www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest Cz mar 28, 2024 10:20 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 107 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8
Autor Wiadomość
PostNapisane: Pt lip 04, 2014 1:54 pm 
Offline

Dołączył(a): Pn cze 02, 2014 11:24 am
Posty: 45
Odnośnie tematu i zdania „wielkich katolickich” ojców kościoła: Augustyn - Sermon 81-8

Cytuj:
["...]So then He both gave us of His Body and Blood a healthful refreshment, and briefly solved so great a question as to His Own Entireness. Let them then who eat, eat on, and them that drink, drink; let them hunger and thirst; eat Life, drink Life. That eating, is to be refreshed; but thou art in such wise refreshed, as that that whereby thou art refreshed, faileth not. That drinking, what is it but to live? Eat Life, drink Life; thou shalt have life, and the Life is Entire. But then this shall be, that is, the Body and the Blood of Christ shall be each man’s Life; if what is taken in the Sacrament visibly is in the truth itself eaten spiritually, drunk spiritually. For we have heard the Lord Himself saying, “It is the Spirit That quickeneth, but the flesh profiteth nothing. The words that I have spoken unto you, are Spirit and Life. But there are some of you,” saith He, “that believe not.” Such were they who said, “This is a hard saying, who can hear it?” It is hard, but only to the hard; that is, it is incredible, but only to the incredulous.[..."]


-Transsubstancjacja jak się patrzy, tylko ani prawdziwego ciała, ani prawdziwej krwi, ani prawdziwego Bóstwa. Nawet Augustyn - zrobiony doktorem KRK miał z goła odmienne zdanie od aktualnej linii krk.

No dobra a może jeszcze jeden cytat od Augustyna i jego niepoprawnych teologicznie opinii na temat transsubstancjacji ?

Nicene and Post-Nicene Fathers 1 7:282
Cytuj:
["...] In other words, in respect of His divine presence we always have Christ; in respect of His presence in the flesh it was rightly said to the disciples, ‘Me you will not have always.’ In this respect the Church enjoyed His presence only for a few days: now it possesses Him by faith, without seeing Him with the eyes….He left the world by a bodily withdrawal, He proceeded to the Father by His ascension man, but He forsook not the world in the ruling activity of His presence.
The Lord Jesus, in the discourse which He addressed to His disciples after the supper, when Himself in immediate proximity to His passion, and, as it were, on the eve of departure, and of depriving them of His bodily presence while continuing His spiritual presence to all His disciples till the very end of the world….” […"]

Cytuj:

Augustine - John: Tractates 25:12
["...] This is then to eat the meat, not that which perishes, but that which endures unto eternal life. To what purpose do you make ready teeth and stomach? Believe, and you have eaten already. Faith is indeed distinguished from works, even as the apostle says, "that a man is justified by faith without the works of the law:" Romans 3:28 there are works which appear good, without faith in Christ; but they are not good, because they are not referred to that end in which works are good; "for Christ is the end of the law for righteousness to every one that believes." Romans 10:4 […"]


Cytuj:
["...] This is then to eat the meat, not that which perishes, but that which endures unto eternal life. To what purpose do you make ready teeth and stomach? Believe, and you have eaten already. Faith is indeed distinguished from works, even as the apostle says, "that a man is justified by faith without the works of the law:" Romans 3:28 there are works which appear good, without faith in Christ; but they are not good, because they are not referred to that end in which works are good; "for Christ is the end of the law for righteousness to every one that believes." Romans 10:4 […"]


Cytuj:
What you see passes away, but what is invisibly symbolized does not pass away. It perdures. The visible is received, eaten, and digested. But can the body of Christ be digested? Can the church of Christ be digested? Can Christ's limbs be digested? Of course not. [[Augustine, Sermon 227]]


Cytuj:
If you want to know what is the body of Christ, hear what the Apostle [Paul] tells believers: "You are Christ's body, and his limbs" [1 Cor 12.27]. If, then, you are Christ's body and his limbs, it is your symbol that lies on the Lord's altar--what you receive is a symbol of yourselves. When you say "Amen," and you must be the body of Christ to make that "Amen" take effect. And why are you bread? Hear again the Apostle, speaking of this very symbol: "We are one bread, one body, many as we are" [1 Cor 10.17].[[Augustine, Sermon 272]]


Cytuj:
Believers recognize the body of Christ when they take care to be the body of Christ. They should be the body of Christ if they want to draw life from the spirit of Christ. No life comes to the body of Christ but from the spirit of Christ.[[Augustine, In Joannem Tractatus 26.13]]


Mam dziwne przeczucie, że Augustyn nie za byłby dzisiaj doktorem kościoła katolickiego - chociaż nie wyrzuca się ostatni czasu nawet katolickich liberałów.... więc pewnym być nie mogę.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Cz paź 01, 2015 9:34 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 25, 2011 9:51 pm
Posty: 116
Lokalizacja: Puławy
od pewnego człowieka dostałem pewne opracowanie, zacytuję fragment. Jeśli ten wątek to złe miejsce to przepraszam i proszę o przeniesienie w inne miejsce. Ja osobiście nie zgadzam się z tym opracowaniem - mówiąc bardzo ogólnie - moim zdaniem nacisk położony jest nie na to o czym mówi Biblia w tekstach o ciele i krwi. Co jednak wy sądzicie o tym poniższym tekście ??

Cytuję :

" Ciało i krew Chrystusa jako karmienie się Słowem Bożym, czyli czytanie lub słuchanie z wiarą Biblii, ksiąg Nowego i Starego Testamentu.

Aby właściwie zrozumieć kwestię karmienia się ciałem i krwią Pana Jezusa, aby móc odpowiedzieć na pytanie, czym jest ciało i krew Pana Jezusa, należy najpierw przyjrzeć się, co Biblia mówi na temat Pana Jezusa. Przytłaczająca większość osób uważających się za chrześcijan nie potrafi powiedzieć zbyt wiele o swoim Zbawicielu, choć od Niego „cała rodzina na niebie i na ziemi bierze swoją nazwę” (Ef. 3:15, UBG). W celu zrozumienia znaczenia pojęcia „karmienia się Jego ciałem i krwią”, przeczytajmy poniższe wersety opisujące Pana Jezusa:
„Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga i Bogiem było Słowo.” (J 1:1, UBG) „A to Słowo stało się ciałem i mieszkało wśród nas” (J 1:1,14, UBG)
„To, co było od początku, co słyszeliśmy, co widzieliśmy na własne oczy, na co patrzyliśmy i czego dotykały nasze ręce, o Słowie życia;Bo życie zostało objawione, a my je widzieliśmy i świadczymy o nim, i zwiastujemy wam to życie wieczne, które było u Ojca, a nam zostało
objawione.” (1 J 1:1-2, UBG)
Apostoł Jan nazywa Pana Jezusa Bogiem i Słowem – gdyż Słowo Boże jest jedną z trzech osób boskich. Potwierdza to również bardzo wyraźnie apostoł Piotr, jednocześnie wskazując, że Słowem Bożym „jest słowo, które zostało wam zwiastowane”, czyli natchnione księgi Biblii, zgodnie z:"Będąc odrodzeninie z nasienia zniszczalnego, ale z niezniszczalnego,przez słowo Boże, które jest żywe i trwa na wieki. Gdyż wszelkie ciało jest jak trawa, a wszelka chwała człowieka jak kwiat trawy. Trawa uschła, a jej kwiat opadł; Lecz słowo Pana trwa na wieki.
A jest to słowo, które zostało wam zwiastowane." (1 P 1:23-25, UBG)
Inny fragment, w którym Słowo Boże wyraźnie ma cechy osoby, a nie tylko zbioru reguł i zasad:
"Słowo Boże bowiem jest żywe i skuteczne, ostrzejsze niż wszelki miecz obosieczny, przenikające aż do rozdzielenia duszy i ducha, stawów i szpiku, zdolne rozsądzić myśli i zamiary serca. Żadne stworzenie nie ukryje się przed nim, przeciwnie, wszystko jest obnażone i odkryte przed oczami tego, któremu musimy zdać sprawę." (Hebr. 4:12-13, UBG)
Pojawia się tu słuszne pytanie: czy to oznacza, że Biblia, w sensie książki, jest Bogiem?
Oczywiście Biblia nie jest Bogiem – jednak doskonale objawia ona Boga. Należy tu odróżnić Słowo Boże, jakim jest Duch, Jezus Chrystus, od objawienia tego Ducha, czyli zapisu natchnionych
słów Pana Jezusa, apostołów i proroków w postaci Biblii.
Żywym Słowem Bożym nie są farba i atrament, ani żaden inny przedmiot – ale jest to Jezus Chrystus, który będąc w ciele objawiał Ducha, jakim jest żywe Słowo Boże (Syn Boży), poprzez słowa,
które przekazywał, oraz cuda, które czynił. Jezus Chrystus oddziałuje dziś na ludzi karmiących się Jego ciałem i krwią – czyli czytających lub słuchających natchnionych słów, które „są duchem i są życiem”, zgodnie z: 7 „Duch jest tym, który ożywia, ciało nic nie pomaga. Słowa, które ja wam mówię, są duchem i
są życiem.” (J 6:63, UBG)
Dają one życie, jeśli przez wiarę będą mieszkać w naszych sercach, jeśli je przyjmiemy i będziemy żyć według nich, jeśli będzie to wiara żywa. Jest to bardzo istotne, bo faryzeusze również czytali Słowo Boże z okresu Starego Przymierza, ale nie żyli zgodnie z nim, unieważniając przykazania Boże przez przykazania ludzkie, czyli przez ich własne nauki.
Fakt, że słowa mówione przez Pana Jezusa dają życie, potwierdził również apostoł Piotr po tym, jak wielu zgorszyło się po wezwaniu do spożywania ciała i krwi Pana Jezusa:
„Wtedy Jezus powiedział do dwunastu: Czy i wy chcecie odejść? I odpowiedział mu Szymon
Piotr: Panie, do kogo pójdziemy? Ty masz słowa życia wiecznego. A my uwierzyliśmy i poznaliśmy, że ty jesteś Chrystusem, Synem Boga żywego.” (J 6:67-69, UBG)
Karmienie się tym objawionym Słowem Bożym, czyli Biblią, ma moc wzbudzania w ludziach wiary dającej zbawienie4, zgodnie z:„Wiara więc jest ze słuchania, a słuchanie – przez słowo Boże.”, (Rz. 10:17, UBG)
W czasie nauczania w synagodze Pan Jezus dwukrotnie wskazał na to samo, zarówno w sensie dosłownym, jak i w przenośni, co oznacza karmienie się Jego ciałem i krwią:
„I to jest wola tego, który mnie posłał, aby każdy, kto widzi Syna i wierzy w niego, miał życie wieczne, a ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym.” (J 6:40, UBG)
„Kto je moje ciało i pije moją krew, ma życie wieczne, a ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym.” (J 6:54, UBG)
Stwierdzenie dosłowne (J 6:40) - Stwierdzenie w przenośni (J 6:54)
...
aby każdy, kto widzi Syna Kto je moje ciało i wierzy w niego, miał życie wiecznei pije moją krew, ma życie wiecznea ja go wskrzeszę w dniu ostatecznyma ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym.Pan Jezus powiedział również te same słowa wprost nieco wcześniej:„Kto słucha mego słowa i wierzy temu, który mnie posłał, ma życie wieczne i nie pójdzie na sąd, ale przeszedł ze śmierci do życia.” (J 5:24, UBG)

„Bóg bowiem nakazał: Czcij swego ojca i matkę, oraz: Kto złorzeczy ojcu albo matce, niech poniesie śmierć. Ale wy mówicie: Kto by powiedział ojcu albo matce: To, co powinieneś otrzymać ode mnie jako pomoc, jest darem ofiarnym; I nie uczciłby swego ojca ani matki, będzie bez winy. I tak unieważniliście przykazanie Boże przez waszą tradycję.” (Mt. 15:4-6, UBG).

Choć każdy człowiek w coś wierzy to wiara dająca zbawienie musi wyznawać, że wyłącznie w Jezusie Chrystusie jest zbawienie, że tylko Jego krew może zmyć grzechy tych, którzy w Niego uwierzą i pojednać ich z Bogiem, zgodnie z: „Jego to Bóg ustanowił przebłaganiem przez wiarę w jego krew” (Rz. 3:25, UBG).

Karmienie się ciałem i krwią Pana Jezusa jest widzeniem Syna Bożego, czyli spostrzeganiem, poznawaniem Słowa, które stało się ciałem, oraz wiarą w Niego, czyli wiarą w to Słowo – czego podstawą jest nauczanie, że Pan Jezus jako Bóg (J 1:1) przyszedł odkupić grzechy tych, którzy w Niego uwierzą, narodzą się ponownie, odwrócą w pokucie od grzechów itd. Jest to przyjmowanie z żywą wiarą słów, które są Duchem i są życiem. Nie jest to fizyczny pokarm. Pan Jezus potwierdził, że karmienie się Jego ciałem i krwią to karmienie się Słowem Bożym także w innych miejscach Biblii, zarówno wprost: „A on odpowiedział: Jest napisane: Nie samym chlebem będzie żył człowiek,ale każdym słowem pochodzącym z ust Bożych.” (Mt. 4:4, UBG)

jak i w przenośni, kontrastując siebie, wcielone Słowo Boże jako chleb przaśny (bez zakwasu) ze słowami faryzeuszy, których nauki nazwał zakwasem:„I powiedział im Jezus: Uważajcie i strzeżcie się zakwasu faryzeuszy i saduceuszy. A oni rozmawiali między sobą: Nie wzięliśmy chleba. Gdy Jezus to zauważył, powiedział im: Ludzie małej wiary, czemu rozmawiacie między sobą o tym, że nie wzięliście chleba? (...)
Jak to jest, że nie rozumiecie, iż nie o chlebie wam powiedziałem, mówiąc, abyście się strzegli zakwasu faryzeuszy i saduceuszy? Wtedy zrozumieli, że nie mówił, aby się strzegli zakwasu chlebowego, ale nauki faryzeuszy i saduceuszy.” (Mt. 16:6-8,11-12, UBG)
O tych, którzy pozostają w nauce Pana Jezusa, którzy karmią się tą nauką i żyją według niej, Słowo Boże mówi, że „mają Syna i Ojca”, zgodnie z:"Każdy, kto wykracza poza naukę Chrystusa, a nie pozostaje w niej, ten nie ma Boga. Kto pozostaje w nauce Chrystusa, ten ma i Ojca, i Syna." (2 J 1:9, UBG)
Warto również zauważyć, że choć aktualnym jest Nowe Przymierze, a nie Stare, natchnione pisma Starego Testamentu również są ciałem i krwią Chrystusa, Słowem Bożym, co wyraźnie potwierdza wypowiedź Szczepana przed jego ukamienowaniem:
„To jest ten Mojżesz (...)On to był w zgromadzeniu na pustyni z aniołem, który mówił do niego na górze Synaj i z naszymi ojcami. On przyjął żywe słowa Boże, aby nam je przekazać.”(Dz. 7:38, UBG)
Księgi Starego Testamentu mogą uczynić człowieka „mądrym ku zbawieniu przez wiarę, która jest w Jezusie Chrystusie” (2 Tym. 3:15),uczą o Bogu i naturze ludzi i zapowiadają przyjście Zbawiciela. One również są objawieniem Słowa Bożego, czyli Pana Jezusa, dokonanym przez proroków mówiących pod natchnieniem Ducha Świętego, zgodnie z:„Nie z ludzkiej
bowiem woli przyniesione zostało kiedyś proroctwo, ale święci Boży ludzie przemawiali prowadzeni przez Ducha Świętego.” (2 P 1:21, UBG)
„I ponieważ od dziecka znasz Pisma święte, które cię mogą uczynić mądrym ku zbawieniu przez wiarę, która jest w Chrystusie Jezusie.” (2 Tym. 3:15, UBG)

Mądrością, która została objawiona w Słowie Bożym w czasach Starego Testamentu jest Jezus Chrystus, gdyż wyłącznie On jest pierworodnym wszystkiego stworzenia, a dokładnie tak opisywana jest ta mądrość:„Ja, mądrość, mieszkam z roztropnością, umiem udzielać dobrej rady.(...) Przed wiekami byłam ustanowiona, od początków, przed powstaniem świata, Gdy jeszcze nie było morza,
zostałam zrodzona, gdy jeszcze nie było źródeł obfitujących w wody.” (Przysłów 8:12,23-24, UBG)
Fakt, że właśnie w Jezusie Chrystusie, żywym Słowie Bożym, jest wszelka mądrość, potwierdza również Nowy Testament:„(...) i Chrystusa; W którym są ukryte wszystkie skarby mądrości i poznania. ” (Kol. 2:2-3, UBG)Oczywiście w czasach Nowego Przymierza księgi Starego Testamentu nie mogą być uzasadnieniem dla odrzucania nauczania Jezusa Chrystusa i trwania w Starym Przymierzu. Dlatego też księgi Starego Testamentu powinny być czytane przez pryzmat Nowego Testamentu, z dominującą wykładnią Nowego Testamentu, jako aktualnego przymierza.

Spożywanie ciała i krwi Jezusa Chrystusa rozumianego jako natchnione Słowo Boże jest zgodne z zasadą zbawienia przez wiarę, gdyż karmienie się Słowem Bożym buduje naszą wiarę ( „Wiara więc jest ze słuchania, a słuchanie – przez słowo Boże.”, Rz. 10:17, UBG).
Karmiąc się z kolei pokarmem fizycznym, nawet w bardzo mistycznej atmosferze, ale bez potwierdzenia w Słowie Bożym, koncentrujemy się na uczynkach, które w żaden sposób nie mogą dać nam zbawienia.

PODSUMOWANIE:
Karmienie się ciałem i krwią Chrystusa oznacza czytanie lub słuchanie i przyjmowanie z wiarą objawionego Słowa Bożego, czyli natchnionych ksiąg Nowego i Starego Testamentu.
Karmienie się Słowem Bożym jest niezbędne dla uzyskania życia wiecznego. Słowo Boże ma moc wzbudzania wiary w Pana Jezusa, w Słowo, które jest Bogiem (J 1:1), a stało się człowiekiem (J 1:14), aby przez krew przelaną na krzyżu pojednać ludzi z Ojcem. Warunkiem pojednania z Bogiem jest przy tym wiara żywa, przejawiająca się w życiu, a nie wyłącznie intelektualna zgoda lub nawet głębokie wewnętrzne przekonanie o prawdziwości Biblii. Jest to jedyna droga do zbawienia
– nie ma zbawienia poza Panem Jezusem Chrystusem. "


,

_________________
WYZNANIE WIARY : biblijny binitarianizm, kondycjonalizm, anihilacjonizm

https://binitarianizm-biblijny.blogspot.com/ , https://binitarianizm123anihilacjonizm. ... kreca.html

, http://mieczducha888.blogspot.com/2020/ ... ra_27.html ,


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 107 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL