www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest So kwi 27, 2024 8:59 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: So gru 06, 2008 7:29 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
kristina napisał(a):
Brzmi to bardzo nęcąco dla ciała. :D

Nikt nie obiecuje Kościołowi braku jakichkolwiek ucisków. Uciski były, są i będą. Natomiast pomylenie wylania gniewu Bożego na ziemię i czasu utrapienia Jakuba z uciskiem przeznaczonym dla Kościoła wynika po prostu z błędnego nauczania o czasach ostatecznych. Podobnie jak pomylenie biblijnego Dnia Pańskiego z Pochwyceniem Kościoła albo z niedzielą. Kościół nie jest przeznaczony na gniew, lecz zostanie zabrany, aby ujść przed tym, co na ziemi nastąpi. Jak Noe z rodziną i jak Lot z rodziną. Tak mówi Pismo i nie chodzi o żadne dogadzanie ciału.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: N gru 07, 2008 1:59 pm 
Offline

Dołączył(a): N gru 17, 2006 2:20 pm
Posty: 291
Lokalizacja: B-B
Smok Wawelski napisał(a):
Jak Noe z rodziną i jak Lot z rodziną. Tak mówi Pismo i nie chodzi o żadne dogadzanie ciału.
Arka symbolizuje dzieło Mesjasz w życiu wierzącego, Sodoma i Gomora symbolizuje miejsce przebywania niewierzącego w dzieło P. Boga które dokonało się przez Pana Jezusa. Szatan czyli przeciwnik planów bożych jest zadowolony gdy czyjeś odrzwia życia nie są pomazane krwią Baranka i to dotyczy zarówno Żyda czy Greka życie jest jedno i każdy w tym czasie ma szansę wyboru. A mydlenie oczu o drugiej bliżej nieokreślonej szansie to miraż by zwieść tych ludzi, dzisiaj jest dzień który dał nam Pan nie jutro, bo czy wiesz człowieku, czy w ogóle doczekasz go. Ależ to już było. Tego typu zwiedzenie jakie reprezentuje Smok. Dzielenie Kościoła czyli Oblubienicy Pana na części. Kk wzbudził już Marię w uwielbionym ciele do nieba. Ciekawe czy żona Smoka jest już całością czy tylko jej częścią?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: N gru 07, 2008 4:28 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Henryk napisał(a):
Smok Wawelski napisał(a):
Jak Noe z rodziną i jak Lot z rodziną. Tak mówi Pismo i nie chodzi o żadne dogadzanie ciału.
Arka symbolizuje dzieło Mesjasz w życiu wierzącego, Sodoma i Gomora symbolizuje miejsce przebywania niewierzącego w dzieło P. Boga które dokonało się przez Pana Jezusa.

Skąd wziąłeś tę symbolikę? Podaj jakiś fragment Pisma, które na taką symbolikę wskazuje. Inaczej uznam tę "egzegezę" za Twoje własne urojenia.

Henryk napisał(a):
A mydlenie oczu o drugiej bliżej nieokreślonej szansie to miraż by zwieść tych ludzi, dzisiaj jest dzień który dał nam Pan nie jutro, bo czy wiesz człowieku, czy w ogóle doczekasz go. Ależ to już było.

Nie przeczytałeś wypowiedzi, z którą polemizujesz, albo w ogóle nie wiesz, o co chodzi. A jeśli nie wiesz, o co chodzi, to po co się odzywasz?

Henryk napisał(a):
Tego typu zwiedzenie jakie reprezentuje Smok. Dzielenie Kościoła czyli Oblubienicy Pana na części. Kk wzbudził już Marię w uwielbionym ciele do nieba. Ciekawe czy żona Smoka jest już całością czy tylko jej częścią?

Sorry, ale kompletnie nie wiem, o co Ci chodzi. Nie każ mi znowu tłumaczyć się z czegoś, czego nie napisałem, a co Ty sam usiłujesz mi wmówić. Nie mogę po raz n-ty pisać o tym samym.

P.S.
A propos zwiedzenia: Czy wierzysz już, że Jezus to JHWH Zbawiciel, który przyszedł w ciele, czy nadal trwasz przy swojej herezji?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: N gru 07, 2008 9:10 pm 
Offline

Dołączył(a): Pt maja 06, 2005 12:18 am
Posty: 1266
Ani....mnie nie chodzi o gniew ale o ucisk i o słowa,które mówia o wytrwaniu świętych.
Trzceci argument Smoka mnie przekonuje,ze z wielkiego ucisku przychodza nawróceni podczas właśnie tego ucisku.Natomiast poprzednie nie bardzo.
I nie ma co sie oburzać,ze to jest nęcące dla ciała bo jest.
Moje ciało boi sie ucisku i prześladowań.I miłe by było gdyby Pan nas zabrał PRZED ale argumenty mnie jeszcze nie przekonały.Bibliści są w tej sprawie równo podzieleni.
Ja jescze nie rozważałam Słowa na ten temat tak więc narazie tylko słucham i czytam : :D


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: N gru 07, 2008 9:20 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Kristino, w Biblii jest trochę tekstów nęcących dla ciała. Na przykład te o uzdrowieniu w imieniu Jezusa. I jakoś nie protestujesz, prawda? :D Wielki Ucisk to jest określenie błędnie stosowane i rozumiane w domyśle jako "Wielki Ucisk Kościoła" - tymczasem Biblia mówi o Wielkim Ucisku Izraela w czasach ostatecznych. Jeśli będziesz chciała porozważać Słowo na ten temat, to weź pod uwagę CAŁE Słowo, a nie tylko tradycję, do jakiej jesteśmy przyzwyczajeni. Bo już widzę sygnały, że Mat. 24 rozumiesz tak jak większość chrześcijan, czyli błędnie. Ale rozwinięcie tego tematu jest w innych wątkach, więc nie chcę znowu pisać o tym tutaj.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: N gru 07, 2008 11:26 pm 
Offline

Dołączył(a): Pt maja 06, 2005 12:18 am
Posty: 1266
Bardzo się cieszę,że są teksty nęcące dla ciała.Mateusza rozumiem jak mam rozumiec I nie wiem co widzisz i co to ma wspólnego.
Ja nie atakuję Twoich poglądów ale pochwycenie PRZED uciskiem jest dla mnie jeszcze mętne i niejasne.
I to nie dlatego,że nęci ciało.
Skłonna jestem zmienic zdanie jak wyrażnie zobaczę ,że Bog dokładnie tak własnie zaplanował i,ze tak własnie mówi Pismo.
Zgodnie za Słowem " i codziennie będę badać czy tak się sprawy mają"
Z całym szacunkiem dla Ciebie Smoku......chętnie Cię czytam,w wielu sprawach sie zgadzam ale w tym wypadku mam wiele wątpliwości i tyle.
Na temat tradycji już się kiedyś wypowiadałam.Patrzę swoimi oczami bez okularów tracycji.
A demokracja jest przereklamowana/to odnośnie tego myślenia WIĘKSZOŚCI/ :lol:


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pn gru 08, 2008 11:22 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Kristino, w sprawach eschatologii podstawowym problemem jest to, czy Kościół zastąpił Izrael, czy też Kościół i Izrael to dwa osobne byty. Chrześcijanie są przyzwyczajeni myśleć według tradycji (nie według Biblii), że Kościół zastąpił Izrael, albo że jest "duchowym Izraelem". Dlatego proroctwa o czasach ostatecznych, które mówią o Izraelu (zarówno z ST jak i z NT) odnoszą do Kościoła. Pochwycenie przed Wielkim Uciskiem jest jedyną interpretacją, która nie jest wewnętrznie sprzeczna, nie jest mętna i wynika zarówno z Pisma ST jak i NT traktowanych jako całość. Samo Twoje rozumienie "wybranych" ze wzgędu na których zostaną skrócone dni Wielkiego Ucisku jako Kościoła dowodzi, że myślisz tradycyjnie, choć nawet nie zdajesz sobie z tego sprawy. Wytrwanie świętych do końca, o których mówi Jezus w Mat. 24:13 dotyczy czasu Wielkiego Ucisku tuż przed jego końcem i w tym miejscu rónież myślisz tak, jak Cię nauczoino. Czyli tradycyjnie. Ja Ci tego nie wyrzucam, tylko przytaczam moją obserwację. Mnóstwo ludzi błędnie kojarzy wiele wersetów właśnie dlatego, że tam, gdzie jest mowa o Izraelu, oni widzą Kościół. Dlaczego? Bo tak naucza się w większości seminariów i szkół biblijnych.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pn gru 08, 2008 4:36 pm 
Offline

Dołączył(a): Pt maja 06, 2005 12:18 am
Posty: 1266
Rzecz w tym Smoku,że niczego mnie nie nauczono.Nie interesowałam się raczej sprawa czasów ostatecznych,pochwycenia czy tez nie.
Coś tam czytałam i jedyne co zauważyłam to wielkie kontrowersje wokół tematu i skrajnie rózniste poglądy biblistów,nauczycieli.
Stąd moja ciekawośc ,pytania i chęc osobistego poznania tematu.
Bo coś czuję ,że końcówka czasów ostatecznych już jest.
Nie znam określenia " duchowy Izraell" brzmi mi bez sensu.
Proszę ,kim są wybrani.Bo i Izrael jest wybranym narodem i my jesteśmy wybrani jako dzieci Boże.
Nie chcę mieszać pojęć.
Skąd wniosek,że wybrani z wielkiego ucisku to nawracający sie Izrael.
Zaczynam rozumieć sens ,powoli mi sie składa ale wątpliwości jeszcze zostaja.
Jak masz cierpliwość to proszę napisz a ja sprawdzę " jak się rzeczy maja"
Pozdrawiam cieplutko :wink:


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pn gru 08, 2008 5:32 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Kristino, my wszyscy nauczyliśmy się wielu rzeczy czytając książki i słuchając kazań. Nauczono nas pewnych odruchów, skojarzeń i patrzenia na konkretne teksty z konkretnym założeniem. Nikt nie jest od tego wolny i nie jest to żaden zarzut. Po prostu stwierdzenie prostego faktu. Czasem warto się czemuś przyjrzeć z innej niż dotychczas perspektywy. To może prowadzić do bardzo ciekawych wniosków.

kristina napisał(a):
Proszę, kim są wybrani. Bo i Izrael jest wybranym narodem i my jesteśmy wybrani jako dzieci Boże. Nie chcę mieszać pojęć. Skąd wniosek, że wybrani z wielkiego ucisku to nawracający sie Izrael.

Bardzo dobrze, że nie chcesz mieszać pojęć. Jeśli mowa o czasach ostatecznych, to określenie "wybrani" odnosi się do narodu wybranego:

"Tak mówi Pan: Jak mówi się o winogronie, w którym znajduje się winny sok: Nie niszcz go, gdyż jest w nim błogosławieństwo! tak uczynię ze względu na moje sługi i nie wytępię ich wszystkich. Dlatego wywiodę z Jakuba potomstwo, a z Judy dziedzica moich gór, aby moi wybrani wzięli je w posiadanie, a moi słudzy tam zamieszkali" [Iz. 65:8-9]

To o tych wybranych mówi Jezus, że ze względu na nich Wielki Ucisk zostanie skrócony, ponieważ ci wybrani mają posiąść w Erze Mesjańskiej ziemię obiecaną Abrahamowi, Izaakowi i Jakubowi.

Natomiast zgromadzenie wybranych z czterech krańców ziemi [Mat. 24:31] to jest nawiązanie do proroctw Mojżesza [V Mojż. 30:1-6] i Izajasza [27:12-13]. Zajrzyj do tych fragmentów, i zobacz kim są wybrani i co to będzie za trąba. Wtedy wszystko będzie jasne.

Wybranie nas przed założeniem świata to jest osobna kwestia i nie wszystkie teksty mówiące o wybranych automatycznie dotyczą Kościoła.

kristina napisał(a):
Jak masz cierpliwość to proszę napisz a ja sprawdzę "jak się rzeczy maja"

Pisałem już na te tematy szeroko w innych wątkach i chciałbym uniknąć ich powielania. Jeśli chcesz coś dodać lub o coś zapytać, to wolałbym, żeby to było w jednym z wątków na temat:

http://www.ulicaprosta.net/forum/viewtopic.php?t=644
http://ulicaprosta.lap.pl/forum/viewtopic.php?t=572
http://ulicaprosta.lap.pl/forum/viewtopic.php?t=101
http://www.ulicaprosta.net/forum/viewto ... c&start=15


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt gru 09, 2008 5:54 pm 
Offline

Dołączył(a): N gru 17, 2006 2:20 pm
Posty: 291
Lokalizacja: B-B
Smok Wawelski napisał(a):
Skąd wziąłeś tę symbolikę? Podaj jakiś fragment Pisma, które na taką symbolikę wskazuje. Inaczej uznam tę "egzegezę" za Twoje własne urojenia.
1 List św. Piotra 3.18 Chrystus bowiem również raz umarł za grzechy, sprawiedliwy za niesprawiedliwych, aby was do Boga przyprowadzić; zabity wprawdzie na ciele, ale powołany do życia Duchem8. 19 W nim9 poszedł ogłosić [zbawienie] nawet duchom9 zamkniętym w więzieniu9, 20 niegdyś nieposłusznym, gdy za dni Noego cierpliwość Boża oczekiwała, a budowana była arka, w której niewielu, to jest osiem dusz10, zostało uratowanych przez wodę. 21 Teraz również zgodnie z tym wzorem ratuje was ona we chrzcie nie przez obmycie brudu cielesnego, ale przez zwróconą do Boga prośbę o dobre sumienie11, dzięki zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa. 22 On jest po prawicy Bożej12, gdyż poszedł do nieba, gdzie poddani Mu zostali Aniołowie i Władze, i Moce12.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt gru 09, 2008 6:22 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
No i gdzie ta symbolika? Czy chrzest jest dziełem Mesjasza w życiu wierzącego? Zostałeś zbawiony przez chrzest? Czyli przez sakrament mam rozumieć? Napisałeś, że arka symbolizuje "dzieło Mesjasza w życiu wierzącego". Tak się składa, że w tekście, na który się powołujesz, zdanie "ona was teraz zbawia" odnosi się do wody, a nie do arki jako antytyp [gr. antitypon]. I nie mówi o tym, że chrzest usprawiedliwia, bo odnosi sie do już usprawiedliwionych przez wiarę. Jeśli nie rozumiesz tekstu, to się na niego nie powołuj.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pt gru 12, 2008 7:58 pm 
Offline

Dołączył(a): N gru 17, 2006 2:20 pm
Posty: 291
Lokalizacja: B-B
Smok Wawelski napisał(a):
No i gdzie ta symbolika? ..... Jeśli nie rozumiesz tekstu, to się na niego nie powołuj.
Ze ślepym nie pogadasz o kolorach,


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pt gru 12, 2008 8:01 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Henryk napisał(a):
Smok Wawelski napisał(a):
No i gdzie ta symbolika? ..... Jeśli nie rozumiesz tekstu, to się na niego nie powołuj.
Ze ślepym nie pogadasz o kolorach,

Wiem, że ze ślepym nie pogadam. Dlatego musisz się na nowo narodzić z Ducha i łuski muszą spaść z Twoich oczu. Wtedy pogadamy. :D

A tak na poważnie, to nie można sobie dowolnie wymyślać dowolnej symboliki znaczącej to, na co nam przyjdzie ochota. Z tego rodzą się błędy, a nawet herezje. Symbolika powinna mieć jakieś konkretne umocowanie - w samej Biblii albo w kontekście kulturowym - i dlatego winna być zrozumiała dla bezpośrednich adresatów danego tekstu biblijnego i dla nas. Dowolność interpretacji nie jest dowodem duchowości, tylko ignorancji udającej duchowość.


Ostatnio edytowano Pt gru 12, 2008 8:56 pm przez Smok Wawelski, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pt gru 12, 2008 8:56 pm 
Offline

Dołączył(a): N gru 17, 2006 2:20 pm
Posty: 291
Lokalizacja: B-B
"Jezus jest naszą arką bezpieczeństwa, która stała się dla nas możliwą do osiągnięcia "przez zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa", jak powiada tekst, nad którym się obecnie zastanawiamy. Św. Piotr tłumaczy nam, że arka Noego była symbolem naszego zbawienia w Jezusie Chrystusie. Jak Noe i jego rodzina będąc na świecie, a jednak nie ze światem, płynęli bezpiecznie w arce przez pochłaniające wszystko wody, w których ginął świat, tak samo jest z tymi co są w Chrystusie. "Świat wszystek w złem położony jest" - 1 Jan 5:19 - mówi Pismo Św. Jedynie Kościół unika obecnie potępienia znajdując schronienie w Jezusie Chrystusie" "


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pt gru 12, 2008 9:09 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Próbuję Ci tłumaczyć, że wymyślasz coś, co może i jest ładnie napisane, ale nie ma żadnego związku z tekstem Piotra, który mówi o zbawieniu przez wodę jako antytypie naszego chrztu. To nie arka była symbolem naszego zbawienia, bo Piotr niczego takiego nie pisze.

"(...) kiedy budowana była arka, na której nieliczni, to jest osiem dusz, zostali uratowani przez wodę. Ona i was jako odbijające wzór [antytyp] teraz zbawia zanurzenie, nie odłożenie brudu z ciała, ale sumienia dobrego rękojmia względem Boga, przez powstanie jezusa Pomazańca" [I Piotra 3:20-22 interlinia]

Arka nie zbawia przez zanurzenie, tylko woda. Więc Twoja teoria nie ma związku z tekstem Piotra. Św. Piotr wcale nie tłumaczy nam, że "arka Noego była symbolem naszego zbawienia w Jezusie Chrystusie". Wymyśliłeś sobie symbol, który sam stworzyłeś bez odniesienia do Pisma. Następnie próbujesz wciągnąć Piotra w coś, czego nie napisał i wykorzystać do własnych celów jego tekst, który nie mówi tego, co chcesz dowieść.

Czyli krótko mówiąc, traktujesz tekst biblijny jako kanwę do własnych opowieści, zamiast interpretować to, co jest napisane. Owszem, w Chrystusie jesteśmy bezpieczni (to znaczy my, którzy jesteśmy narodzeni na nowo - heretycy nie), ale to nie oznacza, że możesz sobie wymyślać symbolikę, która nie ma związku z tekstem Piotra i jeszcze się na ten tekst powoływać.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL