóg stworzył ludzi, Samuel Colt uczynił ich równymi.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz gru 04, 2008 2:54 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 10, 2006 11:47 am
Posty: 1007
Lokalizacja: Kielce
Smok Wawelski napisał(a):
Możesz podać jakiś trwały i niezmienny punkt odniesienia będący fundamentem i źródłem TWOJEJ moralności? Bo chyba nie jesteś nim Ty sam? :lol:


1.Prawo naturalne odczytywane rozumem
2. Utylitaryzm
3. Konsekwencjonalizm i wiele innych metod, choć ja osobiście skłaniam sie do punktu 1 z modyfikacją o punkt 3, gdyż jak mawiają nieodrodzeni "dobrymi chęciami piekło wybrukowane"

_________________
Bóg stworzył ludzi, Samuel Colt uczynił ich równymi.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz gru 04, 2008 3:46 pm 
Synu Marnotrawny! Zmienilam cos w moim "wykresie". Mysle ze to lepiej oddaje moje stanowisko w tej sprawie i chce dodac ze ja nie uwazam ze dyscyplina bez "bicia" nie jest mozliwa aczkolwiek jako ze zrodlem mojej moralnosci jest Słowo Boze to nie wykluczam w wychowywaniu corki zadnego z jego zalecen. Pozdrawiam!


Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz gru 04, 2008 8:05 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Syn Marnotrawny napisał(a):
Smok Wawelski napisał(a):
Możesz podać jakiś trwały i niezmienny punkt odniesienia będący fundamentem i źródłem TWOJEJ moralności? Bo chyba nie jesteś nim Ty sam? :lol:

1.Prawo naturalne odczytywane rozumem
2. Utylitaryzm
3. Konsekwencjonalizm i wiele innych metod, choć ja osobiście skłaniam sie do punktu 1 z modyfikacją o punkt 3, gdyż jak mawiają nieodrodzeni "dobrymi chęciami piekło wybrukowane"

Skąd masz prawo naturalne i gdzie jest jego źródło? Metody, na które się powołujesz, nie są trwałe i niezmienne. Więc to nie jest odpowiedź na moje pytanie. Pytałem o TRWAŁY I NIEZMIENNY fundament moralności.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz gru 04, 2008 8:16 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 10, 2006 11:47 am
Posty: 1007
Lokalizacja: Kielce
Smok Wawelski napisał(a):
Skąd masz prawo naturalne i gdzie jest jego źródło?


Z natury człowieka, która właśnie jest źródłem :) Rozpoznawanie źródła należy do rozumu :).

_________________
Bóg stworzył ludzi, Samuel Colt uczynił ich równymi.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz gru 04, 2008 8:20 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 10, 2006 11:47 am
Posty: 1007
Lokalizacja: Kielce
Ewa Maja napisał(a):
ja nie uwazam ze dyscyplina bez "bicia" nie jest mozliwa


Ok i o to mi właśnie chodzi. Ogląda ktoś z was program "superniania"? ( a jeśli tak to jakie wrażenia?) Czy może uznajecie to za, jak to poetycko ujęła Isza "katolicko-humanistyczny ekumenizm" He he...

_________________
Bóg stworzył ludzi, Samuel Colt uczynił ich równymi.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz gru 04, 2008 10:43 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Syn Marnotrawny napisał(a):
Smok Wawelski napisał(a):
Skąd masz prawo naturalne i gdzie jest jego źródło?

Z natury człowieka, która właśnie jest źródłem :) Rozpoznawanie źródła należy do rozumu :).

Natura człowieka SAMA wytworzyła prawo naturalne? Jeśli tak, to dlaczego człowiek z natury bardziej czyni zło niż dobro? No i czy natura człowieka jest stała i niezmienna? Czyli człowiek sam dla siebie jest punktem odniesienia?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pt gru 05, 2008 7:34 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 10, 2006 11:47 am
Posty: 1007
Lokalizacja: Kielce
Smok Wawelski napisał(a):
Natura człowieka SAMA wytworzyła prawo naturalne? Jeśli tak, to dlaczego człowiek z natury bardziej czyni zło niż dobro? No i czy natura człowieka jest stała i niezmienna? Czyli człowiek sam dla siebie jest punktem odniesienia?


Myślę, że to temat na inny wątek. Sekularyzacja prawa naturalnego zaczeła się w momencie gdy ludzie uswiadomili sobie, ze standard moralnego postępowania jest niezmienny (zło jest złem niezaleznie czy jest Bóg czy go nie ma). Prawo to nie woluntaryzm jak chciałby Augustyn i jego nastepcy w średniowieczu (Chocby Ockham).
Co znaczy "natura sama"?. Pierwsza sprawa czy nature mamy bo mamy czy też dlatego, ze dał nam ją Bóg. To akurat jest nierozwiązywalne na gruncie nauki a i nieistotne dla koncepcji prawnonaturalnych. Twórca natury jest nieistotny - mogły to być nawet krasnoludki.
Prawo natoralne nie wytworzyła natura w tym sensie, ze go nie ustanowiła - zarówno natura jak i prao natury MUSI istnieć równoczesnie, choć niekoniecznie w takim samym czasie jest rozpoznawalne rozumem.

_________________
Bóg stworzył ludzi, Samuel Colt uczynił ich równymi.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pt gru 05, 2008 8:47 am 
Hmmm... No to mi juz nic wiecej do refleksji nie potrzeba... :(


Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pt gru 05, 2008 10:36 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Rzeczywiście, jest to temat na inny wątek. Chciałem tylko, żeby Ewa Maja zorientowała się, z kim i na jakim gruncie rozmawia. I się zorientowała, jak widzę.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pt gru 05, 2008 11:07 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 10, 2006 11:47 am
Posty: 1007
Lokalizacja: Kielce
Smok Wawelski napisał(a):
Rzeczywiście, jest to temat na inny wątek. Chciałem tylko, żeby Ewa Maja zorientowała się, z kim i na jakim gruncie rozmawia. I się zorientowała, jak widzę.


Aha, to nie było od razu napisać, że nie chcesz dyskutować tylko ściągnąć mi portki? :lol:
Nie wiedziałem, ze ocena argumentacji zależy od tego kto jakie ma poglądy na tematy nie związane z przedmiotem argumentacji...

_________________
Bóg stworzył ludzi, Samuel Colt uczynił ich równymi.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 47 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 23 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL