www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest N kwi 28, 2024 7:17 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 82 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: Pn gru 01, 2008 12:23 pm 
Nie jestem wlasciwie w temacie jesli chodzi o ten watek (w tym sensie ze go calego nie sledzilam) ale co do twego pytania "Ani" to mnie sie zawsze wydawalo ze drugie miejsce po relacji z Panem w zyciu wierzacego mezczyzny powinna miec jego zona a wiec odpowiedz na twoje pytanie dla mnie to POWINIEN tak czynic ale nie wykluczam ze blednie ta kwestie pojmuje. W kazdym razie ja bym tego oczekiwala od mojego meza. Moze nieslusznie??? :roll:


Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pn gru 01, 2008 2:07 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
ani_isza napisał(a):
Przepraszam, że jeszcze o coś zapytam w tym temacie. Ale, jak myślicie, czy WYPADA obdarowywać żonę takim samym zainteresowaniem [i czułością, zaangażowaniem, tłumaczeniem, spędzaniem czasu, wspólną modlitwą i wspólnym czytaniem Słowa] z jakim usługujący mąż poświęca się "potrzebującym" podczas jego służby?

:shock: TAKIM SAMYM? O wiele większym! To nawet nie jest kwestia "wypadania". Niestety, wielu usługujących odwraca tutaj proporcje i efekt jest taki, że w domach im się "sypie", a biedne żony nawet się nie upominają "o swoje", bo przecież mąż pracuje dla dobra Królestwa Bożego, więc nie wypada. Ale to jest błąd.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pn gru 01, 2008 2:28 pm 
Czyli jednak slusznie!!! :D


Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt sty 27, 2009 3:19 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 04, 2007 1:25 pm
Posty: 1505
Lokalizacja: Silesia
Ile wynosiła opłata ślubna, wie ktoś?

"(...) uiści rodzinie opłatę składaną przy zaślubinach i weźmie ją za żonę. Jeśliby się ojciec nie zgodził mu jej oddać, wówczas winien zapłacić tyle, ile wynosi opłata składana przy zaślubinach dziewic." [Wj 22:15-16 BT]

"(...) da za nią opłatę ślubną i pojmie ją za żonę. A jeżeli ojciec jej wzbrania się wydać ją za niego, niech odważy tyle srebra, ile wynosi opłata ślubna za dziewicę." [Wj 22:16-17 Bw-w tekście hebrajskim jest mowa o srebrze jako opłacie uiszczanej]

EDIT:
:lol: może tyle ile ważyła narzeczona? :lol:


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt sty 27, 2009 8:33 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 15, 2005 7:24 pm
Posty: 1321
Cytuj:
Ile wynosiła opłata ślubna
Dobre pytanie, podpowiedź też.:lol:
A mnie się zdaje, że to mógł być 'dodatek' Mojżesza i od początku tak nie było.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr sty 28, 2009 7:58 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lip 12, 2008 3:41 pm
Posty: 194
Nie jestem pewna, czy to "dodatek Mojżesza".
Oblubieniec Mesjasz zapłacił za Oblubienicę...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz sty 29, 2009 11:21 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 04, 2007 1:25 pm
Posty: 1505
Lokalizacja: Silesia
O wysokości zapłaty w czasach spisywania TORY czytam też w Pwt.Prawa 22:29 [50 srebrnych monet].

Jeżeli opłata ["wykup"] zostawała przyjęta, to spisywano umowę [w obecności przynajmniej dwu świadków niespokrewnionych ze sobą i z osobami "zaręczających" się]. Wybranka, jeżeli zgadzała się na to, to wypijała kielich wina podany przez narzeczonego.

Potem był czas PRZYGOTOWYWANIA SIĘ -oczekiwania na "porwanie" narzeczonej przez narzeczonego i doprowadzenie jej do zaślubin na "weselu" [ze strony oblubieńca też były czynione odpowiednie przygotowania w czasie oczekiwania na zgodę-znak od jego ojca, który decydował o czasie sprowadzenia oblubienicy syna].

ps.: "Picie z kimś z jego kielicha" oznacza wierny udział we wszystkim, w czym będzie miał udział posiadacz kielicha. Wspólne dzielenie z nim losu.

EDIT:
Widzi ktoś w Biblii cos o tym kielichu w świetle zawierania małżeństwa? Bo ja przyznam nie bardzo. Chyba, że współczesna tradycja "zmieniła coś" w obrazie biblijnym...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 82 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 25 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL