www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest Pn kwi 29, 2024 12:09 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 109 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: So paź 10, 2009 5:57 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Symeon napisał(a):
czy moze byc tak ze Duch Świety wchodzi do czlowieka, a czlowiek rodzi sie na nowo po jakims czasie z Ducha? nawraca sie ale nie jest odrazu nowonarodzony. Jest to troche poplątane co napisalem moze, ale jednak biblia wydaje mi sie nie wskazuje tego tak jasno.

A gdzie Biblia wskazuje, że może być tak, iż w ramach Nowego Przymierza Duch Święty wchodzi do człowieka, a człowiek dopiero po jakimś czasie człowiek ten rodzi się na nowo? Daczego uważasz, że Biblia nie jest jasna w tym temacie?

Rozumiem, że człowiek może podjąć decyzję o nawróceniu, a odpowiedź Boga w postaci nowego narodzenia i zamieszkania Ducha Świętego w człowieku może nastąpić w momencie przez Niego wybranym. Nie rozumiem natomiast rozdzielania momentu zamieszkania Ducha Świętego w człowieku od momentu nowego narodzenia, zwłaszcza że

"Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci, jeśli się kto nie narodzi na nowo, nie może ujrzeć Królestwa Bożego (...). Co się narodziło ciała, ciałem jest, a co się narodziło z Ducha, duchem jest. Nie dziw się, że ci powiedziałem: Musicie się na nowo narodzić" [Jan 3:3-5-6]

"Umiłowani, miłujmy się nawzajem, gdyż miłość jest z Boga, i każdy, kto miłuje, z Boga się narodził i zna Boga. Kto nie miłuje, nie zna Boga, gdyż Bóg jest miłością" [I Jana 4:7-8]

"Owocem zaś Ducha są: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność, łagodność, wstrzemięźliwość" [Gal. 5:22-23]

Biblia mówi nam, po czym poznać, czy człowiek jest narodzony na nowo, czy nie jest. Mówiliśmy już o tym w bieżącym wątku dosyć obficie. To, co jest ciałem, pozostaje ciałem, dopóki się na nowo nie narodzi z Ducha. Jeśli serce człowieka jest szczere przed Bogiem, to On odpowie na szczere upamiętanie. Dość długo żyję, ale nie widziałem jeszcze człowieka, który już miałby Ducha, a jeszcze nie byłby narodzony na nowo, albo odwrotnie. W Biblii też o czymś takim nie czytam. A ludzi nawracających się na łożu śmierci, podczas wypadków i inne sytuacje wyjątkowe wolę pozostawić samemu Panu Bogu, który nigdy nie pozostaje głuchy na szczere wołanie grzesznika i zawsze zdąży.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: So paź 10, 2009 7:19 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N cze 18, 2006 7:21 pm
Posty: 246
Zachęcam do przeczytania 8 rozdziału listu do Rzymian. Wydaje mi się, że w tym fragmencie Paweł porusza te zagadnienie i podaje wskazówki dotyczące zamieszkania Ducha Świętego w człowieku. Proponuje Ci Symeonie, gdy będziesz czytał tą treść, zadać kilka pytań do tekstu. Np. kiedy stajemy się dziećmi Bożymi? Kiedy możemy powiedzieć, że nie jesteśmy w ciele, lecz w Duchu? Kim jesteś, albo czyj jesteś jeśli nie masz Ducha Świętego? Kim są Ci, których Duch Boży prowadzi? Czy z tekstu nie wynika, że prowadzenie Duchem Świętym, o którym pisze Paweł, nie jest równoznaczne z tym, że Duch Święty mieszka w tym, którego On prowadzi? Kiedy możemy wołać Abba do Boga?

Zastanów się nad tym i porównaj to np. z wypowiedzią z ewg. Jana, gdzie jest napisane, że:

Jana 1:12-13
12 Tym zaś, którzy go przyjęli, dał prawo stać się dziećmi Bożymi, tym, którzy wierzą w imię jego,
13 Którzy narodzili się nie z krwi ani z cielesnej woli, ani z woli mężczyzny, lecz z Boga.

Rozdział 8 listu do Rzymian ma dla mnie szczególne znaczenie i wielką wymowę w rozważaniu zagadnienia, kim jestem, kiedy stałem się tym kim jestem i co się stało w momencie kiedy się stałem dzieckiem Bożym.

Po rozważeniu zadaj sobie pytanie: Kto i kiedy poświadcza, że jestem dzieckiem Bożym?

_________________
Początkiem mądrości jest bojaźń Pana
Przyp.9:10


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pn paź 12, 2009 10:59 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sie 22, 2009 7:10 pm
Posty: 90
Lokalizacja: z Nieba ;)
Cytuj:
A gdzie Biblia wskazuje, że może być tak, iż w ramach Nowego Przymierza Duch Święty wchodzi do człowieka, a człowiek dopiero po jakimś czasie człowiek ten rodzi się na nowo? Daczego uważasz, że Biblia nie jest jasna w tym temacie?

O to wlasnie pytalem. Zdaje sie ze od kilku osob slyszalem podobną teorie, dlatego pytam zeby dowiedziec sie jak to jest, a kto pyta nie błądzi ;]

Dzieki ci Przebudzony za te pytania, ale akurat tego jestem swiadom i wiem o tym dobrze, moje pytanie odnosilo sie do troche innej kwesti która Smok mi blizej i jasniej pokazal. Mysle ze jest to dla mnie juz w miare jasne, dzieki Smoku.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pn paź 19, 2009 9:08 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 02, 2005 11:32 am
Posty: 434
Lokalizacja: Olkusz
Rz 8:7-10 Bw „Dlatego zamysł ciała jest wrogi Bogu; nie poddaje się bowiem zakonowi Bożemu, bo też nie może. 8 Ci zaś, którzy są w ciele, Bogu podobać się nie mogą.(9) Ale wy nie jesteście w ciele, lecz w Duchu, jeśli tylko Duch Boży mieszka w was. Jeśli zaś kto nie ma Ducha Chrystusowego, ten nie jest jego.(10) Jeśli jednak Chrystus jest w was, to chociaż ciało jest martwe z powodu grzechu, jednak duch jest żywy przez usprawiedliwienie.”


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 109 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 68 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL