www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest N kwi 28, 2024 6:19 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 138 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: N paź 25, 2009 8:45 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sie 22, 2009 7:10 pm
Posty: 90
Lokalizacja: z Nieba ;)
Tak jak w temacie, jestem ciekawy co uwazacie na temat trzymania obrazów np. Aniołów, Jezusa, Świętych itd...
Pytam, bo spotkalem sie wsrod chrzescijan z sytuacją, ze krytykują innych za to ze "trzymaja" takie wlasnie obrazy w domu.

Przykazania mowia jedynie o tym ze nie mozna ich tworzyc w celu modlenia sie do nich, i czczenia ich,
jednak nie mowi, ze samo posiadanie obrazu, lub rzezby "tego co jest na niebie wysoko, i tego co na ziemi nisko i pod wodą..." jest grzechem.

Co mysla o tym forumowicze?
Czy samo trzymanie obrazu Jezusa, Anioła czy jakiegos swiętego w domu, jest grzechem wg was? czy tez nie?


Ostatnio edytowano N paź 25, 2009 9:31 pm przez Symeon, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: N paź 25, 2009 9:12 pm 
Przede wszystkim nie wiem po co takie obrazy trzymać. Tzn. ja owszem, trzymam obrazy świętych, np. zdjęcie żony w portfelu, ale uznajmy to za wyjątek ;)
Warto zwrócić uwagę, że jakiekolwiek obrazy Jezusa w ogóle nie przedstawiają Jezusa, tylko jakiegoś hippisa z długimi włosami i bródką, który nawet żydowskich rysów twarzy nie ma. Nie mówiąc już o tym, że Jezus nie miał postaci, która mogłaby się komuś podobać, a na obrazkach jest przedstawiany jak za przeproszeniem Apollo.
Malowanie aniołów to też dziwny pomysł - po prostu w jakim celu? Żeby siebie samego kusić angelolatrią?
A więc jestem przeciwny.


Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: N paź 25, 2009 9:20 pm 
Elendil napisał(a):
(...) Warto zwrócić uwagę, że jakiekolwiek obrazy Jezusa w ogóle nie przedstawiają Jezusa, tylko jakiegoś hippisa z długimi włosami i bródką, który nawet żydowskich rysów twarzy nie ma. (...)

Z hipisem, to sie zgodze, ale... jakie to sa te "zydowskie rysy twarzy", a jakie nie sa? Propaganda Hitlera przedstawiala Zydów z krzywymi nosami...


Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pn paź 26, 2009 3:05 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sie 22, 2009 7:10 pm
Posty: 90
Lokalizacja: z Nieba ;)
Cytuj:
Żeby siebie samego kusić angelolatrią?

Mysle ze chrzescijanin nie bedzie mial takiego problemu, w dodatku wiedzac to, zalozmy ze obraz bedzie mu sluzyl tylko jako ozdoba.
Wiec caly czas nie jest to grzechem.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pn paź 26, 2009 6:10 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lip 12, 2008 3:41 pm
Posty: 194
Nie widzę niczego złego w obrazach przyrody. Zupelnie inaczej jest z obrazami, rzeżbami o których piszesz.
Co właściwie przedstawiają i w akim celu. Sztuka zdobnicza nie wchodzi w rachubę. Dlaczego nie miałbyś w takim razie mieć posążka buddy. Przecież się do niego nie modlisz...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pn paź 26, 2009 6:17 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lip 12, 2008 3:41 pm
Posty: 194
Był już kiedyś podobny wątek. Nie mogę go jednak znaleźć. Pamiętam cytat, który podała wtedy Isza:

Ez 23:16 Br "Gdy więc zobaczyła [te malowidła], zapłonęła tak wielką żądzą, że zaraz posłała po nich swoich ludzi, do Chaldei."

Umysłu trzeba strzec. Mamy taki nakaz. Po co dobrowolnie narażać go na skalanie?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt paź 27, 2009 10:58 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sie 22, 2009 7:10 pm
Posty: 90
Lokalizacja: z Nieba ;)
Mialem taki obraz u siebie kilka miesiecy po nawroceniu, nie przeszkadzal mi, i tym bardzije nigdy mnie nie kusil, tym bardziej jako ze jestem teraz juz bardziej ugruntowany, wiem ze by mnie nie kusil i nie narazal, więc pytam caly czas, gdzie tu grzech?

W momencie keidy mam figurke jelenia w domu, albo obraz jakiegos pieska, czy orła, wcale mnie to nie kusi zeby modlic sie odrazu do nich, czy czcic w jakis sposob.

Nie pytam dla siebie, a pytam bo czesto spotykam ludzi ktorzy uwazaja ze nie jest to grzechem, gdyz nie ma na to przykazania, i musze sie tu zgodzic. Czyz nie tak jest?


Ostatnio edytowano Wt paź 27, 2009 11:08 am przez Symeon, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt paź 27, 2009 10:59 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sie 22, 2009 7:10 pm
Posty: 90
Lokalizacja: z Nieba ;)
Cytuj:
Dlaczego nie miałbyś w takim razie mieć posążka buddy. Przecież się do niego nie modlisz...

Jednak jest to ktos kto jest gleboko w okultyzmie, i mial by naprawde zle dzialanie na ciebie.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt paź 27, 2009 11:28 am 
Symeon napisał(a):
Cytuj:
Dlaczego nie miałbyś w takim razie mieć posążka buddy. Przecież się do niego nie modlisz...

Jednak jest to ktos kto jest gleboko w okultyzmie, i mial by naprawde zle dzialanie na ciebie.

Jesli tak, to co z figurka np. sw. Antoniego? ;) Czy to nie ma wg. Ciebie zadnego zwiazku z okultyzmem? Dlaczego figurka buddy mialaby miec na Ciebie zly wplyw, a figurka sw. Antoniego nie? Czy sw. Antoni byl bardziej "chrzescijanski"? :lol:


Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt paź 27, 2009 11:34 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sie 22, 2009 7:10 pm
Posty: 90
Lokalizacja: z Nieba ;)
Drogi ppajdo, nietsety nie znam tej osoby, jesli mozesz przedstaw mi ja blizej.
Nie wiem czy on mial cos wspolnego z okultyzmem.

Ale nie o takich koniecznie osobach mowie... mowie o figurce lub obrazie, Marii, Jezusa, lub Aniołów. Czesto osoby jak maja czyis obraz lub figurke bo uwazaja ze osoba byla kims wyjatkowym, od kogo mozna brac przyklad.
Dlaczego Nie mieli by miec obrazu Jezusa, marii albo aniołów, lub nawet jakiegos apostoła? :)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt paź 27, 2009 11:37 am 
Symeon napisał(a):
Drogi ppajdo, nietsety nie znam tej osoby, jesli mozesz przedstaw mi ja blizej.
Nie wiem czy on mial cos wspolnego z okultyzmem.

Ale nie o takich koniecznie osobach mowie... mowie o figurce lub obrazie, Marii, Jezusa, lub Aniołów. Czesto osoby jak maja czyis obraz lub figurke bo uwazaja ze osoba byla kims wyjatkowym, od kogo mozna brac przyklad.
Dlaczego Nie mieli by miec obrazu Jezusa, marii albo aniołów, lub nawet jakiegos apostoła? :)

Wiec jesli ktos jest godny nasladowania, posiadanie jego figurki jest ok. A jesli nie jest on godny nasladowania, posiadanie jego figurki nie jest ok. Wlasciwie Cie zrozumialem?


Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt paź 27, 2009 11:45 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 10, 2006 11:47 am
Posty: 1007
Lokalizacja: Kielce
ppajda napisał(a):
Wiec jesli ktos jest godny nasladowania, posiadanie jego figurki jest ok. A jesli nie jest on godny nasladowania, posiadanie jego figurki nie jest ok. Wlasciwie Cie zrozumialem?


Ale przecież Budda też jest godny nasladowania o jego figurka nie jest OK :)

_________________
Bóg stworzył ludzi, Samuel Colt uczynił ich równymi.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt paź 27, 2009 11:47 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sie 22, 2009 7:10 pm
Posty: 90
Lokalizacja: z Nieba ;)
Odpowiem ci pytaniem: Czy posiadanie wisiorka np: z gwiazda Dawida jest ok?
A czy posiadanie amuletu albo runy nie jest ok?

Moja odpowiedz do twojego pytania brzmi tak, na te chwile :)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt paź 27, 2009 11:51 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sie 22, 2009 7:10 pm
Posty: 90
Lokalizacja: z Nieba ;)
Cytuj:
Ale przecież Budda też jest godny nasladowania o jego figurka nie jest OK

Ale to jest oczywiste ze nie jest godny nasladowania, skad taki pomysl wogole?
Uwazasz ze budda jest godny nasladowania dla chrzescijanina?
Medytowanie, mantrowanie (wzywanie demonow), podroze poza ciałem, wznoszenie sie na wyzsze poziomy swiadomosci... naprawde godne nasladowania ;]


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt paź 27, 2009 2:24 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 04, 2007 1:25 pm
Posty: 1505
Lokalizacja: Silesia
Oczywiste jest dla mnie, że w prawie jest zakaz czynienia podobizn [wszystkiego tego, co związane jest z "mocami", żywiołami, bóstwem, czy czymkolwiek co obrazowało by samego JHWH lub duchy służebne-aniołów] oraz zakaz ich posiadania. Dlaczego jednak jest ten nakaz? Dlaczego w ogóle człowiek próbuje "obrazować" coś co przedstawia moce, STWÓRCĘ?

Ja nie widzę potrzeby ani powodu, dla którego odrodzeni mieliby posiadać coś co obrazuje to wszystko. Nie widzę anulowania, zmiany w Prawie w tym temacie ani praktyk w pierwszym kościele w NT - a Paweł miałby co malować, bo widział wiele. A już w szczególności nie widzę potrzeby ani powodu, żeby odrodzeni mieli obrazować JHWH [Ojca, Syna lub Ducha Świętego] -TAKI OGROMNY MAJESTAT, CHWAŁĘ I BOSKOŚĆ, że jej nie możemy ogarnąć rozumem.


"Nie czyń sobie podobizny rzeźbionej czegokolwiek, co jest na niebie w górze, i na ziemi w dole, i tego, co jest w wodzie pod ziemią." [Wj 20:4]


"Przestrzegajcie wszystkiego, co wam powiedziałem, a imienia bogów obcych nie wymieniajcie, by nikt nie słyszał ich z ust waszych." [Wj 23:13]

"Strzeżcie usilnie dusz waszych, gdyż nie widzieliście żadnej postaci, gdy Pan mówił do was na Horebie spośród ognia,
abyście nie popełnili grzechu i nie sporządzili sobie podobizny rzeźbionej, czy to w kształcie mężczyzny, czy kobiety,(17) czy w kształcie jakiegokolwiek zwierzęcia, które jest na ziemi, czy w kształcie jakiegokolwiek skrzydlatego ptaka, który lata pod niebem, (18 ) czy w kształcie czegokolwiek, co pełza po ziemi, czy w kształcie jakiejkolwiek ryby, która jest w wodzie pod ziemią, (19) i abyś, gdy podniesiesz swoje oczy ku niebu i ujrzysz słońce, księżyc i gwiazdy, cały zastęp niebieski, nie dał się zwieść i nie oddawał im pokłonu, i nie służył im, skoro Pan, twój Bóg, przydzielił je wszystkim ludom pod całym niebem."
[Pwt 4:15-19]


"Strzeżcie się, abyście nie zapomnieli o przymierzu Pana, waszego Boga, które zawarł z wami, i nie sporządzali sobie żadnej podobizny rzeźbionej, jak ci to nakazał Pan, twój Bóg. (24) Gdyż Pan, twój Bóg, jest ogniem trawiącym. On jest Bogiem zazdrosnym.
Gdy zrodzisz synów i wnuki i usadowicie się na tej ziemi, lecz popełnicie grzech, sporządzając sobie podobiznę rzeźbioną jakiegokolwiek kształtu, i uczynicie to, co jest złe w oczach Pana, waszego Boga, pobudzając go do gniewu"
[Pwt 4:23-25]


Oto są ustawy i prawa, które będziecie starannie spełniać na ziemi, którą Pan, Bóg twoich ojców, dał tobie w posiadanie po wszystkie dni życia waszego na ziemi. (2) Doszczętnie zniszczycie wszystkie miejsca na wysokich górach, na pagórkach i pod każdym zielonym drzewem, gdzie służyły swoim bogom narody, którymi zawładniecie. Zburzycie ich ołtarze, potłuczecie ich pomniki, popalicie ich święte drzewa, porąbiecie ich podobizny rzeźbione i zetrzecie ich imię z tego miejsca. (4) Dla Pana, waszego Boga, nic takiego nie uczynicie. (5) Lecz będziecie szukać miejsca, które Pan, Bóg wasz, wybierze na swoje mieszkanie wśród wszystkich waszych plemion, aby tam złożyć swoje imię, i tam będziesz przychodził" [Pwt 12:1-5]


"Przeklęty mąż, który zrobi podobiznę rzeźbioną lub laną, obrzydliwość dla Pana, dzieło rąk rzemieślnika, i ustawi go w ukryciu." [Pwt 27:15]

"Ograniczony pozostaje każdy człowiek bez wiedzy, wstydzić się musi każdy złotnik z powodu bożka. Utoczył bowiem podobizny, które są kłamstwem i nie ma w nich [życiodajnego] tchnienia. (15) Są one nicością, tworem śmiesznym, zginą, gdy nadejdzie czas obrachunku z nimi. (16) Nie takim jest dziedzictwo Jakuba. On bowiem ukształtował wszechświat. Izrael zaś jest szczepem Jego dziedzictwa. Imię Jego: Pan Zastępów." [Jr 10:14-16]


"On jest obrazem Boga niewidzialnego, pierworodnym wszelkiego stworzenia,(16) ponieważ w nim zostało stworzone wszystko, co jest na niebie i na ziemi, rzeczy widzialne i niewidzialne, czy to trony, czy panowania, czy nadziemskie władze, czy zwierzchności; wszystko przez niego i dla niego zostało stworzone. (17) On też jest przed wszystkimi rzeczami i wszystko na nim jest ugruntowane" [Kol 1:15-17]

[interlinia]:
"Dzieci, ustrzeżcie się od wizerunków (bogów)." [1 Jana 5:21]


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 138 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 34 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL