www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest Cz mar 28, 2024 7:39 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 2 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Pn lis 09, 2015 1:50 pm 
Offline

Dołączył(a): Wt lut 24, 2015 12:27 am
Posty: 121
Witam serdecznie :D

Chciałem zadać pytanie odnośnie praktyki modlitwy do Ducha Świętego. Temat mnie nurtuje ponieważ w wspólnocie której kiedyś byłem była to codzienna praktyka. Uważałem taką modlitwę za coś normalnego, zaś odkąd zacząłem chodzić do zboru protestanckiego to po pewnym czasie zorientowałem się ,że wielu uważa taką praktykę za niewłaściwą, a nawet gorzej.

Zwolennicy modlitwy do Ducha Świętego powołują się m.in. na werset: "Łaska Pana Jezusa Chrystusa i miłość Boga, i społeczność Ducha Świętego niech będzie z wami wszystkimi. (II Kor 13:13) - uważają ,że społeczność w tym wersecie oznacza relację z Duchem Świętym, co ich zdaniem implikuje konieczność modlitwy do Niego. Drugim argumentem jest to ,że Duch jest Bogiem a więc naturalnym jest modlitwa do Niego. Trzecim argumentem jest to ,że Marcin Luter reformując Kościół pozostawił modlitwy do Boga Ducha.

Przeciwnicy zaś powołują się na werset: "A ja odniosłem to do siebie samego i do Apollosa przez wzgląd na was, bracia, abyście na nas się nauczyli nie rozumieć więcej ponad to, co napisano" (I Kor 4:6) z czego wnioskują ,że nie ma uzasadnienia do takiej praktyki w Piśmie Świętym. Co bardziej skrajni uważają nawet ,że taka modlitwa jest bałwochwalstwem, bo modlitwy można ich zdaniem kierować tylko do Boga Ojca i ewentualnie Jezusa.

Moje pytanie kieruję do wierzących w Boga w trzech równych sobie Osobach - to tak jakby komu przyszło na myśl śmiecić wątek modalizmem, antytrynitaryzmem itp. wynalazkami :)

Oto i one: Czy modlitwa do Ducha Świętego jest właściwa? Jeśli tak to dlaczego i jeśli nie to dlaczego? Interesują mnie uzasadnia z Pisma.

Pozdrawiam
Robert


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Pn lis 09, 2015 3:55 pm 
Offline

Dołączył(a): Cz wrz 15, 2011 11:23 pm
Posty: 452
Witaj Robert,

Duch Święty jest jedną z osób trój-jedynego Boga Jahwe. Czytamy, że nie jeden raz przemawiał [Hbr 3:7-9][Dz Ap 13:2-3] lecz sam kieruje naszą uwagę na Jezusa gdyż po to przyszedł aby złożyć świadectwo o Jezusie [Jan 15:26] oraz by Jezus był uwielbiony [Jan 16:13-14]. W Słowie czytamy, że to Duch Święty wstawia się za nami jak nie wiemy o co i jak się modlić [Rzym 8:26] lecz nigdzie nie czytamy aby modlić się do Ducha Świętego. W Duchu Świętym natomiast możemy wołać Abba Ojcze [Rzym 8:15-16].


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 2 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL