www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest So kwi 27, 2024 11:29 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: Śr gru 15, 2010 3:43 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 2:09 pm
Posty: 6
Mam pytanie :czy grzechem jest pracować jako tłumacz w firmie która produkuje papierosy?
czy BIBLIA piszę nam jakąś wskazówkę i jeżeli ktoś wie to proszę podać miejsce.
Bardzo dziękuję za opdpowiedż .


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Śr gru 15, 2010 4:21 pm 
Witaj, Fifinko! Zapraszam Cię do tematu Kto jest kim? Przedstawiamy się, żebyś mogła coś o sobie powiedzieć i przywitać się.

W Biblii nie jest napisane: "Nie będziesz pracował jako tłumacz w firmie produkującej papierosy". Nie ma takiego przykazania, nie ma takiego grzechu.
Spojrzałbym na to raczej w ten sposób, że wiemy, że papierosy szkodzą zdrowiu człowieka i uzależniają. Firma, która je produkuje, o to uzależnienie opiera swoje zyski. Nie powiedziałbym, że praca dla takiej firmy jest grzechem (bo nie jest tak napisane), ale gdybym pracował w takim charakterze (tłumacz w firmie), to starałbym się o zmianę pracy. I tyle.


Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Śr gru 15, 2010 4:35 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Ja może dodam krótkie świadectwo - pewien znajomy brat w Chrystusie pracował w dużej drukarni. Kiedy dowiedział się, że drukarnia zamierza podjąć współpracę z wydawcą "Playboya", zrezygnował z pracy w tej drukarni. Nie chciał mieć nic wspólnego z promowaniem nieprawości. Szacunek.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Śr gru 15, 2010 6:48 pm 
Offline

Dołączył(a): Pt maja 06, 2005 12:18 am
Posty: 1266
Zaimponował mi wiele lat temu młody człowiek,który szukał pracy ale odrzucił intratna propozycję zatrudnienia w browarze.Jesteśmy w świecie i nie możemy pracowac w "chrześcijanskich " zawodach , no bo komu mamy świecic i świadczyć ale są pewne miejsca,których unikałabym ...gorzelnie,nikotyna,kasyna.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Śr gru 15, 2010 6:58 pm 
Offline

Dołączył(a): So kwi 01, 2006 3:38 pm
Posty: 909
Temat mnie zainteresował. A czy są zawody, którch osoba wierząca nie powinna ( nie może ) podejmować, np. sędzia, policjant, żołnierz, celnik, inne ?
Sedzia bo sądzi, policjant, żołnierz bo strzela, celnik wiadomo (?).


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Śr gru 15, 2010 8:16 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
To może załóż osobny wątek, bo tutaj są ogłoszenia.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Śr gru 15, 2010 8:53 pm 
wujcio napisał(a):
Sedzia bo sądzi, policjant, żołnierz bo strzela, celnik wiadomo (?).

Co jest nie tak z tymi zawodami? Sędzia wierzący ma okazje sądzić sprawiedliwie, policjant pilnuje porządku. Zawód żołnierza nigdzie w Biblii nie został potępiony. A już służba celna? :shock:


Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Śr gru 15, 2010 9:00 pm 
Offline

Dołączył(a): Pt maja 06, 2005 12:18 am
Posty: 1266
No właśnie. :D


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Śr gru 15, 2010 9:38 pm 
Offline

Dołączył(a): So kwi 01, 2006 3:38 pm
Posty: 909
Cytuj:
Co jest nie tak z tymi zawodami?

Wszystkie te zawody mają wspólnego pracodawcę, a jest nim Państwo. Sędzia sądzi tak jak mówią przepisy, a nie tak jak jest sprawiedliwie Scarlett, policjant, żołnierz jest na jego uslugach. Jeśli Państwo mu wyda rozkac, że należy zrobić porządek z obywatelem X, czy z obywatelami Państwa X, to powstaje pytanie, kogo ma słuchać ? Celnik, no to wiadomo : "A jeśliby ich nie usłuchał, powiedz zborowi; a jeśliby zboru nie usłuchał, niech będzie dla ciebie jak poganin i celnik. ".
To już drugi raz dzisiaj piszę o Państwie 8)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Śr gru 15, 2010 10:56 pm 
Offline

Dołączył(a): Pt maja 06, 2005 12:18 am
Posty: 1266
Lekarz też ma państwowego pracodawcę .I pracownik Urzędu Skarbowego .Nawet nauczyciel.Policjant ma chronić ludzi. Sedzia ma sądzić sprawiedliwie.Gdy celnicy pytali Jana co maja robić ..Jan odpowiedział ,żeby nie pobierali więcej niz nalezy.
Nie możemy wycofać się ze świata.Ale mamy rzetelnie pracować.A jesli mamy dylemat to odpowiedź jest ..."Trzeba słuchac bardziej Boga iż ludzi".


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Śr gru 15, 2010 11:01 pm 
wujcio napisał(a):
Wszystkie te zawody mają wspólnego pracodawcę, a jest nim Państwo. Sędzia sądzi tak jak mówią przepisy, a nie tak jak jest sprawiedliwie Scarlett, policjant, żołnierz jest na jego uslugach. Jeśli Państwo mu wyda rozkac, że należy zrobić porządek z obywatelem X, czy z obywatelami Państwa X, to powstaje pytanie, kogo ma słuchać ?

"Na jego usługach" to brzmi jakby służyli "mrocznemu panu". Wszelki porządek jest przez Boga ustanowiony:) Chrześcijanie dość często bywali żołnierzami. A przepisy są z tego co wiem w porządku, nie wiem o niczym co by się kłóciło z moim sumieniem.

Cytuj:
Celnik, no to wiadomo : "A jeśliby ich nie usłuchał, powiedz zborowi; a jeśliby zboru nie usłuchał, niech będzie dla ciebie jak poganin i celnik. "

Wujciu, wiesz czym się zajmował celnik w czasach Nowego Testamentu? Był poborcą podatkowym, trochę jak komornik. Poza tym celnicy byli znani z nieuczciwości, stąd "celnik" to określenie na osobę nieuczciwą. Co to ma wspólnego z Służbą Celną? 8)


Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Cz gru 16, 2010 11:36 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 2:09 pm
Posty: 6
Ja tu widzę pewną różnicę między osobami uzależnionymi od nikotyny a alkoholem bo Ci drudzy pod wpływem alkoholu zmienia im się świadomość
i stają agresywni,wulgarni,zniszczą siebie i innych....
W naszych czasach firmy w różny sposób zarabiają na siebie np.firmy chemiczne,przypomina mi się również sytuacja która miała miejsce na Węgrzech.Albo te firmy które produkują torby foliowe tez są szkodliwe dla naszego zdrowia a mimo to skorzystamy z nich,więc w takich zawodach chrześcijanie nie powinni pracować?
A co z żywnością modyfikowaną?...........Przepraszam za dużo pytań.Pozdrawiam cierpliwych.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Cz gru 16, 2010 12:13 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Witaj na forum, fifinko. Zapomniałem się przywitać poprzednim razem. :)

fifinka napisał(a):
Ja tu widzę pewną różnicę między osobami uzależnionymi od nikotyny a alkoholem bo Ci drudzy pod wpływem alkoholu zmienia im się świadomość i stają agresywni, wulgarni, zniszczą siebie i innych....

Każde zniewolenie jest złe, tylko efekty mogą być różne i różnie wpływają na otoczenie. Świadome produkowanie tego, co z definicji uzależnia, jest grzechem. Produkowanie np. czekolady nie jest tym samym, bo czekolada nie uzależnia sama z siebie, ani nie jest trucizną (jak nikotyna), choć oczywiście są osoby, które są uzależnione od czekolady (podobnie jak od wielu innych rzeczy). Mam nadzieję, że to jest zrozumiałe.

fifinka napisał(a):
W naszych czasach firmy w różny sposób zarabiają na siebie np. firmy chemiczne, przypomina mi się również sytuacja która miała miejsce na Węgrzech. Albo te firmy które produkują torby foliowe tez są szkodliwe dla naszego zdrowia a mimo to skorzystamy z nich, więc w takich zawodach chrześcijanie nie powinni pracować?
A co z żywnością modyfikowaną?... Przepraszam za dużo pytań. Pozdrawiam cierpliwych.

Wiele produktów można użyć do dobrych lub złych celów, zależnie od intencji użytkownika. Jeśli nie wiemy, w jakich celach zostanie użyty dany produkt lub inny wytwór firmy, w której pracujemy, a można używać go w celach pozytywnych, to nie widzę problemu - chyba, że mamy świadomość niegodziwego celu produkcji. Moim zdaniem wystarczy trzymać się tej zasady i słuchac głosu sumienia. Nie ma sensu robić listy zawodów zakazanych dla chrześcijan. Wydaje mi się, że w ramach tak sformułowanej zasady chrześcijanin może pracować w mennicy czy w firmie farmaceutycznej czy w banku, bo pieniądze i środki farmakologiczne mogą być używane w dobrych celach. Ale na przykład praca w firmie produkującej papierosy lub dopalacze, w drukarni produkującej niegodziwe materiały, w charakterze striptizerki, barmana, krupiera, wróżki, itd. nie jest dla nas. Żywność modyfikowana genetycznie nie jest sama w sobie problemem, bo problem leży gdzieś indziej - nie są jasne ani efekty uboczne, ani długofalowe cele producentów. Jedno i drugie potencjalnie może być niebezpieczne.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Cz gru 16, 2010 2:03 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 2:09 pm
Posty: 6
Witam,witam
Wcześniej pracowałam w hotelu w recepcji ale po pewnym czasie również miałam dylemat jak postąpić.Często przychodziły pary które brały pokój na parę godzin i można było się domyślić w jakim celu.Jako recepcjonistka ,do moich obowiązków należało sprzedać jak najwięcej pokoi więc często nie wiedziałam co robić czy sprzedać czy powiedzieć że nie ma wolnych pokoi.Trudna sprawa.
No cóż pozostałam mi tylko modlitwa tym bardziej ,że nie wiem jeszcze dokładnie na czym moja praca w zakładzie tytoniowym będzie polegać na razie tylko biorę udział w rekrutacji.
Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Cz gru 16, 2010 2:29 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Fifinko, jeśli nie masz do czegoś przekonania po szczerej modlitwie, to po prostu tego nie rób [Rzym. 14:23]. Jeśli chodzi o recepcję w hotelu, to przecież nie pracowałaś na recepcji w domu publicznym, agencji towarzyskiej ani w salonie masażu, gdzie wiadomo, jaki jest cel działalności. Nie musimy być policjantami i nie takie jest nasze zadanie. Szczególnie, jeśli nie wiemy, czy "mięso będzie spożywane jako poświęcone demonom" czy nie [I Kor. 8:8-10]. :)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 19 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL