www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest Cz mar 28, 2024 10:28 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Didache
PostNapisane: So lut 05, 2011 6:05 pm 
Chciałem założyć temat o tym ważnym historycznie dokumencie, żeby mógł służyć dyskusji, choć jednocześnie mój wpis jest ogłoszeniem. Otóż biorąc pod uwagę, że polskie przekłady tego tekstu są trudno dostępne, a jak już są dostępne, to katolickie, postanowiłem temu zaradzić, czego owocem jest moje tłumaczenie:

Didache (PDF, wersja z 05.02.2011)

Zainteresowanych zachęcam do czytania, komentowania tekstu jak i mojej pracy. Mam nadzieję, że przysłuży się to jakoś lepszemu poznaniu realiów życia chrześcijan I wieku :)

Przekład można porównać z tłumaczeniem katolickim tutaj oraz tłumaczeniami angielskimi tutaj.

EDIT
Jakby co, planuję dalsze tłumaczenia pism tzw. Ojców Kościoła (następny I List Klemensa albo Polikarpa do Filipian), ale to trochę zajmie, bo są już obszerniejsze.


Ostatnio edytowano Śr lut 09, 2011 12:16 pm przez Elendil, łącznie edytowano 1 raz

Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Didache
PostNapisane: Pn lut 07, 2011 9:45 am 
Offline

Dołączył(a): Śr mar 31, 2010 10:03 am
Posty: 268
mnie osobiscie uderzylo kryterium dotyczace prorokow i ich zakusow finansowych. Podobnie traktuje ta sprawe "Pasterz Hermasa". Dzisiaj to szczegolnie cenne w zestawieniu z licznymi przekretami finansowymi "namaszczonych mezow".
Cytuj:
winy.
4
Każdy wysłannik, który do was przychodzi,
niech zostanie przyjęty jak Pan.*
5
Nie zostanie zaś on dłużej, niż jeden dzień,
jeśli zaś będzie potrzeba, to i drugi. Ale jeśli po-
zostanie trzy, jest fałszywym prorokiem.
6
Odchodząc zaś, wysłannik niczego niech nie
bierze, poza chlebem, dopóki nie znajdzie
schronienia. Jeśli jednak poprosi o pieniądze,
jest fałszywym prorokiem.



POd tym wzgledem owczesny "ruch charyzmatyczny" znacznie sie rozni od dzisiejszego.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Didache
PostNapisane: Pn lut 07, 2011 10:32 am 
Też mnie to, Makabi, uderzyło - w ogóle sekcja o wysłannikach (apostolos) i prorokach jest ciekawa, bo pokazuje, jak poważnie ich traktowano, jaką funkcję pełnili i jaka za tym szła odpowiedzialność. Zupełnie co innego, niż we współczesnym mniemaniu.
Z lektury własnej zauważam (z tego co wiem nie tylko ja), że tekst czerpie z Ewangelii Mateusza, ale także widać ślady w nim coś z Pawłowego stylu, a może jego środowiska (Łukasz i in.). Czytałem o ciekawej teorii łączącej Didache ze zgromadzeniem apostołów i starszych w Jerozolimie w Dz 15. Chyba nawet coś o tym na Wikipedii jest.


Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL