www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest So kwi 27, 2024 10:04 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 113 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: Śr kwi 30, 2008 10:32 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 04, 2007 1:25 pm
Posty: 1505
Lokalizacja: Silesia
to znaczy, że najpierw krótki wstęp ideologiczny ma być?

"bracia polscy"/arianie/sycynianie/jednota braci polskich

ruch nie jest nowy, ale odnowiony
bo jak podają chociażby źródła historyczne dot. reformacji (za prof. J.Tazbirem) są oni odłamem kalwinizmu, ale bardzo radykalnym

(odrzucili identyfikację z protestantyzmem i chrześcijaństwem głównie ze względu na ich trynitarny charakter- dot. trójjedyności BOGA)

a zatem są to monoteiści (unitarianie, antytrynitarze)

NIE wierzą, że Jeszua był JHWH Zbawicielem który przyszedł na ziemię w ludzkim ciele jako Syn Boży,
a nawet w to, że był "jedynym Synem Bożym" (pozycję tę przypisują też aniołom, książętom, królom w Starym Testamencie)
a jedynie był Mesjaszem Sługą Bożym

uważają, że pierwotny kościół i jego nauka: chrystianizm, był "prawie" zgodny z judaizmem

zgodność jest głównie w obszarze idei kreacjonizmu i mesjanizmu

m.in.: zachowują szabat, kaszrut w diecie, chrzczą osoby świadome -przez zanurzenie,

może ktoś jeszcze uzupełni o detale?


************
przepraszam, ale może wyjaśnijmy jeszcze między nami kilka rzeczy, żebyśmy się dobrze rozumieli - bo chyba gadamy "inną" gwarą

czy uważacie, że Tora, jako nauka/pouczenie nie jest aktualna?

przecież zawiera ona przepisy/prawo dane przez JHWH
skoro dał je doskonały Bóg, to znaczy, że i w nich objawił jakiś standard w jakim wtedy można się było się poruszać w JEGO OBECNOŚCI
(i co to znaczy, że dla Żydów niektóre nakazy miały mieć charakter "wieczny"?)

ale niestety zostało to przeinterpretowane na obrzędy i ofiary - zrobiono z tego legalistyczny system - każdy podobny system dzisiaj sprawia, że daremna staje się ofiara Mesjasza i łaska

ale też pamiętajmy o Mt.5:17-20 i:

"Tak miało się spełnić słowo proroka Izajasza: Oto mój Sługa, którego wybrałem; Umiłowany mój, w którym moje serce ma upodobanie. Położę ducha mojego na Nim, a On zapowie prawo narodom." [Mt 12:18 BT]

dlatego zostało zawarte Przymierze na Golgocie, że z uczynków (jakichkolwiek) nie można osiągnąć usprawiedliwienia
tylko z łaski
jeżeli kocham Boga, to chcę się Jemu podobać, uświęcać (mamy osiągnąć i utrzymać pewien standard: 1P. 1:14-16, 2Kor.6:14-18 )

więc będę zachowywać Jego pouczenia jakie zostawił - a Bóg się nie zmienił, tylko przekazany wcześniej standard sam JHWH (Jednorodzony Bóg) pokazał w nowej interpretacji

a w jakich "przykazaniach" cały zakon i prorocy streszczają się, to wiemy [Mt.22:35-40]...

mamy więc mieć obrzezane serca [ Kol 2:11-14 i Kol 3:11-17], a co ma być w nich zapisane? [ Jr 31:33]

8)

zauważyłam, że niektórzy chrześcijanie boją się wyrazów: Tora, Prawo, Zakon - dlaczego?

przecież "Prawo Mojżeszowe" zawierało 613 "przykazań", a w Nowym Testamencia jest ich ponad 1000
- i z nich też można sobie zrobić system legalistyczny, człowiek zawsze potrafi obejść/odejść od łaski... (np. legelistyczne dawanie na cele charytatywne, np. legalistyczne obmywanie nóg w zakładach opieki)

coś niejasno wyjaśniłam? w czymś się nie zgadzacie?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr kwi 30, 2008 10:38 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 16, 2006 5:21 pm
Posty: 599
ani_isza napisał(a):
...a zatem są to monoteiści (unitarianie, antytrynitarze)...


Monoteiści ?

ani_isza a trynitarze to nie są monoteistami ? Jeśli nie to kim ?

:?:

_________________
... wiara, która jest czynna ... Gal. 5:6
Obrazek
"Nie dajcie złapać się w dogmat, którym jest życie koncepcjami myślenia innych ludzi"


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr kwi 30, 2008 10:52 pm 
Jaki stawiasz zarzut Ani, konkretnie? Bo ja najwyraźniej swym słabym intelektem nie obejmuję problemu, powiem wprost, nie rozumiem z tego za wiele. Staram się, ale coś mi umyka. Możesz napisać językiem prostym, zrozumiałym dla szarego ludu?


Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr kwi 30, 2008 11:12 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 04, 2007 1:25 pm
Posty: 1505
Lokalizacja: Silesia
quster napisał(a):
ani_isza napisał(a):
...a zatem są to monoteiści (unitarianie, antytrynitarze)...


Monoteiści ?

ani_isza a trynitarze to nie są monoteistami ? Jeśli nie to kim ?

:?:


przecież napisałam w jakim charakterze uważają się za monoteistów

jak się tak każdy przedstawi, to już ma być moim bratem?
niestety to trochę za mało, bo jak widać nie dla każdego monoteizm to rówocześnie wiara w trojjedyność JHWH

nowy napisał(a):
Jaki stawiasz zarzut Ani, konkretnie?


że się podszywają pod braci wierzących, to za dużo powiedziane

oni poprostu unikają wyznania szczegułów swojej wiary, tak długo jak się da, na rzecz tego co nas łączy (niby)
a jeżeli podają jakieś zasady, to te "wspólne" wszystkim wierzącym

a jakże: Chrystus ma być w centrum życia i naśladownictwa

ale wystarczy "test Janowy" albo najlepiej propozycja wspólnej modlitwy do Jezusa i wtedy okazuje się, co nas dzieli 8)

w tym temacie chodzi mi o to, że wiele "imprez" sympatyzujących w tematyce izraelskiej zaprasza "mówców", "zespoły muzyczne" bez sprawdzenia ich wyznania, a "bracia z jednoty" mają bardzo dobrze rozbudowane zaplecze w tej tematyce
to jest też to, co ich odróżnia: proizraelskość, co nie jest złe, ale nie stanowi również o biblijności ich wiary i prawdziwości ewangelii jaką głoszą


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr kwi 30, 2008 11:53 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Axanna napisał(a):
Bo, na przykład, nie rozumiem, co takiego złego jest w judaistycznym folklorze czy zespołach... chociaż... może to wpłynąć na przesadne "podrabianie" żydowskich zwyczajów

Wydaje mi się, że nie chodzi o sam judaistyczny folklor, tylko o stosowanie go jako narzędzia do przemycania herezji. Wielu chrześcijan jest dzisiaj zainteresowanych Izraelem, błogosławią narodowi żydowskiemu, modlą się o pokój dla Jeruzalem - i bardzo ładnie. Tylko, że jak zwykle pojawiają się przy okazji "tak zwani bracia", którzy się wkradają między nas po to, by nas podbić w niewolę [Gal 2:4] i "sprzedać nam" antytrynitarne herezje w imię "monoteizmu". Tak rozumiem Ani_Iszę.

Axanna napisał(a):
a stąd i do powrotu do Prawa jeden krok, gdyż człowiek ciągle ma za mało wiary, aby pokładać ufność w łasce i ciągle chce coś "dodać" do zbawienia - widać to dobrze na przykładzie katolików, a i adwentyści, mimo iż mówią, że "my też z łaski" ale kurczowo trzymają się Zakonu, który przecież "wciąż aktualny" i to przecież prawda, he-he.

Pokładanie ufności w łasce dotyczy usprawiedliwienia z łaski przez wiarę. Natomiast usprawiedliwieni, zbawieni ludzie okazują Bogu miłość poprzez przestrzeganie przykazań Prawa [I Jana 5:13], które zostały zinterpretowane przez Mesjasza, natomiast nie zostały przez Niego zniesione. To On nakazał zbawionym "słuchać i wykonywać" Prawo, a którego ani jedna kreska nie została anulowana [Mat. 5:17-20]. Dlatego określenie "powrót do Prawa" jest mocno nieprecyzyjne, bo przecież usprawiedliwieni z łaski nigdy od Prawa nie odeszli (podobnie jak ich Pan i apostołowie). Przestali natomiast traktować wypełnienie Prawa jako warunek usprawiedliwienia (bo nikt nie może być usprawiedliwiony z uczynków Prawa - Rzym. 3:20 i in.). Samo Prawo zostało wypisane w sercach wszystkich uczestników Nowego Przymierza [Jer. 31:31-34; Hebr. 8:8-13]. Sprawowanie posiadanego zbawienia [Flp. 2:12] jest ściśle związane z uczynkami, ponieważ wiara bez uczynków jest martwa [Jak. 2:26], a standardem oceny uczynków jest Prawo, które jest dobre, sprawiedliwe i duchowe [Rzym. 7:12,14]. Mówiliśmy już o tym w innym wątku.

Wracając do tematu, wyznawany przez daną grupę "mesjanizm" wcale nie musi oznaczać, że ta grupa wierzy w tego samego Mesjasza co my. Bywa, że testu Janowego takie grupy nie zaliczają i wtedy się okazuje, że ich Jezus jest tylko człowiekiem, aniołem albo jakimś innym stworzeniem - a na pozór wszystko wygląda ładnie, pieśni są żydowskie, monoteizm wyznawany i nawet imię "Jezus" lub "Jeszua" się pojawia. Tylko to jest inny Jezus niż nasz.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz maja 01, 2008 7:28 am 
Offline

Dołączył(a): Śr mar 19, 2008 1:54 pm
Posty: 829
Ja tylko zapytam odnośnie Prawa - czy uważasz, Smoku, że chrześcijanie powinni przestrzegać prawo "według litery", czyli wraz z, na przykład, sabatem, nie jedzeniem wieprzowiny, czy też - "podobnie jak Pan i apostołowie" - obrzezaniem?
Pozdrawiam.

P.S. jaki to temat, gdzie o tym rozmawialiście?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz maja 01, 2008 8:00 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 16, 2006 5:21 pm
Posty: 599
ani_isza napisał(a):
quster napisał(a):
ani_isza napisał(a):
...a zatem są to monoteiści (unitarianie, antytrynitarze)...


Monoteiści ?

ani_isza a trynitarze to nie są monoteistami ? Jeśli nie to kim ?

:?:


przecież napisałam w jakim charakterze uważają się za monoteistów...


o przepraszam :D ale tak napisałaś, że tylko unitarianie i antytrynitarianie są monoteistami. Tak to zabrzmiało. Więc wolałem zapytać, bo juz myślałem, że usłyszę coś ciekawego :wink:

czyli ani_isza jesteś monoteistką, tak ? :D

_________________
... wiara, która jest czynna ... Gal. 5:6
Obrazek
"Nie dajcie złapać się w dogmat, którym jest życie koncepcjami myślenia innych ludzi"


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz maja 01, 2008 8:48 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Axanna napisał(a):
Ja tylko zapytam odnośnie Prawa - czy uważasz, Smoku, że chrześcijanie powinni przestrzegać prawo "według litery", czyli wraz z, na przykład, sabatem, nie jedzeniem wieprzowiny, czy też - "podobnie jak Pan i apostołowie" - obrzezaniem? Pozdrawiam.

Żeby Prawa przestrzegać, trzeba je najpierw prawidłowo rozumieć i interpretować, czyli "robić z niego właściwy użytek" [I Tym. 1:8]. Ponieważ w wielu kościołach pokutuje błędne nauczanie na temat Prawa, mamy wynik w postaci liberalnego traktowania grzechu, braku uświęcenia i spoufalania się z Bogiem. Wielu chrześcijan żyje tak jak świat w imię błędnie rozumianej prawdy, że nie jesteśmy pod Prawem tylko pod łaską [Rzym. 6:14], która jest typowym odczytaniem połowy wersetu.

Nie wiem, co według Ciebie oznacza przestrzeganie Prawa "według litery" w kontekście szabatu i kaszrutu (pokarmów nieczystych). Litera Prawa mówi, że szabat jest znakiem między Bogiem a narodem żydowskim [II Mojż. 31:13-17], a czystość i nieczystość pokarmów obowiązuje Żydów jako prawo dotyczące pokarmów i napojów do czasu zaprowadzenia nowego porządku [Hebr. 9:8-12]. Poganie, krórzy uwierzyli, nie są obowiązani przestrzegać ani jednego, ani drugiego i to jest napisane literalnie w komentarzu do nauczania Jezusa, jakm są Listy Apostolskie [Rzym. 14; Kol. 2:15-16]. Obrzezanie jest elementem przymierza Abrahamowego zawartego wyłącznie z potomkami Abrahama według ciała, które to przymierze nigdy nie zostało anulowane i zawiera określone obietnice [I Mojż. 13:14-17; 17:3-14]. To wszystko jest NAPISANE LITERAMI. :D

Axanna napisał(a):
P.S. jaki to temat, gdzie o tym rozmawialiście?

http://www.ulicaprosta.net/forum/viewto ... sc&start=0


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz maja 01, 2008 9:24 am 
Offline

Dołączył(a): So kwi 01, 2006 3:38 pm
Posty: 909
Cytuj:
Obrzezanie jest elementem przymierza Abrahamowego zawartego wyłącznie z potomkami Abrahama według ciała, które to przymierze nigdy nie zostało anulowane i zawiera określone obietnice [I Mojż. 13:14-17; 17:3-14].

Czyli Żydzi " z ciała " wierzący w Jezusa powinni przestrzegac szabat i dokonywac obrzezania ?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz maja 01, 2008 12:51 pm 
Offline

Dołączył(a): Cz lis 15, 2007 2:05 pm
Posty: 252
Lokalizacja: zagranica
ani_isza napisał(a):

mnie chodzi o tych:

Cytuj:
...a że do judaizmy im blisko w doktrynach, to oferują atrakcyjne i kultowe dzisiaj "klimaty" judaistycznego folkloru


a w dyskusjach z nimi wydaja sie byc bardziej judaistyczni od papieza.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz maja 01, 2008 1:36 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 15, 2005 7:24 pm
Posty: 1321
Cytuj:
Czyli Żydzi " z ciała " wierzący w Jezusa powinni przestrzegac szabat i dokonywac obrzezania ?

A dlaczego miałoby być inaczej?
Postanowienia tzw. soboru jerozolimskiego [Dz 15] dotyczyły nawróconych z pogan, a nie Żydów.
Paweł obrzezał Tymoteusza, syna Żydówki i Greka [Dz 16}, choć doskonale zwalczał zwolenników obrzezania nie-Żydów.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz maja 01, 2008 1:57 pm 
Offline

Dołączył(a): Śr mar 19, 2008 1:54 pm
Posty: 829
lis napisał(a):
A dlaczego miałoby być inaczej?

Ja myślę, że dla tego, że On umarł za wszystkich i za Żydów też, wykupiwszy ich z przekleństwa Zakonu, a także dlatego, że:
Rz 7:6 Bw "lecz teraz zostaliśmy uwolnieni od zakonu, gdy umarliśmy temu, przez co byliśmy opanowani, tak iż służymy w nowości ducha, a nie według przestarzałej litery."

Rz 10:4 Bw "Albowiem końcem zakonu jest Chrystus, aby był usprawiedliwiony każdy, kto wierzy."

2Kor 5:17 Bw "Tak więc, jeśli ktoś jest w Chrystusie, nowym jest stworzeniem; stare przeminęło, oto wszystko stało się nowe."

Hbr 8:13 Bw "Gdy mówi: Nowe, to uznał pierwsze za przedawnione; a to, co się przedawnia i starzeje, bliskie jest zaniku."

Hbr 9:10 Bw "są to tylko przepisy zewnętrzne, dotyczące pokarmów i napojów, i różnych obmywań, nałożone do czasu zaprowadzenia nowego porządku."


No i jeszcze cały ogrom podobnych tekstów. Czyż nie tak?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz maja 01, 2008 2:10 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 15, 2005 7:24 pm
Posty: 1321
Cytuj:
Ja myślę, że dla tego, że On umarł za wszystkich i za Żydów też, wykupiwszy ich z przekleństwa Zakonu


A ja myślę, że wykupienie od przekleństwa zakonu nie oznacza bynajmniej uwolnienia od przestrzegania przykazań.
Są przykazania uniwersalne [tak je nazwijmy], np. nie kradnij, obowiązujące wszystkich bez względu na pochodzenie według ciała i są przykazania znaki [tak je nazwijmy] obowiązujące tylko Żydów, jak obrzezka ciała, czy święcenie cotygodniowego sabatu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz maja 01, 2008 2:33 pm 
Offline

Dołączył(a): Śr mar 19, 2008 1:54 pm
Posty: 829
lis napisał(a):
A ja myślę, że wykupienie od przekleństwa zakonu nie oznacza bynajmniej uwolnienia od przestrzegania przykazań.

A ja tak nie mówiłam, że jest jakieś "uwolnienie od przestrzegania przykazań", bo jasne, że nie. Tylko chodzi o to właśnie jakich przykazań mamy przestrzegać. Osobiście uważam, że Chrystus podniósł poprzeczkę, a nie obniżył. Mamy wypełniać coś więcej, niż można przeczytać w zakonie... nie według litery, lecz według miłości, gdyż "litera zabija, a Duch ożywia".
Czyżby, Lisie, nie kradł, tylko dla tego że Prawo? gdyby nie Prawo, to byś kradł?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz maja 01, 2008 5:00 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
wujcio napisał(a):
Czyli Żydzi " z ciała " wierzący w Jezusa powinni przestrzegac szabat i dokonywac obrzezania ?

Nie widzę nigdzie w Biblii odwołania nakazu obrzezania i obchodzenia szabatu dla Żydów według ciała.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 113 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 28 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL