www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest Pt mar 29, 2024 12:36 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 30 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Sobory i Synody
PostNapisane: Pn kwi 14, 2008 9:58 pm 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): Cz mar 24, 2005 10:56 pm
Posty: 212
Quster napisał:

Chciałem zapytać, bo kiedyś słyszałem że Protestanckie kościoły uznają ustanowienia pewnych synodów i soborów pierwszych czterech wieków.

Czy to jest prawda ?

Jeśli tak to jakie i do którego roku ?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt kwi 15, 2008 6:18 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 10, 2006 11:47 am
Posty: 1007
Lokalizacja: Kielce
mnie się wydaje, że protestanci nie uznają ŻADNEGO soboru a jesli nawet uznają postanowienia NICEI to na pewno wybiórczo (odrzucając na przykład postanowienia o strukturze kościoła).
Oczywiście protestant protestantowi nierówny i czasem trudno ustalić co konkretny protestant uznaje a czego nie.

I w pierwszych czterech wiekach choć wygląda to długo odbyły się jedynie dwa sobory w Nicei i Konstantynopolu. Oba chrystologiczne. Kolejny Sobór w Chalcedonie protestanci raczej już odrzucają gdyż tam też pojawiło się określenie Maryi jako Theothokos - MATKI BOGA.
Sobór w Chalcedonie choć potępił monofizytyzm nie jest przez nich uznawany za to straszne theothokos ;)
Koscioły uznające tylko dwa pierwsze sobory nazywano albo przedchalcedońskimi albo monofizyckimi.

_________________
Bóg stworzył ludzi, Samuel Colt uczynił ich równymi.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt kwi 15, 2008 12:40 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Postanowienia Soboru w Nicei były nie tylko chrystologiczne, ale również np. antysemickie. Ten, kto ma Słowo Boże, nie musi kierować się słowem ludzkim jako źródłem objawienia. Nawet, jeśli grupa ludzi gdzieś się zebrała i coś ustaliła, to można się zgodzić z tym, co ustalili zgodnie z Pismem, a odrzucić to, co ustalili sprzecznie z Pismem. Bardziej trzeba słuchać Boga niż ludzi.

Nie słyszałem, żeby istniała jakaś wspólna czy powszechna zgoda kościołów protestanckich z decyzjami soborów pierwszych czterech wieków. I mam nadzieję, że te pytania nie są owocem ekumenicznych rozważań w ramach "szukania tego, co nas łączy", Quster. :wink:


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt kwi 15, 2008 2:19 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 10, 2006 11:47 am
Posty: 1007
Lokalizacja: Kielce
mógłbyś Smoku podać jakieś antysemickie postanowienia soboru nicejskiego? Ogólnie wydaje mi się że mylisz pierwszą Niceę z drugą ale to inny problem...
Nazarejczycy byli nazywani heretykami bo byli takim wczesnym kościołem adwentystów dnia siódmego :). I najwazniejsze odnoszę wrażenie SMoku, że dla Ciebie każda krytyka Żydów jest antysemityzmem. Po pierwsze nie ma Greka i Żyda a po drugie co mówił Paweł o obrzezaniu? Czy podtrzymywał jego konieczność nawet dla Żydów? Dziwi mnie jak łatwo oskarżasz KK o głoszenie INNEJ ewangelii a jakoś umyka Ci, że nazerejczycy czy większość tzw. mesjanistycznych żydów głosi ochrzczony judaizm...

Oto natomiast co o Nazyrejczykach pisał Epifaniusz

Nazarejczycy nie różnią się w jakiś zasadniczy sposób od Żydów, skoro praktykują zwyczaj i doktrynę przepisaną przez żydowską Torę, oprócz tego, że wierzą w Mesjasza. Wierzą oni w zmartwychwstanie umarłych i w to, że wszechświat został stworzony przez Boga. Głoszą, że Bóg jest jeden, i że Jezus, Chrystus, jest Jego synem. Są bardzo uczeni w języku hebrajskim. Czytają Torę... Dlatego różnią się od Żydów i od chrześcijan; od tych pierwszych, ponieważ wierzą w Jehoszua, Mesjasza; od prawdziwych zaś chrześcijan, ponieważ w dalszym ciągu praktykują żydowskie rytuały, jak np. obrzezanie, szabat i inne. - Epifaniusz, Adversus haereses 29, 7, PG 41, 402.

_________________
Bóg stworzył ludzi, Samuel Colt uczynił ich równymi.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt kwi 15, 2008 3:48 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
:roll: Ile razy mam cytować to samo? Cytowałem już list Konstantyna zawierający wskazówki dla soboru i wzywający do zerwania z Żydami jako "wrażym motłochem". W samych dokumentach soborowych posłusznie zamieniono nazwę "Jerozolima" na "Aelia" (nadaną przez Rzymian w celu wymazania Jerozolimy z mapy świata). A także odebrano kościołom wschodnim prawo do obchodzenia Paschy 14 dnia Nisan i zmieniono Paschę na Wielkanoc.

http://www.piar.hu/councils/ecum01.htm

Syn napisał(a):
I najwazniejsze odnoszę wrażenie SMoku, że dla Ciebie każda krytyka Żydów jest antysemityzmem. Po pierwsze nie ma Greka i Żyda a po drugie co mówił Paweł o obrzezaniu? Czy podtrzymywał jego konieczność nawet dla Żydów?

A ja odnoszę wrażenie, że Ty nie czytasz tego, co ja piszę i nie odpowiadasz na moje pytania w powyższych kwestiach. I w kółko powtarzasz te same mantry. W CHRYSTUSIE nie ma mężczyzny ani kobiety [Gal. 3:28]. Czy z tego wynika, że NICZYM się nie różnią? Co do obrzezania, to nie jest ono konieczne do zbawienia, ale wynika z przymierza Abrahamowego. Pokaż jakiś fragment Pisma, który odwołuje to przymierze.

Jeśli chodzi o Epifaniusza, to on po prostu nie rozumiał, że można być prawdziwym chrześcijaninem i praktykować obrzezanie, szabat i inne, jak robili to wszyscy apostołowie, o czym zaświadcza Łukasz w Dziejach Apostolskiech, sam Paweł oraz Ireneusz z Lyonu. Odpowiednie cytaty były podawane w innych wątkach, więc nie będę ich ponownie przytaczał.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt kwi 15, 2008 4:11 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 04, 2007 1:25 pm
Posty: 1505
Lokalizacja: Silesia
Syn Marnotrawny napisał(a):
Nazarejczycy byli nazywani heretykami bo byli takim wczesnym kościołem adwentystów dnia siódmego :).


czy możesz przybliżyć od czego pochodzi użyta tu nazwa "nazarejczyk"?

i wskaż proszę gdzie nauka/wyznanie "nazarejczyków" są tożsame z nauką KADS


Syn Marnotrawny napisał(a):
nazerejczycy czy większość tzw. mesjanistycznych żydów głosi ochrzczony judaizm...


rozwiniesz tę "złotą myśl"
?


ps.: jakbyś nie doczytał przypadkiem, to "judaizm" jest religią/wyznaniem gdzie oczekiwało się na trwałe wybawienie przez JHWH Elohim
a Mesjasz jest realnym wypełnieniem tego oczekiwania o czym świadczyli Apostołowie -Żydzi :)

ps.: a jakbyś przypadkiem nie doczytał, to "chrzest" jest wzorowany na rytualnym obrzędzie oczyszczenia przez obmycie kąpielą wodną ("mykwa") pochodzącym z judaimu

więc ten Twój "nowotwór językowy": "ochrzczony judaizm" jest co najmniej dziwaczny...

ps.: dla Ciebie "nie ma Żyda, Greka, kobiety, mężczyzny" dosłownie?
pojawiły się u Ciebie drugorzędowe cechy płciowe albo może któreś zanikły?

bo jest taki jeden LIST w Nowym Testamencie, do "Hebrajczyków", czyli "Żydów mesjanistycznych", ale skoro nie było adresatów, to ciekawa sprawa...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt kwi 15, 2008 4:18 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 10, 2006 11:47 am
Posty: 1007
Lokalizacja: Kielce
ani_isza napisał(a):
bo jest taki jeden LIST w Nowym Testamencie, do "Hebrajczyków", czyli "Żydów mesjanistycznych", ale skoro nie było adresatów, to ciekawa sprawa...


I co namawiał ich do przestrzegania prawa i świętowania szabatu zamiast niedzieli? ;). Czy sugerujesz jednoczesnie, że do "mesjanistycznych" odnosi się tylko list do "hebrajczyków" a reszta już nie? Czym innym jest istnienie żydów wierzących w Jezusa bo takich była na poczatku większość. Możemy dyskutować ale nie miej mnie za skończonego głąba...

Pozdrawiam serdecznie

Smoku - gdzie w tych postanowieniach Nicei jest antysemityzm??
I jedna uwaga - nie śledzę intensywnie forum a ostatnio bardzo mało. To że coś pomijam to nie znaczy, że robie to celowo - nie widziałem Twojej argumentacji. Jesli piszesz, że coś gdzieś pisałeś bez podania linku to wybacz ale nie będę tego szukał. Niestety nie mam czasu...

Pozdrawiam serdecznie

_________________
Bóg stworzył ludzi, Samuel Colt uczynił ich równymi.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt kwi 15, 2008 4:33 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Syn Marnotrawny napisał(a):
I co namawiał ich do przestrzegania prawa i świętowania szabatu zamiast niedzieli? ;). Czy sugerujesz jednoczesnie, że do "mesjanistycznych" odnosi się tylko list do "hebrajczyków" a reszta już nie? Czym innym jest istnienie żydów wierzących w Jezusa bo takich była na poczatku większość. Możemy dyskutować ale nie miej mnie za skończonego głąba...

Nie chcę Cię obrażać, Synu i do "głąba" bym się nie posunął, ale wykazujesz dość wysoki stopień ignorancji. Przecież Żydzi wierzący w Jezusa pozostali Żydami, co łatwo można wyczytać choćby w Dziejach Apostolskich. Nikt nie musiał ich namawiać do świętowania szabatu zamiast niedzieli, bo nie było takiej potrzeby.

Syn napisał(a):
Smoku - gdzie w tych postanowieniach Nicei jest antysemityzm??

Odebranie Żydom Paschy uważasz za drobiazg? Używanie języka okupantów w stosunku do Jerozolimy też uważasz za drobiazg? Poczytaj sobie list cesarza Konstantyna do uczestników Soboru, którego dyrektywy wykonano i nawet nikt się nie zdziwił, że gość takie straszne rzeczy wypisuje.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt kwi 15, 2008 5:01 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 10, 2006 11:47 am
Posty: 1007
Lokalizacja: Kielce
Cesarz nie stanowił dokumentów kościelnych, na szczęście ;).
problem w tym, że od początku było tarcie pomiędzu judeo-chrześcijanami a poganami. Ten sobór jerozolimski z Pisma tak naprawde nic większego nie rozwiązał. Ciągle istnieli żydzi stojący jedną nogą w judaizmie a drugą w chrzescijaństwie. Ebionici, nazyrejczycy, elkazelici, sabejczycy i inni. Dopiero zniszczenie Jerozolimy i światyni doprowadziło do upadku tego judaistycznego nurtu w chrześcijaństwie. Kto wie, gdyby nie to może dzisiaj byśmy byli delikatnie napominani do obrzezki :)
Bardzo inspirujące dla mnie osobiście było przeczytanie Historii Chrzescijaństwa Paula Johnsona, który bardzio interesująco opisał to napięcie pomiędzy żydami i poganami. Pomiędzy Pawłem a "filarami".

Pozdrawiam

_________________
Bóg stworzył ludzi, Samuel Colt uczynił ich równymi.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt kwi 15, 2008 5:41 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Cesarz nakazał biskupom wykonanie pewnych swoich koncepcji, co też oni skwapliwie wykonali. Niestety, nie jesteś w stanie podeprzeć swoich argumentów tekstem Pisma, które mówi o relacjach Żydów i pogan w Kościele i wskazuje, jakie powinny one być. Ani Paweł, ani pozostali apostołowie nie tkwili jedną nogą w judaizmie - chyba że judaizmem chcesz nazwać wypełnianie przykazań, które wypełniał również Jezus i których nie przyszedł anulować.

Syn napisał(a):
Dopiero zniszczenie Jerozolimy i światyni doprowadziło do upadku tego judaistycznego nurtu w chrześcijaństwie

Nazywanie czegoś "judaistycznym nurtem" powinno być właściwie umotywowane. Proszę o konkrety i definicję "judaistycznego nurtu".

Syn napisał(a):
Kto wie, gdyby nie to może dzisiaj byśmy byli delikatnie napominani do obrzezki

To jest oczywiście nieprawda, bo wtedy napominający do obrzezki musieliby pogwałcić Pisma Pawłowe. Dlatego takie postawienie sprawy jest po prostu nieuczciwe. A ja nie widzę, żadnych napięć między Pawłem a "filarami", z wyjątkiem jednej sytuacji w Antiochii. Widzisz jakieś? Zreszta Paweł sam przestrzegał Prawa Mojżeszowego, więc żadnych napięć między nimi nie było. Nikt z nich nie kazał przestrzegać Prawa Mojżeszowego poganom:

"To jednak wyznaję przed tobą, że służę ojczystemu Bogu zgodnie z tą drogą, którą oni nazywają sektą, wierząc we wszystko, co jest napisane w zakonie i u proroków" [Dz. Ap. 24:14]

"Tak więc apostołowie, którzy byli z Jakubem, pozwolili braciom pochodzącym z pogan żyć w wolności - tak jak prowadził ich Duch święty. Sami jednak, choć znali tego samego Boga, nadal przestrzegali starożytnych przepisów (...) Apostołowie, których Pan uczynił świadkami swoich dzieł i nauk (...), żyli ściśle według Prawa Mojżeszowego" [Ireneusz z Lyonu, Adversus Haereses III,12,15]

"Co do ludzi o spaczonych umysłach, którzy zwrócili się przeciwko prawom Mojżesza twierdząc, że są sprzeczne z nauką Ewangelii, to nie zadali sobie oni trudu, by zbadać podstawy zawarcia obydwóch Przymierzy oraz różnice pomiędzy nimi. Dlatego też odpadli od ojcowskiej miłości Boga i pozwolili się nadąć szatanowi, a zwróciwszy się ku doktrynie wyznawanej przez Szymona Maga, odeszli w swych poglądach od opinii Tego, który jedynie jest Bogiem i wydaje im się, że posiedli objawienie lepsze od tego, które otrzymali apostołowie; [uważają oni] również, że apostołowie głosili Ewangelię pozostając pod wpływem żydowskim, natomiast oni sami są bardziej czyści moralnie i mądrzejsi od apostołów" [Ireneusz z Lyonu, Adversus Haereses,III,12,12]


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt kwi 15, 2008 6:09 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 04, 2007 1:25 pm
Posty: 1505
Lokalizacja: Silesia
Syn Marnotrawny napisał(a):
Czy sugerujesz jednoczesnie, że do "mesjanistycznych" odnosi się tylko list do "hebrajczyków" a reszta już nie?


sugeruję, że istniały i istnieją różnice, wbrew temu co Ty stwierdziłeś


i przeczytaj sobie 15 rozdział Dziejów Apostolskich, żeby zobaczyć jak odrodzeni Żydzi postanowili "nie nakładać" na odrodzonych braci z Innych_Narodów tego, co na Żydów nałożył JHWH w Przymierzach

gdy zaczęto instytucjonalizować "mesjanistyczne wyznanie"/"chrześcijaństwo" żeby mieć nad nim kontrolę (cesarską) nie dawano już takiej samej wolności odrodzonym Żydom

nie dziwię się, że do dzisiaj wielu z nieodrodzonych Żydów nie wie nawet, że Jezus to był "Żyd z pochodzenia i wyznania"
a co dopiero, że można go typować na Mesjasza

i tutaj jest wspólne pole do działania pomiędzy odrodzonymi z Innych_Narodów i odrodzonymi z Żydów
Ewangelia ma bardzo żydowski charakter założywszy, że jest uwieńczeniem wszystkich przymierzy i proroctw zawartych w TANACH (Pismach)

"Wielokrotnie i na różne sposoby przemawiał niegdyś Bóg do ojców przez proroków, a w tych ostatecznych dniach przemówił do nas przez Syna..." [Hebr.1:1-2]

8)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt kwi 15, 2008 6:12 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 10, 2006 11:47 am
Posty: 1007
Lokalizacja: Kielce
Wyobraź sobie, że jestem w stanie podeprzeć się pismem tylko jakoś ochoty mało na przerzucanie się cytatami. Pisałeś jaką to straszną zbrodnią antysemicką było zwrócenie uwagi aby judeochrzescijanie nie obchodzili starotestamentowej Paschy. A co pisze Paweł w 1 kor 5, 7-8?
Wyrzućcie więc stary kwas, abyście się stali nowym ciastem, jako że przaśni jesteście. Chrystus bowiem został złożony w ofierze jako nasza Pascha.

Chrześcijanie mieli swojego Baranka, po prostu... ale nie mam ochoty bić się nawzajem po głowie cytatami z pisma. Dobrze wiesz Smoku, że nauke katolicką mozna oprzeć na Piśmie i katolicy tak czynią. Co innego natomiast, że TY uważasz, że OPACZNIĘ to Pismo rozumieją. Proszę Cię więc abyś nie imputował, że nie mogę podać cyattów z Pisma. Natomiast wiem, że to nic nie da bo będziemy te same teksty odczytywać inaczej. Pomiędzy nami leżą pewne doktrynalne przeszkody nie do przejścia a jednym z nich, z którego będzie wyrastać większość problemów to "sola scriptura" kontra Tradycja. Nic na to nie poradzimy przy naszych dobrych chęciach, bo ja Ci gwarantuje - intencje dobre mam ale wiem dobrze, że się w większości spraw nie zgodzimy. Pozwól mi więc od czasu do czasu wyrazić swoje zrozumienie tekstu lub problemu nawet gdybym potem nie chciał lub nie mógł wdać się w głębszą polemikę. Jeśli odbierzesz to za trollowanie - zrozumiem i przestanę pisać. Natomiast nie zawsze mam ochotę wchodzić w głęboką i ostrą polemikę, gdyż światełka w tunelu brak ;)

Pozdrawiam serdecznie

_________________
Bóg stworzył ludzi, Samuel Colt uczynił ich równymi.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt kwi 15, 2008 6:16 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 10, 2006 11:47 am
Posty: 1007
Lokalizacja: Kielce
ani_isza napisał(a):

i przeczytaj sobie 15 rozdział Dziejów Apostolskich, żeby zobaczyć jak odrodzeni Żydzi postanowili "nie nakładać" na odrodzonych braci z Innych_Narodów tego, co na Żydów nałożył JHWH w Przymierzach



problem w tym, że Jezus dał nam NOWE PRZYMIERZE. Kresem Prawa jest Chrystus. Powiem Ci jaki jest mój stosunek do Mesjanistycznych Żydów i ich nawoływań do przestrzegania Prawa - jakoby ono obowiązywało PO NAWRÓCENIU lub PO NOWYM NARODZENIU.
Oto mój stosunek:
"Bracia, z całego serca pragnę ich zbawienia i modlę się za nimi do Boga.
Bo muszę im wydać świadectwo, że pałają żarliwością ku Bogu, nie opartą jednak na pełnym zrozumieniu.
Albowiem nie chcąc uznać, że usprawiedliwienie pochodzi od Boga, i uporczywie trzymając się własnej drogi usprawiedliwienia, nie poddali się usprawiedliwieniu pochodzącemu od Boga.
A przecież kresem Prawa jest Chrystus, dla usprawiedliwienia każdego, kto wierzy."/Rz 10,1-4/

Jesli w CHRYSTUSIE nie ma różnicy to chyba chrześcijanie są w Chrystusie a wobec twgo po co rozróżniają? Wiem, że to trudno było zaakceptować nawet Piotrowi, który musiał mieć wyraźną wizję "Jedz PIotrze" - i z jakim przerażeniem ;). WIęc po co Mesjanistyczni do tego wracają? Ja nie rozumiem. Zastanawiam się czy nie ma w tym ukrytej pychy należenia do narodu wybranego ale to taka moja luźna dywagacja subiektywna...

Pozdrawiam serdecznie

_________________
Bóg stworzył ludzi, Samuel Colt uczynił ich równymi.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt kwi 15, 2008 7:30 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 04, 2007 1:25 pm
Posty: 1505
Lokalizacja: Silesia
Syn Marnotrawny napisał(a):
problem w tym, że Jezus dał nam NOWE PRZYMIERZE. Kresem Prawa jest Chrystus.


przeczytaj sobie ten werset w interlinii:

"Dojrzałością [a także m.in.: wykonaniem, spełnieniem, wynikiem, następstwem, mocą, wyrokiem, osiągnięciem] bowiem Prawa Pomazaniec ku usprawiedliwieniu dla_każdego wierzącego" [Rzym.10:4] te wszystkie określenia są wskazane w interlinii...jakże mądrzejsze i rozumniejsze jest to przełożenie


Syn Marnotrawny napisał(a):
Powiem Ci jaki jest mój stosunek do Mesjanistycznych Żydów i ich nawoływań do przestrzegania Prawa - jakoby ono obowiązywało PO NAWRÓCENIU lub PO NOWYM NARODZENIU.
Oto mój stosunek:
"Bracia, z całego serca pragnę ich zbawienia i modlę się za nimi do Boga.
Bo muszę im wydać świadectwo, że pałają żarliwością ku Bogu, nie opartą jednak na pełnym zrozumieniu.
Albowiem nie chcąc uznać, że usprawiedliwienie pochodzi od Boga, i uporczywie trzymając się własnej drogi usprawiedliwienia, nie poddali się usprawiedliwieniu pochodzącemu od Boga.
A przecież kresem Prawa jest Chrystus, dla usprawiedliwienia każdego, kto wierzy."/Rz 10,1-4/

- dlaczego dalej nie zacytowałeś?
niewygodne słowa tam są
nic o sakramentach dających zbawienie?


to co cytujesz, pisał Paweł o nieodrodzonych Żydach, sobie współczesnych, którzy odrzucili Jeszuę jako Mesjasza pozostając pod Starym Przymierzem
czytaj proszę ze zrozumieniem

a pychą jest raczej zmienianie przez krk nauki EWANGELII jaką czytamy w całym "Nowym Testamencie"


nie ma innej możliwości zmycia grzechów

poza wiarą, że Mesjasz czyli JHWH Zbawiciel przyszedł na ziemię w ludzkim ciele jako Syn Bozy
i umarł za moje grzechy, a następnie zmartwych powstał
zajął moje miejsce na krzyżu
zapłacił tym za moją winę
(bo "zapłatą za grzech jest śmierć, a łaska przez Boga dana to życie wieczne w Chrystusie Jezusie, Panu naszym." Rzymian 6:23)

odkupił mnie tym ofiarowaniem siebie na śmierć, żebym mogła być zbawiona

* "Jeżeli więc ustami swoimi wyznasz, że Jezus jest Panem, i w sercu swoim uwierzysz, że Bóg Go wskrzesił z martwych - osiągniesz zbawienie.Bo sercem przyjęta wiara prowadzi do usprawiedliwienia, a wyznawanie jej ustami - do zbawienia." [Rzymian 10:9-10]


nie ma innej Dobrej Nowiny
dlatego jest ona DOBRA ta NOWINA dla każdego człowieka

* "Bóg zaś okazuje nam swoją miłość [właśnie] przez to, że Chrystus umarł za nas, gdyśmy byli jeszcze grzesznikami.(9)Tym bardziej więc będziemy przez Niego zachowani od karzącego gniewu, gdy teraz przez krew Jego zostaliśmy usprawiedliwieni.(10) Jeżeli bowiem, będąc nieprzyjaciółmi, zostaliśmy pojednani z Bogiem przez śmierć Jego Syna, to tym bardziej, będąc już pojednani, dostąpimy zbawienia przez Jego życie. (11) I nie tylko to - ale i chlubić się możemy w Bogu przez Pana naszego Jezusa Chrystusa, przez którego teraz uzyskaliśmy pojednanie" [ Rzymian 5:8-11]

krew Jezusa została RAZ przelana na krzyżu, podobnie jak za ofiar Starego Pzymierza: tylko że wtedy poprzez krew zwierząt składanych w ofierze na przebłaganie za grzechy wiele razy nieskutecznie

tak gdy Jezus umarł przelał ją RAZ, bo był Ofiarą Doskonałą, Barankiem Bez Skazy

i krew Jego ofiary wystarczyła:

* "...Jezusa Chrystusa, Świadka Wiernego, Pierworodnego umarłych i Władcy królów ziemi. Temu, który nas miłuje i który przez swą krew uwolnił nas od naszych grzechów" [ Apokalipsa 1:5]

"Ale teraz jawną się stała sprawiedliwość Boża niezależna od Prawa, poświadczona przez Prawo i Proroków. (22) Jest to sprawiedliwość Boża przez wiarę w Jezusa Chrystusa dla wszystkich, którzy wierzą. Bo nie ma tu różnicy: (23) wszyscy bowiem zgrzeszyli i pozbawieni są chwały Bożej,a dostępują usprawiedliwienia darmo, z Jego łaski, przez odkupienie które jest w Chrystusie Jezusie.(25) Jego to ustanowił Bóg narzędziem przebłagania przez wiarę mocą Jego krwi. Chciał przez to okazać, że sprawidliwość Jego względem grzechów popełnionych dawniej - za dni cierpliwości Bożej - wyrażała się (26) w odpuszczaniu ich po to, by ujawnić w obecnym czasie Jego sprawiedliwość, i [aby pokazać], że On sam jest sprawiedliwy i usprawiedliwia każdego, który wierzy w Jezusa. (27) Gdzież więc podstawa do chlubienia się? Została uchylona! Przez jakie prawo? Czy przez prawo uczynków? Nie, przez prawo wiary. ( 28 ) Sądzimy bowiem, że człowiek osiąga usprawiedliwienie przez wiarę, niezależnie od pełnienia nakazów Prawa." [Rzymian 3:21-28]

"Jeżeli zaś dzięki łasce, to już nie ze względu na uczynki, bo inaczej łaska nie byłaby już łaską." [Rzymian 11:6]


o innych czynnościach gwarantujących zbawienie[Rzymian 10:9-10] Biblia nie naucza- w przeciwieństwie do krk, który Nowe Przymierze z Golgoty zamienił na "spełnianie warunków koniecznych do osiągnięcia zbawienia"...

bo krk zmienił EWANGELIĘ i należy do tej drugiej grupy:

1P 4:17 BT "Czas bowiem, aby sąd się rozpoczął od domu Bożego. Jeżeli zaś najpierw od nas, to jaki będzie koniec tych, którzy nie są posłuszni Ewangelii Bożej?"


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt kwi 15, 2008 7:41 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 10, 2006 11:47 am
Posty: 1007
Lokalizacja: Kielce
Ani Iszo - wszystkie te cytaty z Pisma głosi i naucza KrK. Jakoś mnie nie zaskoczyłaś ;) Zastanawiam się tylko czemu nie wspomniałaś o liście Jakuba odnośnie uczynków...
KrK zawsze głosił, że zbawienie jest łaską, darmą i niezasłuzoną. Głosił jednak, że człowiek nawrócony - chrześcijanin powinien także dobrze czynić czyli spełniać uczynki miłosierdzia. Nie po to ABY zasłużyć na łaskę... Ale jak to mawiał Smok "Nikt nas nie przekona, że białe jest białe a czarne jest czarne"

Jakby ktoś był zainteresowany to odsyłam do katolickiego rozumienia łaski:
http://www.katechizm.opoka.org.pl/rkkkIII-1-3.htm

_________________
Bóg stworzył ludzi, Samuel Colt uczynił ich równymi.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 30 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL