www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest N kwi 28, 2024 8:50 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Śr kwi 01, 2009 6:44 am 
Offline

Dołączył(a): Wt maja 24, 2005 8:08 pm
Posty: 705
.
Jak rozumiecie ten fragment ?

O Jerozolimie.
" Na moje życie - wyrocznia Pana Boga - Twoja siostra Sodoma wraz ze swymi córkami postępowała tak, jak ty postępowałaś wraz z twymi córkami. Oto taka była wina siostry twojej, Sodomy: odznaczała się ona i jej córki wyniosłością, obfitością dóbr i spokojną pomyślnością, ale nie wspierały biednego i nieszczęśliwego, co więcej, uniosły się pychą i dopuszczały się tego, co wobec Mnie jest obrzydliwością. Dlatego je odrzuciłem, jak to widziałaś. Także Samaria nie dopuściła się ani połowy twoich grzechów.(..) Przez twoje grzechy, które były gorsze niż ich, zostały one przez ciebie usprawiedliwione. Zawstydź się więc i znoś swoją hańbę, albowiem usprawiedliwiałaś swoje siostry. Ja zaś odmienię ich los, los Sodomy i jej córek oraz los Samarii i jej córek, a także twój los odmienię przy nich, abyś tak hańbę swoją nosiła i była zawstydzona z powodu wszystkiego, czegoś się dopuściła, i w ten sposób im przyniosła pociechę. Twoja siostra Sodoma i jej córki wrócą znów do pierwotnego swego stanu. Podobnie i Samaria ze swymi córkami powróci także do swego stanu pierwotnego. Ty i córki twoje wrócicie także do swego stanu pierwotnego. (..) Odnowię bowiem moje przymierze z tobą i poznasz, że Ja jestem Pan, abyś pamiętała i wstydziła się, i abyś ze wstydu ust swoich nie otwarła wówczas, gdy ci przebaczę wszystko, coś uczyniła "

Jak zostanie odnowiony los Sodomy, jak odbędzie się powrót do "pierwotnego stanu" tych miast i dlaczego?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr kwi 01, 2009 1:16 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Temat ciekawy. Myślę, że dobrze byłoby najpierw przeczytać rozdział 16 czyli wypowiedź na ten temat w całości. Następnie umieścić tę wypowiedź w kontekście planu zbawienia jako całości. Dobrze byłoby również popatrzeć na fragmenty równoległe mówiące o Sodomie i o tym, czego ona jest przykładem oraz "uosobieniem", bo cały fragment zawiera personifikacje miast i terenów jako stylu zycia ich mieszkańców. To na razie tyle. Nie wiem, czy dzisiaj znajdę czas na dłuższe wypowiedzi, bo mam nawał roboty. Tyle na razie w tej sprawie.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr kwi 01, 2009 6:35 pm 
Offline

Dołączył(a): Wt maja 24, 2005 8:08 pm
Posty: 705
Ok Smoku. Chętnie przeczytam co mają do powiedzenia inni forumowicze & forumowiczki Ulicy Prostej; a na Twoją wypowiedź cierpliwie poczekam, forum nie ma nóg , więc nie ucieknie. Nawet gdybyś w ogóle nie odpowiedział też nie będzie nieszczęścia.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz kwi 02, 2009 3:33 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
16 rozdział Ks. Ezechiela został napisany jeszcze przed zburzeniem Jerozolimy i jest paralelny do rozdziału 23, który mówi o siostrach - nierządnicach Samarii i Jerozolimie [czyli w sumie o Izraelu i Judzie]. Jerozolima w swojej pysze i dochowym nierządzie jest duchową córką Amorytów i Chetytów [16:45] i młodszą siostrą duchową Sodomy i Samarii [16:46-51]. Sodoma została zniszczona za swój grzech wcześniej. Samaria została zburzona i uprowadzona za swój grzech [II Król. 16] mimo ostrzeżeń proroków Abdiasza, Ozeasza, Micheasza i Amosa.

"(...) zamienię Samarię w kupę gruzu na polu, w miejsce, gdzie się zakłada winnice, i powrzucam jej kamienie w dolinę, i odsłonię jej fundamenty. I będą rozbite wszystkie jej bałwany, i wszystkie jej aszery będą spalone ogniem, wszystkich jej bożków obrócę w gruzy. Bo zgromadzono je z zapłaty nierządnic i dlatego znów obrócą się w zapłatę nierządnicy" [Mich. 1:6-7]

Jerozolima z uwagi na to, czym była dla Boga i co miała od Boga, jest w jego oczach jeszcze gorsza od swoich duchowych sióstr. Bóg mówi nawet, że one są sprawiedliwsze [16:52], a w Objawieniu Jerozolima jest nazywana w przenośni Sodomą [11:8]. Bóg zapowiada Jerozolmie, że zostanie zburzona i uprowadzona jak jej duchowe siostry, które usprawiedliwiała, popełniając równocześnie jeszcze gorsze grzechy niż one obydwie. Teraz sama bdzie nosić swoją hańbę. Dotąd [werset 52] wszystko jest w miarę jasne. Od wersetu 53 zaczynają się "schody".

W jakim sensie zostanie odmieniony [nie odnowiony] los Sodomy, Samarii, a potem Jerozolimy? Doczytałem się, że "odmiana losu" [w. 53] czyli inaczej "przywrócenie pierwotnego stanu" [w. 55] to jest coś, co w angielsko-hebrajskiej interlinii jest określone jako "to reverse captivity" czyli "wypuszczenie z niewoli" (żeby było po polsku).

http://www.scripture4all.org/OnlineInte ... /eze16.pdf

Przypominam, że cały fragment mówi o duchowych zależnościach między grupami ludzi obrazowanymi przez miasta, a nie o dosłownych miastach, które nie mają dosłownego potomstwa. Mieszkańcy Sodomy grzeszyli jako poganie posiadający wyłącznie prawo naturalne w swoich sercach. Mieszkańcy Samarii grzeszyli przeciwko Bogu mając z Nim przymierze i znając Prawo Mojżeszowe [Samaria to określenie północnego królestwa Izraela]. Później na terenie Samarii zamieszkali Samarytanie, którzy z etnicznym Izraelem nie mieli wiele wspólnego. Ale nawet oni byli nauczeni, jak oddawać cześć Panu [II Król. 17:28], lecz od Niego odeszli i zaczęli oddawać cześć innym bogom [II Król. 17:29-41].

Uważam (choć nie będę się upierał), że mamy tutaj pewien obraz planu zbawienia ludzkości. "Przywrócenie poprzedniego stanu" Sodomy i Samarii może oznaczać przywrócenie stanu niewinności przed Bogiem poganom obrazowanym przez Sodomę i Samarytanom - zresztą Ewangelia była przyjęta najpierw przez Samarytan i resztkę Izraela, a potem głównie przez pogan. Jerozolima (cały Izrael) będzie zbawiona na końcu [Rzym. 11:25-29]. Poganie byli (i często są) przysłowiem wśród Żydów w czasie ich pychy [w. 56], natomiast Żydzi powinni zostać zawstydzeni [w. 54] zachowując się gorzej od pogan. Zresztą pisze o tym również Paweł w Rzym. 2:9-29.

W czasie wygłoszenia tego proroctwa Jerozolima była już wczśniej raz oblężona i splądrowana w 597 p.n.e. [II Król. 24:10-16], ale jeszcze nie została zburzona, co stało się dziesięć lat później w 587 p.n.e. [II Król. 25:8-9]. Dlatego Ezechiel mówi o tym, że Jerozolima jest już przedmiotem szyderstwa córek edomskich i filistyńskich i już ponosi karę za swoje ohydne postępowanie [ww. 57-58]. Jerozolima złamała przymierze z Bogiem i wzgardziła przysięgą, co musi się spotkać z odpowiednią reakcją Boga [w. 59] lecz mimo to Bóg jest wierny i w przyszłości zawrze z Izraelem nowe przymierze, które będzie wieczne [w. 60] - w oryginale mamy tutaj "ustanowię", a nie "odnowię". Wersety 61-63 są szczególnie piękne: Izrael zawstydzi się swego postępowania, gdy Bóg postanowi odpuścić mu grzechy ze względu na miłość do Izraela od dni jego [Izraela] młodości, która się nie zmieniła. Duchowe córki, którym Bóg przywróci niewinność, zostaną wszczepione w drzewo oliwne Izraela, lecz nie na mocy Przymierza Mojżeszowego [w. 61]. Bóg ustanowi [nowe] przymierze i wtedy Izrael pozna, że On jest Panem [62], aby pamiętali i wstydzili się, gdy On im przebaczy wszystko, co uczynili [63].

"Nie ze względu na was Ja działam - mówi Wszechmocny Pan - niech to wam będzie wiadome. Wstydźcie się i rumieńcie się z powodu swojego postępowania, domu izraelski! Tak mówi Wszechmocny Pan: Gdy oczyszczę was ze wszystkich waszych win, zaludnię miasta i ruiny będą odbudowane, a spustoszony kraj będzie uprawiany zamiast być pustkowiem na oczach wszystkich przechodniów, i będą mówić: Ten kraj, niegdyś spustoszony, stał się podobny do ogrodu Eden; a miasta, które legły w gruzach i były spustoszone i zburzone, są teraz obwarowane i zamieszkane. I poznają narody, które wokoło nas pozostały, że Ja, Pan, odbudowałem to, co było zburzone, zasadziłem to, co było spustoszone; Ja, Pan, powiedziałem to i uczynię. Tak mówi Wszechmocny Pan: Oto jeszcze dam się uprosić domowi izraelskiemu, aby im uczynić: Pomnożę u nich liczbę ludzi jak owiec. Jak liczne są trzody dla celów ofiarnych, jak liczne są owce w Jeruzalemie w jego święta, tak zrujnowane miasta pełne będą trzód ludzkich; i poznają, że Ja jestem Pan" [Ez. 36:32-38]

To mniej więcej na tyle. Wydaje mi się, że trzyma się tzw kupy, choć tekst jest dosyć trudny i nie upieram się przy tej interpretacji.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 93 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL