www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest Cz mar 28, 2024 12:07 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 2 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: obraz Boga
PostNapisane: Pn gru 28, 2015 9:56 pm 
Offline

Dołączył(a): Wt lut 24, 2015 12:27 am
Posty: 121
Zastanawiałem się ostatnio nad drugim przykazaniem Dekalogu oraz historią Aarona tworzącego złotego cielca który był potem czczony jako Bóg. Czytałem różne rzeczy na ten temat, ale do końca mnie nic nie przekonało. W chrześcijaństwie, jak również w protestantyzmie są dwie interpretacje tego przykazania. Kalwiniści surowo potępiali tworzenie wszelkiego wyobrażenia Boga jako akt bałwochwalstwa. Zaś Luteranie akceptowali obrazy i rzeźby jako akt sztuki, potępiali zaś przypisywanie im szczególnych właściwości, traktowania jako drogi do Boga. Stąd też u Luteran w kościołach jest wiele obrazów i innych dekoracji, zaś u Kalwinistów jest "pusto jak w kalwińskim zborze". O ile jest dla mnie zrozumiałym, że czczenie obrazów jest jawnym złamaniem II przykazania to kwestia sztuki sakralnej jest dla mnie sprawą otwartą. Chciałem się zapytać jak się zapatrujecie na następujące kwestie i dlaczego:

1. Wizerunki Boga Ojca np. w Bibliach dla dzieci
2. Wizerunki Jezusa jako człowieka, filmy o Jezusie
3. Symbole chrześcijańskie(np. krzyż, ryba) na budynkach kościelnych, Bibliach etc.

Pytam bo chciałbym rozeznać całą sprawę.

Pozdrawiam
Robert


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: obraz Boga
PostNapisane: Pn gru 28, 2015 11:22 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt cze 17, 2014 1:33 pm
Posty: 50
Witaj.
Moje zdanie (nie twierdzę że nie mogę się mylić-będę wdzięczny za korektę )
1. Boga nikt nigdy nie widział. W takim razie obraz pokazuje fałszywą postać.
2. Filmy oparte na Biblii i faktach są dla mnie bardzo cenne. Nawet na forum jest link do filmu "Jezus okiem świadków".
3. Symbolu ryby w Biblii nie znalazłem. Jeżeli chodzi o symbol krzyża to nie czczę go, Czczę Tego który oddał na nim za mnie życie. Na bibliach oraz kościołach jest to dla mnie znak informacyjny.
Jeżeli nie mam czegoś w Biblii, nie pochodzi to dla mnie od Boga.
Miłego wieczoru.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 2 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL