www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest Cz mar 28, 2024 6:54 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: So kwi 04, 2020 1:55 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 15, 2016 4:30 pm
Posty: 449
Ten wątek nie jest przeznaczony do analizy, na ile "koronawirus" mógłby być rzekomym bądź rzeczywistym spiskiem jakichś organizacji działających w ukryciu, które rzekomo lub rzeczywiście spowodowały zagrożenie wirusem lub wyolbrzymiają te niby drobne zagrożenie, kierując za kulisami rozwojem sytuacji. Tu chodzi raczej o to, jak Kościół powinien sobie radzić w tym czasie, jak myśleć, jak się zachowywać, jak się spotykać itd., czyli przykładowo takie oto praktyczne kwestie (akurat te tylko z racji tego, że spotkałem się z dyskusjami w tych tematach):
1. Psalm 91 i podobne fragmenty jako zapewnienie fizycznej ochrony przed zachorowaniem?
2. Posłuszeństwo władzom: jak daleko/gorliwie należy być posłusznym władzom w obecnej sytuacji? (np. gromadzić się na żywo? Do jakiego stopnia? Spotykać się wyłącznie przez internet?...)
3. Dla internautów: jakie narzędzia/oprogramowanie są pożyteczne i godne polecenia?
4. Jak obchodzić się z "proroctwami" pochodzącymi od nieznanych nam ludzi?
5. Jak radzić sobie z lękiem?
6. Na ile koncentrować się na "znakach czasów", jak te obecne konkretnie odczytywać?
7. Jak wykorzystywać obecną sytuację do głoszenia Ewangelii?
...

Zapraszam do dyskusji :)

(Jeśli Admin uzna za słuszne: może warto przenieść tutaj ileś z ostatnich postów z następującego wątku: viewtopic.php?f=10&t=1564)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: So kwi 04, 2020 6:12 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Podasz jakieś tezy, z którymi będzie można dyskutować?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: So kwi 04, 2020 6:19 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 15, 2016 4:30 pm
Posty: 449
W sumie myślę, że pytania mogą na początek wystarczyć - tak jak pierwsze posty w wielu innych wątkach. Niezależnie od tego: jeśli Admin pójdzie za moją sugestią, żeby przenieść posty z innego wątku tutaj, to tam znajdzie się parę tez.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Pn kwi 06, 2020 12:06 pm 
Offline

Dołączył(a): Cz wrz 15, 2011 11:23 pm
Posty: 452
Faktycznie jest mnóstwo teorii spiskowych. Bez względu czy wszystkie są błędne czy część zawiera półprawdy itd. my jako wierzący nie powinniśmy tracić godzin naszego czasu na wertowanie internetu i sprawdzanie każdej teorii spiskowej a co gorsza w konsekwencji głosić teorie spiskowe zamiast ewangelii.

Szatan definitywnie stoi za największym spiskiem czasów lecz nie dajmy się zwieść i skończyć jak "świadkowie Jehowy", którzy przepowiedzieli już mnóstwo końców świata w swojej gorliwości.

Psalm 91 jest piękny i faktycznie pełen obietnic. Pan Jezus najlepiej znał ten Psalm i mimo tego, że przeszedł cierpienie i śmierć krzyżową to wybawienie i zwycięstwo[Psalm 91:14-15] przyszło w inny sposób niż ludzie by sobie to wyobrażali [Mt 27:42-43]

Odnośnie posłuszeństwa władzy to warto zauważyć, że dzisiejsze polecenie izolacji dotyczy się wszystkich a nie tylko chrześcijan i wstępnie dotyczy wirusa a nie ataku bezpośrednio w chrześcijan. Oczywiście kiedyś może się to przerodzić w taka formę ale nie dziś.
Na dzień dzisiejszy nieprzestrzeganie prawa państwa nie byłoby "Suchaniem bardziej Boga aniżeli ludzi" Dz 5:29, uzbrójmy się w cierpliwość [2 Pt 1:5-8], bądźmy dobrym świadectwem dla sąsiadów. Niech ten czas pozwoli rodzinom szukać Bożej woli, niech mężczyźni zajmą się Słowem Bożym w rodzinie, prowadzą w modlitwie itd.

Co do lęku to pamiętajmy, że choćby nas "korona" wirus wykończył czy to zdrowotnie czy materialnie to mamy nadzieje na koronę niezniszczalną, sprawiedliwości, którą Pan da tym którzy wiernie oczekują Jego przyjścia 2 Tym 4:8, 1 Kor 9:24-25. Korona życia dla tych którzy będą wierni aż do śmierci Obj 2:10 itd, Niewiędnąca korona chwały dla tych pasterzy, którzy dbają o trzodę Pańska 1 Pt 5:4

Ludzie szukają szczepionki na tego wirusa, my możemy ludziom głosić o życiu wiecznym. Odnośnie znaków czasów bądźmy jak synowie Issachara [1 Kron 12:32] abyśmy przede wszystkim wiedzieli co Kościół powinien czynić. Osobiście chce uważać aby miłość moja nie ziębła [Mt 24:12] a jeżeli Pan da taka okazję to mówię ludziom o Objawieniu 13 i księdze Daniela, o zwiedzeniu, które już się dzieje a będzie gorzej. Oczywiście nie jest to szablon.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Pn kwi 06, 2020 12:35 pm 
Offline

Dołączył(a): So kwi 16, 2005 2:24 pm
Posty: 56
Pytania są bardzo dobre. Odpowiedź na jedno z nich (lub parę z nich) - moim zdaniem warta uwagi - została już napisana przez jednego pastora, z którym się akurat zgadzam, więc ją po prostu zacytuję:

1. Psalm 91 i podobne fragmenty jako zapewnienie fizycznej ochrony przed zachorowaniem?

Cytuj:
W ostatnich dniach, w związku z zagrożeniem wirusowym, najczęściej spotykamy odwołania do Bożych obietnic zapisanych w Psalmie 91. Nic dziwnego, bo jest to wspaniała zapowiedź ochrony przed „zgubną zarazą” i wieloma innymi niebezpieczeństwami. Można z tego tekstu wybierać obietnice według własnego życzenia, prawie na każdą okazję. Czy jednak do tego służy Boże Słowo?

Pisałem już kiedyś na ten temat w rozważaniu „Wrzuć monetę”. Pisałem wówczas (w 2013 roku) o tym, że „automat sprzedający dobra doczesne działa zgodnie z naszą wolą, ponieważ sami wybieramy przycisk, aby dostać to, co chcemy. Bóg natomiast, sam określa co chce nam dać, my jedynie musimy wyrazić na to zgodę. Niestety, nasza wola jest tak silna w nas, że nieraz Bóg musi wpierw popracować nad tym, abyśmy zrezygnowali w własnej, aby wyrazić zgodę na Jego wolę.”
(....)

Jestem przekonany, że Pan Jezus znał doskonale treść Psalmu 91, w całości, do końca. My często, gdy znajdziemy jakąś obietnicę, szybko wyrywamy ją z kontekstu, modlimy się i oczekujemy, lub wprost wymuszamy na Bogu, aby ją spełnił. Dziś rano raz jeszcze przeczytałem uważnie cały ten Psalm. Nagle, uderzyły mnie słowa końcowe - „Wysłucham go, gdy będzie Mnie wzywał, będę z nim w nieszczęściu, wybawię i obdarzę sławą” (Ps. 91:15). Wow, zawołałem, tu nie chodzi o to, żeby korzystać z Bożych obietnic, jak z towaru zalegającego półki Bożego sklepu. Tu chodzi o to, że Pan chce być ze mną, Jego obecność w moim życiu jest Jego pragnieniem, a nie detaliczne spełnianie obietnic. Izraelici chcieli tylko jeść mannę i popijać cudowną wodą ze skały. A gdy tego zabrakło, mówili, że Pan ich opuścił. Uczniowie Chrystusa szli za Nim, bo karmił ich chlebem i leczył ich choroby. A gdy Pana ukrzyżowano, odchodząc do Emmaus wyznali: „A my spodziewaliśmy się, że On właśnie ma wybawić Izraela” (Łuk. 24:21).

A Pan chce przede wszystkim być z nami, być w relacji ze Swoim dzieckiem. Dlatego być może nieraz posyła jakąś chorobę, zarazę, jakieś inne nieszczęście, abyśmy wołali do Niego - „Panie chcę być blisko Ciebie, chcę doświadczyć Twojej obecności.”

Prorok Izajasz zostawił dla nas wspaniałe zapewnienie - „Czy kobieta może zapomnieć o swym niemowlęciu, czy przestanie kochać dziecko, które urodziła? Nawet jeśli ona by zapomniała, to Ja nie zapomnę o tobie. Wyryłem cię na dłoniach, twoje mury są stale przede Mną” (Izaj. 49:15,16).

Nie zmarnujmy okazji, gdy dookoła szaleje zaraza. Jestem tego absolutnie pewien - Pan jest ze Swoim dzieckiem. Doświadczyłem takiej obecności Pana, gdy przechodziłem leczenie z nowotworu. Nigdy nie zapomnę tej szczególnej bliskości Pana.



https://hukisz.blogspot.com/2020/03/zgubna-zaraza.html

2. Posłuszeństwo władzom: jak daleko/gorliwie należy być posłusznym władzom w obecnej sytuacji? (np. gromadzić się na żywo? Do jakiego stopnia? Spotykać się wyłącznie przez internet?...)

Cytuj:
W północno wschodniej Francji, na pograniczu z Niemcami, niedawno odbywała się chrześcijańska konferencja połączona z tygodniowym postem i modlitwą. Ze szczątkowych informacji, jakie do mnie dotarły wynika, że jakiś lekarz składał świadectwo o uzdrowieniu z koronawirusa. Po kilku dniach przeczytałem komunikat: „Dyrektor Generalny ds. Zdrowia, Jerome Salomon, ogłosił we wtorek wieczorem siedem potwierdzonych przypadków koronawirusa - w tym rodzina 5 osób - uczestniczących w zgromadzeniu religijnym kilku tysięcy osób, które odbyło się 17-24 lutego w Chrześcijańskim Kościele Otwartych Drzwi w Bourtzwiller” (net).

Interesuje mnie ta sytuacja tym bardziej, że dotyczy mojego przyjaciela i jego rodziny, którzy uczestniczyli w tym wydarzeniu. Zadaje sobie pytanie, czy ludzie wierzący muszą wyrzec się zdrowego rozsądku, aby pakować się w sytuacje niebezpieczne dla nich samych i dla zdrowia bliźnich?

W podobnych sytuacjach, wierzę, że za sprawą Ducha Świętego, pojawia się w mojej pamięci fragment kuszenia Pana Jezusa. Ewangelista Mateusz opisał to zdarzenie dość dokładnie, abyśmy umieli wyciągnąć z niego właściwe wnioski. Czytamy tak: „Potem diabeł zabrał Go do świętego miasta, postawił na szczycie świątyni i powiedział: Jeśli jesteś Synem Boga, rzuć się w dół. Napisane jest bowiem: Aniołom swoim rozkaże i będą Cię nosić na rękach, abyś nie uderzył nogą o kamień. Jezus mu odpowiedział: Jest też napisane: Nie będziesz wystawiał na próbę Pana, Boga swego” (Mat. 4:5-7).

Obietnica Bożej ochrony jest pewna, jak każde inne Słowo wypowiedziane ustami Boga. Lecz czy to znaczy, że możemy świadomie skakać z dachów, aby demonstrować Bożą moc? Z pewnością słyszeliśmy o szaleńcach w Stanach Zjednoczonych, tzw. „snake catchers”, którzy powołują się na słowa Pana Jezusa, że „węże będą brać do rąk, a jeśliby wypili coś zatrutego, nie zaszkodzi im” (Mar. 16:18). Słyszałem ostatnio, że jakiś szaleniec chciał się popisać i łapiąc jadowitego grzechotnika, wkrótce dokończył żywota w strasznych męczarniach.

Pan Jezus, nasz najlepszy Nauczyciel zakończył swoją wspaniałą mowę wezwaniem: „Każdy więc, kto słucha tych Moich słów i wprowadza je w czyn, podobny jest do człowieka rozsądnego, który zbudował swój dom na skale” (Mat. 7:24). Mamy więc być rozsądni, mądrzy w wykonywaniu Jego poleceń. Apostoł Paweł napisał o sobie, że „zgodnie z udzieloną mi łaską Boga niczym umiejętny architekt położyłem fundament” (1 Kor. 3:10). Kiedyś, gdy staniemy przed Bożą stolicą, zostaniemy rozliczeni z każdego słowa, myśli, zamiaru i czynu. Z każdego dzieła, jakie zbudowaliśmy na fundamencie, jakim jest Jezus Chrystus. Dlatego Paweł, jako mądry budowniczy, czy też jako „umiejętny architekt”, nakłania nas do używania jedynie trwałych materiałów, które są godne Chrystusa. Nikt, będąc rozsądnym naśladowcą Chrystusa, nie będzie skakał z dachu wieżowca, ani nie będzie bezmyślnie narażał swego ciała na choroby i na śmierć. Paweł pisze wprost, zadając retoryczne pytanie: „Czy nie wiecie, że wasze ciało jest świątynią obecnego w was Ducha Świętego, którego macie od Boga, i że już nie należycie do samych siebie?” (1 Kor. 6:19).

Na zakończenie chcę odwołać się do mądrości innego męża Bożego, którego uważa się za najmądrzejszego wśród ludzi. Salomon dzieli się z czytelnikami Biblii spostrzeżeniami, jakich nabył w czasie swego życia. W Księdze Przysłów można znaleźć wiele wspaniałych porad. Chcę przywołać jedną z nich - „Gdy roztropny widzi zło, kryje się, bezmyślni idą dalej i ponoszą karę” (Prz. Sal. 27:12).

Obyśmy umieli postąpić właściwie w obliczu złego wirusa, na którego jak na razie nie ma lekarstwa. Wierzę w moc modlitwy, gdy zwracamy się do Naszego Pana o pomoc. Lecz nie jestem pewien, czy znajdziemy słowa modlitwy o uzdrowienie z głupoty?

https://hukisz.blogspot.com/2020/03/gra ... sadku.html

Lecz to, co możemy usłyszeć współcześnie, szczególnie w czasie doświadczenia jakie przechodzimy w związku z koronawirusem, przechodzi wszelki zdrowy rozsądek. W Stanach Zjednoczonych, gdzie szczególnie doceniana jest wolność, pewien pastor dużego kościoła, powołując się na poprawkę do Konstytucji zapewniającą wolność wyznania stwierdził, że nie odwoła nabożeństw pomimo urzędowego zakazu zgromadzeń. Ponieważ posiada silne cechy przywódcze, mentalnie zmusza ludzi do uczestnictwa.

Obejrzałem fragment tego nabożeństwa i jak żywo, przypomniałem sobie wydarzenie z lat 70-tych ubiegłego wieku, gdy Jim Jones stworzył kult „People’s Temple” i uciekając przed prawem do Gujany, doprowadził do masowego morderstwa wiernych mu wyznawców. Współczesny przywódca, jak na razie porywa jedynie wierny sobie lud do składania kolekty. Jak na razie.

Innego rodzaju szaleństwo można spotkać obecnie wśród niektórych liderów katolickich. Dziś przeczytałem, że w TV trwam, pewien ksiądz ogłaszał, iż podczas przyjmowania komunii nie grozi zarażenie koronawirusem, ponieważ: „kapłan ma konsekrowane ręce i zarówno w sensie dosłownym, jak i nadprzyrodzonym jego ręce są czyste". Innego dnia natomiast usłyszałem wypowiedź pewnego profesora z KUL-u, że niektórzy kapłani „wciskają ludowi, że wirus nie może przenieść się na opłatku”. Lecz tenże profesor zapomniał, że doktryna kościoła katolickiego na temat komunii jest niczym innym, jak "wciskaniem” wiernym, że podczas „transubstancjacji” wafelek zamienia się w rzeczywiste ciało Chrystusa. Nigdzie w Biblii nie znajdziecie nawet najmniejszej podstawy, aby tak nauczać.

Tego rodzaju szaleństwa można spotkać nieraz w internecie, który jest otwarty na wszelkiego rodzaju dziwactwa samozwańczych liderów różnych ugrupowań. Niedawno na moim koncie FB pojawiło się ogłoszenie biznesowe typu: „świadczę usługi modlitewne, wkładanie rąk, uzdrowienie i wskrzeszanie z martwych”. Niestety, wielu naiwnych powiela tego rodzaju informacje.

Szaleństwo Pawła było zgodne z Bożą mądrością, gdyż było świadectwem rzeczywistej przemiany, jakiej ten sługa Boży doświadczył. I tego potrzebujemy w każdym czasie. Wiem, że mając za przeciwnika niewidzialnego wirusa, opanowuje nas lęk o zdrowie, a nawet o życie. Lecz jedynym remedium, lekarstwem jest Boży pokój. Wpierw jednak musimy uzyskać łaskę narodzenia się na nowo.

Wówczas Duch Święty, który znajdzie mieszkanie w świątyni naszego ciała, będzie dla nas ochroną. Paweł zapewnia, że „Nie dał nam bowiem Bóg ducha bojaźni, ale mocy i miłości, i rozsądku” (2 Tym. 1:7). Jest to Boża moc i miłość, jakiej na prawdę potrzebujemy. Lecz tym razem chcę zwrócić uwagę na rozsądek, którego potrzebujemy tak samo jak mocy i miłości. Greckie słowo „σωφρονισμου” [sofronismou], znaczy rozsądek, trzeźwe myślenie, zdrowy umysł lub przywodzenie do rozsądku.

Takiego rozsądku życzę każdemu zawsze, nie tylko w czasie zagrożenia koronawirusem.


https://hukisz.blogspot.com/2020/03/sza ... rozum.html

5. Jak radzić sobie z lękiem? 6. Na ile koncentrować się na "znakach czasów", jak te obecne konkretnie odczytywać? 7. Jak wykorzystywać obecną sytuację do głoszenia Ewangelii?

Cytuj:
Mówiąc o czasach końca, Jezus zapowiedział na ziemi lęk bezradnych narodów [Łk 21,25]. Wydaje się, że zjawisko powszechnego lęku przestało być nam obce. Tylko nieliczne "duchowe pyszałki" naśmiewają się z niego. Wszyscy obawiamy się, jeśli nie o swoje własne, to o życie naszych bliskich. Jakkolwiek by nie cytować Psalmu 91., to - niestety - chrześcijanie również mogą złapać koronawirusa. Przykładem niech będzie jeden z amerykańskich przywódców Assemblies of God, głównej denominacji zielonoświątkowej na świecie, który od czwartku ma COVID-19 w swoim organizmie. Boimy się więc, zwłaszcza o osoby w wieku podwyższonego ryzyka. W ślad za apostołem Pawłem miewamy też inne obawy. Obawiam się jednak, czy w jakiś sposób - podobnie jak wąż zwiódł Ewę swoją przebiegłością - wasze myśli nie zostały skażone i odwiedzione od szczerości i czystości względem Chrystusa [2Ko 11,3]. Niech mi nikt nie mówi, że niczego się nie boi. Owszem, jako naśladowcy Pana nie jesteśmy ludźmi lękliwymi, Bóg bowiem nie dał nam ducha lęku, lecz mocy, ale ponieważ jest to również duch miłości i trzeźwego myślenia [2Tm 1,7] to jak najbardziej z rozmaitymi obawami trzeba nam się zmagać.

W czasie niepewności i podwyższonej troski o własną skórę należy przede wszystkim zadbać o pojednanie z Bogiem. Dlatego w miejsce Chrystusa głosimy poselstwo jakby samego Boga, który przez nas kieruje do ludzi wezwanie. W miejsce Chrystusa błagamy: Pojednajcie się z Bogiem [2Ko 5,20]. W myśl przysłowia "jak trwoga to do Boga" można by się spodziewać, że ludzie zaczną się teraz nawracać. Tymczasem ludzkie serca są na tyle zatwardzone grzechem, że nawet w obliczu strasznych plag potrafią odrzucić ewangelię. Ludzie z bólu gryźli swe języki. Zmagali się z cierpieniem i wrzodami. A jednak z tego powodu bluźnili Bogu nieba, zamiast się opamiętać i zaprzestać swoich czynów [Obj 16,10b-11]. Jakkolwiek ludzie by nie reagowali, niezmiennie ewangelia zostanie rozgłoszona po całym zamieszkałym świecie na świadectwo wszystkim narodom - i wtedy nadejdzie koniec [Mt 24,14].

Wiem, że niektórzy spodziewają się wielkiego przebudzenia duchowego. Tym mówię ja, nie Pan [1Ko 7,12], że raczej nadchodzi czas jeszcze większego odstępstwa od wiary. Jeden Bóg wie, jak bardzo chciałbym się mylić, ale Biblia właśnie tak opisuje dni ostateczne. Zepsuci ludzi i zwodziciele, siebie i innych prowadząc na manowce, posuwać się będą do coraz większego zła [2Tm 3,13]. Myślę, że nawet wielu dzisiaj ewangelicznie wierzących ludzi wkrótce porzuci ścieżkę naśladowania Chrystusa. Godzina próby polega bowiem między innymi na tym, że Bóg w czasie jej trwania nie odpowiada na modlitwy. Aby przy Nim wytrwać, trzeba w złym czasie wykazać się niezachwianą wiarą. Cieleśni chrześcijanie tej próby nie przejdą, bo nie mogą.

Chrześcijanie nastawieni na sukcesy w doczesności, upatrujący w wierze gwarancji długiego i szczęśliwego życia, muszą któregoś dnia rozczarować się Bogiem tak pojmowanym. Syn Boży nie przyszedł zapewnić nam pomyślności na grzesznym świecie. W osobie Jezusa Chrystusa mamy zbawienie od grzechów i od wiecznego potępienia. Najwyższy czas to zrozumieć, że Jezusowa obietnica dla Jego owiec: Ja przyszedłem aby miały życie i aby miały je w obfitości [J 10,10] dotyczy daru życia wiecznego, a nie życia w ciele, jak chcieliby głosiciele ewangelii sukcesu.

Dla ludu Bożego nadszedł wyjątkowo stosowny czas do ujawnienia się naszej wolności od lęku przed śmiercią. Przez wiarę ukryci w Chrystusie jesteśmy bezpieczni, jak ongiś Noe w arce. Ludzie naprawdę wierzący w Boga nie drżą o swoje życie i nie dadzą się zastraszyć. Dobrze to wyraził Nehemiasz. Czy człowiek taki jak ja ma uciekać? Czy ktoś taki jak wejdzie do przybytku, aby ratować życie? Nie pójdę! [Neh 6,11]. Nie musimy nikogo epatować naszą odwagą. Wystarczy, że zachowamy się godnie dając świadectwo, że - jak to śpiewamy w znanej pieśni - Boży pokój jak rzeka wypełnia duszę mą...

Przeżycia i obserwacje z ostatnich dni dobitnie pokazują, jak łatwo cały ten świat może się zawalić. Jeszcze dziesięć dni temu mogliśmy żywić przekonanie, że nic nie może wstrząsnąć posadami utrwalonych reguł międzynarodowego porządku życia. Dzisiaj na własnej skórze się przekonaliśmy, że zapowiedzi Pisma Świętego dotyczące wszystkich ludzi na ziemi w jednej chwili mogą się urzeczywistnić. Dlatego uważnie wsłuchajmy się w słowa Pana Jezusa.

Uważajcie na siebie, aby wasze serca nie stały się ociężałe przez opilstwo, obżarstwo i starania o życie, aby nie zaskoczył was ów dzień niespodziewany jak potrzask. Bo on nagle przyjdzie na wszystkich, którzy znajdują się na obliczu całej ziemi. Czuwajcie każdej chwili, modląc się o to, abyście byli zdolni wyjść cało z tego wszystkiego, co ma nastąpić, i stanąć przed Synem Człowieczym [Łk 21,34-36].



http://dzisiajwswietlebiblii.blogspot.c ... iebie.html


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Pn kwi 06, 2020 2:17 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Co do Psalmu 91, to owszem - modlę się tym psalmem. Pamiętam jednak, że moje życie należy do Pana i On zrobi z nim to, co zechce. Z Mat. 4:6-7 wiemy, że Psalmu 91 można używać również do kuszenia Boga i wymagania na Nim, żeby czynił naszą wolę. Ja tego robić nie chcę. Dlatego proszę, ale znam swoje miejsce i powierzam się Panu. On wie lepiej, co jest dla mnie najlepsze.

Posłuszeństwo władzom. Tutaj podobnie jak Pax nie widzę na dzisiaj wybierania między posłuszeństwem Bogu a posłuszeństwem władzy. Nikt nie zakazuje nam się gromadzić dlatego, że chcemy się modlić. Co więcej - teraz może się okazać, na ile prawdziwe ustach w naszych były słowa, że "chodzenie do kaplicy nie czyni nikogo chrześcijaninem". Nasze więzy miłości braterskiej w Kościele będą przechodziły test. W rozsądnych i przewidzianych prawem granicach korzystajmy z naszych wolności.

Czy wprowadzane ograniczenia, postępująca inwigilacja, dążenia do eliminacji gotówki i tak dalej to jest trend, który będzie się utrzymywał? Należy się spodziewać, że tak i w Biblii czytamy, jakie będą tego skutki na dłuższą metę.

Narzędzia i oprogramowanie przydatne na dzisiaj. Na pewno oprogramowanie do spotkań online, dopóki są możliwe. Jest w czym wybierać. Osobiście polecałbym przejść na komunikatory osobiste inne niż te połączone z Microsoftem, Google i Facebookiem.

ppajda napisał(a):
Jak obchodzić się z "proroctwami" pochodzącymi od nieznanych nam ludzi?
Ostrożnie. Proroctwo trzeba rozeznać, a proroka sprawdzić. Jak zawsze. Teraz należy się spodziewać zalewu różnych proroctw. Już widziałem materiały, w których różni ludzie twierdzą PO FAKCIE, że mieli proroctwo o wirusie np. rok temu.

ppajda napisał(a):
Jak radzić sobie z lękiem?
Szukać Pana, bo On jest źródłem pokoju. Media zarządzają strachem. Nie chodzi o to, że nie wolno nam się bać. Chodzi o to, żeby nie panikować i nie pokładać ufności w człowieku.

"O jedno proszę PANA i o to będę zabiegał: abym mieszkał w domu PANA po wszystkie dni mego życia, abym oglądał piękno PANA i dowiadywał się w jego świątyni.
Skryje mnie bowiem w dniu niedoli w swoim przybytku, schowa mnie w ukryciu swego namiotu i wyniesie mnie na skałę.
A teraz moja głowa będzie wzniesiona nad moimi nieprzyjaciółmi, którzy mnie otaczają; będę składał w jego przybytku ofiary radości, będę śpiewał i oddawał PANU chwałę.
Usłysz, PANIE, mój głos, gdy wołam; zmiłuj się nade mną i wysłuchaj mnie.
Gdy mówiłeś: Szukajcie mojego oblicza, moje serce mówiło do ciebie: Twojego oblicza, PANIE, będę szukać" [Ps. 27:4-8]


ppajda napisał(a):
Na ile koncentrować się na "znakach czasów", jak te obecne konkretnie odczytywać?
Trudno ich nie widzieć. Obecne odczytywałbym jako dar od Boga i szansę, żeby ludzie zaczęli o Nim myśleć. Bóle porodowe [Mat. 24:7-8] trwają i będą się nasilać. Na razie zanosi się na kryzys, który zostanie wykorzystany w planach znanych nam z eschatologii.

Jak wykorzystywać obecną sytuację do głoszenia Ewangelii? Na tyle, na ile pozwala. Na razie widzę, że nie ma przeszkód do działania online. Jeśli ta sytuacja przejdzie i będzie można się spotykać z ludźmi, to dopiero będzie czas na działanie bezpośrednie.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Wt lut 09, 2021 11:52 pm 
Offline

Dołączył(a): Cz wrz 15, 2011 11:23 pm
Posty: 452
Jako, że minęło dość sporo czasu od pierwszego lock-downu myślę, że obraz sytuacji w jakiej się znajdujemy jest dziś bardziej wyrazisty choć wciąż z biegiem czasu rzeczy mogą się zmienić.

Mimo, że obecne obostrzenia nie są atakiem skoncentrowanym jedynie na ludzi wierzących to nie zmienia to faktu, że niosą ze sobą niszczące skutki również dla chrześcijan, którzy myślą, że są zmuszeni żyć tak jak im się mówi.

Ówczesna polityka zaczyna dyktować kto i z kim może się spotkać, gdzie jedynie można kupić jedzenie, co trzeba nosić na twarzy, którzy przedsiębiorcy mogą się otwierać a którzy nie itd.

Władza sama najczęściej nie jest posłuszna własnemu prawu wprowadzając przeróżne obostrzenia.

Czy zawsze musimy być posłuszni władzy?

Cesarzowi należy oddać co cesarskie a Bogu co należy do Boga. Gdy Bóg mówi aby opiekować się rodzicami lub tymi, którzy są w potrzebie to posłuszeństwo wpierw należy się Bogu. Jeżeli władza postanawia wprowadzić zakaz odwiedzania przykładowo rodziców lub wierzących bądź jakichkolwiek ludzi to nie będę się zakrywał "prawem" gdy ktoś faktycznie potrzebuję wsparcia lecz nie muszę koniecznie trąbić o każdym swoim ruchu dokoła. Rozumiem, że są wśród wierzących tacy, którzy mają przekonanie, że nie należy się gromadzić z powodu pandemii. Nie zamierzam na siłę nikogo przekonywać. Jedynie chciałbym napisać parę słów do przemyślenia.

Ta sama władza mówi, że jest ok aby w miejscu pracy dziesiątki a czasem więcej osób pracowały obok siebie [ "2 metry odstępu" ] ale już odwiedzić bliskich to nie można. Coś tu jest nie tak.

Oczywiście można do wielu rzeczy się przyzwyczaić i dać sobie spokój.

Podobną mentalność miał kiedyś Izrael za czasów sędziów. Wygląda na to, że pogodzili się z życiem w niewoli. Bogu jednak to się nie podobało i poprzez Samsona Bóg zaczął wybawiać swój lud [Sędz 13:5, 14:4]. Zachowanie Samsona było bardzo samolubne. On praktycznie cały czas był skoncentrowany na sobie lecz Bóg wybrał takie narzędzie do swojego celu.

Pewnego dnia Filistyni chcieli pojmać Samsona za to co im uczynił. Wystarczyło, że przedstawili swój cel podróży mężczyznom Judy a Ci w liczbie 3000 poszli pojmać swojego brata. Jeżeli dobrze rozumiem Filistynów było wtedy jedynie 1000. [Sędz 15:16]

Argument pojmania Samsona przez mężczyzn Judy był taki; "Czy nie wiesz, że Filistyni panują nad nami, I co nam uczyniłeś?" [Sędz 15:11]

Ich myślenie było owładnięte strachem. Oni byli niewolnikami nie tylko fizycznie ale również w myślach, to z kolei doprowadziło do wydania swojego brata obcym.

Jako chrześcijanie nie jesteśmy powołani do walki fizycznej z nieposłuszną władzą lecz do składania naszych ciał jako ofiarę żywą, świętą, przyjemną Bogu. Również mamy nie dostosowywać się tego świata, ale przemieniać się przez odnowienie umysłu.

Te wszystkie obostrzenia mają na celu zmianę naszego myślenia a co za tym idzie i postepowania.

W przypadku Samsona można zobaczyć pewien wzór. Żona Samsona pod wpływem strachu zaczęła naprzykrzać się aby wyjawił jej zagadkę. Takie naprzykrzanie się odniosło skutek. Samson poniósł przez to stratę. Z drugiej strony żona, która pod wpływem strachu się naprzykrzała straciła życie w dalszych kolejach losu.

Samson mimo odebranej lekcji życiowej popełnił ponownie podobny błąd z Dalilą. [Sędz 16:16-17] Niestety konsekwencję ustępstwa za drugim razem okazały się większe dla samego Samsona. Stracił oczy a później wiemy co się wydarzyło. Bóg mimo tego co uczynił Samson nadal miał swój plan wobec Filistynów jak i Izraela.

Z jednej strony mamy ludzi, którzy pod wpływem strachu przyzwyczaili się do życia w niewoli, byli wstanie wydać swojego brata. Z drugiej strony mamy Samsona, który mimo braku widocznego strachu wobec obecnej władzy "pęknął" pod wpływem "niekończącego" się naprzykrzania, niezmienności obecnej sytuacji.

Owe naprzykrzanie oczywiście działa również w drugą stronę. Ówczesna władza również czasem pęka pod wpływem "naprzykrzania", podobnie jak w przypadku sędziego, którego pewna wdowa odwiedzała codziennie. [Łk 18:1-8].

Jako wierzący przede wszystkim powinniśmy modlić się codziennie o łaskę Bożą abyśmy mogli być światłem dla tego świata, sami zachować się czyści, innym nieść Ewangelię gdy będzie okazja i nie dać sobie zmienić myślenia pod wpływem nacisku tego świata lecz pozwolić Duchowi Świętemu aby nas prowadził. Nie zawsze będzie to według szablonu a Pan Bóg ukarze tych, którzy krzywdzili, my mamy zachować wiarę [Łk 18:7-8]

Jak macie inne myślenie to chętnie od Was usłyszę.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Wt paź 05, 2021 9:43 pm 
Offline

Dołączył(a): Cz sty 21, 2016 10:31 am
Posty: 41
Pax vobiscum napisał(a):
Faktycznie jest mnóstwo teorii spiskowych. Bez względu czy wszystkie są błędne czy część zawiera półprawdy itd. my jako wierzący nie powinniśmy tracić godzin naszego czasu na wertowanie internetu i sprawdzanie każdej teorii spiskowej a co gorsza w konsekwencji głosić teorie spiskowe zamiast ewangelii.

Szatan definitywnie stoi za największym spiskiem czasów lecz nie dajmy się zwieść i skończyć jak "świadkowie Jehowy", którzy przepowiedzieli już mnóstwo końców świata w swojej gorliwości.

Psalm 91 jest piękny i faktycznie pełen obietnic. Pan Jezus najlepiej znał ten Psalm i mimo tego, że przeszedł cierpienie i śmierć krzyżową to wybawienie i zwycięstwo[Psalm 91:14-15] przyszło w inny sposób niż ludzie by sobie to wyobrażali [Mt 27:42-43]

Odnośnie posłuszeństwa władzy to warto zauważyć, że dzisiejsze polecenie izolacji dotyczy się wszystkich a nie tylko chrześcijan i wstępnie dotyczy wirusa a nie ataku bezpośrednio w chrześcijan. Oczywiście kiedyś może się to przerodzić w taka formę ale nie dziś.
Na dzień dzisiejszy nieprzestrzeganie prawa państwa nie byłoby "Suchaniem bardziej Boga aniżeli ludzi" Dz 5:29, uzbrójmy się w cierpliwość [2 Pt 1:5-8], bądźmy dobrym świadectwem dla sąsiadów. Niech ten czas pozwoli rodzinom szukać Bożej woli, niech mężczyźni zajmą się Słowem Bożym w rodzinie, prowadzą w modlitwie itd.

twa mowa jest usypiająca czujnośc i liberalna. nie dobrze!
Mieszasz pojęcia i manipulujesz. Jak możesz pisac, że niezaleznie czy pewne teorie zawierają pewne prawdy ine powinniśmy tracić godzina na poszukiwanie a interenecie? A gdzie niby teraz napisałes? To jest międzu sieć. Sieć konecksji i powiązań. Łączność. Tki jest właśnie dzisiejszy świat, że szatan szerzy kłamstwa w internecie ale i dzięki Boże suwerenności może my się bbudowac i coś znaleźć na internecie.
Co do tezy,że nie jest to wymierzone w chrześcijan. A gdzie ty to masz w Objawienia, że cokolwiek ma być wymierzone jawnie wobec chrześcijan? Objawienia mówi o sytuacji geopolitycznej i duchowej. Tam jest owszem postawa Pańskich wierzących, ale nigdzie nie wynika, że szystka sytuacja dotyczyła tylko wybtranych!! tego tam nie ma! Znamię nie było tylko dla wierzących tylko dla wszystkich!

Co do lęku to pamiętajmy, że choćby nas "korona" wirus wykończył czy to zdrowotnie czy materialnie to mamy nadzieje na koronę niezniszczalną, sprawiedliwości, którą Pan da tym którzy wiernie oczekują Jego przyjścia 2 Tym 4:8, 1 Kor 9:24-25. Korona życia dla tych którzy będą wierni aż do śmierci Obj 2:10 itd, Niewiędnąca korona chwały dla tych pasterzy, którzy dbają o trzodę Pańska 1 Pt 5:4

Ludzie szukają szczepionki na tego wirusa, my możemy ludziom głosić o życiu wiecznym. Odnośnie znaków czasów bądźmy jak synowie Issachara [1 Kron 12:32] abyśmy przede wszystkim wiedzieli co Kościół powinien czynić. Osobiście chce uważać aby miłość moja nie ziębła [Mt 24:12] a jeżeli Pan da taka okazję to mówię ludziom o Objawieniu 13 i księdze Daniela, o zwiedzeniu, które już się dzieje a będzie gorzej. Oczywiście nie jest to szablon.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Wt paź 05, 2021 10:28 pm 
Offline

Dołączył(a): Cz wrz 15, 2011 11:23 pm
Posty: 452
Witaj Berto,

Mam nadzieje, ze przeczytałeś cały watek?

Dla mnie berto ważne jest i było aby pochopnie nie wyciągać wniosków. Na spokojnie obserwowałem jak sprawy się maja. Powstało w sieci mnóstwo filmików na temat tego, ze szczepionka jest znamieniem bestii itd a to jest nie prawda. (Oczywiście nie neguje, ze może być cieniem tego co ma przyjść żeby było jasne)

Oczywiście, ze są i dobre materiały na temat tego co się dziś dzieje lecz we wszystkim należy mieć balans i nie zapominać, ze głoszenie ewangelii daje życie wieczne. Jeżeli balans jest dobry to ja nie jestem przeciwnikiem szukania/sprawdzania w sieci tego co ma dziś miejsce. Lecz nie traciłbym godzin czasu na sprawdzania każdej teorii spiskowej i nie chciałbym aby w moim życiu tematem wiodącym był temat Covid-19

Z moich wypowiedzi możesz dowiedzieć się, ze dziś widzę, ze maski, lock downy, obostrzenia itd są szkodliwe dla ludzi jak i kościoła.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Cz paź 07, 2021 8:47 pm 
Offline

Dołączył(a): Cz sty 21, 2016 10:31 am
Posty: 41
do post vobiscum:

Może to niezrozumienie z mojej strony, ale pamiętaj, że nie wszyscy oglądali to co ty i nasze odniesienie się lub podsumowanie naszych doświadczeń nie zawszze będzie zrozumiane. Oczywiście, że kązdy musi saam zachowąc zdrowy balans i nie szukaś na siłę "prawdy" w internecie. Prawdą jest Chrystus w nas. Czyli niezależnie od poznania i zrozumienia bieżącej sytuacji, Pan pochwyci lub porwiee lub przynajmnie powoła swych wiernych w Duchu/duchu.
Czasami pewna wypoweidź jest resultatem przesytu i jak wahadło próbuje coś nadrobićpodzczas gdy inni nawet nie zainteresowali si e tematem i tego przesytu nie mają. Może stad to niezrozumienie.
Nie wiem kim bym był i gdzie bez Boga teraz, ale w tej pozycji i z moim rozumkiem stawierdzam tylko: następuje duchowa ciemność i zaślepienie umysłów ludzi. Spzreczne ogłaoszenia i gwałt na logice ludzkiej w biały dzień! Tego nie trzeba chyba trzeźwo myśl ącym wierzącym uzmysłwiać. Szatański system nabiera wyrazu i mocy.
Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL