www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest Cz mar 28, 2024 5:13 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Dziesięcina...
PostNapisane: So paź 08, 2011 10:06 pm 
Offline

Dołączył(a): N wrz 18, 2011 9:04 am
Posty: 37
Jeszcze jeden temat poruszę, bo nie wyrzuca mi wyszukiwarka z forum...
Powiedzcie mi proszę co z tą dziesięciną?

Powinno się ją płacić? Komu? W jakiej wysokości? Kto ma się zajmować pobieraniem tej daniny i na jakie cele ma ona być przeznaczona?
Jaka jest ewentualna podstawa do wprowadzenia takiej daniny?

Nie jestem w temacie, a słyszałem, że wśród chrześcijan takie rzeczy się praktykuje. Może ktoś temat przybliży? :-) Chętnie prześledzę dyskusję...

pozdrawiam
Robert G.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: So paź 08, 2011 10:31 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lip 12, 2008 3:41 pm
Posty: 194
Temat jest wyczerpująco omówiony nie na forum lecz w zakładce nauczanie:
http://www.ulicaprosta.net/nowastrona/t ... rticleId=3


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Pn paź 10, 2011 10:15 am 
Offline

Dołączył(a): N wrz 18, 2011 9:04 am
Posty: 37
Dzięki... :-)
Chylę czoła przed wiedzą i trzeźwym podejściem do tematu autora tekstów.

pozdrawiam
Robert G.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Pn paź 10, 2011 11:35 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz mar 31, 2005 5:14 pm
Posty: 910
Lokalizacja: Świnoujście
Przypadkiem trafilam tez na takie cos:

http://www.poznajpana.pl/wp-content/upl ... iecina.pdf

_________________
Poznanie nadyma.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Pn paź 10, 2011 11:55 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Obawiam się, że autor "przedobrzył". Słusznie pisze o dziesięcinie, ale niesłusznie pisze o Prawie, a właściwie o rzekomym jego zniesieniu. Zupełnie tak, jakby brak nakazu dziesięciny w Kościele musiał wynikać ze zniesienia Prawa, co nie jest prawdą. To jest jedno moje zastrzeżenie, ale poważne.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Wt paź 11, 2011 5:49 am 
Offline

Dołączył(a): N wrz 18, 2011 9:04 am
Posty: 37
Odniosłem się do samej wnikliwości z jaką autor potraktował temat.
Oczywiście też uważam, że idea dziesięciny jest nieporozumieniem w zborach chrześcijańskich, ale co do tezy, że zakon Mojżeszowy został zniesiony, masz słuszność. Nie został zniesiony, ale to nie z tego powodu nas żadne dziesięciny nie obowiązują.

Tekst jest długi i przy pobieżnym zapoznaniu się i skupieniu się na jednym aspekcie, pewne detale mogą umknąć. :-)

pozdrawiam
Robert G.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Wt paź 11, 2011 9:09 am 
Offline

Dołączył(a): Śr lip 16, 2008 2:02 pm
Posty: 1952
Chyba mowa o dwóch różnych tekstach...Robert pochwalił tekst z ulicy prostej, Smok zganił pewne nieścisłości w tekście ze strony "poznaj Pana"...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Wt paź 11, 2011 9:19 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Oczywiście, że moje uwagi dotyczą tekstu linkowanego przez itur, bo tylko w nim jest mowa o rzekomym zniesieniu Prawa Mojżeszowego.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Cz sie 31, 2017 1:34 pm 
Offline

Dołączył(a): Śr maja 24, 2006 6:43 pm
Posty: 11
Lokalizacja: Kraków
Spotkałem się ostatnio z nauczaniem pastora Gateway Roberta Morrisa nt. dziesięciny (seria wykładów "Błogosławione Życie" - niedostępne na YT prawdopodobnie dlatego że są płatne ...Pojawiły się w polskim przekładzie jako książka o tym samym tytule) Sądziłem że nic już w tym temacie mnie nie wzburzy, a jednak .... :?
Ilość nieprawdziwych tez i stwierdzeń zawartych w tym nauczaniu po prostu przeraża. Mam nadzieję że mimo wszystko to nauczanie nie rozprzestrzeni się znacząco po zborach.
Link do jednej z wielu dyskusji na ten temat:
https://timfall.wordpress.com/2015/02/0 ... ods-tithe/

Tak w sumie, czego się mogłem spodziewać ....


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Pt wrz 08, 2017 3:49 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 21, 2007 3:14 pm
Posty: 391
Lokalizacja: Warszawa
Płaciłem dziesięcinę, będąc zborownikiem jednego z Warszawskich mega kościołów, wręcz miałem obsesję, będąc pod wpływem Dereka Princea. Bałem się gniewu Boga i klątw związanych z niepłaceniem dziesięciny. Pastorzy często powołują się na werset z Malachiasza: "Przynieście całą dziesięcinę do spichlerza, aby był zapas w moim domu, i w ten sposób wystawcie mnie na próbę! - mówi Pan Zastępów - czy wam nie otworzę okien niebieskich i nie wyleję na was błogosławieństwa ponad miarę." Malachiasza 3: 10. Będąc nieświadomy, myślałem że jest jakiś spichlerz - wspólna kasa, że w razie czego'' jak się noga podwinie'' można się zapasami posilić. Kiedy jednak chciałem pomocy w sprawach służby wśród więźniów i nieszczęścia spadły na mój dom, okazało się że ''spichlerz'' jest notorycznie opróżniany, ale nie przez potrzebujących, ubogich i sieroty. W tym czasie trafiło mi się nauczanie Davida Servanta "Pozyskujący uczniów Sługa Boży' Czytając doznałem olśnienia, że kościół to nie budynek, ale żywe ciało Chrystusa i to nie jest organizacja tylko coś więcej niż biologiczna rodzina. Przykazaniem Boskim jest wspierania się nawzajem, a jak u nas jest za dużo to pomaganie innym zborom Pańskim. Jeszcze jedno: praktyczna pomoc dla drugiego chrześcijanina to znak na prawdziwe odrodzenie duchowe: My wiemy, że przeszliśmy ze śmierci do żywota, bo miłujemy braci; kto nie miłuje, pozostaje w śmierci."Po tym poznaliśmy miłość, że On za nas oddał życie swoje; i my winniśmy życie oddawać za braci."Jeśli zaś ktoś posiada dobra tego świata, a widzi brata w potrzebie i zamyka przed nim serce swoje, jakże w nim może mieszkać miłość Boża?" 1 Jan 3 14,16-17. Chciałbym przestrzec wszystkich, którzy są w systemach synagogalno-budynkowych przed łożeniem na budynki i pastorów mówiących jedno kazanie w miesiącu. Jak ktoś ma za dużo pieniędzy niech poszuka z modlitwą prawdziwie wierzącego brata w potrzebie i jego wspiera, bo w chrześcijanie mieszka Duch Chrystusowy i wspomaganie Brata w wierze jest jak wspomaganie samego Pana Jezusa: "A król, odpowiadając, powie im: Zaprawdę powiadam wam, cokolwiek uczyniliście jednemu z tych najmniejszych moich braci, mnie uczyniliście." Mateusza 25:40

_________________
"Bez prorockich objawień naród dziczeje....''Księga Przysłów 29:18a


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL