www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest So kwi 27, 2024 9:40 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 122 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: Śr paź 19, 2005 1:38 pm 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): Cz mar 24, 2005 10:56 pm
Posty: 212
Otwieram nowy wątek i zapraszam tutaj wszystkich dyskutantów na temat judaizmu mesjanistycznego.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr paź 19, 2005 1:59 pm 
To dla równowagi załóżmy wątek "POGANIZM MESJANISTYCZNY" :P :P


Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr paź 19, 2005 2:13 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
.... albo "KATOLICYZM EWANGELICZNY" :P :P


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr paź 19, 2005 2:26 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz mar 31, 2005 5:14 pm
Posty: 910
Lokalizacja: Świnoujście
Ale po co nam tutaj ta cala hebrajszczyzna???? Ludzie, piszcie normalnie!
Skad ten caly mesjanizm sie wzial? gdzie oni w Polsce maja zbory? co toto takiego? czy to aby rzeczywiscie nie grozi powrotem do judaizmu?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr paź 19, 2005 2:27 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr kwi 20, 2005 2:35 pm
Posty: 330
Smok Wawelski napisał(a):
.... albo "KATOLICYZM EWANGELICZNY" :P :P


wódka bezalkoholowa...

albo katolicyzm albo ewngeliczny.. :wink:


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr paź 19, 2005 2:39 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz mar 31, 2005 5:14 pm
Posty: 910
Lokalizacja: Świnoujście
Ale ja nie rozumiem czemu nam o tym wszystkim piszesz? My nie jestesmy Zydami, a forum jest chrzescijanskie. O co Ci chodzi tak naprawde? Czemu propagujesz judaizm?
Gdzie jestes w zborze?
Ja chetnie poczytam wypowiedzi w tym temacie, on mi wcale nie przeszkadza. Tylko nie rozumiem kilku spraw... :roll:


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr paź 19, 2005 2:46 pm 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): Cz mar 24, 2005 10:56 pm
Posty: 212
Wklejam ostatni post Ketury z TABLICY OGŁOSZEŃ i nie wpuszczę tam już nic oprócz rzeczywistych ogłoszeń. :D

Ketura MAgdalena napisał(a):
Hubertok napisał(a):
1/Chrześcjanami nie zwiemy się od chrztu (kto Ci takich rzeczy naopowiadał

to wynika z etymologi j.polskiego i z historii -to słowo jest stosunkowo młode i nota bene nie występuje w Piśmie Świętym..no...
Wiem ,ze moze to być szok dla wielu osób ,może z dlaneiktóych z was ale w Piśmie w tekscie orginalnym stoi:kneset bądż eklezja


Cytuj:
Jezus jest CHRYSTUSEM
:)
Jeszua jest Mesjaszem .
widzisz : w j.polksim nawet tosłowznaczy cos:Mesjasz i funkcjonuje -chodzi o to, że ten kto wyzna że to Jeszua - ten Jahszua z Nzaretu jest Mesjaszem, to...
niektórzy nie wyznawali tego z obawy ale dzisiaj wielu ludzi wyznaje ze ten Jeszua jest Mesjaszem Jisraela a nie nikt inny.
Chr ystus -to tłumaczenie z Greki -to tak jakbyś przetłumaczył z języka dajmy na to rosyjskiego jakieś słowo- imię np. :Stiopa - na polski: Stopka , podczas gdy w rosyjskim ono coś znaczy a w polskim ma jakieś brzemienie inne ale nic nam nie mówi ( dla Greków Chrystus - znaczy pomazaniec - tłumaczone z hebrajskiego Meszijah -Pomazaniec ) , dlatego używa się słowa Mesjasz , bo wszyscy wiedzą kto to jest Mesjasz i o czym mowa - o Pomazańcu - Namamaszczonym olejem świetym do posługi jako kapłan , król i prorok co to oznacza?:-)
ja z kolei wolę orginalne slowa ,bo one do mnie coś mówia i ja wiem wtedy co ja piszę, o czym mówię i co myślę - one dla mnie coś znaczą .- to terminologia . Ale" przerzuć" te nwątek na nowy temat ,bo Admin otworzył taki temat :"judaizm mesjanistyczny" , bo tu na tablicy ogłoszeń juz tego chyba pisać n ie mozemy, bo tablica ogłoszeń, to tablica ogłoszeń.
Tak nota bene, to wiedz, że Jaszua nie uczęszczał do kościoła , tylko do synagogi - co jest terminem również greckim a nie hebrajskim , chodzil na zgromadzenie a także uczęszczał do swiątyni:-)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr paź 19, 2005 3:21 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz mar 31, 2005 5:14 pm
Posty: 910
Lokalizacja: Świnoujście
Keturo, czy Jezus Chrystus jest Bogiem?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr paź 19, 2005 3:58 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 04, 2005 7:33 am
Posty: 585
Ketura MAgdalena napisał(a):
Cytuj:
Keturo, czy Jezus Chrystus jest Bogiem?

tak


O ile wiem ,Żydzi mesjanistyczni nie są trynitarzami.
David Stern niał z tego powodu ogromne problemy.

Czy coś pominąłem. :?:


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr paź 19, 2005 4:04 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
itur napisał(a):
Ale ja nie rozumiem czemu nam o tym wszystkim piszesz? My nie jestesmy Zydami, a forum jest chrzescijanskie. O co Ci chodzi tak naprawde? Czemu propagujesz judaizm?

Itur, nie przypuszczam, żeby ze strony Ketury groziła nam propaganda judaizmu rabinicznego zaprzeczającego Boskości Jezusa/Jeszuy - co sama Ketura już dwukrotnie potwierdziła. Nie jest to również dla nas problem zbawienia, bo jesteśmy już zbawieni tą sam drogocenną krwią, co Ketura. Natomiast możliwe, że otworzyła się dla nas szansa na przemyślenie pewnych rzeczy, zmianę pewnych stereotypów i porzucenie błędnych przyzwyczajeń. Momentami będzie to przypominało zawracanie Wisły kijem, ale podyskutować chyba warto...

Keturo, proszę Cię PISZ WOLNIEJ i bardziej zwięźle, jeśli to możliwe. :D


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr paź 19, 2005 4:12 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz mar 31, 2005 5:14 pm
Posty: 910
Lokalizacja: Świnoujście
No przeciez napisalam, ze chetnie poczytam dyskusje na ten temat :lol: Ale chce ustalic pewne rzeczy, np. kim jest Ketura, bo nie jest to dla mnie takie oczywiste. Keturo, chyba sie nie obrazisz? :wink:
Pisalas ze jestes Zydowka Mesjanistyczna, tzn. jestes taka pawdziwa Zydowka z krwi i kosci, ktora uwierzyla w Jezusa Chrystusa?
Moze moje pytania sa glupie, ale ja sie pierwszy raz spotykam z czyms (kims) takim i dlatego pytam. Ko pyta, nie bladzi :wink: :lol:


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr paź 19, 2005 4:16 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
poszukiwacz prawdy napisał(a):
O ile wiem ,Żydzi mesjanistyczni nie są trynitarzami. David Stern niał z tego powodu ogromne problemy.

Czy coś pominąłem. :?:


Pomyliłeś się potężnie. Wklejam (krótkie) tłumaczenie fragmentu opracowania pt. "Żydowski ruch mesjanistyczny" Dana Justera i Petera Hockena:

"Najbardziej godna odnotowania jest doktryna o Trójcy. Klasyczny judaizm ortodoksyjny w Średniowieczu definiował pogląd szituf - że Bóg jest wielością Osób, lecz jednocześnie pozostają one w całkowitej jedności lub że Bóg jest bytem złożonym – jako bałwochwalczy dla Żydów lecz akceptowalny dla chrześcijan. Żydzi mesjanistyczni ogólnie nie lubią mówić o Trójcy, lecz o Trójjedynym Bogu. Dla chrześcijan może to być rozróżnienie bardzo subtelne, lecz dla Żydów mesjanistycznych stanowi podkreślenie jedności Boga bez jednoczesnego tworzenia wrażenia wobec społeczności, że przyjmuje się formułę tryteizmu lub wiarę w trzech oddzielnych bogów. Jednakże, gdy trójjedyna natura Boga wyjaśniana przy uniknięciu greckiej terminologii Soboru w Nicei, pogląd uznający trzy różne, lecz współistotne Osoby w jednym Bóstwie jest przyjmowany jako konsensus zdecydowanej większości we wszystkich narodach. Żydzi mesjanistyczni wolą po prostu cytować Biblię i pozwolić mówić w tych sprawach Pismom.

Niektórzy przywódcy ruchu mesjanistycznego są zaznajomieni z debatami chrystologicznymi pierwszych wieków Kościoła. Istnieją wyjątki, jednakże w tej kwestii pojawiło się już tyle nauczania i szkolenia, że prawie wszyscy [w wyniku tego] potwierdzają, że Jeszua jest w pełni Bogiem, a zarazem w pełni człowiekiem. I znów, takie poglądy są implikacją czytania fragmentów Pism Nowego Przymierza. Ci przywódcy, którzy ukończyli seminaria oraz szkoły biblijne i są powołani do nauczania w ruchu są całkowicie zgodni co do poglądu, że Jeszua łączy w sobie dwie natury w jednej Osobie.

Ostatnio w Izraelu zostało wydane ważne oświadczenie dotyczące trójjedynej natury Boga i Boskości Jeszuy, autorami którego są wymienieni wyżej liderzy. Ku zdziwieniu wielu, niektórzy przywódcy odrzucili to stanowisko, a kilku okazało się być Ebionitami, zaprzeczającymi zarówno trójjedynej naturze Boga jak pełnej boskości i pełnemu człowieczeństwu Jeszuy. Jednakże, grupa odrzucająca to stanowisko była niewielką garstką postrzeganą jako heretycy. Zatem prawie wszyscy Żydzi mesjanistyczni bardziej lub mniej świadomie, plasują się w ramach określanych przez klasyczne wyznania wiary."


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr paź 19, 2005 4:45 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 04, 2005 7:33 am
Posty: 585
smok pisze:
Cytuj:
Pomyliłeś się potężnie. Wklejam (krótkie) tłumaczenie fragmentu opracowania pt. "Żydowski ruch mesjanistyczny" Dana Justera i Petera Hockena:


z tego co pisze ketura wcale nie tak bardzo :wink:


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr paź 19, 2005 7:27 pm 
Offline

Dołączył(a): Pt kwi 22, 2005 2:56 am
Posty: 338
Kim sa wpolczesni zydzi?
Kim byli zydzi w czasach Jezusa?
Kim byli zydzi w czasch Dawidia?

Czy jest jakas roznica?

Czy Apostolowie byli zydami?
Czy Jezus byl zydem, a jesli tak w ktorym znaczeniu?





Pozdrawiam
Liafail

PS
chcialbym miec wiecej czasu, na podyskutowanie na tematy ktore mnie interesuja.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr paź 19, 2005 11:31 pm 
Offline

Dołączył(a): Wt paź 18, 2005 6:29 pm
Posty: 818
Lokalizacja:
Ja też sie cieszę Keturko (poznalismy sie już na pewnym forum, gdzie zalewałaś mnie potokiem wypowiedzi całkiem jak poganin ;) ) że Bóg przywraca swoje oblicze do potomków Abrahama i wskazuje to na nadchodzenie końca czasu łaski. Jak było na poczatku gdy Poganin z Żydem razem w synagodze siadali i razem szli ramie w ramię, tak i przy końcu czasu gdy łaska sie dopełnia. Starszy z młodszym bez muru nieprzyjazni zburzonej w Chrystusie = Mesjaszu ;) w jednym ciele.

_________________
Jarek


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 122 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 38 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL