www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest N cze 16, 2024 9:15 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lis 28, 2008 11:35 pm 
Offline

Dołączył(a): Śr lip 23, 2008 6:01 pm
Posty: 37
Lokalizacja: Opole
ani_isza napisał(a):

Nie uważam też Kościoła za "lud Boży" w miejsce Izraela, ale za "lud Boży" będący pod Nowym Przymierzem Oblubienicą złożoną ze wszystkich wierzących o obrzezanym sercu i umyśle [czyli jako "ciało zbiorowe" - inne od Żony, którą jest Izrael].



Muszę zapytać siostro droga, mimo, że to pytanie całkowicie na marginesie i nie w temacie… jak to rozumiesz? Bo tak po ludzku, to manie i Żony i Oblubienicy jest chyba jakimś przypadkiem bigamii lub niewierności, więc oczywistym zaprzeczeniem standardów, jakim tu przypisujemy wartość ponadczasową (ponad dzisiejsze czasy w szczególności). Nie czepiam się absolutnie, raczej pytam jak dziecko, które się pod nogami plącze, o to, czego nie rozumiem. Spodziewam się, że Twoje pojmowanie tego, co dla mnie w tym niejasne po pierwsze spełni standardy, a po drugie pozwoli mi zobaczyć więcej.
List do Efezjan, który właśnie czytałaś mówi w 2,14 „On sprawił, że z dwojga jedność powstała,…”…
Może wystarczy namiar do jakiegoś innego wątku, gdzie czeka gotowa wykładnia dla spóźnialskich talmidim. :?
I już nie przeszkadzam. :)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: So lis 29, 2008 11:05 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 04, 2007 1:25 pm
Posty: 1505
Lokalizacja: Silesia
Syn oracza napisał(a):
ani_isza napisał(a):

Nie uważam też Kościoła za "lud Boży" w miejsce Izraela, ale za "lud Boży" będący pod Nowym Przymierzem Oblubienicą złożoną ze wszystkich wierzących o obrzezanym sercu i umyśle [czyli jako "ciało zbiorowe" - inne od Żony, którą jest Izrael].



Muszę zapytać siostro droga, mimo, że to pytanie całkowicie na marginesie i nie w temacie… jak to rozumiesz? Bo tak po ludzku, to manie i Żony i Oblubienicy jest chyba jakimś przypadkiem bigamii lub niewierności, więc oczywistym zaprzeczeniem standardów, jakim tu przypisujemy wartość ponadczasową (ponad dzisiejsze czasy w szczególności). Nie czepiam się absolutnie, raczej pytam jak dziecko, które się pod nogami plącze, o to, czego nie rozumiem. Spodziewam się, że Twoje pojmowanie tego, co dla mnie w tym niejasne po pierwsze spełni standardy, a po drugie pozwoli mi zobaczyć więcej.

Rozróżniam Izrael etniczny jako małżonkę JHWH oraz Kościół jako Oblubienicę Mesjasza.

Kościół jest złożony zarówno z etnicznych Żydów jak i Pogan, którzy narodzili się na nowo pokutując, odwracając się od swoich grzechów i uznając, że Jeszua, to JHWH Zbawiciel, zapowiadany Mesjasz, który przyszedł w ciele ludzkim na ziemię [jeden raz] jako Syn Boży oraz są zanurzeni przez chrzest wodny i niosą owoc [z Ducha Św.].

Izrael etniczny został wybrany jako małżonka, zawarł Przymierze, następnie zerwał je, został odprawiony listem rozwodowym i ma obietnicę przywrócenia pozycji, np.:

"I rzekł Pan: Gdy mąż odprawi swoją żonę i ta odejdzie od niego, a wyjdzie za innego mężczyznę, czy tamten może jeszcze do niej powrócić? Czy nie jest zupełnie zbezczeszczona ta kobieta? I czy ty, która uprawiałaś nierząd z wielu zalotnikami, możesz powrócić do mnie - mówi Pan?(2) Podnieś swoje oczy na wzgórza i zobacz, gdzie nie oddałaś się mężczyźnie? Na drogach siadałaś wyczekująco, jak Arab na pustyni, i zbezcześciłaś kraj swoim wszeteczeństwem i swoją złością.(3) I dlatego ustały deszcze jesienne, i nie było deszczów wiosennych. Lecz ty masz czoło kobiety wszetecznej, nie znasz już wstydu.(4) I znowu teraz wołasz do mnie: Ojcze mój! Ty jesteś przyjacielem mojej młodości!(5) Czy wiecznie będziesz się gniewał, czy zawsze będziesz chował urazę? Tak oto mówiłaś i czyniłaś zło, ile tylko potrafiłaś."Jr [3:1-5 Bw]
Cały rozdział 16 z Księgi Ezechiela również wyjaśnia to podobieństwo Izraela etnicznego najpierw jak do narzeczonej, potem poślubionej itd.

"Raduj się niepłodna, która nie rodziłaś! Wykrzykuj radośnie i wesel się ty, która nie zaznałaś bólów, bo więcej dzieci ma porzucona niż ta, która ma męża - mówi Pan.(2) Poszerz zasięg twojego namiotu i zasłony twoich mieszkań, nie krępuj się, wydłuż twoje sznury i wbij mocno twoje paliki!(3) Bo się rozszerzysz w prawo i w lewo, a twoje potomstwo odziedziczy narody i zaludni spustoszone miasta.(4) Nie bój się, bo już nie doznasz zawstydzenia, i nie zrażaj się, bo już nie zostaniesz zhańbiona, gdyż zapomnisz o hańbie swojej młodości i nie będziesz pamiętać opłakanego stanu twojego wdowieństwa.(5) Bo twoim małżonkiem jest twój Stwórca - jego imię Pan Zastępów - a twoim Odkupicielem Święty Izraelski, zwany Bogiem całej ziemi.(6) Gdyż Pan uzna cię znów za małżonkę, niegdyś porzuconą i strapioną w duchu. Bo czy można wzgardzić małżonką poślubioną w młodości? - mówi twój Bóg.(7) Na krótką chwilę porzuciłem cię, lecz znów cię zgromadzę w wielkiej miłości.8 W przystępie gniewu zakryłem swoją twarz na chwilę przed tobą, lecz w wiecznej miłości zlitowałem się nad tobą, mówi Pan, twój Odkupiciel."[Iz 54:1-8 Bw]

"Potem znowu poczęła i urodziła córkę. I rzekł Pan do niego: Daj jej na imię Niemiłowana, bo już nie będę dłużej okazywał miłości domowi Izraela ani im nigdy nie przebaczę." [Oz 1:6 Bw] i dalej cały rozdział 2 z Księgi Ozeasza, a tutaj tylko cytat o najpiękniejszej końcówce:


"W owym dniu - mówi Pan - powie do mnie: Mężu mój! I nigdy już nie powie do mnie: Baalu mój!(19) Wtedy usunę z jej ust imiona Baalów, tak że ich imion nie będzie się już wspominać.(20) W owym dniu ustanowię dla niej przymierze ze zwierzętami polnymi i ptactwem niebieskim, i płazami ziemi, a łuk i miecz, i wojnę zniosę z ziemi i sprawię, że będzie mieszkać bezpiecznie.(21) I zaręczę cię z sobą na wieki; zaręczę cię z sobą na zasadzie sprawiedliwości i prawa, miłości i zmiłowania.(22) I zaręczę cię z sobą na zasadzie wierności, i poznasz Pana.(23) W owym dniu wysłucham - mówi Pan - wysłucham nieba, a ono wysłucha ziemi,(24) a ziemia wysłucha zboża, moszczu i oliwy, a te wysłuchają Jezreela.(25) I zasieję sobie lud w kraju, i zmiłuję się nad Niemiłowaną, i powiem do Nie-ludu: Ty jesteś moim ludem, a on powie: Boże mój!"[Oz 2:18-25 Bw]
Jeżeli nie wyrywa się z kontekstu fragmentów tych proroctw, to widać, że dotyczą one Izraela etnicznego i będą dotyczyły Izraela etnicznego. Kościół jako Oblubienica nie zastąpił Izraela etnicznego.

Może tutaj znajdziesz coś ciekawego:
http://ulicaprosta.lap.pl/forum/viewtop ... 14&start=0
Jeżeli źle zrozumiałam Twoje pytanie, to doprecyzuj o co pytasz.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: So lis 29, 2008 11:37 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 04, 2007 1:25 pm
Posty: 1505
Lokalizacja: Silesia
Syn oracza napisał(a):
List do Efezjan, który właśnie czytałaś mówi w 2,14 „On sprawił, że z dwojga jedność powstała,…”…


Nie wiem do czego zastosować Twoje wskazanie na Ef. 2:14, ale może ciekawy jest kontekst:

"Albowiem On jest pokojem naszym, On sprawił, że z dwojga jedność powstała, i zburzył w ciele swoim stojącą pośrodku przegrodę z muru nieprzyjaźni,(15) On zniósł zakon przykazań i przepisów, aby czyniąc pokój, stworzyć w sobie samym z dwóch jednego nowego człowieka(16) i pojednać obydwóch z Bogiem w jednym ciele przez krzyż, zniweczywszy na nim nieprzyjaźń;" [2:14-16 i dalej do np. 18 wersetu]
Kontekst wskazuje na fakt, że istniały w Prawie przepisy i przykazania, które oddzielały Żydów od Pogan i tworzyły mur nieprzyjaźni. Te przepisy i nakazy zostały zniesione w CIele Mesjasza i nie ma już ich jako muru między odrodzonymi z obrzezanych i nieobrzezanych, ale jest pokój dany nam w Mesjaszu.
Zakon nie został zniesiony jako taki [Mt 5:17], ale zniesione zostało to wszystko, co stanowiło o nieprzyjaźni między nami [z powodu przykazań, które kazały traktować pogan jako nieczystych i gorszych]. Nadto "Tora Ustna" - czyli rabiniczny wykład Tory Spisanej nakazywał jeszcze więcej ograniczeń w obcowaniu Żydów z Nie-Żydami. Generalnie dotyczyło to możliwości wspólnego stołu i posiłków, zawierania małżeństw, dopuszczania do świątyni, itp. itd. Pomimo, że JHWH w TORZE spisanej otoczył opieką socjalno-prawną "przychodnia który się chce przyłączyć" do Izraela.
Jako odrodzeni wszyscy mamy przymierze z Bogiem bez nakazu obrzezywania się na ciele dla nieobrzezanych, a w Chrystusie nie ma Żyda ani Greka [Gal. 3:28-29]. Ale w ciele ludzkim [biologicznym, etnicznym] jest rozróżnienie:
"Był ktoś w chwili powołania obrzezany? Niech nie ukrywa obrzezania. Był ktoś w chwili powołania nieobrzezany? Niech się nie obrzezuje." [1Kor 7:18 Bw]


ps.: Jeszcze mi dzisiaj [30.11.08] przyszedł do głowy taki obraz jedności z Pisma, jakim jest małżeństwo: staną się jednym, ale mąż nie przestaje być mężczyzną i nie staje się żoną, a żona nie przestaje być kobietą i nie staje się mężem. Ale są jedno ze sobą.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pn gru 01, 2008 7:34 pm 
Offline

Dołączył(a): Śr lip 23, 2008 6:01 pm
Posty: 37
Lokalizacja: Opole
Dzięki za namiary :) ,. Wielgaaachne... :shock: Kiedy ja was dogonię :?

A tymczasem no cóż? No nie zawiodłem się na Tobie Ani Isza, z czego się zresztą cieszę, bo jak tu się nie cieszyć?
Przekonujesz mnie oczywiście swoim umocowaniem i respektuję je tym bardziej, że nie mam tej wiedzy, którą Ty z taką łatwością się dzielisz z pożytkiem dla mnie na przykład. Co poczniesz ze mną, skoro nie wiem zatem również tego, jaka jest konsekwencja tego rozróżnienia które zrobiłaś? Wydaje się to nie bez znaczenia o tyle, że jeśli by jej zabrakło, to samo rozróżnienie chyba traci sens, a w ludzkim wymiarze wręcz nawet wznosi, zamiast burzyć mur nieprzyjaźni z Ef 2,14. Oczywiście nie posądzam Cię o taką intencję, wynika to wprost z tego, co czytam w Twoich postach i ataki na Ciebie, które zdarzyło mi się gdzieś tu na forum śledzić, uważam generalnie za niezawinione, jednak (o czym na pewno wiesz) trzeba szczególnej ostrożności po pierwsze, a cierpliwości po drugie, by nie wzbudzać łatwego w tym miejscu echa z przepaści której ma już nie być.
To trochę jak rozmowy Polaków z Niemcami, albo Rosjanami o wspólnej historii. Mogą być gwałtowne. Chociaż wcale nie muszą.
Pozdrawiam

Ps.
Mój internet (mam radiowy) wyprzedza swoją epokę i korkuje się notorycznie już teraz, nigdy nie wiem kiedy wkleję moje ewentualne odpowiedzi. Za zwłokę ponoszę więc współodpowiedzialność. :?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt gru 02, 2008 12:15 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 04, 2007 1:25 pm
Posty: 1505
Lokalizacja: Silesia
Synu-Oracza wydaje mi się, że rozwijając ten wątek trzeba będzie poruszyć zagadnienia eschatologiczne, więc:

1. ADMINIE może lepiej oddzielić to od tematu Chrztu Wodnego?

2. Synu Oracza mam nadzieję, że każdy może się wypowiadać w poruszonym przez Ciebie zagadnieniu? [tak to traktuję, bo znam tutaj mądrzejszych ode mnie]

ps.: a wiedza moja, to rzecz nabyta i niezakończona jeszcze - w wielu sprawach nabyta także tutaj na forum :D


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt gru 02, 2008 12:32 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Chciałbym odpowiedzieć na powyższy wpis, ponieważ wydaje mi się, że Syn Oracza postawił (nieświadomie jak mi się wydaje) Ani_Iszę w dość trudnym położeniu: odpowiadając musiałaby dowodzić, dlaczego jej naród jest wybrany i ktoś mógłby ją posądzić o to, że się wywyższa, albo że robi w Ciele Chrystusa jakieś podziały. Takie zarzuty wynikające ze z ignorancji i/lub złej woli padały już na tym forum.

Syn Oracza napisał(a):
Co poczniesz ze mną, skoro nie wiem zatem również tego, jaka jest konsekwencja tego rozróżnienia które zrobiłaś? Wydaje się to nie bez znaczenia o tyle, że jeśli by jej zabrakło, to samo rozróżnienie chyba traci sens, a w ludzkim wymiarze wręcz nawet wznosi, zamiast burzyć mur nieprzyjaźni z Ef 2,14.

Synu Oracza, mamy problem z "eklezjocentrycznym" (czyli "kościołocentrycznym") zamiast chrystocentrycznym postrzeganiem Bożego planu zbawienia. Jest to wynik wielowiekowej tradycji katolickiej i protestanckiej, która zastępowała nauczanie biblijne w kwestii miejsca Izraela jako narodu według ciała w tymże planie. Podany link do wątku o relacji Kośioła do Izraela pokazuje, jak głęboko zostały wryte w nasze umysły teorie wzięte nie z Biblii, tylko od "ojców-antysemitów" (z Augustynem, Tomaszem z Akwinu, Lutrem i Kalwinem na czele).

Izrael został wybrany jako naród według ciała do określonych celów w planie zbawienia. Nie dlatego, że Żydzi sa lepsi od innych narodów, tylko dlatego, że Bóg tak chciał, a wybranie opiera się na Tym, który wybiera, a nie na uczynkach osób wybieranych - o tym pisze Paweł w Rzym. 9 (niektórzy przykładają jego słowa do innego sensu wybrania innych ludzi i wychodzi im z tego bigos kalwiński). Wybranie Izraela według ciała nigdy nie zostało cofnięte i nie zostanie cofnięte, ponieważ jest nieodwołalne [Rzym. 11:28-29].

JHWH zawarł z narodem żydowskim przymierze. Siebie nazwał mężem Izraela, a Izraela określił mianem swojej żony. Tak jest napisane i to nie podlega kwestii. Izrael zdradzał swego Boga poprzez nierząd z innymi bogami, Bóg ostrzegał przez proroków i wreszcie dał Izraelowi list rozwodowy, obiecując jednocześnie, że kiedyś przygarnie swoją żonę, gdy ta do Niego powróci. A powróci, co sam Bóg przepowiedział przez proroków.

Izrael żył pośród narodów politeistycznych i aby utrzymać się przy swoim Mężu i nie zdradzać Go, otrzymał pewne prawa i przepisy, które oddzielały naród żydowski od innych narodów z różnych powodów - między innymi dlatego, że ten jeden naród został wybrany jako kapłaństwo święte, które miało nieść światu światłość i głosić Jedynego Boga. Oddzielenie od innych skutkowało cielesnym murem nieprzyjaźni, który nie został wzniesiony przez Boga, lecz przez samych ludzi. Po jednej stronie pojawiło się poczucie wyższości i lepszości (zupełnie bez powodu), a po drugiej - poczucie zawiści i nienawiści (czasem wzbudzanej z drugiej strony). Oczywiście diabeł podsycał tę nienawiść przez wieki, zdając sobie sprawę, że zbawienie pochodzi od Żydów [Jan 4:22]. Antysemityzm jest czysto diabelskim wynalazkiem.

Nie nauczano nas o tym, że Zbawiciel świata czyli Chrystus jest RÓWNIEŻ Mesjaszem Izraela. W umysłach chrześcijan następowało stopniowe oddzielenie jednego od drugiego, połączone z zastąpieniem Izraela jako narodu według ciała Kościołem w planie zbawienia. To również budowało mur nieprzyjaźni - do tego stopnia, że gdy Żyd się nawracał, to nie miał prawa pozostać Żydem tak jak sam Pan Jezus czy apostołowie. Musiał się wyrzec swojej tożsamości, jaką ma według ciała.

Ef. 2:14 w swoim kontekście mówi o tym, że Żydzi według ciała i poganie według ciała przez krew Chrystusową czyli Mesjaszową narodzili się na nowo, z dwojga powstała jedność i tak powstał Kościół, gdzie w Chrystusie (czyli w duchowym aspekcie) nie ma Żyda ani Greka. W Chrystusie mur nieprzyjaźni wznoszony przez ludzi również ich własnymi przepisami został usunięty. Lecz usunięcie nieprzyjaźni NIE OZNACZA usunięcia wybrania Izraela według ciała. Bo ono jest nieodwołalne. No i okazuje się, że w wielu umysłach nieprzyjaźń pozostała niestety.

Bóg chce, aby cały naród żydowski jako Jego odstępna żona, która zerwała przymierze, wróciła do Niego na podstawie Nowego Przymierza, które Bóg zawarł z domem Izraela i domem Judy [Jer. 31:31-34; Hebr. 8:8-13]. Na razie wróciła i wraca wierna resztka, którą On sam zachował, a do przymierza zostaliśmy włączeni my, czyli poganie według ciała. Zostaliśmy wszczepieni w szlachetne drzewo oliwne, które z natury jest żydowskie [Rzym. 11:16-24]. Staliśmy się uczestnikami ich dóbr duchowych [Rzym. 15:27], bo do nich należy przybrane synostwo i chwała, przymierza i nadanie Prawa, pełnienie służby Bożej i obietnice. Do nich należą praojcowie, z nich również jest Chrystus według ciała [Rzym. 9:4-5]. Nie jest to ich zasługa, ale takie są fakty.

To ich Mesjasz, który został posłany tylko do zgubionych owiec Izraela [Mat. 15:24], stał się naszym Zbawicielem, bo miał jeszcze inne owce [Jan 10:16], które pragnął włączyć do swojej owczarni. Czyli nas.

Świadomość wybrania Izraela nie oznacza budowania muru nieprzyjaźni. Ten mur jest budowany w cielesnych umysłach, które nie poddają się Słowu Bożemu i/lub nie znają Go. Plan zbawienia zakłada jeszcze wiele wydarzeń, w których Izrael jako naród według ciała będzie grał ważną rolę po swoim narodowym nawróceniu. Są obietnice przeznaczone wyłącznie dla Izraela według ciała, a my mamy własne i powinno nam to wystarczyć. Wbrew teologiom, którymi byliśmy karmieni (często nawet nie wiemy, jak skutecznie), Królestwo Boże to coś więcej niż Kościół, a Bóg ma poważne plany na przyszłość, które sa związane z Izraelem jako narodem.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt gru 02, 2008 6:46 pm 
Offline

Dołączył(a): Śr lip 23, 2008 6:01 pm
Posty: 37
Lokalizacja: Opole
No to ja idę do kozy odrabiać lekcje. Potrwa to na pewno długo, bo bardzo długo trwały moje wagary. :oops:

Chyba, że się znowu spontanicznie przyplątam z jakimś kompromitującym zapytaniem. :D


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 59 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL