www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest So kwi 27, 2024 8:59 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 2 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Śr lip 04, 2007 1:22 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 30, 2007 7:26 pm
Posty: 22
PYTANIA WPROWADZAJĄCE W TEMAT:

Codzień staczasz bój w walce duchowej..

Czy zawsze odnosisz zwycięstwo?

Co powoduje że upadasz? ze wróg pokonuje cię?

Czy zakładasz całą zbroję Bożą, aby się ostać?

Czy może którejś części zbroi po prostu nie lubisz, bo jest Ci niewygodna?

Czy możesz wygrać jakąkolwiek bitwę, jeśli Twoja zbroja nie będzie kompletna?




TEKST:


Ef 6:10-20 Bw
(10) W końcu, bracia moi, umacniajcie się w Panu i w potężnej mocy jego.
(11) Przywdziejcie całą zbroję Bożą, abyście mogli ostać się przed zasadzkami diabelskimi.
(12) Gdyż bój toczymy nie z krwią i z ciałem, lecz z nadziemskimi władzami, ze zwierzchnościami, z władcami tego świata ciemności, ze złymi duchami w okręgach niebieskich.
(13) Dlatego weźcie całą zbroję Bożą, abyście mogli stawić opór w dniu złym i, dokonawszy wszystkiego, ostać się.
(14) Stójcie tedy, opasawszy biodra swoje prawdą, przywdziawszy pancerz sprawiedliwości
(15) i obuwszy nogi, by być gotowymi do zwiastowania ewangelii pokoju,
(16) a przede wszystkim, weźcie tarczę wiary, którą będziecie mogli zgasić wszystkie ogniste pociski złego;
(17) weźcie też przyłbicę zbawienia i miecz Ducha, którym jest Słowo Boże.
(18 ) W każdej modlitwie i prośbie zanoście o każdym czasie modły w Duchu i tak czuwajcie z całą wytrwałością i błaganiem za wszystkich świętych


KOMENTARZ


wers 12 - Gdyż bój toczymy nie z krwią i z ciałem..-codzień toczysz bój, czy chcesz tego czy też nie

13) Dlatego weźcie całą zbroję Bożą, abyście mogli stawić opór w dniu złym i, dokonawszy wszystkiego, ostać się..
czy czynisz wszystko, by się ostać, czy przywdziewasz codzień całą tą zbroję?
w przypowiesci o mądrych i głupich pannach, jest napisane że tylko połowa z nich była przygotowana, połowie zabrakło oliwy w lampach.. nie uczyniły wszystkiego, by się ostać.. nie były przygotowane na spotkanie z Oblubieńcem..

(14) Stójcie tedy, opasawszy biodra swoje prawdą, przywdziawszy pancerz sprawiedliwości Słowo Boze jest prawdą, czy opasasz nim swoje biodra?
Czy przywdziewasz pancerz sprawiedliwości?:
czy żyjesz według swojej własnej sprawiedliwości, trwasz stale pod zakonem? czy przyjmujesz Bożą sprawiedliwość, jesteś usprawiedliwiony w Chrystusie, żyjesz pod łaską? czy nadal potępiasz sie, ze nie jesteś godzień Jego łaski, Jego cudownej ofiary, bo stale Go zawodzisz, stale upadasz, dajesz sie zwodzić pożadliwościom? Czy starasz sie zasłużyć na zbawienie?
pancerz chroni serce.. jeśli przyjmiesz sprawiedliwość Bożą z łaski ten pancerz uchroni Twoje serce w Chrystusie..

(15) i obuwszy nogi, by być gotowymi do zwiastowania ewangelii pokoju,
Czy zawsze jesteś gotowy do zwiastowania ewangelii? Czy masz pragnienie, by ratować dusze i przyprowadzać je do Boga przez Chrystusa? Głoszenie ewangelii przynosi radość i pokój, a to utwierdza nas w wierze..

(16) a przede wszystkim, weźcie tarczę wiary, którą będziecie mogli zgasić wszystkie ogniste pociski złego;
wiara jest ze słuchania Słowa Bożego, odpieraj pociski złego Słowem Bożym, przeciwstaw sie złemu a ucieknie od Ciebie,

(17) weźcie też przyłbicę zbawienia i miecz Ducha, którym jest Słowo Boże. Przyłbica chroni głowę - chroń więc swój umysł od złych myśli, przyprowadzaj w posłuszeństwo Chrystusowi każda myśl cytując Boże obietnice, które Ci dał.. wyznając swoje zbawienie i łaskę, która cię obdarzył..
2Kor 10:5 Bw „i wszelką pychę, podnoszącą się przeciw poznaniu Boga, i zmuszamy wszelką myśl do poddania się w posłuszeństwo Chrystusowi,
mieczem jest Słowo Boże, broń się nim przed zasadzkami złego..
musisz czytać Słowo Boże regularnie, by nauczyć się operować swoim mieczem..
pamiętaj, że Twój wróg również zna Słowo Boże..

18. W każdej modlitwie i prośbie zanoście o każdym czasie modły w Duchu i tak czuwajcie z całą wytrwałością i błaganiem za wszystkich świętych czy często zanosisz swoje modlitwy w Duchu i wstawiasz się za braćmi?
Lk 21:36 Bw Czuwajcie więc, modląc się cały czas, abyście mogli ujść przed tym wszystkim, co nastanie, i stanąć przed Synem Człowieczym
Mt 26:41 Bw "Czuwajcie i módlcie się, abyście nie popadli w pokuszenie; duch wprawdzie jest ochotny, ale ciało mdłe."
2Tm 2:3-4 Bw „Cierp wespół ze mną jako dobry żołnierz Chrystusa Jezusa.(4) Żaden żołnierz nie daje się wplątać w sprawy doczesnego życia, aby się podobać temu, który go do wojska powołał.”


ZNAMY ZASADZKI DIABELSKIE:

2Kor 2:11 Bw „aby nas szatan nie podszedł; jego zamysły bowiem są nam dobrze znane.”

Ap 2:24 Bw „Wam zaś, pozostałym, którzyście w Tiatyrze, wszystkim, którzy nie macie tej nauki, którzyście nie poznali, jak mówią, szatańskich głębin, powiadam..

1P 5:8 Bw "Bądźcie trzeźwi, czuwajcie! Przeciwnik wasz, diabeł, chodzi wokoło jak lew ryczący, szukając kogo by pochłonąć."
Więc zważmy na jego działania, poznawajmy jego strategię i nie dajmy sie mu zwieść i pokonać..



WNIOSEK:


Hbr 12:1 Bw „Przeto i my, mając około siebie tak wielki obłok świadków, złożywszy z siebie wszelki ciężar i grzech, który nas usidla, biegnijmy wytrwale w wyścigu, który jest przed nami,”

upewnijmy sie, ze nasza zbroja jest kompletna, byśmy mogli wygrywać każdą duchową walkę.. chrońmy nasz umysł i serce.. nauczmy sie właściwie korzystać z naszej zbroi, by nie była ona dla nas jedynie cięzarem..
walczmy wraz z bracmi wspierając sie nazwajem w boju..tak mamy większe szanse na wygraną..

poznawajmy strategię wroga, by łatwiej unikać jego zasadzek, by umieć odpierać jego ataki i wiedzieć jak sie przed nimi bronić..


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Śr lip 04, 2007 2:02 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 04, 2007 1:25 pm
Posty: 1505
Lokalizacja: Silesia
Esther napisał(a):
upewnijmy sie, ze nasza zbroja jest kompletna, byśmy mogli wygrywać każdą duchową walkę.. chrońmy nasz umysł i serce.. nauczmy sie właściwie korzystać z naszej zbroi, by nie była ona dla nas jedynie cięzarem..
walczmy wraz z bracmi wspierając sie nazwajem w boju..tak mamy większe szanse na wygraną..

poznawajmy strategię wroga, by łatwiej unikać jego zasadzek, by umieć odpierać jego ataki i wiedzieć jak sie przed nimi bronić..


cześć Esther :)

fajnie, że wpadłaś na forum UP!

dzięki za podzielenie się przemyśleniami...widać dużo walczysz, albo masz poprostu tak "aktywną naturę" ;)
-zachęciłaś mnie do refleksji nad moją "bliskością z Bogiem"...

*** oczywiście staram sią pamiętać, że to nie jest tylko moja bitwa, a zbroje nie pochodzą z wypożyczalni - mamy je i powinniśmy je mieć cały czas
- i że to Mesjasz zakłada chętnym Swoje jarzmo i idzie w nim razem z nami, dlatego nie jest zbyt ciężkie, jeżeli trwami w Jego nauce dzięki Duchowi

... ale wiele razy nie radziłam sobie z utrzymaniem w trzeźwości własnego umysłu z bardzo prostego powodu:
nie zabiegałam o bliskość z Adonai

***a poznawanie Pism daje mi wiedzę o Nim i o przeciwniku, a i o naturze ludzkiej (czyli moich słabościach...), znajomość "Starego i Nowego Testamentu" daje mi też możliwość rozróżnienia nauk/proroctw/filozofii głoszonych wokół i przynajmniej mam do "czego" odnieść swoją ufną wiarę w JHVH, który przyszedł w ciele 8)
***********************
przeczytałam sobie ponownie List do Efezjan;

zastanawiało mnie czy ta "wojna duchowa" to cel napisania listu przez Pawła, bo wcześniej tego nie dostrzegałam;

może to nie jest najwłaściwszy sposób, ale na razie pozostanę przy swoim sposobie studiowania, a oto do jakich wniosków dochodzę
(jeżeli nie podałam skąd werset/rozdział to znaczy że z Efezjan -reszta cytatów posiada umiejscowienie):

* Cel napisania listu podany jest w rozdziałach 2:1-3:20
- wynika z tego, że Efezjanom Paweł przypominał/oznajmiał/wyjaśniał jaka to tajemnica została mu objawiona, która nie była znana w poprzednich pokoleniach, ale tak jak teraz została objawiona przez Ducha świętym Jego apostołom i prorokom (3:5-6)

* "tajemnica" ta traktuje o zjednoczeniu Pogan i Żydów w "jednym Duchu" - tych, którzy byli daleko i tych, którzy byli bliżej(2:13-21) aby wszyscy w jednym Duchu mieli przystęp do Ojca; jednych i drugich Mesjasz pojednał przez krzyż i wykupił ( oczym w 2:1-10)

- i to jest ważne bo "przeciwnik" ma dostęp do tych, którzy nie są pojednani z Bogiem, bo ma podstawy do oskarżania! pozostałym list dłużny został darowany, więc "przeciwnik" nie ma podstaw do roszczenia sobie do nich prawa przed Bogiem (taka moja refleksja n.t. łaski ODKUPIENIA)

* następnie w rozdz. 4 czytamy o przysposobieniu wierzących (mających udział w obietnicach) do wykonywania posługi, celem budowania Ciała Chrystusowego (4:12 i dalsze oraz werset 16);

* napomnienia jak żyć w-g "Prawa Bożego" (4:17), aby nie postępować jak "Ci, któzy są dalecy swoim sercem i umysłem od Boga"

* Zachęcanie do podobania się Bogu (5:1-2) i kroczenia drogą miłości na przykładzie miłości Chrystusa (Paweł przytacza tu też Pisma: Wyj.29:18; Ez. 40:40-44)

* wyjaśniania powołania do obietnicy i przeniesienia z ciemności przez porównanie do "trwania w światłości" (5:8) i widocznych owoców trwania w tej światłości ( "zakonie Ducha")

* nakaz badania co jest miłe Panu i postępowania jak mądrzy (5:10 i 5:15-17)

* o zasadach "poddaństwa" jak Chrystusowi w rodzinie/domu (5:21-...)

* i dopiero w Podsumowaniu znajdujemy powtózenia wcześniejszych napomnień/nakazów/zaleceń
- 6:10 nie walczymy z ludźmi ale z mocami przeciwnymi Bogu (czyli i nam!), oręż używana nie pochodzi z tego świata i nie są to metody ludzkie (2 Kor. 10:4-6)
- 6:14 mamy mówić prawdę, być "sprawiedliwi" (bez zażutu przed "oskarżycielem"); 6:15 głosić Mesjasza (Boga, który przyszedł w ciele) i Dobrej Nowiny o Zbawieniu (jak Iz. 52:7); 6:16 wiara, dzięki której możemy być usprawiedliwieni; // jak Iz.11:1-5//

*opisana w 6:17 "wojna duchowa" nawiązuje do proroctwa dot. czasów ostatecznych i walki Boga... tak to wygląda w "duchowej rzeczywistości" (Iz. 59:17-21) jest to prawda o Słowie Bożym i konieczności poznawania PISM ( Hebr. 4:12-13)

* praktyczne wspieranie: modlitwą za siebie i braci wierzących

- Paweł znał Pisma, wiedział czego się spodziewać i objawienie dane mu (opisane w Dz.Ap.) miało na czym się oprzeć..a tym, którzy znali Jeszuę bezpośrednio On sam dał objawienie o Sobie (Łk.24:36-49)i "uzbrojenie mocą z wysoka"(Łk. 24:49) rozumiem jako "wszelkie poznanie, mądrość oraz Boże prawo wypisane na sercu i w umyśle" jakie dostali w Duchu Św.

*** tak to widzę, pewnie podobnie tylko, że jako całość dopiero nabiera dla mnie znaczenia bez podtekstów ideologicznych
8)

_________________
5775
"Ilu więc nas jest doskonałych, tak myślmy. A jeśli o czymś inaczej myślicie, i to wam Bóg objawi. Jednak w tym, do czego doszliśmy postępujmy według jednej miary i to samo myślmy"(Flp 3:15-16 Uwspółcześniona BG, wyd. Wrota Nadziei)
Welcome to Elijahnet!
"NA WIEKI JHWH SŁOWO TWOJE TRWALE ZASIADŁO W NIEBIOSACH" [interlinia Ps.119:89]


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 2 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL