www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest N kwi 28, 2024 9:21 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: Cz kwi 30, 2009 11:02 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Gabi napisał(a):
Ale czy w kontekscie tego fragmentu z Efezjan Paweł pisząc o tajemnicy odniósł to do Chrystusa i Kościoła czy raczej do złączenia małżonków? Nie wiem jak jest w oryginale ale na pierwszy rzut oka mówi on chyba o tym że to złączenie małżonków jest tajemnicą. Ale jeśli tak to w jakim sensie?

Oryginał jest zgodny z tym tłumaczeniem. Złączenie małżonków Paweł odnosi do Chrystusa i Kościoła. "tych dwoje będzie jednym ciałem. Tajemnica to wielka, ale ja odnoszę to do Chrystusa i Kościoła" - Paweł wyraźnie odnosi tajemnicę złączenia małżonków do Chrystusa i Kościoła. Ponieważ wszyscy wierzący będą wtedy mieli ciała zmartwychwstałe [Oblubieniec już ma] i ponieważ Oblubienica jest zbiorowością a nie pojedynczą osób obu płci, a nie pojedynczą kobietą, połączenie Oblubieńca z Oblubienicą w niebie jest tajemnicą nieprzekładalną na nasze ziemskie połączenie męża i żony w sensie erotycznym. Myślę, że o to tutaj chodzi.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz kwi 30, 2009 7:46 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
quster napisał(a):
Smok Wawelski napisał(a):
quster napisał(a):
aha czyli rozumiem że poza tym oczywistym faktem, PnP nie dają żadnego argumentu że były to osoby niewolne ? :D ok... to właśnie chciałem wiedzieć

Myślę, że dają, ale ten oczywisty fakt jest podstawowy i najbardziej oczywisty.

ok, dlatego też pytałem :) o te argumenty...

Sprawa wymagałaby głębszego potraktowania całej księgi (a na to trzeba by było poświęcić sporo czasu). Osobiście przekonuje mnie interpretacja Fruchtenbauma, który traktuje PnP jako serię refleksji na temat zalotów, zaślubin i relacji małżeńskich dwojga ludzi, czyli Salomona i Sulamitki. W tle jest opowiadana pewna spójna historia, ale jej części nie są ułożone chronologicznie. W rozdziale 1 mamy refleksje Sulamitki na temat przygotowań do wesela, zalotów króla (który czynił to incognito udając pasterza), i samej uczty weselnej [1:2-17]. w 3:9-11 mamy tradycyjne "porwanie Oblubienicy" i zaślubiny. Jeśli całość jest skonstruowana jako seria przemyśleń przeplatana wspomnieniami, to byłby kolejny argument - poza tym, że Duch Święty nie promuje wszeteczeństwa - na to, że chodzi o małżonków.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: So maja 02, 2009 6:40 pm 
Offline

Dołączył(a): N lis 09, 2008 5:49 pm
Posty: 13
Właśnie dotarłam do informacji, że "Pieśń nad Pieśniami była czytana w czasie Paschy, święta największego, które miało niejako uobecniać w każdym roku na nowo przeżytą ongiś na pustyni wiosnę miłości Jahwe i Jego ludu."

Czy to prawda?

Jest jeszcze jeden fragment, który może posłużyć jako argument:

"Jak młody człowiek poślubia dziewicę, tak twój Budowniczy ciebie poślubi
i jaką radość oblubieniec znajduje w swej oblubienicy,
taką Bóg twój znajdzie w tobie." (Iz 62,5)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: So maja 02, 2009 8:52 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Informacja jest chyba ze źródeł katolickich - stąd "uobecnienie" zamiast upamiętnienia. Nie słyszałem, o tym, żey PnP czytano w czasie sederu, ale sa tutaj bardziej kompetentne osoby, to się pewnie wypowiedzą. Miłość, radość, poślubienie i przymierze małżeńskie JHWH wobec Izraela to jest wątek wyraźny w całej Biblii. Chodzi o coś innego - o erotyczne wątki PnP, które w samym tekście tej księgi nie są przypisywane relacji między Bogiem a Izraelem, ani relacji Chrystusa i Kościoła w NT.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 74 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL