www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest N kwi 28, 2024 9:42 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Wt lut 24, 2009 11:21 am 
Offline

Dołączył(a): Pn lut 16, 2009 3:59 pm
Posty: 5
Podczas chrztu Jezusa objawiła i ukazała się cała Trójca Święta:

Mt 3:16-17 Bw „A gdy Jezus został ochrzczony, wnet wystąpił z wody, i oto otworzyły się niebiosa, i ujrzał Ducha Bożego, który zstąpił w postaci gołębicy i spoczął na nim.(17) I oto rozległ się głos z nieba: Ten jest Syn mój umiłowany, którego sobie upodobałem.”

Łatwo zauważyć występujące w sprawozdaniu wszystkie trzy elementy Trójcy Świętej:

1) głos z nieba to Bóg Ojciec, który mówi: To jest Syn mój
2) Jezus to Syn Boży, który przyszedł się ochrzcić
3) Duch Święty ukazuje się w postaci gołębicy.


Zauważmy, że jest to bardzo ciekawy werset również z tego względu, że Duch Święty zamanifestował tam swą obecność w "postaci gołębicy". Zauważmy, że jest to szczegół, który zawierają wszystkie cztery ewangelie (Mt 3:16; Mk 1:10; Lk 3:22; J 1:32). Chociaż gołębica jak wiemy nie jest osobą ale na pewno jest istotą a nie mocą, siłą czy wpływem. A zatem i również Duch Święty nie jest nieosobową mocą ale przynajmniej istotą żywą.

Okazuje się jednak, że w Pismie Świętym bardzo często pod symbolami zwierząt występują osoby. Nie trzeba daleko szukać a już w księdze Rodzaju wąż ukryty był pod postacią szatana diabła. Idąc dalej nietrudno nam rozpoznać ludzi pod symbolami psów (Pwt 23:19; Sdz 7:5; Iz 56:10-11; Mt 7:6; 2 P 2:22; Obj 22:15), wieprzów czy świń (Mt 7:6; 2 P 2:22). Analogicznie łatwo zauważyć, że również i prorok Izajasz pod symbolami zwierząt widzi ludzi, którzy w przyszłości będą ze sobą zgodni, nawet gdyby wcześniej byli wobec siebie agresywni (Iz 35:9; 65:21-25). Nie mówi on przecież o zjawiskach dosłownych wśród zwierząt ale o symbolicznych w dziedzinie duchowej. Czyż tak trudno domysleć się, że Jezus jest przedstawiany u niego jako lew (Lew z pokolenia Judy) i baranek (Baranek Boży), co dla rabinów stanowiło zagadkę. Zagadka ta miała znaleźć rozwiązanie w osobie Mesjasza, a nie w zwierzętach.

Jezus postępuje podobnie nazywając ludzi wilkami czy owcami (Mt 7:15, 10:16; J 21:15-17), wężami (Mt 10:16, 23:33), gołębiami (Mt 10:16), lwami (Obj 5:5, 9:8) czy psami (Mt 7:6) itp. Także apostoł Paweł wypowiedzi o zwierzętach odnosił do ludzi (1Kor 9:9-10; Ps 91:13). Tak właśnie rozumiano kwestię zwierząt w pierwotnym Kościele.

Jak wspominalem wyżej Jezus też został przyrównany np. do baranka (Obj.14:1), Lwa z plemienia Judy (Obj.5:5) czy kokoszki (Łuk.13:34). Skoro zaś Duch jest w postaci cielesnej to na pewno nie może być wiatrem czy też ‘czynną siłą Bożą’ podobną do prądu. Jak wynika z przytoczonych porównań również jest konkretną osobą.

Podsumowując: Zwierzęta symbolizują w Biblii osoby!

diabeł - wąż (Rdz 3:1; 2 Kor 11:3; Obj 12:9)


ludzie

psy - Pwt 23:19; Sdz 7:5; Iz 56:10-11; Mt 7:6; 2 P 2:22; Obj 22:15
świnie - Mt 7:6; 2 P 2:22
zwierzęta - Iz 35:9; 65:21-25; 1Kor 9:9-10
owce - Mt 7:15; 10:16; J 21:15-17
kozły - Mt 25:32-33;
wilki - Mt 7:15; 10:16;
węże - Mt 10:16, 23:33;
gołębie - Mt 10:16
lwy - Obj 5:5, 9:8
ryby - Mat 4:19; Mar 1:17


Syn Boży

baranek (Off 14:1)
lew (z pokolenia Judy) - Obj 5:5
kokoszka (Lk 13:34)


aniołowie - orzeł (por. Obj 8:13 z 14:4)


Duch Święty - gołębica (Mt 3:16; Mk 1:10; Lk 3:22; J 1:32)



A zatem Duch Święty jest również konkretną osobą! Osobą szczególną, bo wieczną (Hbr 9:14), występującą po wielokroć obok wiecznych osób: Ojca i Syna (Mt 28:19; 1Kor 12:4-6; 2Kor 13:13; Ef 4:4-6; 1P1:2; Judy 20-21).


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lut 24, 2009 11:29 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lut 12, 2009 9:53 am
Posty: 50
Amen , Mirku.
Duch zwodniczy , chce odwrócic uwagę od osób i namieszac. A Ty napisałeś prawde , jak jest w Biblii napisane.




Duch zwodniczy atakuje słowo :"Trójca", ze go nie ma w Biblii,
nie ma, ale sa Trzy osoby: Ojciec, Syn i Duch Swięty - inny Pocieszyciel - tez osoba.


A jednościowcy i SJ będą zaciekle atakować to co jest oczywistą oczywistością. Ja sie zastanawiam, jak ludzie mogą byc tacy ślepi?
Chcą tacy byc? Czy nie chcą? I dlaczego sa? :roll:


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Wt lut 24, 2009 9:35 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 04, 2007 1:25 pm
Posty: 1505
Lokalizacja: Silesia
Ciekawe, nawet jeżeli opis brzmi że DUCH BOGA był "w postaci" [w interlinii: "jakby"] gołębia. Tym bardziej ciekawe, że antytrynitarze przedstawiają Ducha Św. właśnie jako bezosobową/bezpostaciową moc/energię od Boga.

mirek napisał(a):
Zauważmy, że jest to bardzo ciekawy werset również z tego względu, że Duch Święty zamanifestował tam swą obecność w "postaci gołębicy". Zauważmy, że jest to szczegół, który zawierają wszystkie cztery ewangelie (Mt 3:16; Mk 1:10; Lk 3:22; J 1:32). Chociaż gołębica jak wiemy nie jest osobą ale na pewno jest istotą a nie mocą, siłą czy wpływem. A zatem i również Duch Święty nie jest nieosobową mocą ale przynajmniej istotą żywą.

Po hebrajsku gołąb to JONAH [znane nam jako: Jonasz]. Tak sobie myślę, że wiedząc to bardziej wymownie brzmią słowa Mesjasza:

"Lecz On im odpowiedział: Plemię przewrotne i wiarołomne żąda znaku, ale żaden znak nie będzie mu dany, prócz znaku proroka Jonasza. Albowiem jak Jonasz był trzy dni i trzy noce we wnętrznościach wielkiej ryby, tak Syn Człowieczy będzie trzy dni i trzy noce w łonie ziemi. [Mt 12:39-40, a też w Mt 16:4, Łk 11:39-40]. Wyjaśnienie "znaku Jonasza" podaje sam kontekst, ale ciekawi mnie że akurat takie imię nosił ten prorok, który służył Mesjaszowi za porównanie.
Zaraz nasuwają mi się różne skojarzenia z Biblii na temat innych znaków dotyczących MISJI DUCHA Św. którą pełni przekonując świat o grzechu, sądzie i sprawiedliwości, pocieszając odrodzonych i cały czas dawał i daje świadectwo o Mesjaszu [udzielając proroctw które wskazywały na Mesjasza, w Mesjaszu się wypełniły i jeszcze się wypełnią w Mesjaszu], i daje odrodzonym moc do uświęcania się i świadczenia ewangelii. Duch Św. jest PRAWDĄ [J 14:17, 15:26, 16:13, 1Jan 5:6] i to jest jasne dla mnie jeśli chodzi o znaki/widoczne efekty JEGO MISJI tu na ziemi, bo i we wszelką prawdę wprowadza. A prawda ta z pewnością nie może być sprzeczna z Biblią-to tak gwoli wyjaśnienia jak rozpoznać "prawdziwą prawdę".
Jest też DUCHEM, a dał się widzieć w postaci. Ciekawe.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lut 25, 2009 8:12 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lut 12, 2009 9:53 am
Posty: 50
isza - trafne spostrzeżenie. Pozdrawiam :D


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lut 26, 2009 10:48 pm 
Offline

Dołączył(a): Pn lut 16, 2009 3:59 pm
Posty: 5
ani_isza podoba mi się twoja interpretacja. Mogę ją sobie pozyczyć i zaprezentować na innym forum?

Okazuje się, że nawet w ST istnieją pewne ślady, iż Duch Święty występuje w postaci gołębicy. Ja osobiście w słowach "Duch Boży unosił się nad wodami" z Rdz 1:2 widzę osobę Ducha Świętego.

Rdz 1:2 Bw „A ziemia była pustkowiem i chaosem; ciemność była nad otchłanią, a Duch Boży unosił się nad powierzchnią wód.”

Słowo "unosił się" może wskazywac właśnie na gołębicę jako na Ducha Świętego.

Okazuje sie, że moją interpretację potwierdza jeszcze jedno miejsce w biblii, które zawiera to samo słowo RACHAPH - unosić się.

Pwt 32:11 Bw „Jak orzeł pobudza do lotu swoje młode, Unosi się nad swymi pisklętami, Rozpościera swoje skrzydła, bierze na nie młode I niesie je na lotkach swoich,”

Tym razem jak widzimy słowo to odnosi się do orła. A więc jest to kolejny dowód wskazujący na to, iż Duch Święty występuje w Biblii w postaci ptaka. A wiadomo przecież, iż Duch Święty ukazał się w dniu chrztu Jezusa w postaci gołębicy. A gołębica nie jest ani mocą, ani siłą, ani wiatrem czy wpływem ale istotą żywą. A zatem Duch Święty też jest istotą. A jak wiadomo zwierzęta reprezentują w Piśmie Świętym osoby. A więc jest to bardzo mocny argument przemawiający za osobowością Ducha Świętego.

Zwróćmy uwagę jeszcze, iż nawet słownik hebrajski zwraca na to uwagę. Oto definicja słowa RACHAPH pochodząca z leksykonu Gesenius:

Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lut 27, 2009 8:16 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 04, 2007 1:25 pm
Posty: 1505
Lokalizacja: Silesia
mirek napisał(a):
ani_isza podoba mi się twoja interpretacja. Mogę ją sobie pozyczyć i zaprezentować na innym forum?

Możesz, ale uważaj na takie refleksje, bo łatwo się na nich pośliznąć. Lepiej trzymać się kontekstu i Biblii : ))
mirek napisał(a):
Okazuje się, że nawet w ST istnieją pewne ślady, iż Duch Święty występuje w postaci gołębicy. Ja osobiście w słowach "Duch Boży unosił się nad wodami" z Rdz 1:2 widzę osobę Ducha Świętego. [...]
Zwróćmy uwagę jeszcze, iż nawet słownik hebrajski zwraca na to uwagę. Oto definicja słowa RACHAPH pochodząca z leksykonu Gesenius: [...]

Inne słowniki też podają [tak jak Piel], że w Rdz. 1:2 oznacza ten wyraz "czynność polegającą na krążeniu jak ptak i trzepotaniu skrzydłami do tyłu i do przodu", także równocześnie "krążyć i drżeć" [to ostatnie pasuje znaczeniowo do użycia RACHAPF w Pwt. Pr.32:11; a jako "drżeć" użyto go w Jer. 23:9, ale tam jest też poprawne użycie "trząść się"].


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 71 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL