www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest N kwi 28, 2024 2:28 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Śr lis 03, 2010 4:32 pm 
Offline

Dołączył(a): So kwi 01, 2006 3:38 pm
Posty: 909
A właśnie, a propo chodzenia po górach, to co wy na to ? 8)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Śr lis 03, 2010 5:22 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 04, 2007 1:25 pm
Posty: 1505
Lokalizacja: Silesia
wujcio napisał(a):
A właśnie, a propo chodzenia po górach, to co wy na to ? 8)
Generalnie jest to biblijne:
"Jak miłe są na górach nogi tego, który zwiastuje radosną wieść, który ogłasza pokój, który zwiastuje dobro, który ogłasza zbawienie, który mówi do Syjonu: Twój Bóg jest królem." Iz 52:7 [w odpowiednim kontekście eschatologicznym na to patrząc ;) ]

_________________
5775
"Ilu więc nas jest doskonałych, tak myślmy. A jeśli o czymś inaczej myślicie, i to wam Bóg objawi. Jednak w tym, do czego doszliśmy postępujmy według jednej miary i to samo myślmy"(Flp 3:15-16 Uwspółcześniona BG, wyd. Wrota Nadziei)
Welcome to Elijahnet!
"NA WIEKI JHWH SŁOWO TWOJE TRWALE ZASIADŁO W NIEBIOSACH" [interlinia Ps.119:89]


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Śr lis 03, 2010 8:22 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Można również podejść do tego bardziej praktycznie. I biblijnie jak najbardziej. 8)

"Pan jest ze mną jako pomocnik mój, ja zaś spoglądać będę z góry na nieprzyjaciół moich" [Ps. 118:7]


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Śr lis 03, 2010 9:36 pm 
Offline

Dołączył(a): So kwi 01, 2006 3:38 pm
Posty: 909
Oj nie o to mi chodziło :wink:
Skoro jesteśmy przy "związku chrześcijańskim" i "chodzeniu po górach", to tak sobie pomyślałem o wycieczce w góry forumowiczów. Może być jedynie kilkugodzinna. Do wakacji jeszcze sporo czasu do zastanowienia :)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Śr lis 03, 2010 10:07 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 04, 2007 1:25 pm
Posty: 1505
Lokalizacja: Silesia
Smok Wawelski napisał(a):
Można również podejść do tego bardziej praktycznie. I biblijnie jak najbardziej. 8)

"Pan jest ze mną jako pomocnik mój, ja zaś spoglądać będę z góry na nieprzyjaciół moich" [Ps. 118:7]
Czy wskazany werset w.w. Psalmu jest o sytuacji po pochwyceniu? :mrgreen:

Cytuj:
Skoro jesteśmy przy "związku chrześcijańskim" i "chodzeniu po górach", to tak sobie pomyślałem o wycieczce w góry forumowiczów.
"Związki chrześcijańskie", czyli związki wyznaniowe? Czy mamy chodzić w gronie przyjaciół podobnie wierzących w JHWH Zbawiciela i mających wspólnego JHWH Ojca, w przyjaźni JHWH Ducha Świętego? Czy niezobowiązująco i bezzwiązkowo, ale za to forumowo? W braterstwie umożliwiającym nam np. wspólną modlitwę do JHWH Mesjasza, czy tylko jako swoi bliźni?

Albo inaczej :) Wujciu, czy Ty jesteś wierzącym trynitarnie, czy nie i jakiej odmiany?

_________________
5775
"Ilu więc nas jest doskonałych, tak myślmy. A jeśli o czymś inaczej myślicie, i to wam Bóg objawi. Jednak w tym, do czego doszliśmy postępujmy według jednej miary i to samo myślmy"(Flp 3:15-16 Uwspółcześniona BG, wyd. Wrota Nadziei)
Welcome to Elijahnet!
"NA WIEKI JHWH SŁOWO TWOJE TRWALE ZASIADŁO W NIEBIOSACH" [interlinia Ps.119:89]


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Cz lis 04, 2010 4:49 pm 
Offline

Dołączył(a): So kwi 01, 2006 3:38 pm
Posty: 909
Cytuj:
"Związki chrześcijańskie", czyli związki wyznaniowe? Czy mamy chodzić w gronie przyjaciół podobnie wierzących w JHWH Zbawiciela i mających wspólnego JHWH Ojca, w przyjaźni JHWH Ducha Świętego? Czy niezobowiązująco i bezzwiązkowo, ale za to forumowo? W braterstwie umożliwiającym nam np. wspólną modlitwę do JHWH Mesjasza, czy tylko jako swoi bliźni?

Wybacz, ale nie podejmuję się rozszyfrować o co ci może chodzić
Cytuj:
Albo inaczej Wujciu, czy Ty jesteś wierzącym trynitarnie, czy nie i jakiej odmiany?

A co to znaczy " wierzącym trynitarnie " ? Na ile ja znam Biblię to nie ma takiego określenia. Mów tak jak Słowo, a nie w sposób - i tu mogę się mylić - niezrozumiały nawet dla samej siebie :)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Cz lis 04, 2010 5:54 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
wujcio napisał(a):
Mów tak jak Słowo, a nie w sposób - i tu mogę się mylić - niezrozumiały nawet dla samej siebie
No, to się pomyliłeś, bo ja na ten przykład rozumiem :) . Pewnie chodzi o to, czy wierzysz, że JHWH Zbawiciel został przebity na Krzyżu [Zach. 12:10; Jan 19:37] i powróci w ciele [Zach. 14:5; Ps. 110 i inne], że Syn Boży jest Stwórcą wszechświata wraz z Ojcem i Duchem [I Mojż. 1:1; Hebr. 1:8-10], że Duch przemawiał jako JHWH do Izraela na pustyni [Ps. 95:1-11; Hebr. 3:7-11], że Syn Boży jako Bóg Izraela został posłany przez Ojca i Ducha [Iz. 48:12-16] i tak dalej. Czyli czy wierzysz, że JHWH jest Adonai ehad - czyli czy Bóg jest jednością złożoną. Ta nauka Biblii jest zwana technicznie "trynitarną". Takie techniczne określenia są stosowane również w innych przypadkach, gdzie nie ma w Biblii konkretnej nazwy, ale konkretne pojęcie z nauki biblijnej wynika - tak jest w przypadku progresji objawienia, ponadczasowości ofiary Mesjasza, jej retrospektywności i retroaktywności itd. Zapewne Ani_sza spodziewa się odpowiedzi "tak" lub "nie".


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Cz lis 04, 2010 7:34 pm 
Offline

Dołączył(a): So kwi 01, 2006 3:38 pm
Posty: 909
Cytuj:
No, to się pomyliłeś, bo ja na ten przykład rozumiem

Ty ten przykład rozumiesz, ale w pierwszej kolejności zdefinowałeś go poprzez odniesienie się do wybranych cytatów bilijnych. To jest twoja definicja terminu " wierzący trynitarnie" rozumiesz go w ten, a nie inny sposób, nie wypowiadaj się za Ani_iszę :wink: bo ona może termin "wierzący trynitarnie" rozumieć inaczej. Nie 'bojsja' Ani da sobie radę.
Zauważ, że piszesz, cyt. " Pewnie chodzi o to, czy wierzysz ... ". Pewnie tak, ale może inaczej ? I dalej piszesz, cyt. " ... i tak dalej. " Właśnie, co dalej ? Inny osoba " wierząca trynitarnie " może, a zapewne są też tacy, rozumieć go inaczej.
Czy " wierzący trynitarnie " oznacza to samo co wierzący w Trójcę, w Trójjedynego Boga ? Jeśli tak, to po co nadawać temu samemu pojęciu inną nazwę. A może właśnie oznacza to coś innego :!: Dla mnie ww. pojęcie nie jest w powszechnym użyciu, być może Ani_isza użyła swoistego skrótu myślowego. Jeśli tak to niech wyjaśni, wszak po to piszemy na forum. Na marginesie, pamiętam jak D.Prince w jedyn ze swoich nauczań stwierdził, iż termin Trójca nie występuje w Biblii, zatem zaczął używać terminu Trójjedyny. Problem polega tylko na tym, że termin Trójjedyny również nie występuje w Biblii.
Zawsze lepiej sprawdzić, czy rzeczy mają się tak jak twierdzi Słowo 8)
I tu nie chodzi o "techniczne" nazwanie jakiegoś zjawiska, Objawienia, stanu rzeczy, nauki itp. itd. Tu chodzi o jego zdefinowanie i można to zrobić nawet na potrzeby tego forum ( chociaż oczywiście nie jest to celowe ).
Cytuj:
czy wierzysz, że JHWH Zbawiciel został przebity na Krzyżu [Zach. 12:10; Jan 19:37] i powróci w ciele [Zach. 14:5; Ps. 110 i inne]

Tak, wierzę.
Cytuj:
że Syn Boży jest Stwórcą wszechświata wraz z Ojcem i Duchem [I Mojż. 1:1; Hebr. 1:8-10

Tak, wierzę.
Cytuj:
że Duch przemawiał jako JHWH do Izraela na pustyni [Ps. 95:1-11; Hebr. 3:7-11

Tak, wierzę.
Cytuj:
że Syn Boży jako Bóg Izraela został posłany przez Ojca i Ducha [Iz. 48:12-16]

Tak, wierzę.
Cytuj:
Czyli czy wierzysz, że JHWH jest Adonai ehad - czyli czy Bóg jest jednością złożoną.

Tak wierzę, że JHWH jest Adonai ehad, bo tak stwierdza Słowo ale czy to odpowiada nazwie "jedność złożona" tego po prostu nie wiem.
Cytuj:
i tak dalej.

No, w to nie wierzę. W Słowo wierzę, ale w - i tak dalej - nie za bardzo.
Cytuj:
Zapewne Ani_sza spodziewa się odpowiedzi "tak" lub "nie".

A co ty jesteś rzecznik Ani_iszy ? Nie powiedziała nic co byłoby błędne. Nie ma potrzeby "interweniować".

Wystarczy, bo i tak wątek tego tematu nam się zgubił.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Cz lis 04, 2010 7:37 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 04, 2007 1:25 pm
Posty: 1505
Lokalizacja: Silesia
wujcio napisał(a):
Cytuj:
Albo inaczej Wujciu, czy Ty jesteś wierzącym trynitarnie, czy nie i jakiej odmiany?

A co to znaczy " wierzącym trynitarnie " ? Na ile ja znam Biblię to nie ma takiego określenia. Mów tak jak Słowo, a nie w sposób - i tu mogę się mylić - niezrozumiały nawet dla samej siebie :)
Spoko, nie ma sprawy, jak to obrzydliwe terminy i jak to pomoże w udzieleniu odpowiedzi, to "przeBibliuję" dla Wujcia trochę, np. Jana 5:23 i potem np. Dz 20:28
-- Czy czcisz Syna tak jak czcisz Ojca?
-- Czy wierzysz i wyznajesz, że Bóg nabył dla siebie Kościół Swoją krwią?
oraz
-- Czy wierzysz i wyznajesz że Bogiem było Słowo i było u Boga [Jan 1:1] i Słowo przez które świat powstał stało się ciałem ludzkim [Jan 1:10.14], jako pełen łaski i prawdy [jak o Nim prorokował Mojżesz - 2 Mojż. 34:5-7], a jednorodzony Bóg, który jest na łonie Ojca objawił Ojca, chociaż wcześniej nikt Go nie widział? [Jan 1:17-18]
-- Czy wierzysz, że to, co Ojciec wprowadzając Pierworodnego na swiat [Hebr. 1:6-7] mówi do Syna:
"Tron twój, o Boże, na wieki wieków, Berłem sprawiedliwym berło Królestwa twego.(9) Umiłowałeś sprawiedliwość, a znienawidziłeś nieprawość: Dlatego namaścił cię, o Boże, Bóg twój olejkiem wesela jak żadnego z towarzyszy twoich.(10) Oraz: Tyś, Panie, na początku ugruntował ziemię, i niebiosa są dziełem rąk twoich;(11) one przeminą, ale Ty zostajesz; I wszystkie jako szata zestarzeją się,(12) i jako płaszcz je zwiniesz, jako odzienie, i przemienione zostaną; ale tyś zawsze ten sam i nie skończą się lata twoje." [Hebr 1:8-12] i dotyczy to Syna Bożego -Jezusa Chrystusa, który odrębnie współistniał i współistnieje z Ojcem? [termin "współistniał" wyjaśniać?]

A za co/kogo uważasz Ducha Świętego? Czy za "osobę" odrębną, równą naturą Bogu Ojcu i Bogu Synowi i odrębnie współistniejącą z Synem i z Ojcem, czy jakoś inaczej?

_________________
5775
"Ilu więc nas jest doskonałych, tak myślmy. A jeśli o czymś inaczej myślicie, i to wam Bóg objawi. Jednak w tym, do czego doszliśmy postępujmy według jednej miary i to samo myślmy"(Flp 3:15-16 Uwspółcześniona BG, wyd. Wrota Nadziei)
Welcome to Elijahnet!
"NA WIEKI JHWH SŁOWO TWOJE TRWALE ZASIADŁO W NIEBIOSACH" [interlinia Ps.119:89]


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL