www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest N kwi 28, 2024 11:27 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 15 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Era Mesjańska
PostNapisane: Wt maja 05, 2009 6:00 pm 
Materiał na temat Ery Mesjańskiej w Piśmie jest niezwykle obszerny, więc sobie myślę, że taki wątek się przyda [nie znalazłem też takiego już założonego]. To co jednak bezpośrednio popchnęło mnie do napisania tego posta to taki fragment z Izajasza, który przed chwilą przeczytałem.

Izaj. 14:1-2
Gdyż Pan zlituje się nad Jakubem i znowu wybierze Izraela, i osadzi ich we własnej ziemi. Wtedy przyłączy się do nich obcy przybysz i przystanie do domu Jakuba. I wezmą ich ludy, i przyprowadzą ich na ich miejsce, a dom izraelski będzie nimi władał w ziemi Pana jako niewolnikami i niewolnicami. I będą mieli w niewoli tych, u których byli w niewoli, i będą panowali nad swoimi ciemięzcami.
[BW]

Mówi on o sytuacji właśnie w Erze Mesjańskiej. Czy naprawdę należy rozumieć, że Izrael będzie miał wtedy niewolników? Owszem, użyte tam słowo można też tłumaczyć jako sługa, ale i tak wydaje się to trochę dziwne...
Poza tym kto miałby być tymi niewolnikami? Mat. 25:31-46 mówi, że ciemięzcy Izraela pójdą na kaźń wieczną po sądzie Pana Jezusa, więc kto będzie tymi niewolnikami? Jakieś pomysły, spostrzeżenia, uwagi?


Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt maja 05, 2009 6:15 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 04, 2007 1:25 pm
Posty: 1505
Lokalizacja: Silesia
Izajasz 11: 10 to chyba wskazówka do czasu, potem jest podobne w Iz. 49:20-23 [głównie chyba wersy 22 i 23] oraz Iz. 61:5-7 :idea:


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: re
PostNapisane: Wt maja 05, 2009 6:30 pm 
Offline

Dołączył(a): Cz kwi 21, 2005 2:43 pm
Posty: 367
a gdzie w Mt 25 jest mowa o sadzie nad ciemiezcami Izraela?
NIC TAM TAKIEGO NIE PISZE


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt maja 05, 2009 6:47 pm 
Dobrze, wyraziłem się zbyt zwięźle.
W Mat. 25:31-46 jest mowa o sądzie nad poganami [gr. ethne], który odbędzie się na podstawie postawy tych pogan w stosunku do "najmniejszych braci" Pana Jezusa. Skoro poganie stoją przed na sądzie, a proroctwo jest wygłaszane przez Pana do Żydów, to kto może być tymi "braćmi"? Uważam, że Izrael. Przekładając to prościej - żyjący poganie w czasie przyjścia Pańskiego będą sądzeni na podstawie postawy wobec Żydów.


Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt maja 05, 2009 7:56 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 04, 2007 1:25 pm
Posty: 1505
Lokalizacja: Silesia
Wskazówka TOMASZU jest w Mt. 25:40.45. Tak się zastanawiam, czy też Hebr. 2:17 nie jest jakąś podpowiedzią dla tych, których do tej pory uczono "zastąpienia" Izraela kościołem? [pomocnicze wskazania ze ST to np.: Powt.Pr. 4:20.33-38, Powt.Pr. 7:6-8, 10:15, 14:2 też Iz. 41:8-9 i inne]


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: re
PostNapisane: Wt maja 05, 2009 7:57 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
tomasz napisał(a):
a gdzie w Mt 25 jest mowa o sadzie nad ciemiezcami Izraela?
NIC TAM TAKIEGO NIE PISZE

Mat. 25:31-46 jest tekstem paralelnym do Joela 3:6-17. Sąd nad narodami odbędzie się w Dolinie Jozafata i będzie dotyczył narodów nie-żydowskich. Po dokonaniu tego sądu jedni odziedziczą i zaludnią Królestwo przygotowane od założenia świata [Królestwo Boiże w Erze Mesjańskiej], a drudzy zostaną zabici i pójdą na potępienie [Obj. 19:21].


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: re
PostNapisane: Wt maja 05, 2009 9:34 pm 
Offline

Dołączył(a): Cz kwi 21, 2005 2:43 pm
Posty: 367
zgodze się, ze w wersecie chodzi o sad nad narodami. Inna sprawa co rozumiec pod pojeciem braci. Dla mnie to nie etniczny Izrael. ale wszyscy powolani przez Mesjasza- z Zydow i pogan.
To stosunek do nich i ich nauki bedzie decydujacy .
Innymi slowy nie wszyscy z Izraela sa Izraelem i nie wszyscy z pogan sa poganami, bo na podstawie wiary zostali wszczepieni w Izrael (Rz 9-11)
Tak to rozumiem. Nie jest to wiec nowy Izrael, ale stary z zaszczepionymi na miejsce odcietych (przez niewiare) galazkami.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt maja 05, 2009 10:02 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 04, 2007 1:25 pm
Posty: 1505
Lokalizacja: Silesia
"Wolałbym bowiem sam być pod klątwą [odłączony] od Chrystusa dla [zbawienia] braci moich, którzy według ciała są moimi rodakami.(4) Są to Izraelici, do których należą przybrane synostwo i chwała, przymierza i nadanie Prawa, pełnienie służby Bożej i obietnice.(5) Do nich należą praojcowie, z nich również jest Chrystus według ciała, który jest ponad wszystkim, Bóg błogosławiony na wieki. Amen.(6) Nie znaczy to jednak wcale, że słowo Boże zawiodło. Nie wszyscy bowiem, którzy pochodzą od Izraela, są Izraelem,(7) i nie wszyscy, przez to, że są potomstwem Abrahama, stają się jego dziećmi, lecz w Izaaku uznane będzie twoje potomstwo,( 8 ) to znaczy: nie synowie co do ciała są dziećmi Bożymi, lecz synowie obietnicy są uznani za potomstwo.(9) Albowiem to jest słowo obietnicy: Przyjdę o tym samym czasie, a Sara będzie miała syna."
Te pogrubione fragm. z Rz. 9:3-5 daje wskazówkę co do braci [podobną jak w Hebr.2:17]. A reszta, która jest kursywą jest już "o czym innym"...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: re
PostNapisane: Wt maja 05, 2009 10:08 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
tomasz napisał(a):
zgodze się, ze w wersecie chodzi o sad nad narodami. Inna sprawa co rozumiec pod pojeciem braci. Dla mnie to nie etniczny Izrael. ale wszyscy powolani przez Mesjasza - z Zydow i pogan.
To stosunek do nich i ich nauki bedzie decydujacy.

Jezus mówi o stosunku sprawiedliwych do "Jego braci najmniejszych", a nie o stosunku do braci tych, do których mówi (czyli w stosunku do wierzących).

"A król, odpowiadając, powie im: Zaprawdę powiadam wam, cokolwiek uczyniliście jednemu z tych najmniejszych moich braci, mnie uczyniliście" [Mat. 25:40]

Jezus nie mówi do sprawiedliwych "cokolwiek uczyniliście jednemu z tych najmniejszych waszych braci". Mówi moich braci. A Jego braćmi są Żydzi według ciała. Jego uczniowie są Jego przyjaciółmi i Jego sługami, ale nie Jego braćmi.

Tomasz napisał(a):
Innymi slowy nie wszyscy z Izraela sa Izraelem i nie wszyscy z pogan sa poganami, bo na podstawie wiary zostali wszczepieni w Izrael (Rz 9-11). Tak to rozumiem. Nie jest to wiec nowy Izrael, ale stary z zaszczepionymi na miejsce odcietych (przez niewiare) galazkami.

Sąd nad narodami odbędzie się po Powtórnym Przyjściu Pana Jezusa wraz z Kościołem na ziemię. Pan Jezus nie zwraca się w Mat. 25:31-46 ani do Izraela, ani do Kościoła, tylko to osób, które żyły w czasie tzw. Wielkiego Ucisku. Ich stosunek do braci Jezusa będzie podstawą sądu nad narodami.

Twierdzenie, że nie wszyscy z Izraela są Izraelem oznacza tyle, że nie wszyscy Żydzi według ciała są również Żydami według obietnicy danej Izaakowi [Rzym. 9:7]. Dlatego nie ma tutaj mowy o tym, że zbawieni poganie są Izraelem w jakimkolwiek sensie. Poganie według ciała są dziećmi Abrahama przez wiarę i dziedziczą obietnice dane Abrahamowi. Żydzi według ciała jeśli się nawrócą, będą dziedziczyli obietnice dane Abrahamowi oraz Izaakowi, czyli dotyczące etnicznego Izraela.

Wszczepienie w drzewo oliwne oznacza uczestnictwo w dobrach duchowych etnicznego Izraela [Rzym. 15:27] wraz z Izraelem. Ale nie oznacza, że Kościół jest Izraelem. Ludem Bożym są wszyscy zbawieni na przestrzeni historii, a więc Oblubienica [Kościół] oraz przyjaciele Oblubieńca [Izraelici obrzezani na sercu, którzy nie należą do Kościoła i wszyscy inni zbawieni].

Więcej szczegółów jest w wątkach dotyczących Izraela i Kościoła.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr maja 27, 2009 9:44 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 04, 2007 1:25 pm
Posty: 1505
Lokalizacja: Silesia
Nie chciałąm zaśmiecać tematu o przypowieściach http://ulicaprosta.lap.pl/forum/viewtop ... 9988#29988 tym elementem humorystycznym jaki wtrącił Adam, więc przeniosłam go tutaj, bo "zahacza" o Erę Mesjańską.
Adam napisał(a):
Nieumiejętność odczytania podobieństw prowadzi czasem do tragikomicznych sytuacji, jak ta, kiedy to pastor pewnego zboru biedził się nad porównaniem kościoła do sępów, a padliny do Jezusa, które to podobieństwo występuje w Mat 24,28.
Za nic nie umiał przełknąć tego porównania, bo patrzył na nie jako na podobieństwo postaci.
Jak to???!!! Kościół, to sępy, a padlina to powracający Jezus???!!! Wymyślił więc taką karkołomną teorię, że nawet jej nie zapamiętałem.

Adam jak znajdziesz chwilę, to napisz czy to ten pastor wymyślił, że Kościół to sępy? Bo mnie to zaciekawiło a trochę nie zrozumiałam co on wymyślił, a co nie, ale się nie spieszy.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: RE
PostNapisane: Śr maja 27, 2009 11:06 am 
Offline

Dołączył(a): Cz kwi 21, 2005 2:43 pm
Posty: 367
Mnie ten fragment kojarzy sie raczej z krajobrazem po bitwie. Sepy zlatuja sie na zer . Po wylaczeniu, pochwyceniu sprawiedliwych nastepuje gniew JHWH i koniec tego wieku czy systemu rzeczy. Inauguruje to ere mesjanska.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: re
PostNapisane: Śr maja 27, 2009 10:34 pm 
Offline

Dołączył(a): Cz kwi 21, 2005 2:43 pm
Posty: 367
Cytuj:
A król, odpowiadając, powie im: Zaprawdę powiadam wam, cokolwiek uczyniliście jednemu z tych najmniejszych moich braci, mnie uczyniliście" [Mat. 25:40]

Jezus nie mówi do sprawiedliwych "cokolwiek uczyniliście jednemu z tych najmniejszych waszych braci". Mówi moich braci. A Jego braćmi są Żydzi według ciała. Jego uczniowie są Jego przyjaciółmi i Jego sługami, ale nie Jego braćmi.


Mt 12:47-50
47. Ktoś rzekł do Niego: Oto Twoja Matka i Twoi bracia stoją na dworze i chcą mówić z Tobą.
48. Lecz On odpowiedział temu, który Mu to oznajmił: Któż jest moją matką i którzy są moimi braćmi?
49. I wyciągnąwszy rękę ku swoim uczniom, rzekł: Oto moja matka i moi bracia.
50. Bo kto pełni wolę Ojca mojego, który jest w niebie, ten Mi jest bratem, siostrą i matką.
(BT)

narody beda sadzone z ich stosunku do wybranych z Zydow i pogan (Izraela Bozego Ga 6,16) - braci Chrystusa, pierworodnego posrod wielu braci


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz maja 28, 2009 10:24 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Kontekst Mat. 12:47-50 pokazuje, że Jezus mówi o rodzinie i nazywa uczniów "matką i braćmi". Dlatego nie wiązałbym tych słów ściśle z tekstem o najmniejszych braciach Jezusa z Mat. 25.

tomasz napisał(a):
narody beda sadzone z ich stosunku do wybranych z Zydow i pogan (Izraela Bozego Ga 6,16) - braci Chrystusa, pierworodnego posrod wielu braci

Druga sprawa: Poganie nie są Izraelem Bożym i to (czyli rzekome "Izraelstwo Boże" odrodzonych pogan) wcale nie wynika z Gal. 6:16 - nawet wręcz przeciwnie. Paweł pisze do pogan o tym, że w sprawie uzyskania zbawienia liczy się wyłącznie nowe stworzenie, a obrzezanie nie ma tutaj nic do rzeczy. Następnie dodaje:

"A pokój i miłosierdzie nad tymi wszystkimi, którzy tej zasady trzymać się będą, i nad Izraelem Bożym" [Gal. 6:16]

Czyli pokój nad zbawionymi poganami i nad zbawionymi Żydami (Izraelem Bożym). Wcześniej (Gal. 2:11-14) widać postrzeganie Kościoła przez apostołów jako zbawionych Żydów i zbawionych pogan.

Trzecia sprawa: określenie "pierworodny spośród wielu braci" pada w kontekście wszystkich zbawionych [Rzym. 8:29], ale sam Jezus nigdy nie nazywał innych zbawionych "braćmi". Gdyby w tym tekście bracia najmniejsi byli wszystkimi zbawionymi, byliby rówież braćmi sprawiedliwych. A najwyraźniej nie są. Są natomiast braćmi Jezusa.

Wreszcie czwarta sprawa: Mat. 25 jest tekstem równoległym do Joela 3:6-19, który mówi o sądzie nad narodami na podstawie ich stosunku do "synów Judy i Jeruzalemu". Czyli Żydów.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pt maja 29, 2009 7:33 am 
Offline

Dołączył(a): Cz kwi 21, 2005 2:43 pm
Posty: 367
Smok wawelski napisał

Cytuj:
Kontekst Mat. 12:47-50 pokazuje, że Jezus mówi o rodzinie i nazywa uczniów "matką i braćmi". Dlatego nie wiązałbym tych słów ściśle z tekstem o najmniejszych braciach Jezusa z Mat. 25.


nie no oczywiscie nie wypowiadam sie autorytatywnie, ze teksty te nalezy wiazac,Sadze jednak, ze takie pojmowanie lepiej pasuje do Jezusowego pojmowania pokrewienstwa. Wypelnianie woli Ojca jest tu w centrum a nie pokrewinstwo wg ciala.
Stad bardziej tekst o narodach kojarzy mi sie z pozytywnym stosunkiem narodow do glosicieli ewangelii:

Mat. 10:40-42
40. Kto was przyjmuje, mnie przyjmuje; a kto mnie przyjmuje, przyjmuje tego, który mię posłał.
41. Kto przyjmuje proroka w imieniu proroka, zapłatę proroka weźmie; a kto przyjmuje sprawiedliwego w imieniu sprawiedliwego, sprawiedliwego zapłatę weźmie.
42. Kto by też napoił jednego z tych to małych tylko kubkiem zimnej wody w imię ucznia, zaprawdę powiadam wam, nie straci zapłaty swojej.
(BG)


Jesli jednak chodzi o Zydow a cala sytuacja ma miejsce po wielkim ucisku, to o jakich Zydow chodzi?
Wierzacych, ktorzy wyszli z ucisku a moze o ogol?
Trudno sobie wyobrazic, ze ktos moglby byc sadzony na podstawie stosunku do Bermana , Marksa czy Michnika.
W kazdym badz razie taka postawa nacjonalistyczna nie harmonizuje z NT.

Cytuj:
Druga sprawa: Poganie nie są Izraelem Bożym i to (czyli rzekome "Izraelstwo Boże" odrodzonych pogan) wcale nie wynika z Gal. 6:16 - nawet wręcz przeciwnie. Paweł pisze do pogan o tym, że w sprawie uzyskania zbawienia liczy się wyłącznie nowe stworzenie, a obrzezanie nie ma tutaj nic do rzeczy. Następnie dodaje:


Jesli nie wszyscy z Izraela sa Izraelem, ludem Bozym nazwani sa poganie, z dwoch jednosc powstala, sa wszczepieni w drzewo oliwne a inni odcieci to coz to oznacza jesli nie to , ze sa Izraelem Bozym?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pt maja 29, 2009 10:36 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
tomasz napisał(a):
Sadze jednak, ze takie pojmowanie lepiej pasuje do Jezusowego pojmowania pokrewienstwa. Wypelnianie woli Ojca jest tu w centrum a nie pokrewinstwo wg ciala.

Gdyby tak było, to sprawiedliwi otrzymaliby nagrodę za pozytywnych stotunek do ICH BRACI, a nie do JEGO BRACI. To jest bardzo interesujący szczegół. No i jeszcze równoiległość z fragmentem Joela 3:6-19. Czytałeś?

tomasz napisał(a):
Jesli jednak chodzi o Zydow a cala sytuacja ma miejsce po wielkim ucisku, to o jakich Zydow chodzi?
Wierzacych, ktorzy wyszli z ucisku a moze o ogol?
Trudno sobie wyobrazic, ze ktos moglby byc sadzony na podstawie stosunku do Bermana , Marksa czy Michnika.
W kazdym badz razie taka postawa nacjonalistyczna nie harmonizuje z NT.

To nie jest postawa "nacjonalistyczna". Wielki Ucisk będzie "czasem utrapienia Jakuba" [Jer. 30:7], a główne wysiłki Antychrysta skupią sie na na eksterminacji Żydów [Mat. 24:20-22; Obj. 12 i inne]. Będzie taki ucisk, jakiego nie było wcześniej i nie będzie później. To Izrael jest źrenica w oku Bożym [Zach. 2:12] i Bóg miłuje ten naród ze względu na praojców [Rzym. 11:28].

tomasz napisał(a):
Jesli nie wszyscy z Izraela sa Izraelem, ludem Bozym nazwani sa poganie, z dwoch jednosc powstala, sa wszczepieni w drzewo oliwne a inni odcieci to coz to oznacza jesli nie to , ze sa Izraelem Bozym?

Oznacza to tyle, że są Kościołem wraz z Izraelem Bożym. Biblia nie zna czegoś takiego jak nazywanie pogan jakimkolwiek Izraelem - te teorie powstały na gruncie antysemityzmu i zostały nam skutecznie wpojone niestety na podstawie błęnej interpretacji fragmentów najczęściej wyrwanych z kontekstu (jak np. Rzym. 2:28-29). Izrael to sa synowie Abrahama, Izaaka i Jakuba według ciała. Niektórzy z nich (czyli resztka) są "prawdziwym Izraelem" czyli Izraelem Bożym. Duchowo są jednością z odrodzonymi poganami, ale według ciała nie przestali być Żydami, nadal są wybrani i niektóre obietnice (np. obietnica objęcia ziemi w Erze Mesjańskiej) należą wyłącznie do nich. Nie oznacza to, że są lepsi, ale w pewnych kwestiach pozostają inni i należy to uszanować. Wszczepienie w drzewo oliwne oznacza korzystanie z ich dóbr duchowych [Rzym. 15:27] czyli korzenia i tłuszczu oliwnego [Rzym. 11:17].


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 15 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 75 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL