www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest N kwi 28, 2024 10:04 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 159 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 7, 8, 9, 10, 11  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: Śr maja 27, 2009 1:56 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 04, 2007 1:25 pm
Posty: 1505
Lokalizacja: Silesia
A mnie zdumiewa fakt z jaką beztroską przechodzisz do porządku dziennego nad zniesieniem pozostałych 306 przykazań i twierdzisz że masz immunitet jakiś do ogłaszania, że teraz obowiązuje tylko 10 a reszta nie...to wbrew słowom Jezusa Josephie! Co jest grzechem wiemy z 1 Jana 3:4
Każdy kto popełnia grzech, i zakon przestępuje, a grzech jest przestępstwem zakonu.
Zakon to ile przykazań? Że tez się Boga nie boisz Joseph'ie 8)

ps: A przy okazji to mnie ciekawość zjada:
Cytuj:
Ja nie osadzam tylko stwierdzam fakt i napominam, jak swoich
A skąd wiemy, żeśmy "swoi"? Zdradź kim dla Ciebie jest Jezus?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr maja 27, 2009 2:09 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
joseph napisał(a):
Najlepiej mnie wyrzucić, bo niewygodny jestem

Josephie, przeceniasz swoje możliwości. Nie jesteś niewygodny, tylko nie masz argumentów i dlatego zamiast dyskutować i odpowiadać na konkretne pytania, uprawiasz propagandę "misjonarską". I to coraz bardziej nahalnie.

Nie przyszło Ci do głowy, że to TY CZEGOŚ NIE ROZUMIESZ? Żeby Ci to uzmysłowić, zadam Ci proste pytanie:

Dlaczego się nie obrzezałeś?

Jeśli ze względu na nauczanie apostolskie, to ci sami apostołowie nauczają o wolności w wyborze dnia obchodzonego dla Pana. A jeśli chcesz się opierać na Starym Testamencie, to się obrzezaj, bo tam jest takie przykazanie również dla pogan chcących służyć Bogu.

Wybieraj: albo szabat + obrzezanie + pozostałe przykazania zakonu, albo brak obrzezania (w przypadku odrodzonych pogan) i wolność w obchodzeniu dnia dla Pana. Księgę Prawa podzieliłeś bezprawnie na dwie części i posługujesz się (jak lis) wyłącznie tablicami, na których wypisano PRZYMIERZE, a nie Prawo. To zostało Ci wykazane. Pozostały Ci jeszcze 603 przykazania, których powinieneś przestrzegać i do których przestrzegania powinieneś nakłaniać. Dlaczego tego nie robisz? Bo masz misję głoszenia szabatu?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr maja 27, 2009 2:10 pm 
Smok Wawelski napisał(a):
(...)
"Niech więc nikt was nie sądzi w sparwie jedzenia i picia lub w sprawie święta lub nowiu, LUB SZABATÓW, to jest cieniem tych [rzeczy] mających nastąpić, [rzeczywistością] zaś jest ciało Pomazańca" [Kol. 2:16-17 interlinia]

Nie wolno Ci sądzić nikogo w sprawie SZABATÓW - Paweł nie pisze, że jest jakiś wyjątkowy szabat, w sprawie którego wolno Ci kogokolwiek osądzać. W Chrystusie mamy odpocznienie i szabatowanie [Hebr. 4:9-10] i to On jest Panem szabatu. Szabat jest przykazaniem skierowanym do narodu Izraelskiego, a nie do pogan i jest znakiem między Bogiem a narodem Izraelskim według ciała. (...)
Dekalog jest częścią Prawa, a nie osobny Prawem. Dlatego jeśli chcesz przestrzegac praw skierowanych do Żydów, przestrzegaj wszystkich. Od szabatu do obrzezania. Święta również są ustawą wieczną więc powinieneś je obchodzić jako wypełnione w Mesjaszu, ale nikt nie napisał, że zostały zniesione - apostołowie je obchodzili, więc Ty tym bardziej powinieneś, jeśli chcesze przestrzegać przykazań skierowanych do Żydów. (...)


Smoku, dziekuje! Tak wlasnie sie rzeczy maja!!

Ciesze sie, ze nie jestem sam z tym zrozumieniem biblii... :)


Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr maja 27, 2009 3:35 pm 
Offline

Dołączył(a): So kwi 01, 2006 3:38 pm
Posty: 909
Wawelski napisał(a):
Jeśli ze względu na nauczanie apostolskie, to ci sami apostołowie nauczają o wolności w wyborze dnia obchodzonego dla Pana.

A można prosić o referencje ?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr maja 27, 2009 4:03 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
wujcio napisał(a):
Wawelski napisał(a):
Jeśli ze względu na nauczanie apostolskie, to ci sami apostołowie nauczają o wolności w wyborze dnia obchodzonego dla Pana.

A można prosić o referencje ?

Proszę bardzo - choćby Rzym. 14:1-6.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr maja 27, 2009 4:09 pm 
Offline

Dołączył(a): So kwi 01, 2006 3:38 pm
Posty: 909
No, sorry Wawelski ale tu nie ma nic co mogłoby wskazywać na - " wybór dnia ". Tzn. wybór polegający na ustaleniu " sobie samemu " jakiegoś dnia ( nie wiem w tygodniu, a może miesiącu lub roku ) i obchodzeniu go w ten sposób, że nie będę pracował.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr maja 27, 2009 4:34 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
wujcio napisał(a):
No, sorry Wawelski ale tu nie ma nic co mogłoby wskazywać na - " wybór dnia ". Tzn. wybór polegający na ustaleniu " sobie samemu " jakiegoś dnia ( nie wiem w tygodniu, a może miesiącu lub roku ) i obchodzeniu go w ten sposób, że nie będę pracował.

"Jeden robi różnicę między dniem a dniem, drugi zaś każdy dzień ocenia jednakowo; niechaj każdy pozostanie przy swoim zdaniu. Kto przestrzega dnia, dla Pana przestrzega; kto je, dla Pana je, dziękuje bowiem Bogu; a kto nie je, dla Pana nie je, i dziękuje Bogu. Albowiem nikt z nas dla siebie nie żyje i nikt dla siebie nie umiera; bo jeśli żyjemy, dla Pana żyjemy; jeśli umieramy, dla Pana umieramy; przeto czy żyjemy, czy umieramy, Pańscy jesteśmy. Na to bowiem Chrystus umarł i ożył, aby i nad umarłymi i nad żywymi panować. Ty zaś czemu osądzasz swego brata? Albo i ty, czemu pogardzasz swoim bratem? Wszak wszyscy staniemy przed sądem Bożym" [Rzym. 14:5-10]


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr maja 27, 2009 4:39 pm 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): Cz mar 24, 2005 10:56 pm
Posty: 212
Josephie, nie prowadzisz uczciwej dyskusji.
Ponieważ zostałeś wcześniej ostrzeżony o konsekwencjach nie udzielania odpowiedzi na pytania adwersarzy oraz o tym, żeby nie wklejać swoich manifestów, a wciąż to robisz, to informuję Cię, że przenoszę Twój ostatni wpis (wraz z odpowiedzią Smoka) do "ogródka" w Archiwum.
Zostanie tam utworzony dla Ciebie temat. Tym samym możesz od tej pory pisywać tylko tam. Jesli opuścisz przydzielony Ci tam temat zostaniesz usunięty z forum, patrz REGULAMIN.

Wszelkie skargi i wnioski do admina proszę kierować do admina na priva.

Admin


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr maja 27, 2009 4:44 pm 
Offline

Dołączył(a): So kwi 01, 2006 3:38 pm
Posty: 909
Biblie mam przed sobą, pogrubienia też nic nie dadzą. W ogóle nie oskarżam o nieobchodzenie szabatu.
Interesuje mnie tylko skąd wzięła się " myśl " aby - żydowski szabat -zamienić w - chrześcijąńską niedzielę -, m.in. w kontekście powstrzymywania się od pracy.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: re
PostNapisane: Śr maja 27, 2009 5:06 pm 
Offline

Dołączył(a): Cz kwi 21, 2005 2:43 pm
Posty: 367
w moim odczuciu bledem adwentyzmu jest sztuczny podzial na zakon ceremonialny i moralny, jeden nadany przez JHWH a drugi przez Mojzesza.
Jeden zostal zniesiony a drugi nadal obowiazuje. Adwentysci ucza o zbawieniu z laski - to fakt. W moim odczuciu pewne przykazania samoistnie przestaly obowiazywac z powodu ofiary Jezusa innych zas powinnismy przestrzegac= sa dla nas drogowskazami na drodze do uswiecenia , ale nie maja mocy usprawiedliwiajacej. Nie trzeba tu tworzyc sztucznych podzialow na dwa zakony, tym bardziej ze czytajac listy Pawlowe trudno znalezc taki podzial.
Inna kwestia czy szabat nie jest nam juz potrzebny?
Jesli Rz 14 mowi to , co nam sie wydaje, to nie ma zadnych powodow do osadzania, a moze raczej wyrokowania o kimkolwiek.Nie mozna na tej podstawie twierdzic , ze przesladowania ze strony Antychrysta, dotkną adwentystow, przestrzegajacych szabatu a nie odszczepiencze chrzescijanstwo.

Nastepna kwestia to czeste lekcewazenie zakonu w zborach. Czesto ta "wolnosc" doprowadza do roznych przekretow

Jeszcze a propos Rz 14 . Moze Pawlowi chodzi o co innego?
Didache mowi z tego co pamietam o faryzeuszach poszczacych w inne dni niz wierzacy. Moze tu o to chodzi? Moze wybor takich dni mial na mysli Pawel?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr maja 27, 2009 5:08 pm 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): Cz mar 24, 2005 10:56 pm
Posty: 212
Joseph'ie po raz ostatni przeniosłem twój post do tematu "Szabatowy ogródek Joseph'a".
Następny twój post w jakimkolwiek temacie poza przydzielonym Ci "ogródkiem" zostanie usunięty a użytkownik Joseph zostanie usunięty z forum.

Admin


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz maja 28, 2009 4:41 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
wujcio napisał(a):
Interesuje mnie tylko skąd wzięła się " myśl " aby - żydowski szabat - zamienić w - chrześcijąńską niedzielę -, m.in. w kontekście powstrzymywania się od pracy.

Ta myśl nie wzięła się nagle. We wczesnym Kościele (tym "najwcześniejszym") nie było obowiązku obchodzenia szabatu dla wszystkich. Apostołowie podczas Soboru Jerozolimskiego nie uznali za stosowne narzucić odrodzonym poganom obchodzenia Szabatu [Dz. Ap. 15:28-29], choć sami najwyraźniej obchodzili Szabat i święta żydowskie, co można wywnioskować z Pism i przeczytać w świadectwach ich współczesnych. Poganie mieli wolność w obchodzeniu dni dla Pana, a sam Paweł spotkał się w Efezie z braćmi pochodzenia pogańskiego dzień po Szabacie [Dz. Ap. 20:7-11] czyli według żydowskiej miary czasu w sobotę po zachodzie słońca.

W miarę upływu czasu do Kościoła napływało coraz więcej pogan i było w nim coraz mniej Żydów. Dochodziła do tego konkurencja między poszczególnymi metropoliami (Jerozolima, Antiochia, Aleksandria i Rzym) i rosnące wpływy antysemityzmu. Jeszcze w 180 roku kościoły wschodnie obchodziły Paschę 14 dnia Nisan, a zachodnie już "sterowały" w kierunku ruchomej Wielkanocy. Przyczyny tych zmian są złożone i pojawiły się znacznie wcześniej niż urodził się cesarz Konstantyn, więc nie można na niego zrzucać całej winy.

Pogańscy (z pochodzenia) nauczyciele w kościolach zachodnich stopniowo odchodzili od żydowskich korzeni chrześcijaństwa, a wolność w obchodzeniu dni dla Pana przestała być "politycznie poprawna". Ponieważ walkę o wpływy wygrał pogański z pochodzenia Rzym, zaczęto wprowadzać terminy takie jak "ósmy dzień tygodnia" mające umotywować obchodzenie dnia zmartwychwstania jako święta, żeby ostatecznie zerwać z judaistycznymi konotacjami. I tak się to stopniowo potoczyło.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz maja 28, 2009 10:55 pm 
Offline

Dołączył(a): Wt maja 24, 2005 8:08 pm
Posty: 705
Smok Wawelski napisał(a):
... i rosnące wpływy antysemityzmu.

Co najwyżej anty-judaizmu.Mogę się mylić, bo nie badałem tej sprawy dokładnie, ale jedno z poważnych źródeł jakie czytałem twierdzi, że wprowadzanie pojęcia antysemityzmu - rozumianego współcześnie jako nienawiść do narodu żydowskiego - do historii starożytnej jest anachronizmem, bowiem nie myślano wówczas w kategoriach nacjonalistycznych.

Niemniej dość szybkie odcięcie się chrześcijaństwa od hebrajskiego źródła jest faktem.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz maja 28, 2009 11:47 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Szukający Sceptyk napisał(a):
Mogę się mylić, bo nie badałem tej sprawy dokładnie, ale jedno z poważnych źródeł jakie czytałem twierdzi, że wprowadzanie pojęcia antysemityzmu - rozumianego współcześnie jako nienawiść do narodu żydowskiego - do historii starożytnej jest anachronizmem, bowiem nie myślano wówczas w kategoriach nacjonalistycznych.

„Konstantyn, august, do Kościołów. (...)

„Kiedy padło pytanie o sposób obchodzenia najświętszego dnia Wielkanocy, wspólnie ustaliliśmy, że święto powinno być obchodzone tego samego dnia wszędzie i przez wszystkich. Cóż bowiem może być piękniejszego, cóż szlachetniejszego i bardziej odpowiedniego niż fakt, iż dzień ten, z którego czerpiemy nadzieję nieśmiertelności, jest obchodzony przez wszystkich w jeden i ten sam sposób, według jednej reguły? Zapewniam was, że przede wszystkim każdemu z obecnych wydało się rzeczą niegodną, by celebrować to najbardziej uroczyste święto według zwyczaju Żydów, którzy - jako nieczyści i nikczemni - zbrukali dłonie straszliwą zbrodnią i są sprawiedliwie zaślepieni w swych umysłach.

„Słuszne jest zatem, abyśmy odrzucili praktyki tego narodu i kontynuowali przez wszystkie następne pokolenia obchody według innego rytu, w bardziej odpowiednim porządku, którego przestrzegamy od dnia męki naszego Pana aż do dzisiaj. Nie miejmy zatem nic wspólnego z wrażym motłochem żydowskim. Otrzymaliśmy od naszego Pana inny sposób obchodzenia tego święta. Przed naszą najświętszą religią otwiera się bardziej prawowierny i odpowiedni kierunek. Obierając go w pełnej jedności, wyjdźmy, szanowni bracia, spomiędzy tego najohydniejszego ze zgromadzeń. (...)

„Konieczne jest również takie naprawienie błędów, żebyśmy już więcej nie mieli nic wspólnego ze zwyczajami morderców naszego Pana; ponieważ zaś ten sam porządek obchodów jest zachowywany we wszystkich kościołach na Zachodzie, a także w południowych i północnych częściach świata, jak również częściowo na Wschodzie, rozsądzono przeto - i ja sam ufam, że decyzja ta zyska waszą aprobatę - że zwyczaj zachowywany w Rzymie, całej Italii, Afryce i Egipcie, w Hiszpanii, Galii, Brytanii, Libii, całej Grecji, a także w diecezjach azjatyckich Pontu i Cylicji, powinien zostać przyjęty powszechnie. Należy przy tym wziąć pod uwagę nie tylko fakt, że największa liczba kościołów istnieje na wyżej wymienionych terenach, ale również to, iż wszyscy powinniśmy pragnąć tego, czego wymaga zdrowy rozsądek oraz unikać społeczności z Żydami, którzy winni są krzywoprzysięstwa" [List cesarza Konstantyna do biskupów zgromadzonych na Soborze Nicejskim w 325 r.n.e.]

Nie bardzo mi się chce szukać głębiej, ale ten tekst chyba wystarczy.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pt maja 29, 2009 12:40 am 
Offline

Dołączył(a): Wt maja 24, 2005 8:08 pm
Posty: 705
Hm, czyli uwaga profesora o braku antysemityzmu w starożytności, którego czytałem musiała być bardziej szczegółowa lub dotyczyć pogan, a ja nieotrzebnie ją uogólniłem do relacji Kościół-Żydzi. Wypowiedź powyższa nie jest nacjonalistyczna, ani nie ma tam nic o rządzeniu przez Żydów światem, ale zatrważająco wyraźna jest niechęć i pogarda ("motłochem żydowskim") dla narodu żydowskiego motywowana względami religijnymi ("morderców naszego Pana").
Podejrzewam, że autor inaczej traktował Żydów nawróconych na chrześcijaństwo, no bo chyba zdawał sobie sprawę, że Apostołowie byli Żydami ?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 159 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 7, 8, 9, 10, 11  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 70 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL