www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest Cz mar 28, 2024 12:10 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Wt mar 18, 2008 7:21 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 16, 2006 5:21 pm
Posty: 599
Mam pytanie... :)

Chciałbym jakieś źródła na temat głoszenia ewangelii na przestrzeni wieków. Może być ze szczególnym wskazaniem na XVIII i XIX wiek, ale i wcześniej jak ktoś zna takie źródła to też chętnie poproszę.

Chodzi mi o tytuły i autorów jakiś pism, traktatów, kazań, itp

Szczególnie dotyczy to tematów:

- okupu
- przywrócenia dotyczącego Milenium, itp.


:?: :idea: :arrow:

_________________
... wiara, która jest czynna ... Gal. 5:6
Obrazek
"Nie dajcie złapać się w dogmat, którym jest życie koncepcjami myślenia innych ludzi"


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr mar 19, 2008 8:10 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 16, 2006 5:21 pm
Posty: 599
Jakoś nikt się tematem nie interesuje ? :lol:

_________________
... wiara, która jest czynna ... Gal. 5:6
Obrazek
"Nie dajcie złapać się w dogmat, którym jest życie koncepcjami myślenia innych ludzi"


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr mar 19, 2008 2:15 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Google Twoim przyjacielem, Quster. :D


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz mar 20, 2008 6:31 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 16, 2006 5:21 pm
Posty: 599
Smok Wawelski napisał(a):
Google Twoim przyjacielem, Quster. :D

oj wiesz mam tak czas zajety, że myślałem że ktoś mi gotowca wklei bo tak muszę sie poszukać :)

to jak zlituje sie ktoś ?

_________________
... wiara, która jest czynna ... Gal. 5:6
Obrazek
"Nie dajcie złapać się w dogmat, którym jest życie koncepcjami myślenia innych ludzi"


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pn mar 24, 2008 10:46 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 16, 2006 5:21 pm
Posty: 599
szczerze mówiąc szukam, szukam i znaleźć nie mogę nic konkretnego.

Jak ma tego szukać ?

może jednak pomoże mi ktoś

_________________
... wiara, która jest czynna ... Gal. 5:6
Obrazek
"Nie dajcie złapać się w dogmat, którym jest życie koncepcjami myślenia innych ludzi"


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Pn maja 17, 2010 7:13 pm 
Offline

Dołączył(a): Wt kwi 13, 2010 8:08 am
Posty: 36
Quster napisał(a):
Mam pytanie... :)
Chciałbym jakieś źródła na temat głoszenia ewangelii na przestrzeni wieków. Może być ze szczególnym wskazaniem na XVIII i XIX wiek, ale i wcześniej jak ktoś zna takie źródła to też chętnie poproszę.

Chodzi mi o tytuły i autorów jakiś pism, traktatów, kazań, itp
Szczególnie dotyczy to tematów:
- okupu
- przywrócenia dotyczącego Milenium, itp.
:?: :idea: :arrow:


Do końca XIX wieku najbardziej znanym traktatem ewangelizacyjnym w krajach anglojęzycznych (i nie tylko) był traktat Josepha Alleine'a "An Alarm to the Unconverted". Polski przekład - Pewny przewodnik do nieba (Alarm dla nienawróconych) - został wydany przez Świadome Chrześcijaństwo w Toruniu w 2000 roku. Całość w formie elektronicznej - tutaj: http://www.literatura.hg.pl/alarm.htm

Pierwszym autorem bestsellerów w historii literatury był Richard Baxter - żył w ej samej epoce co Alleine - autor blisko 150 książek. Jego najbardziej znane książki - to chrześcijański poradnik The Christian Directory (ponad milion słów liczący wspaniały poradnik, którego fragmentem są nap porady dla małżonków - po polsku tutaj
http://www.literatura.hg.pl/baxtrmar.htm

Dzieło to było wielokrotnie wznawiane i tłumaczone na wiele języków - warte jest wznowienia szczególnie i dzisiaj.

Inne jego dzieła - przetłumaczyli w XIX wieku luteranie i wydali w Cieszynie:

- O nawróceniu duszy do Boga (drugi po Alarmie popularny traktat ewangelizacyjny)
- Wieczny odpoczynek zbawionych (bardzo popularny wśród polskich luteran)

do ściągnięcia - http://www.glodboga.pl/czytelnia.php

Popularne też były traktaty i kazania przede wszystkim purytanów, a także szkockich kaznodziejów (Thomas Boston, wspaniałe listy duszpasterskie Samuela Rutherforda, dzieła braci Erskine, prezbiterianie), holenderskich takich jak Gisbertus Voetius, Herman Witsius, czy ukochany przez wiele pokoleń wierzących Wilhelmus a Brakel i jego De Redelijke Godsdienst.

Pomocne były także traktaty braci morawskich - korzystał z nich William Carey - zwłaszcza z ksiąg praktycznych na temat prowadzenia misji - które żywcem od nich przejął w Serampore. Traktatów Braci Morawskich nie mam, a i tak ustępują one dziełom purytańskim.

Literatura religijna w tych wiekach, o które pytasz, jest ściśle związana ze skomplikowaną sytuacją polityczną Anglii, najwazniejszego nierzymskokatolickiego kraju w Europie. Dużo by o tym pisać, ale nie jest to odpowiednie do tego forum.

Generalnie dzięki działalności braci Wesleyów od połowy XVIII wieku nastąpiło odrodzenie moralne Anglii i wysyp publikacji religijnych - przede wszystkim okrojone przedruki purytanów (Wesley nienawidził doktryny o predestynacji i konsekwentnie wycinał wszelkie aluzje o wzmianki do tej nauki z wydawanych przezeń dzieł purytanów). W XIX wieku wydawano w Anglii (i USA) serie dzieł znanych teologów - przede wszystkim purytańskich, które sa częściowo wznawiane i dzisiaj.

Traktaty ewangelizacyjne w tamtych czasach były nieporównanie głębsze, precyzyjniejsze, podobnie jak i wiekszośc książek z zakresu etyki etc. No i najważniejsze - były to dzieła przede wszystkim teologów kalwińskich.

Mam nadzieję, że na początek wystarczy.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL