www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest Pt maja 10, 2024 6:34 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: So lis 08, 2008 3:28 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
quster napisał(a):
zapodam tekst ciekawy myślę, stwierdzenie z miejsc gdzie pytałem Żydów:

Cytuj:
Jest faktem, że w Talmudzie są opinie niechętne chrześcijaństwu i je krytykujące. Trzeba poznać historię wzajemnych relacji pomiędzy judaizmem a tą religią, aby zrozumieć dlaczego one się pojawiały i zobaczyć, co robiła także druga strona.

Przepraszam bardzo, ale to, co zacytowałeś, to jest zwykła ściema, a ja ściemy bardzo nie lubię. Ściema i próba podzielenia się odpowiedzialnością za własne grzechy z "drugą stroną" całego konfliktu. Tak się składa, że teksty, które omawialiśmy, pochodzą z czasów, gdy rabini występowali przeciwko minim z własnego narodu, traktowali jak trędowatych, a nawet przeklinali i porównywali do duchowych nierządników. I było to jeszcze ZANIM Kościół "chrześcijański" zaczął prześladowac naród Izraela.

Proponuję, żeby każdy uderzył się we WŁASNE piersi w tej sprawie. "Historia wzajemnych relacji" nie tłumaczy faktu, że już w pierwszym wieku rabiniczny judaizm był wrogi judaizmowi mesjanistycznemu, tak jak był wrogi samemu Mesjaszowi Izraela - dlatego to właśnie rabiniczny establishment jest odpowiedzialny za zamordowanie Jezusa, a sam Jezus właśnie do ślepych faryzeuszy i uczonych w Piśmie mówił "plemię żmijowe" (podobnie jak Jan Chrzciciel).

Jestem jak najdalszy od wszelkiego rodzaju antysemityzmu, ale jako poganin według ciała wstydzę się czynów popełnionych w imieniu Jezusa wobec Żydów przez ludzi, którzy nazywali się "chrześcijanami" i jak mogę, próbuję coś zrobić, żeby antysemickie nauki Kościoła prostować. Natomiast tchórzliwe zasłanianie się Twoich żydowskich adwersarzy późniejszym stosunkiem Kościoła do Żydów jest moim zdaniem niepotrzebne i nigdy nie przyniesie pożądanych rezultatów, bo jedynie prawda ma moc wyzwalającą. Kłamstwo i ściema takiej mocy nie mają.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: So lis 08, 2008 8:20 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 04, 2007 1:25 pm
Posty: 1505
Lokalizacja: Silesia
Znacie to?

http://jewishencyclopedia.com/view.jsp? ... search=Min
["minot" podaje się, że to="herezje", a "minim"="heretycy", ale w hebr. korzeń tych określeń stanowi zwrot "min" =co oznacza: coś/kogoś co jest na zewnątrz, poza resztą, tak jak wykluczeni, wyklęci itp.]

fragm.cyt.:
>> Prayer Against Minim.

On the invitation of Gamaliel II., Samuel ha-Ḳaṭan composed a prayer against the minim which was inserted in the "Eighteen Benedictions"; it is called "Birkat ha-Minim" and forms the twelfth benediction; but instead of the original "Noẓerim" (= "Nazarenes"; see Krauss in "J. Q. R." v. 55; comp. Bloch, "Die Institutionen des Judenthums," i. 193) the present text has "wela-malshinim" (="and to the informers"). The cause of this change in the text was, probably, the accusation brought by the Church Fathers against the Jews of cursing all the Christians under the name of the Nazarenes. It was forbidden to partake of meat, bread, and wine with the min. Scrolls of the Law, tefillin, and mezuzot written by a min were burned (Giṭ. 45b; Yer. Shab. 14b; 'Ab. Zarah 40b; Shulḥan 'Aruk, Oraḥ Ḥayyim, 39, 1; ib. Yoreh De'ah, 281, 1). An animal slaughtered by a min was forbidden food (Ḥul. 13a). The relatives of the min were not permitted to observe the laws of mourning after his death, but were required to assume festive garments and rejoice (Sem. ii. 10; Yoreh De'ah, 345). The testimony of the min was not admitted in evidence in Jewish courts (Shulḥan 'Aruk, Ḥoshen Mishpaṭ, 34, 22); and an Israelite who found anything belonging to one who was a min was forbidden to return it to him (see Ḥoshen Mishpaṭ, 266, 2).

According to Maimonides ("Yad," Teshubah, iii.) the term "min" is applied to five classes of heretics: to those who deny the existence of God and His providence; to those who believe in two or in more than two gods; to those who ascribe to God form and figure; to those who maintain that there existed before the creation of the world something besides God; and to those who worship stars, planets, or other things in order that these may act as intermediaries between them and the Master of the World.<<


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: So lis 08, 2008 8:48 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 16, 2006 5:21 pm
Posty: 599
Smok Wawelski napisał(a):
quster napisał(a):
...
Cytuj:
Jest faktem, że w Talmudzie są opinie niechętne chrześcijaństwu i je krytykujące...
... zasłanianie się Twoich żydowskich adwersarzy późniejszym stosunkiem Kościoła do Żydów jest moim zdaniem niepotrzebne i nigdy nie przyniesie pożądanych rezultatów...

sprawa polega na tym, ze jak na początku zaprzeczali to tym zdaniem wyszło szydło z worka... ja osobiście mam szczególny stosunek do Żydów, zgodnie z tym co pisze apostol Paweł, ale widzę postawę zaprzeczania, okopywania sie uparcie na swoich stanowiskach... jednak mnie to nie dziwi... szkoda tylko ze każdą krytykę sprowadzają do antysemityzmu

_________________
... wiara, która jest czynna ... Gal. 5:6
Obrazek
"Nie dajcie złapać się w dogmat, którym jest życie koncepcjami myślenia innych ludzi"


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 21 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL