www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest Cz mar 28, 2024 3:51 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: So mar 11, 2017 9:08 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 21, 2007 3:14 pm
Posty: 391
Lokalizacja: Warszawa
Artykuł o pastorach współpracujących z bezpieką PRL: http://www.ekumenizm.pl/specjalne/pod-n ... -bezpieki/

_________________
"Bez prorockich objawień naród dziczeje....''Księga Przysłów 29:18a


Ostatnio edytowano N kwi 02, 2017 7:23 pm przez T.S.CHRISTWEAPON, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: So mar 11, 2017 10:45 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 15, 2016 4:30 pm
Posty: 449
T.S.CHRISTWEAPON napisał(a):
Dla wszystkich, którzy jeszcze tkwią w systemie synagogalno-babilońskim artykuł o pastorach współpracujących z bezpieką PRL: http://www.ekumenizm.pl/specjalne/pod-n ... -bezpieki/

Oczywiście jest dużo problemów w systemowych kościołach, ale mówienie o Babilonie wydaje mi się bardzo śmiałe. Owszem, robi się niedobrze i zdrowych kościołów jest mniej niż więcej. Wiele zborów jest zwiedzionych. Jednak osobiście uważał bym z takimi stwierdzeniami, bo gdzieniegdzie są jeszcze bracia, którzy stoją na straży.

Co do linka, to też dobrze być ostrożnym. Jakiś widocznie pro-ekumenicznie nastawiony człowiek odkrywa "prawdę" o ewangelikalnie wierzących? W jakim celu? Żeby budować i zachęcać? Czy raczej żeby niszczyć i oczerniać? Nie śpiewajmy w tym chórze.

Pytanie retoryczne: Dlaczego nie napisał dla równowagi o tych braciach, którzy nie poszli na kompromis i powiedzieli "nie" wobec SB? Czyżby ich nie było? Wiem, że i tacy byli. Czy dasz sobie rękę uciąć, że ten pro-ekumenicznie nastawiony człowiek rzetelnie przedstawił całą sprawę?

Co zatem? Czy to w ogóle nie ważne, że dzieci Boże donosiły światu o braciach, że blokowały głoszenie Ewangelii, manipulowały kościołem i dawały się wykorzystać dla celów propagandy? To jest straszne i smutne. Powinni oni pokutować i to przed Kościołem! Powinni sami umiłować bardziej chwałę Bożą od ludzkiej i sami z własnej inicjatywy się przyznać. O ile o przeszłości wiadomo, a nic się nie dzieje, starsi i członkowie ich zborów powinni skonfrontować ich z tym.

Ale czy twoja i moja inicjatywa jest potrzebna? Chyba tylko w modlitwie.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: N mar 12, 2017 1:02 am 
Offline

Dołączył(a): Wt lut 24, 2015 12:27 am
Posty: 121
Czytałem ten artykuł parę dni temu i wywołał spore zamieszanie w mojej duszy. Wtedy jeden brat zalecił mi nabrać dystansu do sprawy. Przemyślałem nieco sprawę i doszedłem do następujących wniosków:

1. Takie grzechy się zdarzały i jako takie są sprawą pomiędzy wierzącym i jego zborem, oraz Bogiem - nie muszę zajmować się upadkami braci z poza mojego środowiska. Po prostu to nie moja sprawa.

2. Na dokumenty różnych TW należy uważać - nie muszą one być zgodne z prawdą i dość często tak bywało ,że pisali różne sfabrykowane opowieści by awansować. Wielu agentów w szczytowym okresie rozwoju SB było ludźmi dość ograniczonymi umysłowo. Mając umysł wyprany ideologicznie byli wstanie bardzo źle postrzegać dobrych chrześcijan np. w tym artykule przeczytałem ,że brat Guńka był "nieodpowiedzialny" w kontaktach z Niemcami, w co raczej nie wierzę. Nie można ludziom, a zwłaszcza o tak niskiej moralności wierzyć na słowo.

3. Bracia którzy ulegli i zostali TW, mogli choć nie musieli być lojalni wobec władzy. Mogli wykonywać swoje zadania administracyjnie bez faktycznego zaangażowania, zwłaszcza ,że władze mogły wywierać na nich presję by zostali TW. Wiadomym jest ,że w szczytowym okresie PRL kilka milionów Polaków należało do PZPRu z przyczyn czysto komercyjnych. Bez książeczki partyjnej po prostu nie wiele można było załatwić. Nie usprawiedliwiam tego ale staram się jakoś tych ludzi zrozumieć.

4. Zaangażowanie w politykę komunistów nie jest moim zdaniem jakimś większym grzechem niż wprowadzanie świata do kościoła innymi metodami, więc osądzając podobne rzeczy należy zapytać się czy czasami nie robi się samemu czegoś podobnego duchowo mimo innej zewnętrznej formy.

5. ppajda słusznie zauważył ,że brakuje w artykule równowagi - dlaczego nie ma tych co się nie ugięli skoro wiadomo ,że w latach 50tych niektórzy pastorzy siedzieli za wiarę oficjalnie, a z pewnością były też inne represje w późniejszych czasach - w aktach rzadko kiedy napisane jest ,że ktoś siedzi za wiarę (bo nawet w Chinach jest "wolność" religijna) a często wyrok jest za "prowadzenie nielegalnej działalności wydawniczej"; "działanie na rzecz obcych mocarstw" etc.

6. artykuł nie opisuje skali w jakiej komunistom udawało się przeprowadzać operacje, co może wyrobić wrażenie jakby cały ZKE był pod ich wpływem, a wydaje mi się ,że lata 80te były czasem kiedy wiele osób przychodziło do Boga i było gorliwymi chrześcijanami wbrew polityce władz i moim skromnym zdaniem stan wielu zborów był o wiele lepszy niż to ma miejsce w wolnej Polsce dzisiaj

Artykuł wrzuciłem niedawno do działu "kawiarenka" ponieważ byłem pod jego wrażeniem, choć przekonuję się ,że negatywnym i w pewnym sensie żałuję ,że go tam zamieściłem bo wydaje mi się ,że może niejednemu narobić bigosu w głowie. Jak zauważył ppajda może posłużyć on do oczerniania braci i oszpecania zborów, a komu na tym zależy wiadomo. Zresztą dostałem go od osoby która ma wiele zastrzeżeń dla ewangelicznych chrześcijan. Swoją sprawą chyba też mi coś się w głowie namieszało by zamieszczać linki do ekumenicznego portalu na ulicy prostej. Muszę bardziej uważać.

Za wywołane zamieszanie przepraszam.

Niedawno brat Krzysztof mądrze napisał:
Cytuj:
Ja bym się w tym w ogóle nie babrał. "Siebie samego czystym zachowaj" [I Tes. 5:22].


I chyba na tym możemy zakończyć dyskusję.

Z Bogiem,
Robert


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Wt mar 13, 2018 5:59 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 21, 2007 3:14 pm
Posty: 391
Lokalizacja: Warszawa
Rada starszych KZ Sienna wydała oświadczenie w sprawie współpracy z SB, TW Edwarda Czajko o pseudo Stanisław: http://www.sienna.waw.pl/stanowiska/ite ... zajko.html

_________________
"Bez prorockich objawień naród dziczeje....''Księga Przysłów 29:18a


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL