www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest Pt mar 29, 2024 8:53 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 47 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: Pt lis 05, 2010 12:42 pm 
Offline

Dołączył(a): N sty 18, 2009 10:07 pm
Posty: 445
Witam!
Zapoznalam sie z informacjami na temat ED przeslanymi przez Dominika, za ktore raz jeszcze dziekuje. Wiekszosc z nich przekonywala o szkodliwym wplywie szkoly publicznej na dziecko i gloryfikowala ED jako jedynie sluszna forme nauczania ale staralam sie spojrzec na sprawe obiektywnie.
Zaznaczam, ze nie bronie tradycyjnej instytucji szkolnej, wprawdzie jak pisalam pracowalam w szkole, choc jako nauczyciel jezyka obcego traktowana bylam ulgowo i nie zaznalam tego, co tak bardzo frustruje innych nauczycieli (biurokracji, nadmiaru zajec dodatkowych a co za tym idzie przemeczenia itp.) ale zdaje sobie sprawe z realiow szkolnych, ktore nie zawsze korzystnie oddzialuja na dziecko. Gdyby bylo inaczej to pewnie nadal bym uczyla choc przyznaje, ze praca w podstawowce byla dla mnie przyjemnoscia, "wykonczylo" mnie gimnazjum.
Osobiste doswiadczenia szkolne mam raczej pozytywne. Osiem lat w dobrej podstawowce, wspanialy polonista, nauczyciel z pasja, masa wyjazdow i zajec pozalekcyjnych a potem cztery lata w jednym z najlepszych liceow w Polsce gdzie nauka bardziej studia przypominala czyli "przetrwal" tylko ten, ktory chcial i byl swiadomy tego, po co tam byl. Z pewnoscia latwiej jest w duzym miescie bo jest wieksza mozliwosc wyboru odpowiadajacej mi szkoly.
Wracajac do tematu. ED to idea piekna, alternatywa godna uwagi i polecenia ale raczej nie dla kazdego. Nie dla rodzicow, ktorzy z powodow finansowych musza obydwoje pracowac, nie dla rodzicow, ktorzy nie sa w stanie sami uczyc dzieci (ja w gimnazjum z przedmiotow scislych nie dalabym rady na pewno, musialabym sie najpierw sama wszystkiego uczyc, jestem typowa "humanistka") a ktorzy nie moga liczyc na pomoc innych wierzacych rodzicow bo takowych zainteresowanych ED zwyczajnie nie ma w najblizszym otoczeniu (oczywiscie nie dla kazdego moze to byc dyskwalifikujace). Nie wyobrazam sobie natomiast sytuacji, ze po szesciu latach ED moje dziecko trafia do gimnazjum ( a tak mogloby byc). To bylaby zdecydowana krzywda dla niego moim zdaniem.
Moze kiedys nastana takie czasy, ze ED bedzie dla wierzacych jedyna akceptowalna forma nauczania dzieci ale poki co jestem daleko od generalizowania, ze szkola jest "be" a ED "cacy".
Mysle, ze ED nie jest tez dla kazdego dziecka. Podam przyklad z mojego ogrodka. Moje dziecko w wieku szkolnym jest bardzo towarzyskie a na chwile obecna pozbawianie go uczeszczania do szkoly ograniczaloby kontakty z rowiesnikami do minimum co byloby dla niego jak kara. Zaznaczam, ze jest to zwiazane z nasza sytuacja rodzinna i oczywiscie nie dotyczy kazdego. Jest ono tez dzieckiem zdolnym acz leniwym i chodzenie do tego "wiezienia" wlasnie zmusza do pewnej dyscypliny, o ktora w domu w dziedzinie nauki bardzo trudno niestety, jest nad czym pracowac.
Na koniec chce dodac, za znalam kiedys rodzine praktykujaca ED. Obydwoje rodzicow z wyksztalceniem pedagogicznym ale dzieci nie bardzo mnie zachecily do zglebiania tematu, brakowalo im jakiejs oglady, byly jak na moj gust zbyt smiale w relacjach z doroslymi co oczywiscie nie musialo byc wynikiem ED. Mam nadzieje, ze tym razem moje refleksje byly bardziej na miejscu.
Pozdrawiam!

_________________
2Tm 3:16 "Całe Pismo przez Boga jest natchnione i pożyteczne do nauki, do wykrywania błędów, do poprawy, do wychowywania w sprawiedliwości,"


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Pt lis 05, 2010 12:52 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 04, 2007 1:25 pm
Posty: 1505
Lokalizacja: Silesia
Dzięki Gabi.
To jest bardzo konkretne i dobrze o tym wiedzieć decydując się na ED. Nie dobrze jest też unikać konfrontowania się z pewnymi sprawami, których i tak nie unikniemy egzystując jeszcze tutaj na ziemi w tym systemie i moralności, a nie np. jakbyśmy już byli w 1000-letnim Królestwie, bośmy "nie z tego świata".

_________________
5775
"Ilu więc nas jest doskonałych, tak myślmy. A jeśli o czymś inaczej myślicie, i to wam Bóg objawi. Jednak w tym, do czego doszliśmy postępujmy według jednej miary i to samo myślmy"(Flp 3:15-16 Uwspółcześniona BG, wyd. Wrota Nadziei)
Welcome to Elijahnet!
"NA WIEKI JHWH SŁOWO TWOJE TRWALE ZASIADŁO W NIEBIOSACH" [interlinia Ps.119:89]


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Pt lis 05, 2010 1:28 pm 
Offline

Dołączył(a): Pt lip 22, 2005 8:08 am
Posty: 105
Fajne, konkretne podsumowanie tematu, z którym się zapoznałaś. Bardzo Ci dziękuję za tą opinię i przemyślenia.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Pt lis 05, 2010 1:31 pm 
Offline

Dołączył(a): N sty 18, 2009 10:07 pm
Posty: 445
Alez nie ma za co :)

_________________
2Tm 3:16 "Całe Pismo przez Boga jest natchnione i pożyteczne do nauki, do wykrywania błędów, do poprawy, do wychowywania w sprawiedliwości,"


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: So lis 06, 2010 1:12 am 
Ja tez Ci dziekuje Gabi, czytajac ten temat troszke mnie zdolowal, poczulam sie jakas gorsza i ze robie krzywde swoim dzieciom posylajac je do szkoly, bo ja np. nie potrafilabym uczyc dzieci, a moj syn podobnie jak Twoj jest bardzo towarzyski i gdy nie moze isc do szkoly to jest dla niego najwiekszym nieszczesciem, ale dzieki Bogu, ze Bog wspoldziala we wszystkim ku dobremu z tymi , ktorzy Boga miluja, a moje dzieci sa nawet swiadectwem w szkole. Dzieki i Chwala Bogu!


Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: So lis 06, 2010 9:31 am 
Offline

Dołączył(a): Śr lip 16, 2008 2:02 pm
Posty: 1952
Wiele osób jest w takiej sytuacji, moje dzieci też chodzą do szkół publicznych(obydwoje z mężem musimy pracować, bo z jednej pensji trudno by się było utrzymać).Prawdą jest także to, że nie każdy może i potrafi nauczać. Myślę, że oprócz ED innym rozwiązaniem mogłyby być szkoły chrześcijańskie, choć tu pojawia się parę problemów- istniejące np. szkoły to twory różnych zborów( ze względu na ich małą liczebność i skromne środki finansowe muszą jakoś radzić sobie wspólnie) i różnie to bywa z doktryną w tych zborach, praktyką wiary, przekonaniami nauczycieli wywodzących się z tych zborów...Taka smutna prawda: nie każdy, kto "chodzi" do zboru jest chrześcijaninem stojącym mocno na gruncie prawdy Słowa, bo nie w każdym zborze głosi się zdrową, biblijną naukę... :(
Takie wspólne wspieranie się w ramach ED też by było jakimś wyjściem , ale o tym już była mowa. No i zawsze jedno z rodziców musiałoby nie pracować, w naszych, polskich warunkach niewielu na to stać.

Cóż...pozostaje z dziećmi rozmawiać i modlić się o nie...tłumaczyć wiele rzeczy, choć czasem serce boli, kiedy dziecko zadaje pewne pytania po przyjściu ze szkoły, albo zapytane, czy w szkole dzieci się grzecznie zachowują , mówi, że tak. A na pytanie, czy używają wulgarnego języka też odpowiada, że tak i wymienia przykłady wulgaryzmów, ale dodaje :"ale mamo, to wszyscy tak robią, ci piątkowi uczniowie też" i najwyraźniej dla mojego dziecka jest to...normalność... :(


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: So lis 06, 2010 10:01 am 
hmm, mowisz owieczko, ze dla Twojego dziecka wulgaryzmy to normalka !? to dziwne, dla mojego syna nie, on bardzo przezywa gdy dzieci do nauczyciela odnosza sie bez szacunku jak do kolegi i sobie z niego zartuja, bez wulgaryzmow, ale tak za bardzo na luzie. Jest mu bardzo przykro wtedy, a ja mowie mu , by zwrocil im uwage. Ucze ich, by mieli szacunek do nauczycieli , sluchali i nie pozwalali sobie na spoufalanie sie. Jesli nie kazdego dnia to czesto rozmawiamy o tym co, kto i jak w szkole i nie tylko w szkole, a jak mowi Boze Slowo na dana sytuacje. Przed wyjsciem do szkoly prosza mnie o modlitwe.


Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: So lis 06, 2010 10:11 am 
Offline

Dołączył(a): Śr lip 16, 2008 2:02 pm
Posty: 1952
Och, Agnieszko...Nie zrozumiałaś.
Moja córka sama nie klnie i wie, że to jest złe.Modlimy się razem z dziećmi.
Ale słysząc same wulgaryzmy na co dzień przestała im się dziwić, to jest "szkolna normalność". Gdyby natomiast miała zwracać uwagę wszystkim dookoła, musiałaby robić to cały czas. Nie wiem, czy to w ogóle miałoby jakiś sens.
Uczniowie w szkole tak często zwracają się bez szacunku do nauczycieli i innych dorosłych, ze to też staje się "szkolną normalnością", której nikt się nie dziwi.


Ale oczywiście cieszy mnie, że Ty lepiej wychowujesz dzieci, lepiej im przybliżasz Boga, i w ogóle na pewno lepiej się teraz czujesz po tym moim poście, jako matka i chrześcijanka... :wink:


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: So lis 06, 2010 10:37 am 
:/ chyba przechodzisz depresje , co ?


Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: So lis 06, 2010 10:47 am 
Offline

Dołączył(a): Śr lip 16, 2008 2:02 pm
Posty: 1952
Nie. Ale dziękuję za troskę.
Ironię wybacz. Nie powinnam.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: So lis 06, 2010 11:02 am 
Wybaczam.
Nie czuje sie ani lepsza matka ani chrzescijanka od nikogo, ale ciesze sie z tego, ze dzieki Bogu moje dzieci sluchaja tego co im mowie, chca sluchac o Bogu, z niecierpliwoscia czekaja na szkolke niedzielna, o co sie codziennie modle; zebysmy ja i nasz dom sluzyli Bogu z calego serca, dlatego sie podzielilam tym. Nie sadze tez bym czegos nie zrozumiala w Twoim poscie, ale przyznam, ze zdziwila/zasmucila mnie odpowiedz Twojej corki, a Ty co na to mowisz, gdy ona tak odpowiada ?
Jesli nie chcesz nie musisz odpowiadac.


Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Wt lis 23, 2010 2:57 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt maja 02, 2006 6:16 pm
Posty: 105
Lokalizacja: Bytom
Jeszcze jeden powód do edukowania dzieci w domu.

http://niezalezna.pl/artykul/homobajeczki/41052/1

Z tym argumentem o hartowaniu dzieci naprawdę trzeba uważać. Przecież wszelkie "bodźce hartujące" dawkujemy bardzo roztropnie, stosownie do indywidualnego rozwoju naszych dzieci (a nie do wieku metrykalnego). Przed wieloma rzeczami je chronimy aż nie osiągną odpowiedniego wieku. Posyłając dzieci do szkoły tracimy nad tym kontrolę. Istnieją bardzo poważne głosy ostrzeżeń przed wczesnym posyłaniem dzieci do szkół.
Jeśli kto chce zgłębić kwestie szkodliwego wpływu szkoły polecam zagadnienie ukrytego programu. (T. Bauman, Ukryte aspekty edukacji [w:] B. Śliwerski (red.), Kontestacje pedagogiczne, Impuls, Kraków 1993, R. Meighan, Socjologia edukacji, Wyd. UMK, 1993, ŻŁOBICKI Wiktor : Ukryty program w edukacji)

Trzeba też uważać z terminem socjalizacja. Często jest różnie rozumiany i czasem chrześcijanie mogą zostać uznani za nie w pełni zsocjalizowanych.

Dzieci edukowane domowo, w różnych badaniach, przewyższają te szkolne w pozycji na skali zdrowia psychicznego, maja bardziej rzeczywisty obraz siebie, maja niski poziom leku, wieksza niezaleznosc od rówiesników, wyzsze poczucie odpowiedzialnosci, sa mniej agresywne, mniej nastawione rywalizacyjnie.

Spotkałem się z argumentem który można by streścić tak : w szkole jest prawdziwe, często twarde życie, trzeba posyłać dzieci do szkół jak najwcześniej żeby uczyły się jak przetrwać w szkole. Ot logika. Przecież wystarczyłoby nie posyłać dzieci do szkół i nie musiałyby się uczyć w niej żyć.
To chyba Kisielewski powiedział, że socjalizm to ustrój w którym bohatersko walczy się z problemami nieznanymi w żadnym innym ustroju.

Niech też nikt nie uważa edukacji domowej za jakąś współczesna modę. To stary sprawdzony sposób nauczania. Masowe szkoły publiczne są raczej modą ostatnich kilkudziesięciu lat.

Kto może niech uczy dzieci w domu.

_________________
...Lecz Mordochaj nie klękał i pokłonu mu nie oddawał.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Wt lis 23, 2010 6:27 pm 
Obecny system edukacji jest ukształtowany tak jak jest, ponieważ pochodzi z epoki realizacji idei powszechnej edukacji - ponieważ ta epoka minęła, system jest przestarzały. Prawdą jest, że edukacja domowa to metoda starsza, tyle że w przeszłości dotyczyła tylko zamożnych (których było stać na nauczycieli, guwernantki itp.), więc nie miała szans na upowszechnienie. Szkoły publiczne wobec tego to nie tyle moda, co konieczny etap - ale chyba powinno się go już zamknąć, a przynajmniej mocno zmodyfikować.

Ciekawy filmik [niestety tylko dla anglojęzycznych]: http://www.youtube.com/watch?v=zDZFcDGpL4U - Changing Education Paradigms - Ken Robinson


Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Pn gru 29, 2014 10:24 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lip 12, 2008 3:41 pm
Posty: 194
Moje zdane na temat edukacji szkolnej w ciągu ostatnich lat uległo zmianie. Dzisiaj każdemu rodzicowi powiedziałabym, by uciekał z dzieckiem ze szkoły. Zwłaszcza gimnazjalnej. Ale problem dotyczy już wcześniejszych etapów. Oto co szykuje MEN, wiadomość pochodzi ze strony citizengo i dityczy

... niepokojącego projektu Ministerstwa Edukacji Narodowej, który może ograniczyć uprawnienia rodziców w tak ważnej sprawie, jaką jest wychowanie dzieci i obrona ich przed szkodliwymi ideologiami.

Link do petycji: http://citizengo.org/pl/15137-wykreslenie

Jak piszą autorzy, projekt poszerzy m.in. władcze kompetencje podległych ministrowi edukacji kuratorów oraz ograniczy wpływ samorządów lokalnych na działanie prowadzonych przez nie szkół oraz rodziców na wychowanie ich dzieci. Istnieje zagrożenie, że projekt doprowadzi do zwalniania z pracy dyrektorów, którzy będą chcieli chronić dzieci przed ideologicznymi treściami. Obecnie nad projektem pracuje sejmowa podkomisja stała do spraw jakości kształcenia i wychowania, która może zaproponować wykreślenie kontrowersyjnych przepisów z projektu. Dlatego apelujemy do tej komisji i do posłów o wykreślenie z projektu ustawy art. 1 pkt 34 i 35 projektu, zawierających przepisy poszerzające kompetencje kuratoriów i które nie są związane z koniecznością wykonania wyroku Trybunału Konstytucyjnego, na podstawie którego zmieniana jest ustawa.

http://citizengo.org/pl/15137-wykreslenie

Wygląda na to, ze niedługo nasza edukacja będzie podobna do tej w Niemczech.

Jestem od parunastu lat nauczycielem matematyki w LO i GM. Widzę jakie spustoszenie czyni w głowach teoria ewolucji wprowadzona do nauczania historii, geografii i biologii, nauka o tolerancji dla inności (chodzi oczywiście o homoseksualistów) prowadzona na języku polskim. Jeszcze kilka lat temu można było z uczniami na ten temat dyskutować, dziś większość z nich jest tak przekonana o prawdziwości tych kłamstw, że nawet nie podejmują dyskusji.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Pn gru 29, 2014 2:11 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lip 12, 2008 3:41 pm
Posty: 194
Dla tych, którzy nie obserwują zmian w naszej edukacji dopiszę kilka słów na ich temat. Najłatwiej mi to opisać na bazie matematyki. Aktualnie obowiązuje trzecia już zmiana podstawy programowej nauczania wszystkich przedmiotów na wszystkich etapach.

Obecna podstawa programowa spowodowała, ze treści zawarte w programie pierwszych sześciu lat dawnego (ośmioklasowego) systemu są rozłożone na dziewięć lat (obejmuje je szkoła podstawowa i gimnazjum). Obecna matura z matematyki na poziomie podstawowym to zakres umiejętności niewiele powiększony w stosunku do dawnej szkoły podstawowej. Matura rozszerzona natomiast obejmuje z kolei umiejętności dawniej opanowywane przez 6 lat, które musza być zrealizowane w niespełna trzy!
Z nauczania pierwszych trzech etapów (czyli do liceum) praktycznie zniknęły (bo zachowały się w formie szczątkowej) przedmioty ściśle poza matematyką. Tu znacznie obniżono poprzeczkę. Wystarczy wspomnieć, że rozwiązywanie najprostszych nierówności typu x+1<2 to już etap liceum i tak naprawdę jeśli nauczyciel w gimnazjum nie zrobi nic poza obowiązującą podstawą to przychodzący do szkoły ponadgimnazjalnej 16 letni uczeń od tego musi zacząć i powinien nauczyć się wszystkiego co obowiązywało dawniej, z rachunkiem różniczkowym i szeregami geometrycznymi włącznie w 2,5 roku! Tymczasem ma bardzo poważne problemy, ze zwykłym logicznym rozumowaniem. Przywykł do uczenia się wszystkiego na pamięć. Przypadek?

Jednocześnie w podstawie programowej kładzie się nacisk na pracę zespołową, wszechobecna jest metoda projektu, najlepiej zaproponowanego przez samych uczniów. Nie jest tak istotne co i jak badać byle wspólnie i w jednomyślności. Jest też wpis o kształtowaniu pozytywnego obrazu samego siebie oraz nastawianiu na osiąganie sukcesu. Brzmi znajomo? I coraz natarczywiej wdziera się metoda cauchingu.

Poważne kroki są już poczynione w procesie cyfryzacji nauczania.

Osobom, których dzieci będą wybierały liceum radzę bacznie przyjrzeć się zakresowi nauczanych przedmiotów. Np. biologia, chemia, fizyka czy geografia w zakresie podstawowym to tylko godzina w tygodniu przez 1 rok. Zmiana zainteresowań będzie więc bardzo trudna.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 47 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL