www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest Cz mar 28, 2024 7:34 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 81 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lut 03, 2009 7:59 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 10, 2006 11:47 am
Posty: 1007
Lokalizacja: Kielce
A ja mam takie pytanie: Dlaczego to jest takie ważne czy Jezus był Bogiem czy Synem Bożym czy Wybranym albo <Mesjaszem "pomazańcem Bożym"-nie Bogiem>?
Szczerze mówiąc to jakoś ni rozumiem temperatury tego sporu pomiędzy chrześcijanami tym bardziej, że w Piśmie można znaleźć argumenty za jednym i drugim. Gdyby wszystko było oczywiste Ariusz nie miałby tylu zwolenników. A może Bóg może przeczyć ludzkiej zasadzie logiki niesprzeczności?

_________________
Bóg stworzył ludzi, Samuel Colt uczynił ich równymi.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lut 03, 2009 8:31 am 
Offline

Dołączył(a): Śr lip 16, 2008 2:02 pm
Posty: 1952
Bo to, w jakiego Jezusa wierzysz jest najważniejsze! Kto jest Twoim Panem? Jezus eucharystyczny? Jezus-Bóg-Zbawiciel? Jezus -człowiek- syn boży? Jezus -anioł? Jezus= Bóg=Duch? Itd..

Jeśli ktoś przyjmuje nie tego Jezusa, wierzy w kogoś, kim On nie jest, jak może być zbawiony? A Duch Święty jak może mieszkać w kimś, kto nie przyjmuje prawdy?

Jezus prawdziwie jest Bogiem i prawidziwie był Człowiekiem. I to nieprawda, że w Biblii są arguemnty "na to i na tamto". Są pewni ludzie, którzy wypaczają prawdę.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lut 03, 2009 9:14 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 10, 2006 11:47 am
Posty: 1007
Lokalizacja: Kielce
Owieczka napisał(a):
Jezus prawdziwie jest Bogiem i prawidziwie był Człowiekiem. I to nieprawda, że w Biblii są arguemnty "na to i na tamto". Są pewni ludzie, którzy wypaczają prawdę.


Jak nieprawda skoro i cytaty antytrynitarze z Biblii podają? A swoją drogą czyż pierwszy spór w chrześcijaństwie nie był właśnie chrystocentryczny?
natomiast ja dalej nie rozumiem czemu ktoś kto mówi że Jezus jest Bogiem i żyje zgodnie z Pismem ba być zbawiony a ten który tak samo żyje ale uznaje Jezusa za tylko "pomazańca bożego" już zbawiony nie będzie?

_________________
Bóg stworzył ludzi, Samuel Colt uczynił ich równymi.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lut 03, 2009 9:18 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 04, 2005 7:33 am
Posty: 585
1 do Koryntian 15:1-8
1 A przypominam wam, bracia, ewangelię, którą wam zwiastowałem, którą też przyjęliście i w której trwacie,
2 I przez którą zbawieni jesteście, jeśli ją tylko zachowujecie tak, jak wam ją zwiastowałem, chyba że nadaremnie uwierzyliście.
3 Najpierw bowiem podałem wam to, co i ja przejąłem, że Chrystus umarł za grzechy nasze według Pism
4 I że został pogrzebany, i że dnia trzeciego został z martwych wzbudzony według Pism,
5 I że ukazał się Kefasowi, potem dwunastu;
6 Potem ukazał się więcej niż pięciuset braciom naraz, z których większość dotychczas żyje, niektórzy zaś zasnęli;
7 Potem ukazał się Jakubowi, następnie wszystkim apostołom;
8 A w końcu po wszystkich ukazał się i mnie jako poronionemu płodowi.


Jezus żyje i króluje . Jest Panem i Bogiem . Grób był pusty . Człowiek Jezus zmartwychwstał . Bóg potwierdził przez to że Jezus jest tym którego posłał - Chrystusem . Dlatego i my którzy uwierzyliśmy tej ewangelii mamy przez wiarę nadzieję zmartwychwstania .

1 do Tesaloniczan 4:14-18
14 Albowiem jak wierzymy, że Jezus umarł i zmartwychwstał, tak też wierzymy, że Bóg przez Jezusa przywiedzie z nim tych, którzy zasnęli.
15 A to wam mówimy na podstawie Słowa Pana, że my, którzy pozostaniemy przy życiu aż do przyjścia Pana, nie wyprzedzimy tych, którzy zasnęli.
16 Gdyż sam Pan na dany rozkaz, na głos archanioła i trąby Bożej zstąpi z nieba; wtedy najpierw powstaną ci, którzy umarli w Chrystusie,
17 Potem my, którzy pozostaniemy przy życiu, razem z nimi porwani będziemy w obłokach w powietrze, na spotkanie Pana; i tak zawsze będziemy z Panem.
18 Przeto pocieszajcie się nawzajem tymi słowy.

_________________
Znalazłem Prawdę !!!
Odpowiedział mu Jezus: Ja jestem droga i prawda, i żywot, nikt nie przychodzi do Ojca, tylko przeze mnie (Jana 14,6).
www.tiqva.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lut 03, 2009 9:44 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 04, 2005 7:33 am
Posty: 585
Cytuj:
nie rozumiem czemu ktoś kto mówi że Jezus jest Bogiem i żyje zgodnie z Pismem ba być zbawiony a ten który tak samo żyje ale uznaje Jezusa za tylko "pomazańca bożego" już zbawiony nie będzie?


ponieważ Nikodem powiedzał :Mistrzu! Wiemy, że przyszedłeś od Boga jako nauczyciel; nikt bowiem takich cudów czynić by nie mógł, jakie Ty czynisz, jeśliby Bóg z nim nie był. Jana 3:1

Jezus mu odpowiedział : Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci, jeśli się kto nie narodzi na nowo, nie może ujrzeć Królestwa Bożego. Jana 3:3

Jezus powiedział : Jeśli bowiem nie uwierzycie, że to Ja jestem, pomrzecie w swoich grzechach. Jana 8:24

Żydzi powiedzieli: Nie kamienujemy cię za dobry uczynek, ale za bluźnierstwo i za to, że Ty, będąc człowiekiem, czynisz siebie Bogiem. Jana 10:33

Życie zgodnie z Pismem to nie wypełnianie podpunkcików ale życie w stanie pojednania z Bogiem przez wiarę w Jezusa Chrystusa i jego dzieło na krzyżu Golgoty . To życie tym co mówi Bóg , to jak powietrze bez którego nie mozna oddychać . Aby życ zgodnie z Pismem trzeba się na nowo narodzić . Trzeba stać się dzieckiem Bożym .Narodzić sie na nowo mozna tylko przez przyjęcie prawdziwej ewangelii . Bo to Bóg daje nowe życie przez Ducha Świętego . Bóg mówi prawdę . Jedyną drogą prawdą i życiem jest Jezus Chrystus . On jest Panem i Bogiem . To jest ten prawdziwy o którym świadczą zakon i prorocy.

_________________
Znalazłem Prawdę !!!
Odpowiedział mu Jezus: Ja jestem droga i prawda, i żywot, nikt nie przychodzi do Ojca, tylko przeze mnie (Jana 14,6).
www.tiqva.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lut 03, 2009 10:56 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 10, 2006 11:47 am
Posty: 1007
Lokalizacja: Kielce
poszukiwacz prawdy napisał(a):
Jezus żyje i króluje . Jest Panem i Bogiem . Grób był pusty . Człowiek Jezus zmartwychwstał . Bóg potwierdził przez to że Jezus jest tym którego posłał - Chrystusem . Dlatego i my którzy uwierzyliśmy tej ewangelii mamy przez wiarę nadzieję zmartwychwstania .

Tylko fakt zmartwychwstania nie czyni zaraz z człowieka Boga, ani fakt zycia wiecznego. Przecież Eliasz nie umarł :)
Nikt nie zaprzecza, że Jezus jest Chrystusem ale problem w tym czy Chrystus jest Bogiem i czy to ma rzeczywiście takie znaczenie dla zycia wiecznego. Chrystus to po grecku Mesjasz a przecież Mesjasz (pomazaniec) Bogiem być nie musi (według niektórych nawet nie może)

Nie chciałbym tutaj kreować się na zwolennika jakiejkolwiek strony chrześcijańskiego konflikty - raczej zastanawiam się na ile ten konflikt jest istotny dla zbawienia.

_________________
Bóg stworzył ludzi, Samuel Colt uczynił ich równymi.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lut 03, 2009 11:15 am 
Rzym. 10:9
9. Bo jeśli ustami swoimi wyznasz, że Jezus jest Panem, i uwierzysz w sercu swoim, że Bóg wzbudził go z martwych, zbawiony będziesz.
(BW)
1 Kor. 12:3
3. Dlatego oznajmiam wam, że nikt, przemawiając w Duchu Bożym, nie powie: Niech Jezus będzie przeklęty! I nikt nie może rzec: Jezus jest Panem, chyba tylko w Duchu Świętym.
(BW)
1 Jan. 4:2
2. Po tym poznawajcie Ducha Bożego: Wszelki duch, który wyznaje, że Jezus Chrystus przyszedł w ciele, z Boga jest.
(BW)

Wyciągnijmy jakiś wspólny mianownik z tych fragmentów. Kierując się logiką testu Janowego, że duch, który wyznaje, że JHWH Zbawiciel Pomazaniec przyszedł w ciele jest z Boga, a zatem jest Duchem Bożym, można wysnuć wniosek, że we fragmencie z 1 Listu do Koryntian chodzi ściślej o wyznanie Jezusa jako JHWH dzięki Duchowi Świętemu (Bożemu). List do Rzymian z kolei mówi, że to wyznanie Jezusa jako JHWH wraz z wiarą w Jego zmartwychwstanie są warunkami zbawienia. Co było do dowiedzenia :)

EDIT
Nie mówiąc już o tym, że te dwa fragmenty:
Dz.Ap. 4:12
12. I nie ma w nikim innym zbawienia; albowiem nie ma żadnego innego imienia pod niebem, danego ludziom, przez które moglibyśmy być zbawieni.
(BW)
Joel. 3:5
5. Wszakże każdy, kto będzie wzywał imienia Pana, będzie wybawiony; gdyż na górze Syjon i w Jeruzalemie będzie wybawienie - jak rzekł Pan - a wśród pozostałych przy życiu będą ci, których powoła Pan.
(BW)

również wskazują pewne rzeczy jednoznacznie. Albo jedno imię, albo dwa imiona.


Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lut 03, 2009 11:21 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 10, 2006 11:47 am
Posty: 1007
Lokalizacja: Kielce
No tak ale czy wyznanie "Jezus jest Panem" znaczy to samo co "Jezus jest JHWH"? Według jak rozumiem antytrynitarzy to nie to samo i oni mogą wyznać, że Jezus jest Panem (chyba, że się mylę ale tak ich rozumiem. Mogą też wyznać, że Jezus przyszedł w ciele. Więc test by spełnili :)

Mogę się też i mylić.

Elendil napisał(a):

EDIT
Nie mówiąc już o tym, że te dwa fragmenty:
Dz.Ap. 4:12
12. I nie ma w nikim innym zbawienia; albowiem nie ma żadnego innego imienia pod niebem, danego ludziom, przez które moglibyśmy być zbawieni.
(BW)
Joel. 3:5
5. Wszakże każdy, kto będzie wzywał imienia Pana, będzie wybawiony; gdyż na górze Syjon i w Jeruzalemie będzie wybawienie - jak rzekł Pan - a wśród pozostałych przy życiu będą ci, których powoła Pan.
(BW)

również wskazują pewne rzeczy jednoznacznie. Albo jedno imię, albo dwa imiona.


Tylko, ze w trynitarnym ujęciu imię Jezus zastąpiło JHWH i co więcej idąc Twoim rozumowaniem to imię Jezus a nie JHWH zapewnia zbawienie.
Jeśli nie ma w żadnym innym niż Jezus imieniu zbawienia to by znaczyło, ze nie ma zbawienia w imieniu JHWH. Nie wiem czy chciałbyś wyciągać taki wniosek ;)

_________________
Bóg stworzył ludzi, Samuel Colt uczynił ich równymi.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lut 03, 2009 12:11 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Oj, Synu, Synu... Czy Ty naprawdę szukasz odpowiedzi, czy tylko masz ochotę zająć nam trochę więcej czasu?

Syn Marnotrawny napisał(a):
A ja mam takie pytanie: Dlaczego to jest takie ważne czy Jezus był Bogiem czy Synem Bożym czy Wybranym albo <Mesjaszem "pomazańcem Bożym"-nie Bogiem>? Szczerze mówiąc to jakoś ni rozumiem temperatury tego sporu pomiędzy chrześcijanami tym bardziej, że w Piśmie można znaleźć argumenty za jednym i drugim. Gdyby wszystko było oczywiste Ariusz nie miałby tylu zwolenników. A może Bóg może przeczyć ludzkiej zasadzie logiki niesprzeczności?

Po pierwsze - jeśli Jezus nie jest wcielonym Bogiem, to ludzkość nie ma szans na zbawienie i na krzyżu tak naprawdę nie stało się nic takiego, co by taką szansę ludzkości dawało. Po drugie - cała obietnica Ery Mesjańskiej również jest wtedy fałszywa, bo Mesjasz jest zapowiedziany jako JHWH Wcielony, który został przebity i który zamieszka ze swoim ludem na Syjonie. Czyli odmawianie Boskiej natury Synowi Bożemu czyni z Boga kłamcę. Czyni również kłamców z apostołów, którzy uznali w Nim Pana i Boga. A także z pierwszych Ojców, którzy jeszcze przed Ariuszem nauczali o Boskości Syna. Temperatura sporu jest oczywista, ponieważ dotyczy tożsamości Fundamentu naszej wiary. Jeśli komus się uda zamienić fundament na inny, to cała budowla runie, bo Skałą jest tylko Bóg JHWH.

W Piśmie można znaleźć argumenty na Boskość i na człowieczeństwo Jezusa jako Syna Bożego, który stał się również Synem Człowieczym. Całość Pisma i plan zbawienia w Piśmie przedstawiony mówią o dwóch naturach tej samej Osoby czyli Wcielonego Syna Bożego, który zarówno przed [Ps. 110:1,5-7; Iz. 48:12-16 i inne] jak i po Wcieleniu [Zach. 12:10; Jan 8:58; 19:34 i inne] jest nazywany JHWH. Bóg objawiał się progresywnie aż do objawienia się w Synu, który zstąpil z nieba i który jest sam ostatecznym objawieniem. Progresja objawienia jest opisana w samym Piśmie [Hebr. 1:1-2 i inne].

Ariusz założył coś, co jest sprzeczne z nauczanim samej Biblii - mianowicie, że człowiek może do końca przeniknąć naturą Boga swoim umysłem. Takie założenie samo w sobie jest herezją [I Kor. 2:10-14] i musi prowadzić do herezji. Liczba zwolenników dowolnego heretyka nie ma nic do rzeczy.

SM napisał(a):
Jak nieprawda skoro i cytaty antytrynitarze z Biblii podają? A swoją drogą czyż pierwszy spór w chrześcijaństwie nie był właśnie chrystocentryczny? natomiast ja dalej nie rozumiem czemu ktoś kto mówi że Jezus jest Bogiem i żyje zgodnie z Pismem ba być zbawiony a ten który tak samo żyje ale uznaje Jezusa za tylko "pomazańca bożego" już zbawiony nie będzie?

Antytrynitarze odrzucają trójjedyność Boga i Jego złożoną jedność na podstawie przesłanek, które błędnie interpretują. I usiłują wyprowadzać ostateczne wnioski z nauczania, które prowadzi do przyjęcia objawienia, a nie do ludzkiego zrozumienia natury Boga. Stawiają się w pozycji bogów i upadają. Każdy, kto buduje na czymś innym niż Skała, nie ma szans na zbawienie. Każdy, kto wyznaje innego Jezusa, również nie będzie zbawiony. "Pomazaniec Boży" czyli Mesjasz to Stwórca posłany przez Ojca i Ducha jako Odkupiciel [Iz. 48:12-16]. Dlatego wiara w innego "pomazańca" nie daje odkupienia grzechów. Nawet I Tym. 2:5 mówi dokładnie (po rozwinięciu imienia Zbawiciela) o tym, że jeden jest pośrednik między Bogiem a ludźmi człowiek Mesjasz JHWH-Zbawiciel. Pośrednikiem między Bogiem a ludźmi może być tylko Ten, który poprzez dwoistość swej natury może pośredniczyć "w obie strony". Natomiast żaden człowiek w żaden sposób nie może odkupić innych ludzi [Ps. 49:8-9]. Twierdzenie heretyków, że Jezus "dał radę" jako zwykły człowiek jest jawnie sprzeczne z Pismem.

SM napisał(a):
Tylko fakt zmartwychwstania nie czyni zaraz z człowieka Boga, ani fakt zycia wiecznego. Przecież Eliasz nie umarł

Eliasz nie zmartwychwstał w ciele uwielbionym i nigdzie nie jest tak napisane. Jest napisane, że nie umarł. Ale wróci i wtedy umrze. Nikt nie twierdzi, że zmartwychwstanie czyni z człowieka Boga. Twierdzimy za Pismem, że Syn Boży zstąpił na ziemię w ciele, został zabity dla naszego zbawienia i zmartwychwstał [Flp. 2:5-10 i inne].

SM napisał(a):
Nikt nie zaprzecza, że Jezus jest Chrystusem ale problem w tym czy Chrystus jest Bogiem i czy to ma rzeczywiście takie znaczenie dla zycia wiecznego. Chrystus to po grecku Mesjasz a przecież Mesjasz (pomazaniec) Bogiem być nie musi (według niektórych nawet nie może)

Chrsytus to nie jest po grecku "Mesjasz". Chrystus to jest Pomazaniec, ale w języku greckim i kulturze greckiej nie funkcjonuje pojęcie "Mesjasz". Żeby zobaczyć, co to znaczy "Mesjasz", trzeba poczytać Pisma hebrajskie, a NT czytać w ich kontekście. A one mówią, że JHWH przyjdzie w ciele, by sądzić narody i zasiąść na tronie Dawidowym [Ps. 110:5-7; Zach. 2:12-17; 12:10; 14:5; Joel 3:1-17; Ez. 48:35 i inne]. Izraelici tego nie rozumieli, ponieważ w ich czasie progresja objawienia nie doszła jeszcze do końca, ale Bóg dawał im w ich Pismach pewne podpowiedzi.

SM napisał(a):
Nie chciałbym tutaj kreować się na zwolennika jakiejkolwiek strony chrześcijańskiego konflikty - raczej zastanawiam się na ile ten konflikt jest istotny dla zbawienia.

Ten konflikt jest tak samo istotny dla zbawienia, jak tożsamość Zbawiciela. Dlatego Paweł ostrzega przed przyjmowaniem innego Jezusa w innym duchu [II Kor. 2-4].


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lut 03, 2009 12:17 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 10, 2006 11:47 am
Posty: 1007
Lokalizacja: Kielce
Smok Wawelski napisał(a):
Eliasz nie zmartwychwstał w ciele uwielbionym i nigdzie nie jest tak napisane. Jest napisane, że nie umarł. Ale wróci i wtedy umrze. Nikt nie twierdzi, że zmartwychwstanie czyni z człowieka Boga. Twierdzimy za Pismem, że Syn Boży zstąpił na ziemię w ciele, został zabity dla naszego zbawienia i zmartwychwstał [Flp. 2:5-10 i inne].


jak dla mnie to za skomplikowane... :) Eliasz wróci by umrzeć a potem by zmartwychwstać w ciele uwielbionym? A teraz jego przebywanie w "nie-śmierci" w jakim jest ciele? On normalnie zajada warzywa w niebie popijając winem? I załatwia fizjologiczne potrzeby?

Interesujace....

_________________
Bóg stworzył ludzi, Samuel Colt uczynił ich równymi.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lut 03, 2009 12:56 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Syn Marnotrawny napisał(a):
jak dla mnie to za skomplikowane... :) Eliasz wróci by umrzeć a potem by zmartwychwstać w ciele uwielbionym? A teraz jego przebywanie w "nie-śmierci" w jakim jest ciele? On normalnie zajada warzywa w niebie popijając winem? I załatwia fizjologiczne potrzeby?

Widzisz, ja czytam to, co jest napisane. Zresztą, Henoch też został wzięty do nieba "żywcem". W jaki sposób funkcjonują w niebie? Nie wiem i nie muszę - podobnie jak nie wiem, na czym "technicznie" polega zmartwychwstanie i wcale nie muszę wiedzieć. Mal. 3:23-24 i Mat. 17:11 mówią, że Eliasz powróci, a Obj. 11:1-12 mówi o dwóch prorokach, którzy zostana zabici i zmartwychwstaną w Jerozolimie w czasie Wielkiego Ucisku, a na razie "stoją przed Panem ziemi" [Obj. 11:4; por. Zach. 4:11-14]. To, co dzieje się w rzeczywistości niebiańskiej, może przekraczać moje pojęcie i ja się na to godzę. Przecież Bogiem nie jestem i rozumieć tego nie muszę.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lut 03, 2009 1:08 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 10, 2006 11:47 am
Posty: 1007
Lokalizacja: Kielce
Taa Eliasz to już przyszedł Mk 9,13 :) Nie wiem jak możesz podawać cytat z mateusza który mówi, własnie że Eliasz już przyszedł :) i to ma być dowód, że przyjdzie jeszcze
I jeszcze Ty łowca apokryfów i herezji upierasz się, że tym stojącym (obok Eliasza jak mniemam) jest Henoch?

No to bardzo interesujace :)

Swoją drogą podoba mi się ta Twoja NADinterpretacja :)

_________________
Bóg stworzył ludzi, Samuel Colt uczynił ich równymi.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lut 03, 2009 1:35 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Syn Marnotrawny napisał(a):
Taa Eliasz to już przyszedł Mk 9,13 :) Nie wiem jak możesz podawać cytat z mateusza który mówi, własnie że Eliasz już przyszedł :) i to ma być dowód, że przyjdzie jeszcze
I jeszcze Ty łowca apokryfów i herezji upierasz się, że tym stojącym (obok Eliasza jak mniemam) jest Henoch?

"On to [Jan Chrzciciel] pójdzie przed nim w duchu i mocy Eliaszowej, by zwrócić serca ojców ku dzieciom, a nieposłusznych ku rozwadze sprawiedliwych, przygotowując Panu lud prawy" [Łuk. 1:17]

"A On im odrzekł: Eliasz wprawdzie przyjdzie najpierw i wszystko naprawi; ale jakże napisano o Synu Człowieczym? Musi wiele ucierpieć i za nic być poczytanym. Ale powiadam wam, że i Eliasz przyszedł, i uczynili mu, co chcieli, jak o nim jest napisane" [Mar. 9:12-13]

Cytat z Mateusza 17:11 mówi, że Eliasz przyjdzie i wszystko odnowi. Jan Chrzciciel przyszedł w duchu i mocy Eliaszowej za czasów Jezusa [Łuk. 1:17], i nie odnowił tego, co ma odnowić Eliasz w przyszłości [Mal. 3:23-24]. Natomiast był zwiastunem przyjścia Pana do Jego świątyni jako posłannika przymierza [Mal. 3:1]. Mam nadzieję, że teraz rozumiesz.

Jeśli chodzi o Henocha, to się nie upieram, ale to się wydaje logiczne bez uciekania się do apokryfów. Każdy musi raz umrzeć [Hebr. 9:27] - z wyjątkiem opisanych i przewidzianych sytuacji jak Pochwycenie Kościoła. Logiczny wniosek jest taki, że Eliasz i Henoch również.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lut 03, 2009 3:39 pm 
Syn Marnotrawny napisał(a):
No tak ale czy wyznanie "Jezus jest Panem" znaczy to samo co "Jezus jest JHWH"? Według jak rozumiem antytrynitarzy to nie to samo i oni mogą wyznać, że Jezus jest Panem (chyba, że się mylę ale tak ich rozumiem. Mogą też wyznać, że Jezus przyszedł w ciele. Więc test by spełnili :)

Mogę się też i mylić.

Tylko że test Janowy polega na wyznaniu, że JHWH Zbawiciel Pomazaniec przyszedł w ciele. Inaczej to nie byłby test, bo nie ma problemu w wyznaniu, że Jezus Chrystus (tylko człowiek) przyszedł w ciele. W związku z tym cała rzecz w uznaniu Jezusa jako JHWH i wezwaniu Go ku zbawieniu. Dlatego wyznać, że Jezus jest JHWH (Adonaj, Kyrios, Pan) można dzięki Duchowi Świętemu, a to wyznanie jest ku zbawieniu.

Cytuj:
Tylko, ze w trynitarnym ujęciu imię Jezus zastąpiło JHWH i co więcej idąc Twoim rozumowaniem to imię Jezus a nie JHWH zapewnia zbawienie.
Jeśli nie ma w żadnym innym niż Jezus imieniu zbawienia to by znaczyło, ze nie ma zbawienia w imieniu JHWH. Nie wiem czy chciałbyś wyciągać taki wniosek ;)

Tylko że imię nie oznacza tutaj ciągu powietrza modulowanego przez aparat mowy, tylko o tożsamość, istotę, osobę. Jezus niczego nie zastąpił, tylko to, że jego tożsamość, istota i osoba jest spójna z JHWH (bo On jest JHWH) sprawia, że wzywając Jezusa ku zbawieniu, wzywa się w istocie JHWH. Jeśli Jezus nie jest JHWH, to wezwanie Jego imienia (osoby itd.) nie ma znaczenia.


Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lut 03, 2009 7:54 pm 
Offline

Dołączył(a): N gru 17, 2006 2:20 pm
Posty: 291
Lokalizacja: B-B
Jeden wniosek mi się nasuwa, że Maria urodziła Boga. Bardzo ciekawie brzmi, mając na uwadze, że umysł ludzkie nie może ogarnąć nieskończoności co dopiero ciało. Więc nie dziwię się, że co niektórzy ją czczą jako Bogurodzicę, gdyż to wyczyn nad wyczyny. Tak „nie heretycka” teoria, wydała swój owoc zrywany w Lourdes , Częstochowie, itp szkoda że aż tak kwaśny, że nie do przełknięcia.
Mt 7:19 Br "Wszelkie drzewo, które nie rodzi dobrego owocu, zostanie wycięte i wrzucone do ognia."


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 81 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL