www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest Cz mar 28, 2024 1:18 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 84 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: ODP
PostNapisane: Cz lut 03, 2011 7:19 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 09, 2005 7:51 am
Posty: 527
szpaczydlo napisał(a):
Czy na UP tak trudno wzniesc sie ponad uprzedzenia i dostrzec piekno Bozego dzialania w kazdym , kto wola do Pana ? (...)


Cześć Szpaku (bo jakoś glupio mi nazywać cię Szpaczydłem ;) )

Chciałabym ci jeszcze coś powiedzieć od siebie. Katolicy często uważają protestantów za ludzi aroganckich w swej pewności zbawienia i niewzruszonych przekonaniach o prawdach wiary, do tego kłócących się "o przecinek", gdy płoną lasy, albo coś w tym stylu.

Stanowisko nasze wydaje się stronie katolickiej zimne i nieustępliwe. Nieuznawanie katolików za braci w wierze różniących się jedynie drobnymi szczegółami wydaje się szczytem pychy garstki wybrańców, brakiem miłości, niezdolnością do ustąpienia itd.

Ale to jest inaczej. Zgodzę się jedynie, że momentami lubimy się kłócić o ten przecinek ;)

Ale - jeśli mogę nasze stanowisko do czegoś porównać- czy znasz/pamiętasz sztukę Ibsena "Wróg ludu"? Tak mi to przyszło do głowy, że największym wrogiem pewnej społeczności okazał się w niej jedyny człowiek, który chciał ją ocalić ujawniając niewygodną prawdę o zatruciu wód zdrojowych, trwał przy niej do końca, mimo że wszystkich pogodziłoby proste zaprzeczenie jej, bo wszyscy chcieli usłyszeć nieprawdę, która im pasowała?

Gdyby było wiele dróg do Boga, moglibyśmy wszyscy być braćmi- ale jest tylko jedna, a wszystkie inne są zwodnicze. Gdybyś ty miał taką stuprocentową pewność, że wszyscy wokół ciebie idą na śmierć- pozwoliłbyś sobie na delikatność niewspominania o tym?

I jeszcze coś. Kto szczerze szuka Boga- ten Go znajdzie. Bóg docenia wiarę i dopiero dodaje do niej poznanie. Kto wie, czy się kiedyś nie zgodzimy.
Cieszy mnie twoje wyznanie "Jezus jest Panem, Jemu chwała". To może być dobry wstęp do szukania woli Tego, którego nazywasz Panem. Prawdopodobnie najpierw pokaże ci On bałwochwalstwo dotychczasowego życia i powie abyś z nim zerwał.
Czy wiesz już, co wtedy zrobisz?

_________________
Wy do wolności powołani jesteście.
(Gal 5,13)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Śr lut 23, 2011 6:44 am 
Offline

Dołączył(a): Śr mar 31, 2010 10:03 am
Posty: 268
czytam dalej swiadectwo konika-szpaczydła i watki coraz bardziej sensacyjne : zamachy, franciszkanizm stosowany, watki 007, obrona maltretowanych kobiet. Fajnie sie czyta, ale raczej jako science fiction :D


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Pt kwi 08, 2011 5:59 am 
Offline

Dołączył(a): Wt lut 01, 2011 2:15 pm
Posty: 13
I dla mnie jest to fascynujaca lektura. Jestem pelen zyczliwego uznania dla tego czlowieka, dlaczego szukasz dziury w calym - czy zazdroscisz mu?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Pt kwi 08, 2011 7:42 am 
Offline

Dołączył(a): Śr mar 31, 2010 10:03 am
Posty: 268
Po prostu nie jestem naiwny. Wiem, ze katolicy lubia takie opowiesci. Zreszta trzeba byc "bozym szalencem", aby oddac caly majatek zakonnicom :wink:
O swieta naiwnosci!


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Pt kwi 08, 2011 7:48 am 
Offline

Dołączył(a): Wt lut 01, 2011 2:15 pm
Posty: 13
Masz racje. Faryzeusze tez nie byli naiwni ani szaleni, dlatego Jezus zostal ukrzyzowany, a chrzescijan przesladowano.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Pt kwi 08, 2011 8:25 am 
Offline

Dołączył(a): Śr mar 31, 2010 10:03 am
Posty: 268
no nawet objadali domy moherowych wdow pod pozorem dlugich modlitw :lol:


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Pt kwi 08, 2011 9:02 am 
Offline

Dołączył(a): Wt lut 01, 2011 2:15 pm
Posty: 13
No, i nawet wysmiewali i drwili i nie przyszlo im nawet do glowy, ze mozna wszystko poswiecic z powodu Jezusa.
Czytalem jego posty, choc nie wszystkie. On nie jest glupi i moze wlasnie on zrozumial, co znaczy pojsc za Jezusem?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Pt kwi 08, 2011 10:01 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Świadectwa osób, które z góry zastrzegają, że nie będzie można sprawdzić ich wiarygodności, są całkowicie niewiarygodne. Różni ludzie oddają nie tylko majątki, ale nawet życie w ideologicznych celach - i wcale to nie oznacza, że poznali Boga albo że poszli za Jezusem. Mam życzliwe uznanie dla wyobraźni i gawędziarskiego stylu, za którym nijak nie można się doszukać najważniejszego, czyli nowego narodzenia. Dlatego oddawanie majątku dla różnych "Jezusów" czy dla Al Kaidy, albo dla innych jedynie słusznych organizacji nie robi na mnie wrażenia. Nawet jeśli ktoś miałby mnie nazwać faryzeuszem i robić z siebie męczennika. To również jest typowe dla zwiedzionych ludzi. Góra urodziła mysz?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Pt kwi 08, 2011 10:15 am 
Offline

Dołączył(a): Wt lut 01, 2011 2:15 pm
Posty: 13
Szybko oceniasz . A to juz pozostaw Stworcy, nawt jesli Ty, czy kazdy z nas ma inne zdanie na ten temat. Widze, ze zrobil sie typowy offic, a nie to bylo moja intencja.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Pt kwi 08, 2011 10:52 am 
Offline

Dołączył(a): Śr mar 31, 2010 10:03 am
Posty: 268
Cytuj:
No, i nawet wysmiewali i drwili i nie przyszlo im nawet do glowy, ze mozna wszystko poswiecic z powodu Jezusa.


Konik z pewnoscia jest obeznany z protestantyzmem (zielonoswiatkowym). Ma tez spor wiedze, ale w moim odczuciu jego konwersja na katolicyzm ma podloze mistyczno-emocjonalne. Gdy skonfrontujesz jego poglady z Biblia to zobaczysz ich slabosc.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Śr maja 15, 2013 8:43 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 19, 2013 11:29 am
Posty: 67
Ja stosunkowo od niedawna jestem ewangelikiem (o ile można to tak nazwać). Niedługo podzielę się własnym świadectwem ale na razie mam prośbę do was.

Niedługo zaczną mi się starcia a z moją katolicką rodziną. Sprawa jest dużej wagi. Chciałbym opowiedzieć im to w jak najodpowiedniejszy sposób. Rozmowa rozmową ale chciałbym im też coś zostawić. Pomyślałem że kupię jakąś niewielką książkę którą w wolnej chwili na spokojnie będą mogli przeczytać.
Czy możecie polecić mi jakąś "łagodną" pozycję?


A może to w ogłoszeniach powinienem założyć?

_________________
/ Krzysztof z Warszawy
"Indywidualny tok nauczania nie jest tutaj przewidziany, bo nikt nie ma na to czasu." :)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Śr maja 15, 2013 10:04 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 21, 2007 3:14 pm
Posty: 391
Lokalizacja: Warszawa
Polecam książkę byłego księdza Irlandzkiego: ''Być katolikiem'' Tony Coffey.

_________________
"Bez prorockich objawień naród dziczeje....''Księga Przysłów 29:18a


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Śr maja 15, 2013 10:22 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 21, 2012 12:36 pm
Posty: 19
@Seismic, od siebie mogę polecić genialną pozycję Ks. Louisa Vogel: "Moje Świadectwo."
Ale proponuję najpierw samemu przeczytać, myślę, że tobie też ta pozycja pozwoli poukładać teologicznie wiele rzeczy, i tym samym być lepiej przygotowanym na ewentualne rozmowy w środowisku katolickim.

Pokój ;)

_________________
Prz 19:11
W cierpliwości zaznacza się roztropność człowieka, a chlubą jego jest, gdy zapomina o krzywdach.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Śr maja 15, 2013 5:12 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 09, 2005 7:51 am
Posty: 527
Nie wiem, jaki książki lubi Twoja rodzina i czy w jej przypadku lepiej uderzyć "z grubej rury" czy metodą małych kroczków.

Ja bym akurat nie zaczynała od obalania katolicyzmu- on sam się rozsypie jak domek z kart, kiedy rodzina pozna żywego Boga. Ale sytuacje są różne- jak wyżej.

Jeśli decydujesz się posłużyć literaturą, to bardzo wielu ludzi (zwłaszcza kobiety) przychylnie reaguje na książki Francine Rivers. To jest beletrystyka, ale można potem do niej nawiązać w rozmowie.Na przykład trylogia "Znamię Lwa", chrześcijańskie "Quo vadis". Dobrze "przemycona" cała ewangelia w starożytnych realiach.

Jeśli rodzina lubi literaturę bardziej wysublimowaną, to można może im podsunąć którąś z pozycji Lewisa. To był na przykład jedyny autor chrześcijański, którego tolerowała moja nieżyjąca mama i dużo tematów do rozmowy powstało na bazie jego utworów.

_________________
Wy do wolności powołani jesteście.
(Gal 5,13)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Śr maja 15, 2013 8:22 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 10, 2006 11:47 am
Posty: 1007
Lokalizacja: Kielce
seismic napisał(a):
Ja stosunkowo od niedawna jestem ewangelikiem (o ile można to tak nazwać). Niedługo podzielę się własnym świadectwem ale na razie mam prośbę do was.

Niedługo zaczną mi się starcia a z moją katolicką rodziną. Sprawa jest dużej wagi. Chciałbym opowiedzieć im to w jak najodpowiedniejszy sposób. Rozmowa rozmową ale chciałbym im też coś zostawić. Pomyślałem że kupię jakąś niewielką książkę którą w wolnej chwili na spokojnie będą mogli przeczytać.
Czy możecie polecić mi jakąś "łagodną" pozycję?


A może to w ogłoszeniach powinienem założyć?


To zależy czy chcesz atakować ich przekonania czy promować własne - Drugi wariant ma większe powodzenie na przyszłość. Pamiętam że na mnie spore wrażenie robiły pozycje w których autorzy opisywali swoje świadectwa jak Bóg działa w ich życiu.

_________________
Bóg stworzył ludzi, Samuel Colt uczynił ich równymi.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 84 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL