www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest N kwi 28, 2024 11:15 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: Śr lis 04, 2009 3:12 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt paź 30, 2009 9:09 am
Posty: 48
Według niektórych użytkowników tutejszego forum, kalwinizm to herezja.
Zatem pytam:
Czego brakuje mi (jako kalwiniście) do bycia pełnowartościowym chrześcijaninem?

Również, jakie konsekwencje grożą mi za wierzenie w to, że Bóg wybrał niektórych ludzi przed założeniem świata na zbawienie, a niektórych nie wybrał?

_________________
http://purytanin.wordpress.com/


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lis 04, 2009 3:16 pm 
Offline

Dołączył(a): Śr lip 16, 2008 2:02 pm
Posty: 1952
Zastanawiam się, jak kalwiniści godzą konieczność dążenia do świętości z "nieodpartą łaską Bożą"...Bo jeśli człowiek ma się uświęcać( a ma, i jest tak napisane w wielu miejscach Pisma), to jego starania są właściwie bezużyteczne. Jest przecież wybrany "raz na zawsze", zatem cokolwiek by zrobił...będzie O.K. Będzie zbawiony. A jeśli wybierze źle? Dokona złego wyboru?Wybierze grzech? Wg kalwinistów niemożliwe? Zatem człowiek pozbawiony musiałby być wolnej woli( automatycznie MUSI jako WYBRANY czynić dobrze i zgodnie z Bożą wolą). A co z uświęceniem...? Po co mamy się uświęcać, skoro...działa "nieodparta Boża łaska", która wszak sama nas jakoś uświęci...? Po co "dokładać starań"?
Mi się to w ogóle nie klei...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lis 04, 2009 3:30 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lip 12, 2008 3:41 pm
Posty: 194
Temat kalwinizmu byl dogłębnie analizowany w innym wątku.
Forum nie jest gazetką ścienną.
Regulamin mówi, że przed założeniem nowego wątku należy zapoznać się z biblioteką forum i przeczytać, czy wątek nie będzie dublował już założonego. Użytkownik puritan został o tym poinformowany.
Zignorował to.
Wniosek :
kolejny misjonarz na horyzoncie.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lis 04, 2009 3:49 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Akwizytorom dziękujemy. I odsyłamy do wątków na temat kalwinizmu, nieutracalności zbawienia, wybrania etc. 8)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lis 04, 2009 4:03 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt paź 30, 2009 9:09 am
Posty: 48
Smok Wawelski napisał(a):
Akwizytorom dziękujemy. I odsyłamy do wątków na temat kalwinizmu, nieutracalności zbawienia, wybrania etc. 8)

Założyłem wątek o KONSEKWENCJACH kalwinizmu, ale jak widzę nie jest to pożądane. No cóż, bywa. Widocznie jest to temat zbyt niewygodny.

_________________
http://purytanin.wordpress.com/


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lis 04, 2009 4:29 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Puritan napisał(a):
Smok Wawelski napisał(a):
Akwizytorom dziękujemy. I odsyłamy do wątków na temat kalwinizmu, nieutracalności zbawienia, wybrania etc. 8)

Założyłem wątek o KONSEKWENCJACH kalwinizmu, ale jak widzę nie jest to pożądane. No cóż, bywa. Widocznie jest to temat zbyt niewygodny.

O konsekwencjach kalwinizmu pisano w wątkach na temat kalwinizmu. Ogólnie o konsekwencjach przyjmowania niebiblijnych nauk możesz poczytać w Biblii. Nie jest pożądane wciskanie na siłę tego samego tematu po raz kolejny, ponieważ nie mamy czasu na maglowanie tych samych treści tylko dlatego, że ktoś kolejny do nas wpadł i ma na to ochotę. Nie pochlebiaj sobie, że jesteś męczennikiem i zadałeś niewygodne pytanie. Po prostu poczytaj dokładnie to, co już tutaj pisano - czyli zachowuj się zgodnie z regulaminem tego forum.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lis 04, 2009 4:41 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt paź 30, 2009 9:09 am
Posty: 48
Cytuj:
Nie pochlebiaj sobie, że jesteś męczennikiem i zadałeś niewygodne pytanie.

Nie pochlebiam sobie, bo zadanie prostego pytania to nie jest powód do chluby.

Prawda jest taka, że nie ma żadnych negatywnych konsekwencji wynikających z kalwinizmu, ponieważ kalwinizm jest biblijny.

Ale na siłę nie będę nikomu tego tłumaczył.

_________________
http://purytanin.wordpress.com/


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lis 04, 2009 5:07 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Puritan napisał(a):
Nie pochlebiam sobie, bo zadanie prostego pytania to nie jest powód do chluby. Prawda jest taka, że nie ma żadnych negatywnych konsekwencji wynikających z kalwinizmu, ponieważ kalwinizm jest biblijny. Ale na siłę nie będę nikomu tego tłumaczył.

Tutaj nie musisz tego nikomu tłumaczyć na siłę - szczególnie, że nie zapoznałeś się jeszcze z tym, co my tłumaczyliśmy innym akwizytorom kalwinizmu na tym forum. Negatywną konsekwencją kalwinizmu były stosy płonące w Genewie, bo przecież osoby palone żywcem przez kalwinistów z pewnością były do tego wybrane przez Boga, a sami kalwiniści byli również przez Boga wybrani do podpalania tychże stosów. Jedni i drudzy wolnej woli nie posiadali, więc ostatecznie winnym nienawiści Kalwina do Serweta, a także zamiaru zamordowania Serweta przez Kalwina oraz spalenia na stosie wszystkich innych jest... Pan Bóg.

Takiej teologii dziękujemy, a odpór daliśmy jej w wątkach, do których Cię jeszcze raz odsyłam. Poczytaj DOKŁADNIE i jeśli będziesz miał coś NOWEGO do dodania, to wtedy porozmawiamy.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lis 04, 2009 5:39 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt paź 30, 2009 9:09 am
Posty: 48
Smok Wawelski napisał(a):
Negatywną konsekwencją kalwinizmu były stosy płonące w Genewie, bo przecież osoby palone żywcem przez kalwinistów

O.K. - do tej pory nie za bardzo interesowałem się historią Genewy. Jak się zorientuję w tym temacie to napiszę jakie jest moje zdanie na ten temat.

_________________
http://purytanin.wordpress.com/


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lis 06, 2009 4:23 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt paź 30, 2009 9:09 am
Posty: 48
Tak, w Genewie podpalano stosy i dokonywano morderstw. Jednakże nie oznacza to, że kalwiniści są mordercami. Równie dobrze mogę znaleźć grupę arminian, którzy mordują ludzi i stwierdzić, że błędna doktryna arminianistyczna doprowadziła do tego, że ludzie ci stali się mordercami. Bo nie jestem tak ograniczony.

Jestem na tym forum od kilku dni i mam pewne spostrzeżenia.
Przez niektórych użytkowników jestem postrzegany tutaj jako osoba głosząca herezje, a więc heretyk, tylko dlatego, że jestem kalwinistą. (Heretyk to osoba, która uważa się za chrześcijanina, ale prawopodobnie nią nie jest).
Jest to bardzo smutne zaskoczenie.
Ja nie uważam arminian za heretyków, pomimo, że kategorycznie nie zgadzam się z ich wierzeniem, że mogą utracić zbawienie.

Jeśli władze forum pozwolą odpowiadać mi na pytania dotyczące teologii kalwinistycznej, to chętnie będę to robił. Jednakże nie będę dyskutował z osobami, które jeśli nie otrzymają odpowiedzi jaką by chcieli, to będą oskarżać mnie o herezje.

Odpowiadając na pytania Owieczki:
Cytuj:
Zastanawiam się, jak kalwiniści godzą konieczność dążenia do świętości z "nieodpartą łaską Bożą"..

Bożą łaskę można odpierać, ale nie da się tego zrobić w przypadku zbawienia.
Nie da się, ponieważ Bóg daje najpierw pragnienie podążania za Nim. Wcześniej pragnąłem żyć dla siebie, teraz dla Jezusa.
Bóg widzi mnie już jako świętego. Teraz moim zadaniem jest jeszcze uzyskiwać tę praktyczną świętość, aby być coraz bardziej miłym Bogu. Każdy nawrócony wzrasta (uświęca się).
Cytuj:
Bo jeśli człowiek ma się uświęcać( a ma, i jest tak napisane w wielu miejscach Pisma), to jego starania są właściwie bezużyteczne.

Moje starania są użyteczne, ponieważ chcę coraz bardziej upodabniać się do Syna Bożego. Nie staram się, by utrzymać swoje zbawienie, ale ponieważ chcę być jak Chrystus.
Cytuj:
Jest przecież wybrany "raz na zawsze", zatem cokolwiek by zrobił...będzie O.K.

O.K. to jeszcze mało. Ja chcę jeszcze gromadzić niezniszczalne nagrody w niebie.
Cytuj:
. A jeśli wybierze źle? Dokona złego wyboru?Wybierze grzech? Wg kalwinistów niemożliwe?

Oczywiście, że mogę zbłądzić i zabrnąć się w grzech, ale nie powoduje to utraty mojego zbawienia. Wyznacznikiem tego, że nigdy się nie nawrócili jest to, że nie przynoszą owoców. Jeśli mam owoce Ducha, to mogę być pewien, że jestem wybrany.
Cytuj:
Zatem człowiek pozbawiony musiałby być wolnej woli( automatycznie MUSI jako WYBRANY czynić dobrze i zgodnie z Bożą wolą)

Bóg nie zbawia nikogo przeciwko woli człowieka. Bóg daje człowiekowi nowe pragnienia.
Mamy uśmiercać swoją wolę, i modlić się, by Boża wola była obecna w naszym życiu. Mam wolną wolę, ale nie chcę czynić tego, co mówi mi moja stara natura, a podążam za tym co mówi mi Bóg w Swoim Słowie.

Poza tym mam niezmąconą radość bo nie muszę obawiać się, że odejdę od Boga, oraz pokorę, bo wiem, że Bóg działa suwerennie i zbawił mnie nie z mojej decyzji, ale ze Swojej oraz wierzę, że zbawia On kogo chce, a ja mogę brać w tym udział jeśli jestem posłuszny, ale nie zależy ode mnie czyjeś zbawienie (czym często chlubią się wolno-wolowcy).

_________________
http://purytanin.wordpress.com/


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lis 06, 2009 4:48 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Puritan napisał(a):
Tak, w Genewie podpalano stosy i dokonywano morderstw. Jednakże nie oznacza to, że kalwiniści są mordercami. Równie dobrze mogę znaleźć grupę arminian, którzy mordują ludzi i stwierdzić, że błędna doktryna arminianistyczna doprowadziła do tego, że ludzie ci stali się mordercami. Bo nie jestem tak ograniczony.

Na razie próbujesz odwrócić kota ogonem. Jan Kalwin pragnął śmierci Serweta, a następnie ją usprawiedliwiał. Wiedział o "mordzie procesowym" i popierał go. Stosy płonęły w Genewie rządzonej przez Jana Kalwina. Policja wchodziła do domów i badała, czy wszyscy pobożnie żyją - takie są fakty. Czy wobec tego Jan Kalwin był uczniem Chrystusa? Jakim owocem Ducha jest pragnienie zamordowania bliźniego?

Podpalanie stosów było wynikiem teologii kalwinistycznej o Kościele jako Izraelu, podobnie jak utworzenie państwa kościelnego na terenie Genewy. Jeśli jakaś teologia prowadzi wprost do takich owoców, to po prostu jest fałszywa.

Puritan napisał(a):
Jestem na tym forum od kilku dni i mam pewne spostrzeżenia. Przez niektórych użytkowników jestem postrzegany tutaj jako osoba głosząca herezje, a więc heretyk, tylko dlatego, że jestem kalwinistą. (Heretyk to osoba, która uważa się za chrześcijanina, ale prawopodobnie nią nie jest).

Błędnie definiujesz herezję. Niestety wygłosiłeś już jedną jawna herezję na temat rzekomego poświęcenia Jezusa Jego własną krwią - inaczej sie nie da nazwać takiego poglądu. Nikt nie napisał, że jesteś heretykiem dlatego, że jesteś kalwinistą. Niestety, nie odpowiadasz na pytania, które są dla Ciebie niewygodne. Tutaj nie odpowiada się na pytania wybrane przez pytanego, tylko na te, które zadają pytający.

Cała reszta Twojej wypowiedzi (ktora niestety jest pełna samozaprzeczeń) to jest powtarzanie tego, co było w innych wątkach dotyczących kalwinizmu. To forum NIE JEST gazetką ścienną ani blogiem. PROSZE O ODPOWIEDŹ NA MOJE PYTANIA.

P.S.
Aha, i nie zakładaj z góry, że każdy, kto sprzeciwia się kalwinizmowi, jest wyznawcą doktryny arminiańskiej. Takie założenie jest błędne i wynika z ograniczenia ludzi, którzy widzą świat w dwóch "barwach klubowych".


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lis 06, 2009 5:18 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt paź 30, 2009 9:09 am
Posty: 48
Cytuj:
PROSZE O ODPOWIEDŹ NA MOJE PYTANIA.

Nie czuję potrzeby z tobą dyskutować i uzasadniłem dlaczego z takimi osobami jak ty dyskutować nie będę.

_________________
http://purytanin.wordpress.com/


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lis 06, 2009 5:25 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt paź 30, 2009 9:09 am
Posty: 48
Cytuj:
Niestety wygłosiłeś już jedną jawna herezję na temat rzekomego poświęcenia Jezusa Jego własną krwią - inaczej sie nie da nazwać takiego poglądu. Nikt nie napisał, że jesteś heretykiem dlatego, że jesteś kalwinistą.

Niestety oskarżasz praktycznie wszystkich kalwinistów o bycie heretykami ponieważ uznani kalwiniści interpretują ten fragment w ten sam sposób co ja. Bez odbioru.

_________________
http://purytanin.wordpress.com/


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lis 06, 2009 5:29 pm 
Puritan napisał(a):
Cytuj:
PROSZE O ODPOWIEDŹ NA MOJE PYTANIA.

Nie czuję potrzeby z tobą dyskutować i uzasadniłem dlaczego z takimi osobami jak ty dyskutować nie będę.

Dokładnie dlatego, że nie masz już nic do powiedzenia - nie znasz odpowiedzi na stawiane ci pytania :lol: Jesteś zwyczajnym "ciasnoumysłowym" fanatykiem religijnym, niestety. A oni tak mają - jak ktoś stawia opór Doktrynie, to nie są w stanie dyskutować (w końcu kłamstwo trudno jest obronić). Twoi adwersarze się, jak widzę, wykruszają, nie będziesz miał niedługo z kim rozmawiać :roll:
Jeśli nie potrzebujesz dyskutować, to po co tu w ogóle jesteś?


Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lis 06, 2009 6:53 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Rozumiem Twoje uczucia, Mała Mi. Bardzo jednak proszę o nieużywanie epitetów w rodzaju "ciasnoumysłowy fanatyk religijny" - zgadzam się z tomaszem, który napisał w innym wątku, że sposób wypowiedzi użytkowników może przyczynić się do obniżenia poziomu forum i być może przyczynil się w naszym przypadku, nad czym ubolewam.

Niektóre sytuacje są dla nas próbą i czasem cielesność z nas wychodzi - dlatego sugeruję wszystkim (i mówię to do siebie samego w pierwszym rzędzie) modlitwę PRZED napisaniem postu.

"A owoc sprawiedliwości bywa zasiewany w pokoju przez tych, którzy pokój czynią" [Jak. 3:18]


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 81 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL