www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest So kwi 27, 2024 7:38 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: N cze 13, 2010 8:59 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sie 08, 2008 6:54 pm
Posty: 12
Lokalizacja: Śląsk
Witajcie,

Jeżeli taki temat już gdzieś się pojawił (szukałam, być może nie wystarczająco skutecznie) to proszę Admina o przekierowanie.

Czytając wątek, który założyła ani_isza o miłości (http://www.ulicaprosta.net/forum/viewtopic.php?t=1082), chciałabym rozwinąć temat bardziej w kierunku praktycznego zastosowania przykazań Tory w naszym codziennym życiu, a także ich odpowiedniej interpretacji.

Napisane jest:
"Będziesz więc miłował Pana, Boga swego, i przestrzegał jego zarządzeń, jego ustaw i jego przykazań" (V Moj. 11:1) oraz
"Na tym bowiem polega miłość ku Bogu, że się przestrzega przykazań jego, a przykazania jego nie są uciążliwe." (1Jana 5:3)

Tak więc może warto się głębiej zastanowić nad przykazaniami, które dał nam Bóg i nad ich praktycznym zastosowaniem.

Przykładowo, ostatnio usłyszałam od nauczającego Brata objaśnienie przykazań z III Moj. 19:19
"Będziecie przestrzegać ustaw moich. Nie będziesz twego bydła parzył z odrębnym gatunkiem. Twego pola nie będziesz obsiewał dwojakim gatunkiem ziarna i nie wdziewaj na siebie szaty zrobionej z dwóch rodzajów przędzy."

Prawa te symbolizują czystość. Można by to odnieść do tego fragmentu z 2 Listu do Koryntian 6:14-18:
"Nie chodźcie w obcym jarzmie z niewiernymi; bo co ma wspólnego sprawiedliwość z nieprawością albo jakaż społeczność między światłością a ciemnością? Albo jaka zgoda między Chrystusem a Belialem, albo co za dział ma wierzący z niewierzącym? Jakiż układ między świątynią Bożą a bałwanami? Myśmy bowiem świątynią Boga żywego, jak powiedział Bóg: Zamieszkam w nich i będę się przechadzał pośród nich, I będę Bogiem ich, a oni będą ludem moim. Dlatego wyjdźcie spośród nich i odłączcie się, mówi Pan, I nieczystego się nie dotykajcie; A ja przyjmę was I będę wam Ojcem, a wy będziecie mi synami i córkami, mówi Pan Wszechmogący"

Wcześniej te przykazania nie były dla mnie jasne, teraz rozumiem ich sens.

Może macie inne przykłady?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pn cze 14, 2010 12:10 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 04, 2007 1:25 pm
Posty: 1505
Lokalizacja: Silesia
"Kobiety niech nie noszą odzienia męskiego, a mężczyźni niech się nie ubierają w suknie kobiece. Kto by czynił inaczej, będzie budził odrazę w waszym Bogu Jahwe." [Pwt 22:5 Br] Co ciekawe, "odzienie męskie", to nie były spodnie, gdyż nie noszono powszechnie takiego ubioru-dopiero kapłani pełniący służbe mieli mieć na sobie taki rodzaj odzieży "spodniopodobny" pod tuniką [np. Wj 28:40-43, Kpł 16:2-4].

Zdaje się więc, ze we wskazaniu tym chodzi o coś innego niż pożyczanie sobie ubiorów- raczej o zacieranie różnic płciowych [udawanie innej płci]; o kobiecie jest w hebr. powiedziane w formie "isza":
http://www.blueletterbible.org/Bible.cf ... KJV#conc/5
zastanawiam się czy w związku z tym zakres rozumienia tego dotyczy też zacierania Bożego porządku w o jakim m.in. jest mowa w 1 Kor. 11 oraz w 1 Tym 2:9-14 ?

_________________
5775
"Ilu więc nas jest doskonałych, tak myślmy. A jeśli o czymś inaczej myślicie, i to wam Bóg objawi. Jednak w tym, do czego doszliśmy postępujmy według jednej miary i to samo myślmy"(Flp 3:15-16 Uwspółcześniona BG, wyd. Wrota Nadziei)
Welcome to Elijahnet!
"NA WIEKI JHWH SŁOWO TWOJE TRWALE ZASIADŁO W NIEBIOSACH" [interlinia Ps.119:89]


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr cze 16, 2010 10:01 am 
Szukałem sobie tego Beliala, o którym jest mowa w zacytowanym przez Tyśka fragmencie z 2Kor. w Biblii [Tutaj: Strong H1100] i natknąłem się na taki fragment [pierwszy na liście]:
5 Moj. 13:13-19
A jeślibyś usłyszał, że w jednym z twoich miast, które Pan, Bóg twój, daje ci na mieszkanie, mówi się: Wyszli mężowie niegodziwi spośród ciebie i zwodzili mieszkańców swego miasta, powiadając: Chodźmy i służmy innym bogom, których nie znacie, to gdy wyśledzisz, zbadasz i dowiesz się dokładnie, a okaże się prawdą i rzeczą pewną, że taką obrzydliwość uczyniono pośród ciebie, to bez litości zabijesz mieszkańców tego miasta ostrzem miecza, obłożysz je klątwą i wszystko, co w nim jest, także jego bydło, zabijesz ostrzem miecza, a cały jego łup zgromadzisz na środku placu i doszczętnie spalisz całe miasto wraz z całym jego łupem, jako ofiarę całopalną dla Pana, Boga twego, i pozostanie na wieki ruiną, nie będzie już odbudowane. Nie przylgnie do twojej ręki nic z tego, co obłożono klątwą, aby Pan zaniechał zapalczywości swojego gniewu i okazał ci miłosierdzie, zlitował się nad tobą i rozmnożył cię, jak poprzysiągł twoim ojcom. Usłuchasz bowiem głosu Pana, Boga swego, przestrzegając wszystkich jego przykazań, które ja ci dziś nadaję, czyniąc to, co prawe w oczach Pana, Boga twego.

"Mężowie niegodziwi" to dosłownie ludzie synowie Beliala [anaszim benej-Belijja`al]. Ten tekst skojarzył mi się z tym:

Dz.Ap. 20:28-30
Miejcie pieczę o samych siebie i o całą trzodę, wśród której was Duch Święty ustanowił biskupami, abyście paśli zbór Pański nabyty własną jego krwią. Ja wiem, że po odejściu moim wejdą między was wilki drapieżne, nie oszczędzając trzody, nawet spomiędzy was samych powstaną mężowie, mówiący rzeczy przewrotne, aby uczniów pociągnąć za sobą.

I myślę, że z tekstu Prawa [w cytowanej Księdze Powtórzonego Prawa] możemy nauczyć się przede wszystkim powagi w stosunku do odstępstwa. W Kościele nie mamy oczywiście zwodzicieli wyrzynać, ani palić miast, ale jeśli porównać zalecenia Apostołów w stosunku do zwodzicieli do cytowanego tekstu widać skąd czerpali inspirację. Bo przecież odstępców od wiary wyklucza się ze społeczności wierzących, nie należy ich pozdrawiać, niektórzy bywają wydani szatanowi - krótko mówiąc zachodzi pewne nałożenie "klątwy" na takich ludzi, tzn. zabronienie kontaktu z nimi. Tekstów o bałwochwalstwie w Torze jest oczywiście więcej, ale można na nie popatrzeć pod tym kątem - jak mają się do sytuacji teraz już nie w zgromadzeniu Izraela, ale w zgromadzeniu Mesjasza. Też fragment z 2Kor staje się wyraźniejszy w zabranianiu społeczności z ciemnością.

Myślę, że tekst o rozróżnieniu pomiędzy mężczyznami a kobietami jest bardzo ważny obecnie, kiedy właśnie próbuje się rozmyć to jaki powinien być mężczyzna, jakie ma obowiązki, na co musi zwracać uwagę, a jak to jest w stosunku do kobiety. Także: co to znaczy być mężczyzną i co to znaczy być kobietą? Jest napisane, żę jesteśmy stworzeni do dobrych uczynków abyśmy w nich chodzili [Ef. 2:10] - jeśli jest to metafora odzieżowa 8) to właściwym jest pytanie jak wyglądają szaty sprawiedliwości dla mężczyzny, a jak dla kobiety? Tyle, że to chyba już wykracza poza ten temat.


Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr cze 16, 2010 10:24 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N cze 06, 2010 3:07 pm
Posty: 119
Lokalizacja: dolnośląskie
Elendil napisał(a):
Jest napisane, żę jesteśmy stworzeni do dobrych uczynków abyśmy w nich chodzili [Ef. 2:10] - jeśli jest to metafora odzieżowa 8) to właściwym jest pytanie jak wyglądają szaty sprawiedliwości dla mężczyzny, a jak dla kobiety?


To niezłe pytanie :)

_________________
"Pocieszajcie,pocieszajcie mój lud,mówi wasz Bóg!"
Iz.40,1


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr cze 16, 2010 3:20 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Róża napisał(a):
To niezłe pytanie

Rzeczywiście niezłe, i chyba jednak "na temat". Szaty sprawiedliwości dla mężczyzny i kobiety muszą z definicji odpowiadać powołaniu mężczyzny i kobiety w akcie stworzenia. Wszak Bóg stworzył ich w określony sposób i w określonym celu i powiedział, że to jest "dobre". Czyli odejście od zamysłu Boga jako wyznacznika sprawiedliwości nie musi sie dokonywać wyłącznie w warstwie "odzieżowej" i V Mojż. 22:5 mówi o czymś znacznie głębszym niż problemy odzieżowo-rolnicze. Każda dwoistość i brak jednoznaczności w myśleniu czy postępowaniu jest sprzeczna ze standardem dobra i zła. Przejmowanie w społeczeństwie ról męskich przez kobiety i odwrotnie, co przekłada się niestety na trendy w Kościele, przeczy zasadzie jaka obowiązywała od początku i była przez Stwórcę zamierzona dla dobra człwowieka. Parafrazując przykazanie, dzisiaj często "kobiety wkładają spodnie", a mężczyźni ich nie zakładają - pod tym względem mamy potężny problem, który jak najbardziej wynika z zacierania Bożego porządku, o którym jest mowa w I Kor. 11 i I Tym. 2:9-14. Szczegóły omawialiśmy już chyba w dwóch odrębnych wątkach.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr cze 16, 2010 3:28 pm 
Czy mógłbyś Smoku przypomnieć jakieś tytuły tych wątków? Bo nie potrafię sobie przypomnieć, a w razie czego nie ma sensu zakładać czegoś nowego.

EDIT
Czy chodziło Ci o wątki "Męskie przywództwo w małżeństwie, domu i kościele" oraz o nauczaniu przez kobiety?


Ostatnio edytowano Śr cze 16, 2010 3:38 pm przez Elendil, łącznie edytowano 1 raz

Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr cze 16, 2010 3:37 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Elendil napisał(a):
Czy chodziło Ci o wątki "Męskie przywództwo w małżeństwie, domu i kościele" oraz o nauczaniu przez kobiety?

Tak. I jeszcze chyba coś było w wątku o nakrywaniu głów.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 26 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL