www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest Pn kwi 29, 2024 12:56 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: chrzest ogniowy
PostNapisane: So lis 14, 2009 1:45 pm 
Offline

Dołączył(a): Pt lis 06, 2009 11:21 am
Posty: 123
Nowy Testament pisze o trzech rodzajach chrztu:

-wodny – „I stało się w owe dni, że przyszedł Jezus z Nazaretu Galilejskiego i został ochrzczony przez Jana w Jordanie.” [Mk 1,9],
-duchowy – „Ja chrzciłem was wodą, On zaś będzie chrzcił was Duchem Świętym.” [Mk 1,8],
-ogniowy – „Sam Jan odpowiedział wszystkim, mówiąc: Ja chrzczę was wodą, lecz przychodzi mocniejszy ode mnie, któremu nie jestem godzien rozwiązać rzemyka u sandałów jego; On was chrzcić będzie Duchem Świętym i ogniem.” [Łk 3,16].

Zetknąłem się z tym kilkukrotnie, czytając różne świadectwa nawróceń i z przebudzeń.
Ludzie modlili się, pojawiał się ogień, płonęły wnętrza budynków, jednak nikomu nic złego się nie stało. Niesamowite...
Osobiście jednak nigdy nie doświadczyłem tego rodzaju chrztu, ani nikt z osób mi znajomych.
Czy ktoś z was wie coś więcej na ten temat?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: So lis 14, 2009 2:04 pm 
ck napisał(a):
(...)
-ogniowy – „Sam Jan odpowiedział wszystkim, mówiąc: Ja chrzczę was wodą, lecz przychodzi mocniejszy ode mnie, któremu nie jestem godzien rozwiązać rzemyka u sandałów jego; On was chrzcić będzie Duchem Świętym i ogniem.” [Łk 3,16].

Zetknąłem się z tym kilkukrotnie, czytając różne świadectwa nawróceń i z przebudzeń.
Ludzie modlili się, pojawiał się ogień, płonęły wnętrza budynków, jednak nikomu nic złego się nie stało. Niesamowite... (...)

Naprawde byly relacje, ze literalnie "plonely wnetrza budynków"? :shock: Wow. A skad byly te swiadectwa, z jakiego zboru? (czy moze chodzilo im o chrzest Duchem Swietym, który zamanifestowal sie w podobny sposób jak na poczatku Dziejów Apostolskich?!)

Powaznie myslisz, ze o to moglo chodzic Janowi Chrzcicielowi?

A jesli tak, to do czego te "plomienie wnetrza budynków" mialyby sie przyczynic? :roll:


Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: So lis 14, 2009 2:25 pm 
Offline

Dołączył(a): Pt lis 06, 2009 11:21 am
Posty: 123
ppajda napisał(a):
ck napisał(a):
(...)
-ogniowy – „Sam Jan odpowiedział wszystkim, mówiąc: Ja chrzczę was wodą, lecz przychodzi mocniejszy ode mnie, któremu nie jestem godzien rozwiązać rzemyka u sandałów jego; On was chrzcić będzie Duchem Świętym i ogniem.” [Łk 3,16].

Zetknąłem się z tym kilkukrotnie, czytając różne świadectwa nawróceń i z przebudzeń.
Ludzie modlili się, pojawiał się ogień, płonęły wnętrza budynków, jednak nikomu nic złego się nie stało. Niesamowite... (...)

Naprawde byly relacje, ze literalnie "plonely wnetrza budynków"? :shock: Wow. A skad byly te swiadectwa, z jakiego zboru?

Tak literalnie. Postaram się odnaleźć w sieci te świadectwa to wkleję do nich linki. Niemniej z tego co pamiętam, nie działo się to w europie.

ppajda napisał(a):
Powaznie myslisz, ze o to moglo chodzic Janowi Chrzcicielowi?

Nie mam pojęcia, wiem natomiast, że użyte słowo "ogniem" ma znaczenie współczesne.

ppajda napisał(a):
A jesli tak, to do czego te "plomienie wnetrza budynków" mialyby sie przyczynic? :roll:

Jak zauważyłeś, sam szukam odpowiedzi na to pytanie :)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: So lis 14, 2009 5:10 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Nie przypuszczam, żeby chodziło o taki rodzaj chrztu ogniem, o jakim mówi ck. "Zanurzenie w ogniu" to pojęcie było wypowiedziane do bezpośrednich słuchaczy, którzy rozumieli te słowa prawdopodobnie jako zanurzenie w oczyszczającym cierpieniu. Zresztą Piotr pisze o tym w I Piotra 1:6-7 i tutaj:

"Najmilsi! Nie dziwcie się, jakby was coś niezwykłego spotkało, gdy was pali ogień, który służy doświadczeniu waszemu" [I Piotra 4:12]


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 66 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL