www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest So kwi 27, 2024 7:56 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 126 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 9  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lut 23, 2006 12:06 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
hubertok napisał(a):
Jeszce Ireneusza z Lyonu (II wiek) mały cytacik sprzeciwu wobec kazdy się może oświecić czytając PISMO. Sola scriptura była calkowicie OBCYM pomyslem pierwszych chrzescijan. Obok oczywiście Pisma jako JEDYNEGO ŹRÓDŁA OBJAWIENIA (tak samo głosi kk)

Hubi, nie rozśmieszaj mnie, bo się jeszcze nabawię zajadów. :lol:

"KO 9. Tradycja święta zatem i Pismo święte ściśle się ze sobą łączą i komunikują. Obydwoje bowiem, wypływając z tego samego źródła Bożego, zrastają się jakoś w jedno i zdążają do tego samego celu. Albowiem Pismo św. jest mową Bożą, utrwaloną pod natchnieniem Ducha Świętego na piśmie, a święta Tradycja, słowo Boże, przez Chrystusa Pana i Ducha Świętego powierzone Apostołom, przekazuje w całości ich następcom, by oświeceni Duchem prawdy, wiecznie je w swym nauczaniu zachowywali, wyjaśniali i rozpowszechniali. Stąd to Kościół osiąga pewność swoją co do wszystkich spraw objawionych nie przez samo Pismo święte. Toteż obydwoje należy z równym uczuciem czci i poważania przyjmować i mieć w poszanowaniu."

http://www.pomoce.plock.opoka.org.pl/do ... um2_17.htm

Cytuj:
starozytni głosili, ze istnieje APOSTOLSKA TRADYCJA ktora jest po prostu niczym innym jag niomylną interpretacją owego objawienia..

Starożytni jeszcze nie wiedzieli o naukach, które zostaną wprowadzone później i które z Biblią nie mają nic wspólnego. Ale na ten temat powiedziano już tyle, że szkoda czasu na kolejne rundki.

Cytuj:
KOŚCIÓŁ mylic się nie może

Czytałem, że Duch Święty się nie myli, bo jest Duchem Prawdy [Jan 16:13]. Ale żeby Kościół nie mógł się mylić? To chyba zależy od poddania się Duchowi, nie sądzisz? Fałszywych proroków, którzy mylą się ewidentnie, poznaje się po owocach. Przyjrzyj się na trzeźwo historii KRK i odpowiedz sobie na jedno pytanie:

"Czyż zbierają winogrona z cierni albo z ostu figi?" [Mat. 7:16]

Cytuj:
Nauczanie apostolskie kontynuowane jest bez zmiany w Kościele. Ta tradycja jest źródłem i normą wiary. Tylko więc Kościoły założone przez apostołów mogą służyć jako wzór prawowitego nauczania wiary. Nieprzerwana sukcesja biskupów w tych Kościołach jest gwarancją prawdziwej nauki:

cytat:

"Otóż każdy, kto chce zobaczyć prawdę, może stwierdzić w każdym Kościele tradycję apostołów na całym świecie. I możemy wyliczyć tych, których apostołowie ustanowili biskupami w Kościołach, oraz ich następców aż do nas. Niczego takiego ani nie słyszeli, ani nie uczyli, co (gnostycy) majacząc podają."


Sukcesja w czasach Ireneusza polegała na nauczaniu kolejnych uczniów i przekazywaniu im autentycznego nauczania apostolskiego, którego jedynym źródłem było Pismo.

Żeby długo nie ciągnąć tej dyskusji, odwołam się do jednego prostego faktu: Ewangelia KRK nie prowadzi do odrodzenia w Duchu Świętym i nie daje pewności zbawienia. Ta ewangelia jest inna i dlatego nie jest "mocą ku zbawieniu każdego, kto wierzy" [Rzym. 1:16].

Wyjdź na ulicę i zapytaj kogoś, czy jest odrodzony. Zapytaj biskupa, czy jest odrodzony i czy "jest zbawiony z łaski, a nie z uczynków" [Ef. 2:8-10].

Szerzenie mitów o "biblijnym katolizyzmie" nie robi już na mnie najmniejszego wrażenia.

Wszystko na ten temat. Muszę wracać do roboty. Jeśli komuś się chce dalej ciągnąć takie dyskusje, to życzę powodzenia.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lut 23, 2006 12:15 pm 
Ok masz racje nie ma już co dyskutować bo to po próznicy jest. Nie zrozumiemy się i już. A poza tym z smok z zajadami na ustach wygladałby jakoś dziwnie :lol:

ZDrówko


Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lut 23, 2006 12:16 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
hubertok napisał(a):
A poza tym z smok z zajadami na ustach wygladałby jakoś dziwnie :lol:

:lol: :lol: :lol:


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lut 23, 2006 9:08 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 15, 2005 7:24 pm
Posty: 1321
Poszukiwacz:
Cytuj:
Jeżeli ,jest jakas wątpliwość ,to sięgamy do oryginału .
Kłania się pierwsza zazada hermeneutyki


Dlatego dostałeś linka do oryginalnego, greckiego słowa en z numerem Stronga. Tam jest odpowiedź, a nie Twoje widzimisię.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lut 24, 2006 9:45 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 04, 2005 7:33 am
Posty: 585
Cytuj:
Obmycie Słowem usłyszanym prowadzi do wyznania grzechu i jego obmycia we krwi Jezusa. Czyli do usprawiedliwienia. Dopiero po wyznaniu wiary następuje chrzest będący pieczęcią tego, co już się wcześniej stało.


Efez. 5:25-27
25. Mężowie, miłujcie żony swoje, jak i Chrystus umiłował Kościół i wydał zań samego siebie,
26. Aby go uświęcić, oczyściwszy go kąpielą wodną przez Słowo,
27. Aby sam sobie przysposobić Kościół pełen chwały, bez zmazy lub skazy lub czegoś w tym rodzaju, ale żeby był święty i niepokalany.
(BW)


Z teksu jednoznacznie wynika ,że do tego aby zostać jednym ciałem
z Jezusem należy zostać uswięconym przez Niego samego w słowie.
I tylko tyle. Żadnych dodatków.
Reszta to nadinterpretacja. Tekst jest jasny i prosty. Różni jednak go gmatwają dla własnych potrzeb i nakładania brzemion innym.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lut 24, 2006 4:45 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
poszukiwacz prawdy napisał(a):
Z teksu jednoznacznie wynika, że do tego aby zostać jednym ciałem z Jezusem należy zostać uswięconym przez Niego samego w słowie. I tylko tyle. Żadnych dodatków. Reszta to nadinterpretacja. Tekst jest jasny i prosty. Różni jednak go gmatwają dla własnych potrzeb i nakładania brzemion innym.

Wcale nie twierdzę, że chrzest jest warunkiem koniecznym do uzyskania zbawienia - odrodzenie z Ducha, poprzedzone obmyciem w Słowie wystarczy. A Ef. 5:26 raczej mówi o obmyciu w Słowie, a nie o chrzcie wodnym [baptizo].

Chrzest to raczej posłuszeństwo Słowu Bożemu, publiczne wyznanie wiary, a także wzbudzenie przez wiarę w moc Bożą niezbędną do sprawowania zbawienia [Kol. 2:12] i prośbę o dobre sumienie przez zmartwychwstanie Jezusa [I Piotra 3:21]. Sam kiedyś uważałem, że chrzest wodny nie jest mi potrzebny do niczego i wierzyłem w słuszność teorii "anabaptyzmu", ale mi przeszło. Myślę, że chrzest nie tyle jest potrzebny do otrzymania zbawienia, co do jego sprawowania - i to nie jako sakrament, lecz jako błogosławieństwo płynące z poddania się woli Bożej zapisanej w Słowie.

"Upamiętajcie się i niechaj się każdy z was da ochrzcić" [Dz. Ap. 2:38]

Bez względu na to, jak rozumiemy "chrzest na odpuszczenie grzechów", polecenie jest jasne i wyraźne, podobnie jak kolejność: upamiętanie, a potem chrzest wodny.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lut 24, 2006 5:28 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 15, 2005 7:24 pm
Posty: 1321
Cytuj:
Efez. 5:25-27
25. Mężowie, miłujcie żony swoje, jak i Chrystus umiłował Kościół i wydał zań samego siebie,
26. Aby go uświęcić, oczyściwszy go kąpielą wodną przez Słowo,
27. Aby sam sobie przysposobić Kościół pełen chwały, bez zmazy lub skazy lub czegoś w tym rodzaju, ale żeby był święty i niepokalany.
(BW)

Z teksu jednoznacznie wynika ,że do tego aby zostać jednym ciałem
z Jezusem należy zostać uswięconym przez Niego samego w słowie.
I tylko tyle. Żadnych dodatków.
Reszta to nadinterpretacja. Tekst jest jasny i prosty. Różni jednak go gmatwają dla własnych potrzeb i nakładania brzemion innym


Smok zinterpretował, jak rozumie:
"Aby go uświęcić, oczyściwszy go kąpielą wodną przez Słowo",
zaś Ty w swojej niezrównanej mądrości wyjechałeś o gmatwaniu i nakładaniu brzemion. A kuku :lol:
Żebyś przynajmniej sam spróbował wyjaśnić tekst, ale po co? Ewentualnie wskazał, w którym miejscu zagmatwał i nakładł brzemion. No, pokaż.
Jesteś moim ulubieńcem, Poszukiwaczu :lol:


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: So lut 25, 2006 8:32 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 04, 2005 7:33 am
Posty: 585
Lisie ,jesteś osłabiający. :twisted:
Tekst jest tak oczywisty ,że nie ma co wyjasniać . :shock:
Aby być w Kościele trzeba być oczyszczonym przez Mesjasza .
Ewangelia jest wodą .Zresztą pisałem o tym i radzę czytać posty. :wink:

Cytuj:
Ty w swojej niezrównanej mądrości wyjechałeś o gmatwaniu i nakładaniu brzemion.


A co nie wolno . :?: :shock: W dodatku to prawda. Skoro ktoś został oczyszczony przez Jezusa i tym sposobem stał się częścią Kościoła ,to czego więcej mu trzeba :?:

Cytuj:
Ewentualnie wskazał, w którym miejscu zagmatwał i nakładł brzemion. No, pokaż.


Ale gdzie napisałem ,że to o smoku. :?: :shock:
Lisie nie ośmieszaj się . :lol: :lol: Brak umiejętności wyciągania wniosków to obciach . :twisted:

Cytuj:
Jesteś moim ulubieńcem, Poszukiwaczu


Vice versa :lol: :lol:


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lut 27, 2006 12:02 pm 
poszukiwacz prawdy napisał(a):
Lisie ,jesteś osłabiający. :twisted:
Tekst jest tak oczywisty ,że nie ma co wyjasniać . :shock:


Tak jak nie ma głupich pytań tak samo nie ma jasnych tekstów :wink:

Clara non sunt interpretanda zostało zarzucone w każdej praktycznie dziedzinie gdzie potrzeba wykładni tekstu...

Zdrówko


Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt mar 07, 2006 9:08 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 21, 2006 4:09 am
Posty: 37
Lokalizacja: Trochę tu, trochę tam, na razie Chorzów.
Jak ktos ma BT ze skorowidzem doktrynalnym(zazwyczaj sam NT), to pod haslem POKUTA pisze, ze to jest WARUNEK CHRZTU. Pod haslem SAKRAMENTY w podpunkcie CHRZEST zostalo napisane: WYMAGA WIARY I NAWRÓCENIA. Podpisuje sie pod tym oboma rekami. Czy niemowle moze uwierzyc i nawrocic sie? Jesliby chodzilo o nawrocenie i wiare rodzicow, to ilu Katolikow jest tak naprawde nawroconych? Najbardziej sie dziwie tym, co dali tym wydaniom BT Imprimatur. Chyba zapomnieli okularow :lol:

_________________
,Dzięki niemu każdy, kto wierzy, zostaje uznany za niewinnego.'
Dz 13,39 zgadnij jaki przekład :)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: So lut 03, 2007 5:06 pm 
Offline

Dołączył(a): Wt lip 18, 2006 8:00 am
Posty: 52
Smok napisał

Cytuj:
"Św. Ireneusz, obok innych, uważa za oczywiste i zgodne z tradycją wyliczanie wśród ochrzczonych "niemowląt i dzieci", razem z dorastającymi, młodzieńcami i starcami( Adversus haereses, II, 22, 4: PG 7, 784)"

jest wyrwany z kontekstu i chyba celowo nie jest cytowany w kontekście przez wszystkich apologetów katolickich. Ireneusz w ogóle nie mówi o ochrzczonych niemowlętach w tym fragmencie.


mógłbyś zatem nas oświecić i podać kontekst?

_________________
http://www.bible.ca/


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: N lut 04, 2007 12:10 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
arche18 napisał(a):
Smok napisał

Cytuj:
"Św. Ireneusz, obok innych, uważa za oczywiste i zgodne z tradycją wyliczanie wśród ochrzczonych "niemowląt i dzieci", razem z dorastającymi, młodzieńcami i starcami (Adversus haereses, II, 22, 4: PG 7, 784)"

jest wyrwany z kontekstu i chyba celowo nie jest cytowany w kontekście przez wszystkich apologetów katolickich. Ireneusz w ogóle nie mówi o ochrzczonych niemowlętach w tym fragmencie.

mógłbyś zatem nas oświecić i podać kontekst?

Sam przeczytaj. Po to podałem stosowny odnośnik.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lut 07, 2007 4:19 pm 
Offline

Dołączył(a): Wt lip 18, 2006 8:00 am
Posty: 52
Cytuj:
Ireneusz pisząc o kościele rzymskim raczej nie miał na myśli tego wszystkiego, co Ty masz na myśli. A biskupa rzymu Wiktora sam napomniał za to, że chciał eksomunikować kościoły wschodnie obchodzące Paschę w inny terminie niż kazał im Wiktor.

Taki to był wtedy "prymat Piotrowy", hehe
!

- napisał Smok Wawelski

1) czy nie widzisz, że papież Wiktor miał jakieś pretensje do ekskomunikowania kościoły wschodnie? musiał mieć już wtedy jaką potężną władzę, skoro wogóle mu to przyszło do głowy

2) odnośnie upominania-czy wiesz,że w średniowieczu, podczas niewoli awiniońskiej papieży upominała KOBIETA ?

TY byś chyba tego nie zniósł, bo masz jakiś uraz do głoszących kobiet..hmm a może to pycha.?

_________________
http://www.bible.ca/


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lut 07, 2007 4:29 pm 
Offline

Dołączył(a): Wt lip 18, 2006 8:00 am
Posty: 52
Cytuj:
Wyjdź na ulicę i zapytaj kogoś, czy jest odrodzony. Zapytaj biskupa, czy jest odrodzony i czy "jest zbawiony z łaski, a nie z uczynków" [Ef. 2:8-10].


napisał Smoka Wawelski

oczywiście, że biskup odpowie Ci, że jest odrodzony

inni katolicy może nie załapią terminologii, ale gdybyś zapytał ich inaczej odpowiedziliby w pewnej części twierdząco

jeżeli chodzi o zbawienie z łaski, to święci KK pisali bardzo dużo o tym, że to łaska boża zbawia i ona jest przyczyną dobrych uczynków, poza tym, wilu ma świadomość, że przebaczenie grzechów jest za darmo, z łaski Bożej

w KK często się akcentuje, że Jezus umarł za ludzi z miłości-my na to nie zasłużyliśmy

piszesz że biskupi KK od Konstantyna bywali na salonach...
pastoró było tam mniej?

człowieku, większosc Kościołów protestanckich podporżadkowywało się państwom świeckim także w sprawach duchowych!

więc także do protestantów pasuje: ,,uprawiają nierząd z królami ziemi" (Obj 17)

nie będe tu wyliczał woje prowadzonych przez protestantów oraz masowej eksterminacji amerykanów rdzennych-indian przez ,, świątobliwych purytan" w 18-19 wieku :?

_________________
http://www.bible.ca/


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lut 07, 2007 11:27 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
arche18 napisał(a):
1) czy nie widzisz, że papież Wiktor miał jakieś pretensje do ekskomunikowania kościoły wschodnie? musiał mieć już wtedy jaką potężną władzę, skoro wogóle mu to przyszło do głowy

Władzy jeszcze nie miał i dlatego został "spacyfikowany" przez Ireneusza z Lyonu i innych. Ostatecznie jego pretensje spełzły na niczym.

Cytuj:
2) odnośnie upominania - czy wiesz, że w średniowieczu, podczas niewoli awiniońskiej papieży upominała KOBIETA? TY byś chyba tego nie zniósł, bo masz jakiś uraz do głoszących kobiet... hmm a może to pycha.?

Ja nie jestem papieżem i nie jestem w niewoli awiniońskiej. A urazów do kobiet nie mam, natomiast czytam wyraźnie, że kobieta nie powinna nauczać w kościele w sensie wykładu Słowa i tego się trzymam. Z żadną pychą nie ma to nic wspólnego. Apostoł Paweł tak naucza i jemu chyba pychy nie zarzucisz? No, chyba że zarzucisz... :roll:


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 126 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 9  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 16 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL