www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest N kwi 28, 2024 8:03 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: N paź 18, 2009 7:44 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 09, 2008 7:19 pm
Posty: 142
Podaję link do serwisu dziennik.pl i proszę o komentarze...
http://www.dziennik.pl/swiat/article455 ... iemi_.html

Cóż to za bełkocik ?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: N paź 18, 2009 7:57 pm 
Nie wiadomo czy się śmiać czy płakać. Ta cała "badaczka" po prostu się ośmiesza, a cała sprawa to tak tania sensacja, jakiej dawno nie widziano.

Nie dość, że Bóg jest nazywany w Biblii wielokrotnie ose szamajim wa-arec [ten, który uczynił niebo i ziemię] (por. Ps 121), co w bardzo oczywisty sposób przeczy takim pomysłom, to jeszcze zgodnie z propozycją pani van Wolde werset 10 Psalmu 51 powinien brzmieć "Rozdziel serce czyste we mnie...".
:lol:


Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: N paź 18, 2009 8:08 pm 
Kolejna pani profesor, "ceniona badaczka", chce zablysnac? Biedni Zydzi, przez tysiaclecia zle zrozumieli swój ojczysty jezyk, jakoby Bóg byl stwórca ziemi. Ale pani profesor im to wlasciwie wylozy.

A co jest z Nowym Testamentem, który przeciez zostal napisany po grecku? Tam tez tak mozna pozonglowac potencjalnymi tlumaczeniami, by poprzec swoja teorie?

"ostatnio, u kresu tych dni, przemówił do nas przez Syna, którego ustanowił dziedzicem wszechrzeczy, przez którego także wszechświat stworzył." (List do Hebrajczyków 1:2, Biblia Warszawska)

"Godzien jesteś, Panie i Boże nasz, przyjąć chwałę i cześć, i moc, ponieważ Ty stworzyłeś wszystko, i z woli twojej zostało stworzone, i zaistniało." (Objawienie 4:11, Biblia Warszawska)

"i abym na światło wywiódł tajemny plan, ukryty od wieków w Bogu, który wszystko stworzył" (List do Efezjan 3:9, Biblia Warszawska)

"Ci zaś, gdy to usłyszeli, podnieśli jednomyślnie głos do Boga i rzekli: Panie, Ty, któryś stworzył niebo i ziemię, i morze, i wszystko, co w nich jest" (Dzieje Apost. 4:24, Biblia Warszawska)

"i poprzysiągł na tego, który żyje na wieki wieków, który stworzył niebo i to, co w nim, i ziemię, i to, co na niej, i morze, i to, co w nim, że to już długo nie potrwa" (Objawienie 10:6, Biblia Warszawska)


Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: re
PostNapisane: N paź 18, 2009 8:20 pm 
Offline

Dołączył(a): Cz kwi 21, 2005 2:43 pm
Posty: 367
badaczce chodzi o to, ze JHWH byl stworzycielem, ale dzialal w materii juz istniejacej. Innymi slowy zarowno swiat, jak i Bog istnieli rownolegle, a JHWH porzadkowal jedynie swiat.W sposob jednoznaczny o stworzeniu ex nihlio mowi dopiero Ksiega Machabejska (deuterokan.)
Idea nie jest nowa, spotykana czasem u biblistow katolickich.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Kreacjonizm_(filozofia)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: N paź 18, 2009 9:24 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
"(...) aby widzieli i poznali, zważyli i zrozumieli wszyscy, że to ręka Pana uczyniła i że to stworzył Święty Izraelski" [Iz. 41:20]

"Tak powiedział Bóg, Pan, który stworzył niebo i je rozpostarł, rozciągnął ziemię wraz z jej płodami, daje na niej ludziom tchnienie, a dech życiowy tym, którzy po niej chodzą" [Iz. 42:5]

"Ja uczyniłem ziemię i stworzyłem na niej ludzi, moje ręce rozciągnęły niebiosa i Ja daję rozkazy wszystkiemu ich wojsku" [Iz. 45:12]

"Bo tak mówi Pan, Stwórca niebios - On jest Bogiem - który stworzył ziemię i uczynił ją, utwierdził ją, a nie stworzył, aby była pustkowiem, lecz na mieszkanie ją stworzył: Ja jestem Pan, a nie ma innego" [Iz. 45:18]

"On stworzył ziemię swoją mocą, utwierdził okrąg ziemi swoją mądrością, a swoim rozumem rozpostarł niebiosa" [Jer. 10:12]


Świat został uczyniony przez Boga, a niebiosa przez Niego rozpostarte. Istnieje mnóstwo tekstów, które nie muszą nawet odwoływać się do samego słowa "bara", żeby wskazywać na stworzenie nieba i ziemi przez Boga, a nie "uporządkowanie" czy równoległe istnienie Boga i Jego stworzenia. Ta pani chyba jednak nie przeczytała Biblii.

Ponadto, istniejąca materia została stworzona na początku - czyli w momencie, gdy rozpoczął się bieg czasu czyli wszechświat po prostu powstał wraz z prawami fizyki rządzącymi materią, czasem i przestrzenią.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pn paź 19, 2009 9:18 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 02, 2005 11:32 am
Posty: 434
Lokalizacja: Olkusz
Uszło uwadze tej pani że już w drugim rozdziale jest mowa o stworzeniu nieba i ziemi dokładnie:
Rdz 2:4 Br „Taka oto jest historia początków nieba i ziemi od chwili ich stworzenia. Po stworzeniu przez Jahwe ziemi i nieba”.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 76 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL