www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest N kwi 28, 2024 6:57 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 174 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: Wt maja 25, 2010 2:09 pm 
Offline

Dołączył(a): Wt maja 24, 2005 8:08 pm
Posty: 705
Cytuj:
Któż jest całym swiatem i kim są słuchacze?

ck napisał(a):
Odpowiedziałem Ci WPROST NA TO PYTANIE JUŻ CZTERY RAZY.

Więc zacytuj sam siebie przyjacielu. Jeżeli odpowiedziałeś wprost czterokrotnie to mogą być cztery cytaty, choć wg mnie wystarczy jeden.

Przychodze do twojego własnego ogródka, do którego nie trafiłeś bez powodu, a Ty unosisz się.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt maja 25, 2010 2:21 pm 
Offline

Dołączył(a): Pt lis 06, 2009 11:21 am
Posty: 123
Szukający Sceptyk napisał(a):
Cytuj:
Któż jest całym swiatem i kim są słuchacze?

ck napisał(a):
Odpowiedziałem Ci WPROST NA TO PYTANIE JUŻ CZTERY RAZY.

Więc zacytuj sam siebie przyjacielu. Jeżeli odpowiedziałeś wprost czterokrotnie to mogą być cztery cytaty, choć wg mnie wystarczy jeden.

Przychodze do twojego własnego ogródka, do którego nie trafiłeś bez powodu, a Ty unosisz się.


Ile Ty masz lat?
Ok, nie ważne, wklejam:

Cytuj:
Jestem jednak skłonny zgodzić się z częścią interpretacji, którą podałeś pod warunkiem istotnego uzupełnienia;
Fragment 1J 2:2 Bw "On ci jest ubłaganiem za grzechy nasze, a nie tylko za nasze, lecz i za grzechy całego świata."
W świetle konfliktu Judeo-pogańskiego (czy jak go nazwać) jest jak najbardziej zrozumiały podobnie jak paralelny fragment napisany przez tegoż samego autora:

Jn 11:51-52 (BT)
51. Tego jednak nie powiedział sam od siebie, ale jako najwyższy kapłan w owym roku wypowiedział proroctwo, że Jezus miał umrzeć za naród,
52. a nie tylko za naród, ale także, by rozproszone dzieci Boże zgromadzić w jedno.

(tak wiem, kontekst historyczny, który nawet wypływa z Pisma Świętego [pamiętasz widzenie Piotra i całą z tym związaną 'aferę'?] większość ludzi woli sobie pominąć, bo w końcu lepiej czytać Słowo Boże przez kontekst naszej współczesnej kultury; ot zwykła a-historyczność)

Ap 5:9-10 (BT)
9. I taką nową pieśń śpiewają: Godzien jesteś wziąć księgę i jej pieczęcie otworzyć, bo zostałeś zabity i nabyłeś Bogu krwią twoją [ludzi] z każdego pokolenia, języka, ludu i narodu,
10. i uczyniłeś ich Bogu naszemu królestwem i kapłanami, a będą królować na ziemi.


oraz moja interpretacja:

Cytuj:
SW napisał(a):
ck napisał(a):
Świat = stworzenie czyli między innymi kwiatki, ptaszki, gałązki, jelenie, kamyczki... Czy tak?

"On ci jest ubłaganiem za grzechy nasze, a nie tylko za nasze, lecz i za grzechy całego świata" [I Jana 2:2]

Czy kwiatki, ptaszki, gałązki, jelenie, kamyczki popełniają grzechy? :roll:


Jest nieco inaczej.
Bóg umiłował Syna i dla Niego/przez Niego stworzył wszystkie byty, również nas, a wiec to Syn jest pierwszym i ostatnim priorytetem Boga.
Nic, ani nikt nie będzie się Bogu podobać, chyba, że jest w Jego Synu.
To nie jest tak, że Bóg upatrzył sobie wszystkich ludzi do miłowania, ale jest tak, ze upatrzył sobie Pannę Młodą - Kościól - dla swojego Syna - Oblubieńca.
Ta Panna jest w świecie, ale nie jest z tego świata.

Nie jest napisane, ze Bóg kocha grzeszników.
Jest napisane, ze umarł za nas.
To się zgadza z J 3,16. "ażeby każdy, kto w niego wierzy...", czyli my, wierzący, którzy kiedyś, i owszem, byli grzesznikami [jeszcze], ale już nie są.
To jest także zrozumiale w kontekście wybrania:

(29) Bo tych, których przedtem znał, przeznaczył właśnie, aby się stali podobni do obrazu Syna jego, a On żeby był pierworodnym pośród wielu braci;
(30) a których przeznaczył, tych i powołał, a których powołał, tych i usprawiedliwił, a których usprawiedliwił, tych i uwielbił.

List do Rzymian 8:29-30

Tych umiłował (gdy jeszcze byli grzesznikami).


Spójrzmy jeszcze jak to dokładnie jest z tą miłością do świata u Jana:
(16) Albowiem tak Bóg umiłował świat, że Syna swego jednorodzonego dał, aby każdy, kto weń wierzy, nie zginął, ale miał żywot wieczny.
(17) Bo nie posłał Bóg Syna na świat, aby sądził świat, lecz aby świat był przez niego zbawiony.
(18) Kto wierzy w niego, nie będzie sądzony; kto zaś nie wierzy, już jest osądzony dlatego, że nie uwierzył w imię jednorodzonego Syna Bożego.
Ew. Jana 3:16-18


i uzupełnienie do zrozumienia czym jest świat/stworzenie:

Cytuj:
Elendil napisał(a):
Pomijając Twoje uprzejmości, wróćmy do czytania ze zrozumieniem, ale pod warunkiem, że będziesz wyjaśniał wskazane przeze mnie moje wątpliwości.

Czym jest "świat" w Jan 3:16-18? "Świat", który został umiłowany i który jednocześnie może być sądzony. Wszechświat? A jak zgrzeszył wszechświat, że ma być sądzony? W dodatku koncepcja, że Bóg umiłował wszechświat [który może być sądzony] jest trochę dziwaczna, bo wydaje się, że cała Biblia mówi o relacji Boga do człowieka i nawzajem, a tu nagle łup! Wszechświat umiłowany przez Boga :)

Podobnie 1 Jana 4:14. Nie twierdzę, że kosmos oznacza tylko ogół ludzkości, bo to nieprawda [takie pojęcia jak "przed założeniem świata" zawierają wskazanie okres przed stworzeniem wszechrzeczy]. Ale właśnie kontekst pokazuje nam o kogo chodzi [nie o gwiazdy, rośliny czy pierwiastki]. Czy jak słyszysz, że Biały Dom wydał decyzję o tym i o tym, to rozumiesz to dosłownie? :) Podobnież to ludzkość może być sądzona albo zbawiona, a nie wszechświat. Troszkę rozsądku i po problemie.

Jest taka dobra rada - jak Twoja teologia sprawia, że musisz manipulować rozumieniem wersetu, kontekstem, znaczeniem słów i robić cały ten cyrk to... zastanów się nad teologią.


Nie, "moja teologia" nie sprawia, że muszę manipulować rozumieniem wersetów, kontekstem i robić cyrk....
Więcej pokory młody Bracie bo zwyczajnie zapominasz o pewnych fragmentach i faktach.

Zwróć łaskawie uwagą na to, że od momentu upadku, konsekwencja grzechu, czyli śmierć i skażenie dotknęła całego stworzenia (m.ni. zwierzęta, rośliny) a nie jedynie człowieka.
Kiedy nastanie nowa ziemia wszystko powróci do stanu pierwotnego.
Teraz CAŁE stworzenie (nie tylko człowiek) z tęsknotą oczekuje wyzwolenia ze skażenia, czy Ci się to podoba, czy nie:

Rz 8:19-21 Bw
(19)"Bo stworzenie z tęsknotą oczekuje objawienia synów Bożych,
(20) gdyż stworzenie zostało poddane znikomości, nie z własnej woli, lecz z woli tego, który je poddał, w nadziei,
(21) że i samo stworzenie będzie wyzwolone z niewoli skażenia ku chwalebnej wolności dzieci Bożych."


Czyli jak jest; Alfa Centauri, Wielki Kanion, jeże, ptaszki, kwiatki i kamyczki oczekują wyzwolenia, czy nie oczekują? ;)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt maja 25, 2010 2:40 pm 
Offline

Dołączył(a): Wt maja 24, 2005 8:08 pm
Posty: 705
ck napisał(a):
Ile Ty masz lat?

Wystarczająco dużo, żeby cierpliwie znosić Twoje fochy.

ck napisał(a):
Jestem jednak skłonny zgodzić się z częścią interpretacji...

W świetle konfliktu Judeo-pogańskiego (czy jak go nazwać) jest jak najbardziej zrozumiały...

Moja interpretacja omawianego fragmentu jest inna...


Jednocześnie twierdzisz, że zgadzasz się tylko z częścią interpretacji, potem że masz inną interpretację, oraz, że konflikt judeo-pogański czyni ten fragment zrozumiałym, ludzie co za chaos argumentacyjny. Nie umiesz odpowiadać jednym zdaniem?

Cytuj:
Zwróć łaskawie uwagą na to, że od momentu upadku, konsekwencja grzechu, czyli śmierć i skażenie dotknęła całego stworzenia (m.ni. zwierzęta, rośliny) a nie jedynie człowieka.

Świat dla Ciebie to flora i fauna, czy tak? Nie ma to najmniejszego sensu, Elendil zadał ci pytanie "Czy kwiatki, ptaszki, gałązki, jelenie, kamyczki popełniają grzechy?"

"On ci jest ubłaganiem za grzechy nasze, a nie tylko za nasze, lecz i za grzechy całego świata" [I Jana 2:2]

W 1 J 2:2 świat nie może być stworzeniem, bo bakterie i karaluchy nie grzeszą. Grzechy mają ludzie.

_________________
Dlaczego zbiorowisko atomów miałoby mieć zdolność myślenia? Nikt zdaje się nie mieć na to żadnej odpowiedzi. Sedno w tym, że nie ma naukowej odpowiedzi. Michael Ruse
Dałem się zwieść każdej fałszywej odpowiedzi, każdą z nich gruntownie zbadałem, by odkryć zawarty w niej fałsz. C.S.Lewis


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt maja 25, 2010 3:04 pm 
Offline

Dołączył(a): Pt lis 06, 2009 11:21 am
Posty: 123
Szukający Sceptyk napisał(a):
ck napisał(a):
Jestem jednak skłonny zgodzić się z częścią interpretacji...

W świetle konfliktu Judeo-pogańskiego (czy jak go nazwać) jest jak najbardziej zrozumiały...

Moja interpretacja omawianego fragmentu jest inna...


Jednocześnie twierdzisz, że zgadzasz się tylko z częścią interpretacji, potem że masz inną interpretację, oraz, że konflikt judeo-pogański czyni ten fragment zrozumiałym, ludzie co za chaos argumentacyjny.


Powyżej poucinałeś fragmenty moich zdań, dodatkowo wyrywając je z kontekstu różnych wypowiedzi, zestawiłeś obok siebie i przedstawiłeś jako jedno, celem zdyskredytowania.
Jest to bardzo brzydki zabieg manipulacji tekstem w celu "wykazania" czegoś co oponent nie miał na myśli.
W związku z powyższym kończę jakąkolwiek dyskusję z Tobą ponieważ na forum chrześcijańskim oczekuję choćby minimum uczciwości od dyskutantów. Jak już się zmienisz i będziesz oszukiwał to wówczas możemy dalej rozmawiać, a puki co... pa :)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt maja 25, 2010 3:08 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 04, 2007 1:25 pm
Posty: 1505
Lokalizacja: Silesia
ck napisał(a):
Jak już się zmienisz i będziesz oszukiwał to wówczas możemy dalej rozmawiać, a puki co... pa :)
:idea:

_________________
5775
"Ilu więc nas jest doskonałych, tak myślmy. A jeśli o czymś inaczej myślicie, i to wam Bóg objawi. Jednak w tym, do czego doszliśmy postępujmy według jednej miary i to samo myślmy"(Flp 3:15-16 Uwspółcześniona BG, wyd. Wrota Nadziei)
Welcome to Elijahnet!
"NA WIEKI JHWH SŁOWO TWOJE TRWALE ZASIADŁO W NIEBIOSACH" [interlinia Ps.119:89]


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt maja 25, 2010 3:10 pm 
Offline

Dołączył(a): Wt maja 24, 2005 8:08 pm
Posty: 705
ani_isza napisał(a):
ck napisał(a):
Jak już się zmienisz i będziesz oszukiwał to wówczas możemy dalej rozmawiać, a puki co... pa :)
:idea:


Trzecia część postu okazała się za trudna, więc i powód zakończenia dyskusji musiał się znaleźć 8)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt maja 25, 2010 3:15 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 04, 2007 1:25 pm
Posty: 1505
Lokalizacja: Silesia
Szukający Sceptyk napisał(a):
ani_isza napisał(a):
ck napisał(a):
Jak już się zmienisz i będziesz oszukiwał to wówczas możemy dalej rozmawiać, a puki co... pa :)
:idea:


Trzecia część postu okazała się za trudna, więc i powód zakończenia dyskusji musiał się znaleźć 8)
Zdaje się, ze to tylko przejęzyczenie, tylko, że śmieszne. Ale mimo wszystko, mam nadzieję, że się tak nie zmienisz Sceptyku, tylko po to żeby móc wrócić do rozmowy z CK 8)

_________________
5775
"Ilu więc nas jest doskonałych, tak myślmy. A jeśli o czymś inaczej myślicie, i to wam Bóg objawi. Jednak w tym, do czego doszliśmy postępujmy według jednej miary i to samo myślmy"(Flp 3:15-16 Uwspółcześniona BG, wyd. Wrota Nadziei)
Welcome to Elijahnet!
"NA WIEKI JHWH SŁOWO TWOJE TRWALE ZASIADŁO W NIEBIOSACH" [interlinia Ps.119:89]


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt maja 25, 2010 3:19 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
ck napisał(a):
Twoja odpowiedź dla wujcia była nawet nie warta komentarza, pomyślałem, że robisz sobie kpiny porównując wiedzę uprzednią Boga do prognozowania pogody. Zatem nie dziw się, że tego nawet nie skomentowałem.

Wujcio nie prosił Cię, żebyś komentował moją wypowiedź, tylko żebyś napisał, skąd wytrzasnąłeś swoją definicję wiedzy uprzedniej jako "planowania". Mnie też poprosił o to, skąd wziąłem stosowaną przeze mnie definicję. Ja napisałem. Ty nie. A teraz najzwyczajniej się wykręcasz. Szkoda czasu na takie dyskusje.

ck napisał(a):
Ustalmy jedną rzecz.
Nie będzie tak, że będziesz mi rzucał namiary, a ja będę przedstawiał egzegezę wszystkich fragmentów na Twoje żądanie.
Z Biblią nie nie mam zamiaru polemizować więc PROSZĘ UPRZEJMIE napisz najpierw o czym według Ciebie mówią dane fragmenty do których mnie odsyłasz, a kiedy to zrobisz wówczas na pewno możesz liczyć na moją odpowiedź.

Czyli najpierw obiecujesz, że się odniesiesz do wskazanych przeze mnie fragmentów. Potem twierdzisz, że "właśnie się miałeś odnieść, ale nie mogłeś, bo ja skończyłem dyskusję". A teraz twierdzisz, że nie będziez się odnosił, wydymasz usteczka i usiłujesz grać ze mną w ping-ponga. A to nie jest dyscyplina forumowa.

Skoro tak, to skoncentruj się na merytorycznej dyskusji i odpowiedzi dla Sceptyka. Ja też jestem ciekawy, kto jest całym światem i słuchaczami Jana. Podobno podaleś jakąś własną interpretację I Jana 2:2. Na razie w odpowiedzi na jego pytanie zarzuciłeś mu, że buduje "straw mana", po czym sam obaliłeś własny zarzut cytując wypowiedź kalwinisty. No i nie widzę żadnej Twojej interpretacji I Jana 2:2. "W jednym z poprzednich postów" w odpowiedzi na moje pytanie napisałeś coś, co nie ma żadnego związku z tym fragmentem. I to wszystko.

SzS napisał(a):
Elendil zadał ci pytanie "Czy kwiatki, ptaszki, gałązki, jelenie, kamyczki popełniają grzechy?"

Dla porządku: To ja zadałem to pytanie. Nie otrzymałem konkretnej odpowiedzi. Elendil zadał pytanie: "A jak zgrzeszył wszechświat, że ma być sądzony?". I tez nie otrzymał konkretnej odpowiedzi, tylko wywód o skażeniu wszechświata (a nie o jego grzechu).

Aha, widzę, że już jest "po rozmowie"... . W sumie tego należało sie spodziewać.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt maja 25, 2010 3:36 pm 
Offline

Dołączył(a): Pt lis 06, 2009 11:21 am
Posty: 123
ani_isza napisał(a):
Szukający Sceptyk napisał(a):
ani_isza napisał(a):
ck napisał(a):
Jak już się zmienisz i będziesz oszukiwał to wówczas możemy dalej rozmawiać, a puki co... pa :)
:idea:


Trzecia część postu okazała się za trudna, więc i powód zakończenia dyskusji musiał się znaleźć 8)
Zdaje się, ze to tylko przejęzyczenie, tylko, że śmieszne. Ale mimo wszystko, mam nadzieję, że się tak nie zmienisz Sceptyku, tylko po to żeby móc wrócić do rozmowy z CK 8)

:mrgreen:
Oczywiście- przed "będziesz" zgubiłem "nie"
Jednak to do czego posunął się Sceptyk wcale nie jest dla mnie zabawne ponieważ jeśli jest on osobą nowonarodzoną to znaczy, że ma jakiś problem i w związku z tym trzeba się o Brata modlić


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt maja 25, 2010 3:57 pm 
Offline

Dołączył(a): Wt maja 24, 2005 8:08 pm
Posty: 705
ck napisał(a):
Jednak to do czego posunął się Sceptyk

Sceptyk do niczego się nie posunął tylko chciał pokazać, że z twoich postów nie można się domysleć co w końcu myślisz o 1J2:2.

Cytuj:
wcale nie jest dla mnie zabawne

Chaos wypowiedzi rzadko bywa zabawny.

ck napisał(a):
ponieważ jeśli jest on osobą nowonarodzoną

:shock:


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt maja 25, 2010 4:05 pm 
Offline

Dołączył(a): Wt maja 24, 2005 8:08 pm
Posty: 705
Smok Wawelski napisał(a):
No i nie widzę żadnej Twojej interpretacji I Jana 2:2.

Nie tylko Ty jej nie zobaczyłeś 8)

CK chyba uważa, że odpowiedź na J 3,16 jaką udzielił Elendilowi jest identyczna z odpowiedzią na 1 J 2:2 , tylko dlaczego tego wprost nie napisze...

Cytuj:
Dla porządku: To ja zadałem to pytanie. Nie otrzymałem konkretnej odpowiedzi. Elendil zadał pytanie: "A jak zgrzeszył wszechświat, że ma być sądzony?". I tez nie otrzymał konkretnej odpowiedzi, tylko wywód o skażeniu wszechświata (a nie o jego grzechu).

Czy w ogóle ck znalazł czas by udzielić odpowiedzi na jedno jedyne pytanie?
:lol:


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt maja 25, 2010 6:31 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N cze 18, 2006 7:21 pm
Posty: 246
Najmocniej braci i siostry przepraszam, że się wtrącę. Śledzę tą polemikę od samego początku i przyznam, że nie wszystko jest dla mnie zrozumiałe.
Chciałbym Ciebie zapytać CK: Czy Twoim zdaniem, wyrażenie świat z ewg. Jana 3:16 i 1 listu Jana 2:2 nie odnosi się do tylko ludzi, lecz apostoł mówi tam również o zwierzętach, miejscach na ziemi tj. Wielki Kanion np. ,czy też Puszcza Białowieska?

Proszę Cię o jasną odpowiedź. Wytłumacz jeszcze raz bo ja nie zrozumiałem. Proszę powiedz jak jest Twoim zdaniem:

a) Tak. Apostoł Jan nie pisze tylko o ludziach ale również o zwierzętach, i miejscach na ziemi.
b) Nie. Apostoł w obu tych fragmentach mówi o ludziach i nie ma na myśli zwierząt i miejsc na świecie.

Dlaczego tak stawiam sprawę. Otóż odniosłem wrażenie, że albo twierdzisz, że jest tam mowa tylko o ludziach albo, że również o zwierzętach i miejscach na ziemi. A jeśli o czymś jeszcze innym to proszę powiedz co Twoim zdaniem apostoł Jan ma na myśli używając wyrażenia "świat" w obu tych fragmentach.

Pozdrawiam

_________________
Początkiem mądrości jest bojaźń Pana
Przyp.9:10


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt maja 25, 2010 8:11 pm 
Offline

Dołączył(a): Śr mar 31, 2010 10:03 am
Posty: 268
Moze inne alternatywy (J3.16)

a) swiat czyli wszyscy ludzie
b) swiat czyli wszyscy ludzie plus wszystkie zwierzeta
b) swiat czyli ludzie (wybrancy) plus zwierzeta
d) swiat czyli tylko wybrani ludzie


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt maja 25, 2010 10:27 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
P75 podał 2 fragmenty (I Jana 2:2 i Jan 3:16), a to wyklucza opcje b i c. Z prostego powodu - "cały świat" jest ogółem jednostek, które popełniają grzechy, które Bóg umiłował i za które Jezus umarł na krzyżu. Nie wiem również, gdzie w tych wersetach jest słowo "wybrani"? Ewentualnie w którym miejscu Biblia nazywa "wybranych" "światem"? Bo że bezbożnych nazywa "światem", to wiem. Ale nie "całym światem". Czyli opcja d też odpada, nie?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt maja 25, 2010 11:18 pm 
Offline

Dołączył(a): Śr mar 31, 2010 10:03 am
Posty: 268
nie jestem kalwinistą, choc cenie sobie niektore kazania chrzescijan o tej opcji .


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 174 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 16 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL