www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest So kwi 27, 2024 5:40 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: Pn gru 07, 2009 8:30 pm 
ani_isza napisał(a):
Czyli JEDNAK wadzi 8) (...)

Jak bym zaczal na niemieckim forum po polsku pisac i ktos bys mi zwrócil uwage, ze to niemieckie forum i wypada pisac po niemiecku, to bym sie nie zdziwil. 8)

Osobiscie ze zwrotem "Jahuszua" swiadomie zetknalem sie dzisiaj pierwszy raz w zyciu i podobnie jak Robson sie dziwilem, co to tez dokladnie znaczy. :roll:


Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pn gru 07, 2009 8:42 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 04, 2007 1:25 pm
Posty: 1505
Lokalizacja: Silesia
Mi chodzi o chrzescijanskjie forum i hebraizmy, które są zrozumiałe [podałam: Jeszua, JHWH, są też Adonai itp], w naszych kościołach piosenki się śpiewa z tymi "wyrazami".


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pn gru 07, 2009 9:00 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Proponuję zachować spokój i potraktować całą sprawę następująco:

1. Jest prawdą, że prawdziwe imię Jezusa jest hebrajskie. Nie jest to ani greckie Iesous, ani polskie Jezus. Dlatego stosowanie tego imienia w formach normalnych i ogólnie przyjętych jak Jeszua nie jest niczym zdrożnym i powinniśmy to uszanować - szczególnie gdy używa go brat czy siostra pochodzenia żydowskiego. W końcu dla nas, którzy pochodzimy z pogan, nie powinno to stanowić żadnej obrazy.

2. Jest prawdą, że różni dziwni ludzie, którzy nie mają nic wspólnego z hebrajskim pochodzeniem, po prostu udziwniają rzeczy proste - tak jakby to miało jakieś większe znaczenie. Stąd się biorą takie wersje jak Jahuszua i pewnie jeszcze dzisiątki innych. Ponieważ Anielka nie jest Żydem, wcale się nie dziwię Robsonowi, że się Robson lekko zagotował.

3. Jest prawdą, że na forum piszemy po polsku, natomiast w naszym języku jest możliwość pisania imion i nazwisk w formie spolszczonej lub oryginalnej i obydwie formy są równoprawne. Dlatego możemy napisać Jerzy Waszyngton albo George Washington - byle konsekwentnie. Dlatego niech sobie jedni piszą Jezus Chrystus, a inni Jeszua HaMasziah - nie widze problemu. Byle nie pisać Jeszua Chrystus albo Jezus HaMasziach.

Ani Iszo, jestem przekonany, że Robson nie sprzeciwia się "zżydowieniu imienia Jezusa w ogóle", tylko dziwactwu zaprezentowanemu przez użytkownika Anielkę nie mającego nic wspólnego ani z pochodzeniem, ani z językiem hebrajskim.

Ogólnie uważam, że należy zachowac pokój i nie wyciągać zbyt szybko zbyt daleko idących wniosków, a założenia co do intencji braci (a Robson JEST naszym bratem i znam go osobiście) lepiej mieć pozytywne.

Pokój nam wszystkim :)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: KRK w moim domu
PostNapisane: Pn gru 07, 2009 9:57 pm 
Offline

Dołączył(a): N paź 15, 2006 10:23 pm
Posty: 32
ani aiszo,jak wymawia się JHWH?Bo samymi spółgłoskami się nie da?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pn gru 07, 2009 10:25 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 04, 2007 1:25 pm
Posty: 1505
Lokalizacja: Silesia
Zgoda Smoku.
Żeby sprawę z Robsonem wyjaśnić to Robsona dopytałam.

Grażyna Wiśniewska napisał(a):
ani aiszo,jak wymawia się JHWH?Bo samymi spółgłoskami się nie da?

Różnie się naucza wymowy. Ja wymawiam "JAHWE".

p.s.: Przeniosłam się z tematem o "hebraizmach greki nowotestamentowej" w inne miejsce, żeby tu nie mieszać:
http://ulicaprosta.lap.pl/forum/viewtopic.php?t=991


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt gru 08, 2009 12:22 am 
Offline

Dołączył(a): N maja 08, 2005 5:17 pm
Posty: 595
Lokalizacja: Katowice
Mała Mi napisał(a):
... myślę że to jest kwestia pewnego mistycyzmu, jaki często ktoś chce przemycić wymyślając sobie nową wersję imienia Jezus jak w septuagincie (pamiętasz Oliwkę?) Albo wymyślić coś nowego, bo codzienne życie chrześcijanina jest nudne dla nich.
Ja uważam, że jeśli ktoś jest Polakiem, to niech już używa polskiej wersji imienia Jezus, jak ktoś jest Żydem - żydowskiej. Jak Chińczykiem, niech sobie mówi "Jesu", jak Arabem - "Eisa". Ale na litość boską, grecka wersja?! Nie używamy septuaginty... Jahuszua po prostu brzmi pretensjonalnie, jest obce i niepotrzebne.
I nie mówimy tutaj o Żydach, nie ich dotyczyła uwaga o bonusach, tylko właśnie nie-Żydów, którzy myślą, że jak się "użydowią" to coś za to w niebie dostaną.

Bardzo trafnie to ujęłaś. Jak dla mnie, to takie "użydowienie" jest świadectwem niedojrzałości duchowej.
Pamiętam wielu zagranicznych chrześcijan, którzy uczyli się polskiego, ale jakoś żadnemu z nich nawet w głowie nie zaświtało, nawet kiedy mówili słabo po polsku, żeby imię Jezusa wymawiać nadal w swoim ojczystym języku. To brzmi pretensjonalnie i dziwacznie.

_________________
adam


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: So maja 25, 2013 4:56 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 19, 2013 11:29 am
Posty: 67
Jeśli chodzi o temat to u mnie teraz jest bardzo podobnie jak u autora topiku.
Niedługo zapowiada się chrzest, nie wiem jak to przeżyję, proszę o modlitwę!

Mam kolejne pytanie z serii katolickich. :!:

Czytam czasem artykuły a czasem książkę ewangeliczną, szczególnie te które argumentują błędy katolików i często napotykam się na taki argument: że jeżeli czcze boga nie sercem, nie z ducha a przez wyuczone modlitwy, suche odbycie nabożeństwa i myślenie że Bóg i tak mi błogosławi - wiecie o co chodzi, to oznacza to (uwaga) że nie zaufałem w pełni ofierze Chrystusa. Tak jest często pisane w książkach dla katolików. Rozumiem, że biblia takich rzeczy "nie z ducha" nie popiera ale mówi o tym prosto z fragmentów, literalnych nakazów aby Boga czcić szczerze, zwracać się do niego z serca - są takie bezpośrednie fragmenty. I teraz przechodzę od meritum pytania: ale czemu akurat i jaki związek ma z tym ofiara Chrystusa? :?:

_________________
/ Krzysztof z Warszawy
"Indywidualny tok nauczania nie jest tutaj przewidziany, bo nikt nie ma na to czasu." :)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: So maja 25, 2013 10:16 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
"Ale teraz niezależnie od zakonu objawiona została sprawiedliwość Boża, o której świadczą zakon i prorocy, i to sprawiedliwość Boża przez wiarę w Jezusa Chrystusa dla wszystkich wierzących. Nie ma bowiem różnicy, gdyż wszyscy zgrzeszyli i brak im chwały Bożej, i są usprawiedliwieni darmo, z łaski jego, przez odkupienie w Chrystusie Jezusie, którego Bóg ustanowił jako ofiarę przebłagalną przez krew jego, skuteczną przez wiarę" [Rzym. 3:21-25]


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 36 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL