www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest Cz mar 28, 2024 10:19 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 70 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Czy warto dziś sięgać po dzieła z klasyki Reformacji?
tak 36%  36%  [ 8 ]
niekoniecznie 23%  23%  [ 5 ]
nie 41%  41%  [ 9 ]
nie mam jeszcze zdania 0%  0%  [ 0 ]
Liczba głosów : 22
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: N sty 03, 2010 3:14 pm 
Offline

Dołączył(a): Wt gru 15, 2009 5:19 pm
Posty: 16
Do wszystkich oczekujących ode mnie natychmiastowej odpowiedzi: jak już napisałam powyżej, NIE INTERESUJĄ MNIE ŻADNE WYRYWKI, URYWKI I FRAGMENTY. Czytam całość i kiedy skończę, to zabiorę w tej sprawie głos. Raczcie łaskawie okazać chrześcijańską cnotę cierpliwości:)

@salamandrus

Tak, czekałam jeszcze na Hitlera właśnie.
A cóż było inspiracją dla dręczących Żydów katolików? Też Luter?


@ppajda

Odnośnie Twojego wcześniejszego posta: rzeczywiście, Luter ściśle wiąże usprawiedliwienie z wiary z wybraniem Bożym, ale udziela też nader cennej rady, by na temat predestynacji nie prowadzić sporów z każdym napotkanym człowiekiem. Podobno są na forum wątki o predestynacji i podobno została tam ona w proch starta - nie miałam czasu dotąd zajrzeć. W każdym razie nie widzę w tym wątku miejsca na nową dyskusję o predestynacji.

Co się tyczy kaznodziejów, których mam tu na myśli - teologia, o której piszesz, spływa chyba raczej z katedr uczelnianych, a nie kościelnych ambon [a te są mi bliższe]. Mam też na myśli ludzi takich jak ja, teologicznie niewykształconych, którzy przychodzą na nabożeństwo i tam dość często mogą usłyszeć pół-ewangelię lub niby-ewangelię, co świadczy o pomieszaniu takich podstawowych pojęć jak wiara, łaska, prawo, uczynek. sprawiedliwość. Chodzi mi wyłącznie o podstawy, o to nieustannie przez Lutra zalecane odróżnianie, niemylenie, oddzielanie od siebie sprawiedliwości z wiary i wszelkiej innej.

Pozdrawiam.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: N sty 03, 2010 3:31 pm 
isia napisał(a):
Do wszystkich oczekujących ode mnie natychmiastowej odpowiedzi: jak już napisałam powyżej, NIE INTERESUJĄ MNIE ŻADNE WYRYWKI, URYWKI I FRAGMENTY. Czytam całość i kiedy skończę, to zabiorę w tej sprawie głos. Raczcie łaskawie okazać chrześcijańską cnotę cierpliwości:)

Zastanawia mnie tylko, że jeszcze masz ochotę czytać to po takim przykładzie "miłosierdzia" i "sprawiedliwości" Lutra. Pewnie myślisz, że znajdziesz tam coś na jego obronę. Niestety TAKIE antysemickie twierdzenia usprawiedliwić by można tylko bardzo młodym wiekiem (ok. 5 lat) lub pomieszaniem zmysłów. Jak to powiedział ktoś kiedyś: "Antysemityzm jest zagadnieniem z dziedziny psychiatrii".

Cytuj:
A cóż było inspiracją dla dręczących Żydów katolików? Też Luter?

No cóż, bez wątpienia źródłem była ta sama teologia: Żydzi przestali być wybrani i mamy prawo ich wytępić, bo zabili Jezusa i nie chcą Go uznać za Zbawiciela. Taki tekst, że Mojżesz kazałby spalić synagogi to to samo co usłyszysz na polskiej katolickiej wsi - że Jezus nie był Żydem tylko Polakiem i katolikiem :shock: Na tej właśnie podstawie działało Święte Oficjum - Kościół ma prawo wymierzać kary każdemu, kto nie jest prawowierny i prawomyślny.
Cytuj:
Co się tyczy kaznodziejów, których mam tu na myśli - teologia, o której piszesz, spływa chyba raczej z katedr uczelnianych, a nie kościelnych ambon [a te są mi bliższe]
.
Ambony są Ci bliższe? Możesz zdradzić, jakiego jesteś wyznania?
Cytuj:
Chodzi mi wyłącznie o podstawy, o to nieustannie przez Lutra zalecane odróżnianie, niemylenie, oddzielanie od siebie sprawiedliwości z wiary i wszelkiej innej.

Właśnie podstawy Luter ma skrzywione. I widać, jak odróżnia tą sprawiedliwość własną od obowiązku sprawiedliwości wobec innych. Nieładnie.


Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: N sty 03, 2010 4:14 pm 
Offline

Dołączył(a): Wt gru 15, 2009 5:19 pm
Posty: 16
@Mała Mi

Przepraszam, ale moim zdaniem w ogóle nie zrozumiałaś mojej wypowiedzi. Np. słowo "ambona" miewa znaczenie przenośne. Innymi słowy chodziło mi o kazalnicę.

Szczerze pisząc, krótko jestem na forum i nie wiem, czy wypytywanie o denominację jest zupełnie w porządku. W końcu zanim tu weszłam, rozmawiałam z Adminem na ten temat. Uznaję, że to wystarczy.

Przypisywanie komuś cech szaleństwa lub wieku do lat pięciu tylko dlatego, że nie chce się komuś poczekać, aż druga osoba spokojnie przeczyta tekst, wydaje mi się dość dziwne.

No chyba, że jest to forum Ulica Złośliwa.


Ufam, że jednak Prosta.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: N sty 03, 2010 4:18 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz mar 31, 2005 5:14 pm
Posty: 910
Lokalizacja: Świnoujście
Sam Smok polecal kiedys gdzies film o Lutrze... To film o nim obejrzec warto, a jego dziel czytac juz nie warto? Jakas dziwna dziwnosc :?

_________________
Poznanie nadyma.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: N sty 03, 2010 5:15 pm 
Offline

Dołączył(a): Wt gru 15, 2009 5:19 pm
Posty: 16
@Itur

W filmie teologii jest bardzo mało, ale odpowiedź pozostawiam jednak Smokowi.

Co do filmu jeszcze:)

Mnie samej trochę przeszkadzała jakaś taka amerykańska [?] maniera: dużo ckliwych wątków i przewracania oczami. Luter jako ksiądz katolicki chodzi w czasie mszy po kościele niczym współczesny pastor:)
Ale z drugiej strony jest to nadal filmowa wersja opowieści o człowieku, który w obronie nauk Biblii i wolności sumienia nie ugiął się przed samym papieżem i nie wyrzekł załatwiającego wszystko: "Odwołuję". Warto to sobie przypomnieć.

+ bardzo dobra kreacja aktorska grających księcia Fryderyka i mnicha Staupitza [nazwisk nie pamiętam]

W każdym razie dobrze się to ogląda, polecam!


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: N sty 03, 2010 7:59 pm 
isia napisał(a):
Przepraszam, ale moim zdaniem w ogóle nie zrozumiałaś mojej wypowiedzi. Np. słowo "ambona" miewa znaczenie przenośne. Innymi słowy chodziło mi o kazalnicę.

Szczerze pisząc, krótko jestem na forum i nie wiem, czy wypytywanie o denominację jest zupełnie w porządku. W końcu zanim tu weszłam, rozmawiałam z Adminem na ten temat. Uznaję, że to wystarczy.

Rozumiem, chciałam tylko wiedzieć, choć nie muszę. Nie wiedziałam, że jest to dla Ciebie temat drażliwy i osobisty. Na ogół forumowicze nie czują się skrępowani tym pytaniem i dają odpowiedź.

Cytuj:
Przypisywanie komuś cech szaleństwa lub wieku do lat pięciu tylko dlatego, że nie chce się komuś poczekać, aż druga osoba spokojnie przeczyta tekst, wydaje mi się dość dziwne.

No wiesz, mi się dziwnym wydaje, że cały czas odwracasz uwagę od tego co zostało zacytowane z "O Żydach..." i nie chcesz się ustosunkować do tego. Co zmieni fakt, że przeczytasz całość? Czy to wymaże "Część XI"? Myślę, że po prostu chcesz zyskać na czasie, nie wiem po co...
Zwracam też Twoją uwagę na to, że przypisuję "komuś" to, co przypisuję z powodu jego antysemityzmu, a nie dlatego, że jeszcze nie przeczytałaś całości :?
Cytuj:
No chyba, że jest to forum Ulica Złośliwa.


Ufam, że jednak Prosta.

Jeśli nie chcesz, żeby to forum stało się Ulicą Złośliwą, nie pisz w ten sposób.

Na koniec serdecznie polecam Ci adminową lekcję cytowania:
http://ulicaprosta.lap.pl/forum/viewtopic.php?p=29152&highlight=cytowaniem#29152


Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: N sty 03, 2010 8:21 pm 
Offline

Dołączył(a): Wt gru 15, 2009 5:19 pm
Posty: 16
@Mała Mi

Czy coś niewłaściwie zacytowałam? Pomyliłam wypowiedzi? Źle ujęłam znakami cudzysłowia? Nie zamknęłam klamrą?

Proszę o wskazanie, nie zauważyłam.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: N sty 03, 2010 8:36 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Hm, wydaje się, że Isia przyjęła osobliwą taktykę dyskusji. Nie zamierza odnosić się do cytowanych wypowiedzi Lutra, które są jej niewygodne, zasłaniając się niechęcią do "urywkow, wyrywków i fragmentów". Cóż będę cierpliwie czekał, aż Isia przeczyta całość dzieł Lutra i czy jej zdaniem całość ta zaprzecza jego słowom cytowanym w tym wątku. Mam nadzieję, że nie okaże się, iż Isia musi najpierw przeczytać CAŁOŚĆ WSZYSTKICH dzieł Lutra, żeby się odnieść do konkretnych fragmentów... wtedy musielibyśmy czekać jeszcze długo, co pozwoliłoby Isi skutecznie unikać niewygodnych pytań. Na moje wyczucie, to my się po prostu ich nie doczekamy :D

isia napisał(a):
A cóż było inspiracją dla dręczących Żydów katolików? Też Luter?"

To jest próba zmiany tematu. Luter niestety napisał to, co napisał. W temacie antyżydowskim niestety nie tylko dorównał katolikom, ale nawet ich przebił. Słowa, jakie napisał pod adresem Żydów, nie powinny paść z ust człowieka odrodzonego i żaden kontekst tego nie zmieni.

itur napisał(a):
Sam Smok polecal kiedys gdzies film o Lutrze... To film o nim obejrzec warto, a jego dziel czytac juz nie warto? Jakas dziwna dziwnosc

Widzę, że czepiasz się już od początku roku... szkoda. Film o Lutrze jest po prostu dobrze zrobiony i nie jest to film o jego dziełach do czytania, tylko o konkretnych wydarzeniach z czasów Reformacji. Dzieła Lutra warto czytać na takiej samej zasadzie, jak dzieła Augustyna czy Tomasza z Akwinu. Jeśli ktoś lubi, to czemu nie? Byle nie przypisywać żadnemu z nich nieomylności i nie bronić w ich dziełach czegoś, co jest nie do obrony.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: N sty 03, 2010 8:58 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz mar 31, 2005 5:14 pm
Posty: 910
Lokalizacja: Świnoujście
Smok Wawelski napisał(a):
Widzę, że czepiasz się już od początku roku... szkoda.


Widze, ze jestes zlosliwy juz od poczatku roku... szkoda.

Cytuj:
Dzieła Lutra warto czytać na takiej samej zasadzie, jak dzieła Augustyna czy Tomasza z Akwinu. Jeśli ktoś lubi, to czemu nie? Byle nie przypisywać żadnemu z nich nieomylności i nie bronić w ich dziełach czegoś, co jest nie do obrony.


No i wreszcie cos madrego w temacie. Zgadzam sie :)

_________________
Poznanie nadyma.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: N sty 03, 2010 9:00 pm 
isia napisał(a):
@Mała Mi

Czy coś niewłaściwie zacytowałam? Pomyliłam wypowiedzi? Źle ujęłam znakami cudzysłowia? Nie zamknęłam klamrą?

Proszę o wskazanie, nie zauważyłam.

Po prostu taki styl pisania, jak Twój jest dość nieczytelny. Lepiej by było gdybyś cytowała, do czego dokładnie się odnosisz. Taka jest niepisana etykieta forów internetowych. Wiele nowych osób ma problemy z cytowaniem, więc wkleiłam ten link na wszelki wypadek.
Nie wiem też, co ma znaczyć "@Mała Mi"...


Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: N sty 03, 2010 9:46 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz mar 31, 2005 5:14 pm
Posty: 910
Lokalizacja: Świnoujście
Mała Mi napisał(a):
Nie wiem też, co ma znaczyć "@Mała Mi"...


Nie wiesz jak sie popularnie mowi na taki znaczek w adresach mejlowych? :roll: :lol: Zeby nie bylo, ze jestem zlosliwa to przy moim i wielu innych nickach isia tez stawiala te znaczki :mrgreen:

_________________
Poznanie nadyma.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: N sty 03, 2010 10:06 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Mała Mi napisał(a):
Nie wiem też, co ma znaczyć "@Mała Mi"...

Daj spokój, MM. Nie ma się o co czepiać. Isia po prostu ma taki sposób zwracania się do wszystkich adwersarzy. Moim zdaniem jest ciekawy i urozmaica dyskusję jako szata graficzna. Natomiast rzeczywiście dobrze byłoby cytować wypowiedzi, do których się odnosimy bezpośrednio. To znacznie ułatwia rozmowę.

isia napisał(a):
Przypisywanie komuś cech szaleństwa lub wieku do lat pięciu tylko dlatego, że nie chce się komuś poczekać, aż druga osoba spokojnie przeczyta tekst, wydaje mi się dość dziwne.

O ile dobrze czytam, te cechy absolutnie nie były imputowane Tobie, tylko osobie wypowiadającej TAKIE antysemickie twierdzenia. Czytajmy uważnie wypowiedzi adwersarzy.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pn sty 04, 2010 7:51 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 10, 2006 11:47 am
Posty: 1007
Lokalizacja: Kielce
isia napisał(a):
Ale z drugiej strony jest to nadal filmowa wersja opowieści o człowieku, który w obronie nauk Biblii i wolności sumienia nie ugiął się przed samym papieżem i nie wyrzekł załatwiającego wszystko: "Odwołuję". Warto to sobie przypomnieć.


jakiej wolności sumienia? :shock: No chyba, że dla Luteran :) Wolność sumienia to w tamtych czasach aberracja zarówno dla katolików jak i protestantów. Dlatego dziwaczny w poglądach ale jednak zacny katolik Morus został ściety bo nie chciał przejść na słuszny protestantyzm... To własnie wolność sumienia w wydaniu szesnastowiecznym...

_________________
Bóg stworzył ludzi, Samuel Colt uczynił ich równymi.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pn sty 04, 2010 9:27 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Słuszna uwaga. Taki sam film o męczeństwie w imię wolności sumienia zrobiono właśnie o Tomaszu Morusie ("Oto jest głowa zdrajcy"), choć nie został on ścięty za to, że nie chciał przejść na słuszny protestantyzm, tylko dlatego, że nie uznał legalności rozwodu i kolejnego małżeństwa króla Henryka VIII.

Pytanie, jaką wolność sumienia proponował sam Luter tym Żydom, których synagogi kazał palić?

Nie rozumiem, jak człowiek sam dzielnie stający w obronie wolności własnego sumienia mógł jakis czas później sam gwałcić sumienie innych i nawoływać do czynów absolutnie sprzecznych z Ewangelią. I tutaj mamy sedno problemu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pn sty 04, 2010 9:27 am 
isia napisał(a):
(...) Odnośnie Twojego wcześniejszego posta: rzeczywiście, Luter ściśle wiąże usprawiedliwienie z wiary z wybraniem Bożym, ale udziela też nader cennej rady, by na temat predestynacji nie prowadzić sporów z każdym napotkanym człowiekiem. Podobno są na forum wątki o predestynacji i podobno została tam ona w proch starta - nie miałam czasu dotąd zajrzeć. W każdym razie nie widzę w tym wątku miejsca na nową dyskusję o predestynacji. (...)

Czytamy w biblii o "wybraniu Bozym", jednak owe wybranie rozumiane przez Lutra i Kalwina rózni sie od calosciowego przeslania Pisma. Rada Lutra tak ujeta nie zdaje mi sie byc cenna, poniewaz tematu predestynacji pojmowanego w kosciele w ten sposób jak Luter moim zdaniem nie mozna przemilczec. Temat jest zbyt powazny i bardzo drastycznie wplywa m.in. na pojmowanie charakteru Boga. Jednak masz racje odnosnie kontynuacji tej kwestii w innym, odpowiednim ku temu watku.

isia napisał(a):
(...) Co się tyczy kaznodziejów, których mam tu na myśli - teologia, o której piszesz, spływa chyba raczej z katedr uczelnianych, a nie kościelnych ambon (...)

Nawet nie wiesz, jak bym sie cieszyl, gdybys z tym miala racje... Jednak niestety tak nie jest. Choroba kalwinizmu obejmuje znaczna czesc zborów poprzez rózne denominacje w Polsce i na calym swiecie. Niejeden z popularnych apologetów chrzescijanskich jest kalwinista (m.in. John MacArthur, William MacDonald, James White, Arthur W. Pink) :cry:

isia napisał(a):
(...) Chodzi mi wyłącznie o podstawy, o to nieustannie przez Lutra zalecane odróżnianie, niemylenie, oddzielanie od siebie sprawiedliwości z wiary i wszelkiej innej. (...)

Niestety niejeden wyznawca (podwójnej lub tez "zwyklej") predestynacji uwaza, ze jesli ktos przypisuje sobie a nie Bogu decyzje o upamietaniu, odbiera tym równoczesnie chwale Bogu, gdyz przez to przypisuje sobie udzial w zbawieniu. No i tu mamy pewien problem, gdyz niejeden z owych wyznawców w tym kontekscie twierdzi, ze ktos, kto wierzy w wolna wole czlowieka, dzieki której czlowiek moze przyjac lub tez odrzucic Boza oferte zbawienia, polega na... wlasnej sprawiedliwosci. Spotkalem sie z takimi pogladami osobiscie pare razy.


Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 70 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL