www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest N kwi 28, 2024 9:31 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 174 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: N lis 08, 2009 1:00 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Witaj ck,

Chciałbym skomentować Twoją ciekawą uwagę, bo jest tego warta:

ck napisał(a):
Czytając świadectwa nawróceń kalwinistów, często można zaobserwować powtarzający się scenariusz: "Będąc katolikiem poznałem historię reformacji, co pozwoliło mi zrozumieć jak należy wierzyć i interpretować Biblię. Uznałem, że jestem całkowicie zepsuty [znak, że został "wybrany"] i nawróciłem się."

Interesujący jest fakt, że kalwiniści w większości zachowują się tak, jakby prawdziwe chrześcijaństwo po apostołach zaczęło się dopiero w czasach Reformacji i jakby nikt wcześniej od Reformatorów nie interpretował Bibli właściwie. Trochę to dziwne, zważywszy, że Kalwin czerpał z Augustyna i wcale się tego nie wstydzi.

Okazuje się, że najwcześniejsi Ojcowie Kościoła wykładając doktrynę o wolnej woli i to w pracach PRZECIW HERETYKOM pisali coś całkowicie przeciwnego do luterańskich i kalwinistycznych teorii o niewolnej woli. Na przykład Ireneusz z Lyonu jasno i wyraźnie pisze, iż człowiek wolną wolę posiada:

http://www.ccel.org/ccel/schaff/anf01.i ... xviii.html

Podobnie inni:

http://www.pfrs.org/calvinism/calvin12.html

Az do czasów Augustyna doktryna o braku wolnej woli w ogóle w Kościele nie istniała, choć na ten temat pisano wiele, odpierając fałszywe nauki heretyków różnej maści, którzy w różny sposób podważali istnienie wolnej woli. Najciekawsze jest to, że kalwiniści przyparci do muru taka masą świadectw stwierdzają, że Ojcowie żyjący w pierwszych pokoleniach po apostołach i na długo przez pojawieniem się Konstantyna byli... katolikami! A ponieważ byli katolikami, nie jest ważne, co napisali i czy to się zgadza z Biblią, czy nie.

ck napisał(a):
Osobiście uważam, że kalwinizm [ten pięcio-punktowy] jest religią demoniczną. Kalwińska interpretacja doktryny Bożej Suwerenności mocno wypacza naturę Boga.

Tu bym się nie zgodził - moim zdaniem jest to zbyt mocne stawianie sprawy. Uważam, że kalwinizm jest nauką fałszywą, ale podchodzę do tego podobnie jak Dave Hunt, którego wykład o kalwinizmie polecam:

http://www.youtube.com/watch?v=6-OESTsWsEA


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: N lis 08, 2009 1:15 pm 
Offline

Dołączył(a): Pt lis 06, 2009 11:21 am
Posty: 123
Smok Wawelski napisał(a):
ck napisał(a):
Osobiście uważam, że kalwinizm [ten pięcio-punktowy] jest religią demoniczną. Kalwińska interpretacja doktryny Bożej Suwerenności mocno wypacza naturę Boga.

Tu bym się nie zgodził - moim zdaniem jest to zbyt mocne stawianie sprawy. Uważam, że kalwinizm jest nauką fałszywą, ale podchodzę do tego podobnie jak Dave Hunt, którego wykład o kalwinizmie polecam:

http://www.youtube.com/watch?v=6-OESTsWsEA



Witaj Smoku!

Może faktycznie poniosło mnie z tym "demonizmem". Mam nadzieję, że nikogo tym nie uraziłem.
Wynikło to z tego, że naprawdę nie potrafię za nic zrozumieć jak to się dzieje, że dość liczna grupa chrześcijan [bo przecież są miliony kalwinistów na świecie] przypisuje Bogu przyczynę sprawczą wszelkiego zła na świecie, jakby nie zauważając, że za każdym razem są to konsekwencje grzechu człowieka [wyjątek- Boży dopust do Hioba] :(

P.S. Dziękuję za link, chętnie posłucham co na ten temat mówi Hunt :)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lis 09, 2009 11:05 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz mar 31, 2005 5:14 pm
Posty: 910
Lokalizacja: Świnoujście
Czy ktos sie orientuje czy Corrie ten Boom tez byla kalwinistka? Tak mi wychodzi, bo rodzina nalezala do Holenderskiego Kosciola Reformowanego. Z ciekawosci pytam, a nie zeby od razu zaszufladkowac: "kalwinista! stop! nie czytac!" :wink:

Ppajda, to Twoja dzialka, obeznany przewaznie jestes, masz jakies info? :wink:


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lis 09, 2009 11:36 am 
itur napisał(a):
(...)

Ppajda, to Twoja dzialka, obeznany przewaznie jestes, masz jakies info? :wink:

Jestem niestety juz od dluzszego czasu niedobrowolnie w konfrontacji z tematem w moim otoczeniu. :?


Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lis 09, 2009 2:56 pm 
Offline

Dołączył(a): Pt lis 06, 2009 11:21 am
Posty: 123
itur napisał(a):
Czy ktos sie orientuje czy Corrie ten Boom tez byla kalwinistka?

Przeczytałem trochę jej biografii i jakoś mi nie pasuje by była kalwinistką.
itur napisał(a):
Z ciekawosci pytam, a nie zeby od razu zaszufladkowac: "kalwinista! stop! nie czytac!" :wink:

Szufladkowanie i przypinanie łatek bywa złudne i krzywdzące. Wyznaję zasadę: "zjeść rybę, wypluć ości". Niemniej, praktyka taka jest z natury niebezpieczna bo wystarczy chwila nieuwagi i jakaś "ość" może utknąć w gardle ;)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lis 09, 2009 9:47 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz mar 31, 2005 5:14 pm
Posty: 910
Lokalizacja: Świnoujście
Pasuje - nie pasuje... a jakies konkrety? ktos cos kojarzy? gdzies doczytal? No bo jakkolwiek by patrzec, to byl kosciol kalwinski. A zreszta - w sumie malo wazne... Tylko ciekawosc chce zaspokoic :wink: Przezyje bez tych informacji.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lis 10, 2009 12:19 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Corrie ten Boom należała do Holenderskiego Kościoła Reformowanego (czyli kalwińskiego). Kalwin uznawał wybranie Izraela i w przeciwieństwie do Lutra nie był anty-semitą. W Holandii Kościół Reformowany zajął oficjalne stanowisko wobec anty-semityzmu potępiając go i cierpiąc potem prześladowania ze strony władz okupacyjnych (to była rzadkość na skalę europejską). Za okupacji w kościołach kalwińskich było mnóstwo kazań o wybraniu Izraela i o tym, że antysemityzm jest grzechem wobec Boga Izraela i jest gorszy od okrucieństwa, ponieważ jest demoniczny. Traktowano Izrael jako "źrenicę oka Bożego" i wielu kalwinistów holenderskich zginęło za ukrywanie Żydów. Czapki z głów!

http://christianactionforisrael.org/ant ... ghbor.html


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lis 10, 2009 10:39 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz mar 31, 2005 5:14 pm
Posty: 910
Lokalizacja: Świnoujście
Czyli byla kalwinistka, dzieki. I co na to przeciwnicy wszelkiej masci kalwinizmu? Ja bym byla wiec ostrozna w ocenach typu: "kalwinista - uwazac, nie czytac, mozna sie pobrudzic itp. itd.". Kalwinistka Corrie ten Boom jest dawana za przyklad postepowania... i to przez samego Smoka :!: :) I ja sie z tym zgadzam.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lis 10, 2009 11:02 am 
itur napisał(a):
Czyli byla kalwinistka, dzieki. I co na to przeciwnicy wszelkiej masci kalwinizmu? Ja bym byla wiec ostrozna w ocenach typu: "kalwinista - uwazac, nie czytac, mozna sie pobrudzic itp. itd.". Kalwinistka Corrie ten Boom jest dawana za przyklad postepowania... i to przez samego Smoka :!: :) I ja sie z tym zgadzam.

Twoja wypowiedz zaklada, ze "przeciwnicy kalwinizmu" uwazaja kalwinistów za niezbawionych/nieodrodzonych ludzi i w zwiazku z tym odrzucaja wszystko, co owi mówia/tworza/robia. Osobiscie dystansuje sie od takiej postawy.

Wprawdzie kazdy z pieciu punktów kalwinizmu jest niebiblijny i niebezpieczny i dlatego moze prowadzic i niejednokrotnie prowadzi "na manowce". Jednak nie znaczy to - tak uwazam -, ze chrzescijanin wyznajacy te punkty jest napewno od razu zwiedzony i stracil zbawienie (choc takie niebezpieczenstwo istnieje: ewentualnie w pasywnosci z której moze wynikac poblazanie cialu ze wzgledu na wmawianie sobie, ze zbawienie jest nieutracalne lub ze itak Bóg da mi "chcenie i wykonanie" do czegokolwiek lub tez nie da - w koncu wszystko juz zaplanowal/"zaprogramowal" przed zalozeniem swiata).

Osobiscie uwazam ta postawe Corrie ten Boom za wlasciwa i godna pelnego przyjecia. Nie znaczy to jednak, ze - o ile przyjmowala piec punktów kalwinistycznych - w innej kwestii nie bladzila.

Dalej mysle, ze o ile mam wybór, czy sluchac kazania kalwinisty, badz "niekalwinisty", wybieram raczej druga opcje (o ile ten drugi poza tym równiez opiera sie na Slowie Bozym itd.).


Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lis 10, 2009 11:14 am 
Offline

Dołączył(a): Pt lis 06, 2009 11:21 am
Posty: 123
itur napisał(a):
Czyli byla kalwinistka, dzieki. I co na to przeciwnicy wszelkiej masci kalwinizmu?

Zbyt dużo tych "maści" by je wszystkie ogarnąć ;)
Kalwinizm opiera się na doktrynach, a niektóre z nich są niebezpieczne .
Za te najgroźniejsze- wypaczające naturę Boga uważam:

-Ograniczone zadośćuczynienie [czyli Jezus nie umarł za wszystkich, a jedynie za wybranych]. Przeciw temu: 2Kor.5:14, Heb.2:9, Rz.5:18, 1J.2:1-2, 1Tym.2:6.

-Podwójna Predestynacja [czyli wybranie (wszystkich ludzi) do zbawienia i potępienia przed założeniem świata]. Przeciw temu: Joz.24:14-15, Mt.23:37, Jer.18:7-11, Mt.5:43-48


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lis 10, 2009 11:21 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz mar 31, 2005 5:14 pm
Posty: 910
Lokalizacja: Świnoujście
Dzieki ppajda za wyjasnienia. Czasem odnosilam wrazenie, czytajac rozne wypowiedzi, ze wszystko, co kalwinskie jest od razu "be".
A tak na marginesie... ojciec Corrie, tak jak Spurgeon, smolil cygara rowno!! a potem czytal rodzinie na glos Biblie... :wink:
A utrata zbawienia grozi kazdemu z nas, jak nie bedziemy sie pilnowac, a nie tylko kalwiniscie, bo wyznaje te swoje 5 punktow...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lis 10, 2009 11:26 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 04, 2007 1:25 pm
Posty: 1505
Lokalizacja: Silesia
CK dodam jeszcze do Twoich refleksji to, co napisałeś wcześniej o "osobistym rozpoznaniu swego nawiedzenia" czyli wybraństwo jako "zastępnik" narodzenia się na nowo [takie jak rozumowe "zgodzenie się z przedstawioną rzeczywistością jaka miała miejsce", czyli że jest się grzesznikiem i że Jezus za takich umarł, przyjęcie Jezusa do serca i ...ciągłe karmienie się nauką o pewności]:
ck napisał(a):
Kalwiniści, pytani skąd wiedzą, że są tymi wybranymi, często odpowiadają, że "to się czuje", zatem ich pewność zbawienia opiera się na odczuciach.
Czytając świadectwa nawróceń kalwinistów, często można zaobserwować powtarzający się scenariusz: "Będąc katolikiem poznałem historię reformacji, co pozwoliło mi zrozumieć jak należy wierzyć i interpretować Biblię. Uznałem, że jestem całkowicie zepsuty [znak, że został "wybrany"] i nawróciłem się."
Pytając kalwinistę, co się zmieniło, jaka widzialna wewnętrzna przemiana nastąpiła od czasu tego nawrócenia [np. 5 lat temu], ciężko było otrzymać jakąś sensowną odpowiedź, którą można by potraktować jako owoc.
Oczywiście nie chcę generalizować, że tak to wygląda u każdego kalwinisty. Nie mniej, moje spostrzeżenia obserwacji od praktycznej strony tego nurtu są mocno negatywne.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lis 10, 2009 12:06 pm 
itur napisał(a):
(...) Czasem odnosilam wrazenie, czytajac rozne wypowiedzi, ze wszystko, co kalwinskie jest od razu "be". (...)

Mysle, ze takie wrazenie mozna w moich postach odniesc z dwóch powodów:

1.) Mam w moim bliskim otoczeniu bezposrednia stycznosc z problematyka kalwinizmu wraz ze wszelkimi jego konsekwencjami
2.) Uwazam, ze kalwinizm jest równiez dlatego niebezpieczny, poniewaz - i tu UWAGA! - kalwinista deformuje charakter Boga oraz jest zmuszony odrzucac natchnienie CALEGO Pisma (stopniuje fragmenty Pisma, które nie pasuja do jego kalwinistycznej doktryny jako "mniej wazne" lub reinterpretuje owe fragmenty przez zmienianie znaczen danych wyrazów lub zonglowanie nimi - jesli istnieje potrzeba, chetnie sluze konkretymi przykladami)

Uwazam, ze kalwinizm jest pewnego rodzaju zaslepieniem i przypuszczam, ze rece maczaja w tym nieczyste duchy. Mimo to mam nadzieje na upamietanie sie kalwinisty i nie uwazam, ze NAPEWNO stracil lub staraci on swoje zbawienie.


Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lis 10, 2009 12:14 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 04, 2007 1:25 pm
Posty: 1505
Lokalizacja: Silesia
Jak trucizna, która przyjmowana z pokarmem dostaje się do umysłu i deformuje właściwe funkcjonowanie sensorów.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lis 10, 2009 3:17 pm 
Offline

Dołączył(a): Pt maja 06, 2005 12:18 am
Posty: 1266
Ppajda,znasz kalwinistów jak piszesz.
Czy Oni w jakimś strachu żyją?
No bo nagle może im wpaść ni z tego ni z owego do głów,że......nie zostali wybrani do zbawienia.
To przecież koszmar.Całe zycie się wali.Ja im strasznie współczuję.
"Wybranie" może napełnić pychą a " nie wybranie" strachem i rozpaczą i beznadzieją. :( :(


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 174 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 76 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL