www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest N kwi 28, 2024 5:32 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 138 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 6, 7, 8, 9, 10  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lis 09, 2009 1:37 pm 
Syn Marnotrawny napisał(a):
(...) Tak naprawde islamska koncepcja swobody interpretacyjnej muftich i "sola scriptura" są dość podobne. Nie ma jednolitej, powszechnej, "katolickiej" interpretacji. Jest interpretacja terytorialna. Na tym forum powiedzmy Smokowo-Iszowa. To wszystko. (...)

To wlasnie "sola scriptura" wyklucza koncepcje interpretacji Pisma podobna do "islamskiej koncepcji swobody interpretacyjnej muftich". Chyba cos Ci sie pomylilo. Skad czerpiesz takie wnioski? Biblia nawet sama daje wskazówki do interpretacji Pisma i tlumaczy sie w kontekscie - czego koran nie czyni. A ze Smok i Ani_Isza podkreslaja niejednokrotnie znaczenie Pism, jakie one posiadaly u ówczesnych odbiorców Pisma, twoje slowa o jakiejs "interpretacji terytorialnej" nie maja sensu - oni oboje slusznie wskazuja, ze powinnismy jako chrzescijanie wracac do zródla, czyli zrozumienia Zydowskich natchnionych Pism (bo 66 natchnionych ksiag Biblii zostalo spisanych przez Zydów) sprzed czasu, gdy wykladni Pisma narzucono filozoficzne elementy (Augustyn i jemu podobni). Czyli chodzi im wlasnie o wrócenie do zródla - nic innego nie wyraza sie w slowach "Sola Scriptura"! Na calym swiecie jest masa chrzescijan ewangelikalnych - ludzi narodzonych z Boga -, którzy tak samo wierza w to, ze Pismo Swiete stanowi JEDYNY i WYLACZNY autorytet w sprawach wiary (czemu np. kosciól Rzymskokatolicki zaprzecza) - czyli zasada "Sola scriptura", TYLKO Pismo.

Jakis znajomy zmieszany czasem czyims zachowaniem lub wypowiedza zwykl mawiac: "Jak cos powiesz, to nie wiadome, czy sie smiac, czy plakac" :lol: Nie pozwól, bym powtórnie musial wspominac ten cytat, czytajac twoje posty.


Ostatnio edytowano Pn lis 09, 2009 1:40 pm przez ppajda, łącznie edytowano 1 raz

Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lis 09, 2009 1:39 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Syn Marnotrawny napisał(a):
Problem z Islamem jest taki jak z Protestantyzmem - ma miliony odcieni od liberalnej kobiety-biskupa po fundamentalistyczne wysadzanie klinik aborcyjnych

I z katolicyzmem - od ruchu "my jesteśmy Kościołem" w Austrii i Niemczech po bractwo Piusa IX. :D

A problem jest inny i nie próbuj znowu doklejać protestantyzmowi gęby islamu - Mała Mi nie pisała o "odcieniach islamu" tylko o tym, że islamem JEST to, co głosi konkretny imam w konkretnym miejscu.

SM napisał(a):
Tak naprawde islamska koncepcja swobody interpretacyjnej muftich i "sola scriptura" są dość podobne. Nie ma jednolitej, powszechnej, "katolickiej" interpretacji. Jest interpretacja terytorialna. Na tym forum powiedzmy Smokowo-Iszowa. To wszystko.

Znowu ściemniasz. Interpretacja Koranu jest narzucana przez imamów i obowiązująca na danym terenie. Katolicka interpretacja Biblii jest de facto tak powiązana z tradycją, że nie można mówić o interpretacji samej Biblii. czywiście to, co jest interpretacją, jest w katolicyzmie narzucone bezdyskusyjnie w każdym szczególe. "Sola Scriptura" nie jest interpretacją narzuconoą w każdym szczególe na danym terenie, tylko zasadą uznającą Biblię za jedyne źródło objawienia interpretujące się samo przez siebie. Swoboda interpretacyjna muftich i "sola scriptura" mają się do siebie jak pięść do nosa.

A żadne forum dyskusyjne nie jest kościołem ani denominacją, gdzie istniałby przymus przyjmowania takiej czy innej interpretacji. Trzeba tylko umieć obronić to, co się uważa za prawidłową interpretację.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lis 09, 2009 1:54 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 10, 2006 11:47 am
Posty: 1007
Lokalizacja: Kielce
Mała Mi napisał(a):
Problem z Tobą jest taki, że cały czas operujesz pojęciami religijnymi. A my nie jesteśmy "protestantami" (wyznawcami religii protestanckiej), jesteśmy ludźmi zbawionymi i mającymi relację z Jezusem. Nawet słowo "chrześcijanin" już trąci religią i pozwala na ekumeniczne interpretacje. Więc bądź łaskaw to wziąść pod uwagę zanim wrzucisz tu coś o kobietach biskupach i wysadzaniu klinik. My nie mamy z tym po prostu nic wspólnego. Znajdź sobie jakieś forum religijne protestantów i tam się na nich wyżywaj i oskarżaj :?


Jesteście jesteście - tyle że biblijni i "domowi" lub chyba raczej "internetowi" :). Protestantyzm ma w sobie gen podziału aż do wyznań jednoosobowych opartych na własnej interpretacji Pisma bo akurat "pastor mojego zboru nie ma racji" :).

Na pewno wyznajesz metodologiczne credo protestanckie i to już wystarczy abyś była dla mnie protestantką (to po prostu pewna szufladka i tyle)

Zdrówko

_________________
Bóg stworzył ludzi, Samuel Colt uczynił ich równymi.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lis 09, 2009 1:58 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 10, 2006 11:47 am
Posty: 1007
Lokalizacja: Kielce
Smok Wawelski napisał(a):
I z katolicyzmem - od ruchu "my jesteśmy Kościołem" w Austrii i Niemczech po bractwo Piusa IX. :D

Zapewne masz rację ale w końcu mają dogmat o nieomylności więc i jakaś "najprawdziwsza" interpretacja jest :lol:

Smok Wawelski napisał(a):
Znowu ściemniasz. Interpretacja Koranu jest narzucana przez imamów i obowiązująca na danym terenie. Katolicka interpretacja Biblii jest de facto tak powiązana z tradycją, że nie można mówić o interpretacji samej Biblii.


Ciekawe kto wymyslił "cuius regio eius religio" :P

_________________
Bóg stworzył ludzi, Samuel Colt uczynił ich równymi.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lis 09, 2009 2:00 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 10, 2006 11:47 am
Posty: 1007
Lokalizacja: Kielce
ppajda napisał(a):
Jakis znajomy zmieszany czasem czyims zachowaniem lub wypowiedza zwykl mawiac: "Jak cos powiesz, to nie wiadome, czy sie smiac, czy plakac" :lol: Nie pozwól, bym powtórnie musial wspominac ten cytat, czytajac twoje posty.


Śmiech to zdrowie - radzę się śmiać niż płakać :P

_________________
Bóg stworzył ludzi, Samuel Colt uczynił ich równymi.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lis 09, 2009 2:04 pm 
Syn Marnotrawny napisał(a):
Jesteście jesteście - tyle że biblijni i "domowi" lub chyba raczej "internetowi" :). Protestantyzm ma w sobie gen podziału aż do wyznań jednoosobowych opartych na własnej interpretacji Pisma bo akurat "pastor mojego zboru nie ma racji" :).

Na pewno wyznajesz metodologiczne credo protestanckie i to już wystarczy abyś była dla mnie protestantką (to po prostu pewna szufladka i tyle)

Nie denerwuj mnie, dobrze? Bo zachowujesz się jak kibic, który tłumaczy członkowi drużyny jak to jest być członkiem drużyny :roll:
Nie wyznaję żadnego metodologicznego credo, w ogóle wyznaję tylko to, co jest w Biblii napisane. Żadne inne oznaki przynależności do grupy nie są mi potrzebne. Bardzo Ci współczuję, jeśli masz tak ciasne horyzonty myślowe, że koniecznie musisz każdego przyporządkować do jakiejś szufladki, bo inaczej zrobi Ci się w głowie chaos nie do ogarnięcia :? Jednak powinieneś przyjąć do wiadomości że nie ze wszystkim tak się da.
Syn Marnotrawny napisał(a):
Zdrówko

I proszę, przestań się tak do mnie zwracać bo mam wrażenie, że do mnie przepijasz :?


Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lis 09, 2009 2:14 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Syn Marnotrawny napisał(a):
Jesteście jesteście - tyle że biblijni i "domowi" lub chyba raczej "internetowi" :). Protestantyzm ma w sobie gen podziału aż do wyznań jednoosobowych opartych na własnej interpretacji Pisma bo akurat "pastor mojego zboru nie ma racji" :).

Cóż, Syn Marnotrawny otrzymał najwyraźniej objawienie (od kogo?) w wyniku którego nie ma dyskusji, bo i tak DLA NIEGO jesteśmy protestantami. A podstawą tego genialnego objawienia jest "gen podziału" i "metodologiczne credo protestanckie" - zupełnie jakby "gen podziału" nie występował nigdzie indziej i był koniecznie związany z czymś złym (a nie np. z różnorodnością). Szczytem wysublimowania jest "metodologiczne credo protestanckie" - nie wiadomo za bardzo, o co chodzi, ale na pewno przesądza sprawę. :D

A wszystko dlatego, że prosty podział na odrodzonych i nieodrodzonych jest dla Syna niewygodny. Szufladka z napisem "protestanci" jest mu potrzebna do usprawiedliwiania własnego grzechu.

SM napisał(a):
Ciekawe kto wymyslił "cuius regio eius religio

Politycy. Katoliccy i protestanccy. I nie ma ona nic wspólnego z zasadą sola scriptura. Kończ Waść, wstydu [sobie] oszczędź.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lis 09, 2009 2:26 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 10, 2006 11:47 am
Posty: 1007
Lokalizacja: Kielce
Smok Wawelski napisał(a):
Szczytem wysublimowania jest "metodologiczne credo protestanckie" - nie wiadomo za bardzo, o co chodzi, ale na pewno przesądza sprawę. :D .


Nie udawaj bardziej usmiechniętego niż jesteś :P
metodologiczne credo to wszystkie "sola"


Smok Wawelski napisał(a):
Politycy. Katoliccy i protestanccy. I nie ma ona nic wspólnego z zasadą sola scriptura. Kończ Waść, wstydu [sobie] oszczędź.


Nie z sola ale z terytorialną interpretacją. W Genewie mamy muftiego Kalwina w Wirtenberdze Lutra a w Bawarii mamy interpretację katolicką.

_________________
Bóg stworzył ludzi, Samuel Colt uczynił ich równymi.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lis 09, 2009 2:29 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 10, 2006 11:47 am
Posty: 1007
Lokalizacja: Kielce
Mała Mi napisał(a):
I proszę, przestań się tak do mnie zwracać bo mam wrażenie, że do mnie przepijasz :?


Pozdrawiam

ps. co do "protestanckości" to po prostu wszystkie "sola" (a także sama sola jest owym genem podziału)

sola=protestanckość. Proste i nie wiem czemu nie dociera.

_________________
Bóg stworzył ludzi, Samuel Colt uczynił ich równymi.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lis 09, 2009 2:33 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 10, 2006 11:47 am
Posty: 1007
Lokalizacja: Kielce
Smok Wawelski napisał(a):
A wszystko dlatego, że prosty podział na odrodzonych i nieodrodzonych jest dla Syna niewygodny. Szufladka z napisem "protestanci" jest mu potrzebna do usprawiedliwiania własnego grzechu.


Nie sądzę ale może znasz mnie lepiej niż ja sam. Po prostu dziwi mnie Twoje poczucie wyjątkowości a jesteś jednym z wielu chrześcijan interpretujących pismo. Jako nieodrodzony wolę dalej szufladkować zgodnie z religioznawstwem.

A o jaki grzech Ci chodzi? Zaparcia mam, to fakt, ale biore Espumisan ;)

_________________
Bóg stworzył ludzi, Samuel Colt uczynił ich równymi.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lis 09, 2009 2:57 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
SM napisał(a):
Smok Wawelski napisał(a):
Politycy. Katoliccy i protestanccy. I nie ma ona nic wspólnego z zasadą sola scriptura. Kończ Waść, wstydu [sobie] oszczędź.

Nie z sola ale z terytorialną interpretacją. W Genewie mamy muftiego Kalwina w Wirtenberdze Lutra a w Bawarii mamy interpretację katolicką.

To nie ma nic wspólnego z interpretacją Biblii (nawet terytorialną), tylko z normalną polityką i strefami wpływów. Chodziło o to, żeby zakończyć wojnę religijną i kazać poddanym wyznawać taką religię, jaką narzuci im ich władca:

"Prawo Cuius regio, eius religio dawało książętom możliwość wyboru wyznania (katolicyzmu lub luteranizmu) oraz narzucenia go swoim poddanym, niezależnie od woli cesarza"
http://pl.wikipedia.org/wiki/Cuius_regio,_eius_religio

Cały czas chodzi Ci o to samo: Chcesz usprawiedliwić własny bunt wobec Boga grzechami innych ludzi, którzy tworzą jakiekolwiek "-izmy" i z tego powodu toczą wojny. I dlatego zasłaniasz się przed Nim szufladką z napisem "protestantyzm". Ale to nie działa i mam nadzieję, że kiedyś to zrozumiesz.

SM napisał(a):
metodologiczne credo to wszystkie "sola"

Sorry, ale DLA MNIE chrześcijaństwo nie jest równoznaczne z protestantyzmem, mimo że apostołowie przyznaliby się do każdego "sola", a nawet wprowadzali je w praktyce. Bądź łaskaw nie wciskać mi na siłę tożsamości, która jest potrzebna do czegoś Tobie, a nie mnie.

SM napisał(a):
Nie sądzę ale może znasz mnie lepiej niż ja sam. Po prostu dziwi mnie Twoje poczucie wyjątkowości a jesteś jednym z wielu chrześcijan interpretujących pismo. Jako nieodrodzony wolę dalej szufladkować zgodnie z religioznawstwem.

Szufladkuj sobie co chcesz, tylko mnie do swoich "religioznawczych" szufladek na siłę nie wciskaj, bo sobie tego nie życzę.

SM napisał(a):
A o jaki grzech Ci chodzi? Zaparcia mam, to fakt, ale biore Espumisan

Ty nie masz zaparcia. Ty masz ZATWARDZENIE. Ale na ten rodzaj zatwardzenia nie pomagają środki farmaceutyczne. :P


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lis 09, 2009 4:38 pm 
Syn Marnotrawny napisał(a):
ps. co do "protestanckości" to po prostu wszystkie "sola" (a także sama sola jest owym genem podziału)

sola=protestanckość. Proste i nie wiem czemu nie dociera.

Ech jak Cię tak czytam, to mi się przypomina taki tekst z Kubusia Puchatka; "Ojej rzeczywiście! To takie proste że nawet ja tego nie rozumiem!" wygłoszone z pogodnym uśmiechem :|
Zostaw tą solę w spokoju - ona powstała w okresie Reformacji, żeby jasno określała zasady wiary przeciwstawione zagmatwanemu katolicyzmowi. Wyobraź sobie natomiast, jeśli jednak potrafisz, że kościół w sensie biblijnym istniał od wniebowstąpienia Jezusa, a nie od Reformacji, więc zmień argumenty.
Syn Marnotrawny napisał(a):
A o jaki grzech Ci chodzi? Zaparcia mam, to fakt, ale biore Espumisan

Espumisan to jest akurat na co innego, więc może daj sobie spokój z tym dowcipkowaniem, raz że nie za bardzo Ci wychodzi, dwa że po prostu stawia Twoją osobę w świetle nie skłaniającym do szacunku i poważnego traktowania, a tego chyba nie chcemy, nieprawdaż?


Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lis 09, 2009 7:54 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 10, 2006 11:47 am
Posty: 1007
Lokalizacja: Kielce
Mała Mi napisał(a):
Ech jak Cię tak czytam, to mi się przypomina taki tekst z Kubusia Puchatka; "Ojej rzeczywiście! To takie proste że nawet ja tego nie rozumiem!" wygłoszone z pogodnym uśmiechem :|


Kubuś to prawdziwy gigant duchowości - zrozumiałem to kiedyś czytając Tao Kubusia Puchatka.

Mała Mi napisał(a):
daj sobie spokój z tym dowcipkowaniem, raz że nie za bardzo Ci wychodzi, dwa że po prostu stawia Twoją osobę w świetle nie skłaniającym do szacunku i poważnego traktowania, a tego chyba nie chcemy, nieprawdaż?


Piszesz tak jakbym był darzony szacunkiem :P .Przecież ja nie potrafię czytać i zrozumieć prostych faktów zarówno z Biblii jak i historii.

Pozdrawiam

_________________
Bóg stworzył ludzi, Samuel Colt uczynił ich równymi.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lis 09, 2009 7:56 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 10, 2006 11:47 am
Posty: 1007
Lokalizacja: Kielce
Smok Wawelski napisał(a):
Ty nie masz zaparcia. Ty masz ZATWARDZENIE. Ale na ten rodzaj zatwardzenia nie pomagają środki farmaceutyczne. :P


Chyba masz rację, byłem niezbyt precyzyjny - to jest ten mój grzech? Czy może jakiś inny?

_________________
Bóg stworzył ludzi, Samuel Colt uczynił ich równymi.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lis 09, 2009 8:19 pm 
Offline

Dołączył(a): Pt lis 06, 2009 11:21 am
Posty: 123
Syn Marnotrawny napisał(a):
.Przecież ja nie potrafię czytać i zrozumieć prostych faktów zarówno z Biblii jak i historii.

Więc nawróć się a zrozumiesz :D bo Bóg daje mądrość... wiem po sobie ;)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 138 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 6, 7, 8, 9, 10  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 24 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL