www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest Wt cze 04, 2024 12:16 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: Śr maja 07, 2008 2:29 pm 
Właśnie, 144000, na ten temat sam bym poczytał jakiejś wyważonej, mądrej wypowiedzi.


Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr maja 07, 2008 3:34 pm 
Offline

Dołączył(a): Śr mar 19, 2008 1:54 pm
Posty: 829
Wiem stąd, że pierwszą tezę - że Kościół będzie porwany przed nadejściem antychrysta podpierają cytatem:
2Tes 2:7 Bw "Albowiem tajemna moc nieprawości już działa, tajemna dopóty, dopóki ten, który teraz powstrzymuje, nie zejdzie z pola."
tłumacząc na tej podstawie, że "ten, który teraz powstrzymuje" to Duch Święty, a "zejdzie z pola" oznacza, że będzie zabrany z tego świata wraz z Kościołem. Chyba nie trzeba znać się na eschatologii, żeby wiedzieć że to są dyrdymały. Jeżeli masz inne zdanie, to przepraszam za słówko, nie chciałam urazić.
Druga teza, z tego co słyszałam, tłumaczono w podobny sposób: "a bo w Objawieniu napisane, że Jezus stał na górze a z nim 144 tysiąca - to ci, których on pośle nawracać Izraela". Nie wiem, jak komu, ale wyciąganie takich wniosków na podstawie trzech słów z Objawienia wydaje się być sporym nadużyciem. Mylę się?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr maja 07, 2008 4:30 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 04, 2007 1:25 pm
Posty: 1505
Lokalizacja: Silesia
nowy napisał(a):
Właśnie, 144000, na ten temat sam bym poczytał jakiejś wyważonej, mądrej wypowiedzi.


chodzi Ci tylko o to kogo dotyczy ta liczba?

bo to akurat jest tam w tekście wyjaśnione:

"Nie wyrządzajcie szkody ziemi ni morzu, ni drzewom, aż opieczętujemy na czołach sługi Boga naszego.(4) I usłyszałem liczbę opieczętowanych: sto czterdzieści cztery tysiące opieczętowanych ze wszystkich pokoleń synów Izraela:
(5) z pokolenia Judy dwanaście tysięcy opieczętowanych, z pokolenia Rubena dwanaście tysięcy, z pokolenia Gada dwanaście tysięcy, (6) z pokolenia Asera dwanaście tysięcy, z pokolenia Neftalego dwanaście tysięcy, z pokolenia Manassesa dwanaście tysięcy, (7) z pokolenia Symeona dwanaście tysięcy, z pokolenia Lewiego dwanaście tysięcy, z pokolenia Issachara dwanaście tysięcy, ( 8 ) z pokolenia Zabulona dwanaście tysięcy, z pokolenia Józefa dwanaście tysięcy, z pokolenia Beniamina dwanaście tysięcy opieczętowanych."
[Ap 7:4 BT]


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr maja 07, 2008 4:38 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 04, 2007 1:25 pm
Posty: 1505
Lokalizacja: Silesia
Axanno urazy nie chowam. Bo też nie za bardzo zrozumiałam podstawę do Twojej (wiadomej) wypowiedzi. Przemyślałam ją jednak, tego możesz być pewna. Wolałąbym żebyśmy wszyscy potrafili rozmawiać ze sobą merytorycznie, czyli w temacie i na temat, boz osobistych wycieczek. Jednakże mnie też zawodzą emocje, zwłaszcza, gdy jestem poddawana "poganizacji mojego życia" i spycha się mnie do pozycji obronnej. Jest to poprostu dla mnie męczące jako ogólne zjawisko, a nie z Twojej personalnej strony.
Axanna napisał(a):
Co do Izraela zaś... oczywiście moim subiektywnym zdaniem :|
Są narodem wybranym po koniec wieków, tyle że "kto nie czci Syna, ten nie czci Ojca", niemniej Bóg ma dla nich jakiś swój plan - dla mnie te sprawy są zagmatwane i nie zamierzam się "wymądrzać", bo z tych przesłanek, co są, to "zostawi sobie Bóg resztkę", "opatrzy pieczęciami", "cały Izrael będzie zbawiony" itd. - niewiele rozumiem i nie moja to sprawa.
Ot co.


A o jakim Izraelu tu piszesz? o odrodzonych, czy jeszcze tych nieodrodzonych? czy o wszystkich razem?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr maja 07, 2008 5:16 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Axanna napisał(a):
Wiem stąd, że pierwszą tezę - że Kościół będzie porwany przed nadejściem antychrysta podpierają cytatem:
2Tes 2:7 Bw "Albowiem tajemna moc nieprawości już działa, tajemna dopóty, dopóki ten, który teraz powstrzymuje, nie zejdzie z pola."
tłumacząc na tej podstawie, że "ten, który teraz powstrzymuje" to Duch Święty, a "zejdzie z pola" oznacza, że będzie zabrany z tego świata wraz z Kościołem. Chyba nie trzeba znać się na eschatologii, żeby wiedzieć że to są dyrdymały. Jeżeli masz inne zdanie, to przepraszam za słówko, nie chciałam urazić.

Masz jakiś inny pomysł na wyjaśnienie KTO i CO jest w stanie powstrzymywać całą moc nieprawości na świecie, której kulminacją będzie nadejście Antychrysta, jeśli nie jest to moc co najmniej równa mocy szatana?

Poza tym, absolutnie nie jest to JEDYNY werset potwierdzający nauczanie, o którym mówimy.

Axanna napisał(a):
Druga teza, z tego co słyszałam, tłumaczono w podobny sposób: "a bo w Objawieniu napisane, że Jezus stał na górze a z nim 144 tysiąca - to ci, których on pośle nawracać Izraela". Nie wiem, jak komu, ale wyciąganie takich wniosków na podstawie trzech słów z Objawienia wydaje się być sporym nadużyciem. Mylę się?

Mylisz się. Znasz określenie "parenteza"? Isza już napisała, że to, kim sa 144 000, jest wcześniej wyjaśnione w tekście. Tutaj nie ma żadnej wielkiej filozofii.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr maja 07, 2008 7:13 pm 
Offline

Dołączył(a): N gru 17, 2006 2:20 pm
Posty: 291
Lokalizacja: B-B
Smok Wawelski napisał(a):
Isza już napisała, że to, kim sa 144 000, jest wcześniej wyjaśnione w tekście. Tutaj nie ma żadnej wielkiej filozofii.
Nie do końca bo tak naprawde jest różnica z plemionami wymienionymi w ST, a tymi które są podane w Apokalipsie.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr maja 07, 2008 7:52 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 04, 2007 1:25 pm
Posty: 1505
Lokalizacja: Silesia
Henryk napisał(a):
Smok Wawelski napisał(a):
Isza już napisała, że to, kim sa 144 000, jest wcześniej wyjaśnione w tekście. Tutaj nie ma żadnej wielkiej filozofii.
Nie do końca bo tak naprawde jest różnica z plemionami wymienionymi w ST, a tymi które są podane w Apokalipsie.


w tym temacie:
skąd jest liczba 144 tys. o których czytamy w Apok. 7:4 wyjaśnia sam tekst tejże Apokalipsy - rozdział 7, wersety:5-8
czytaj to, co jest napisane- taką informację przekazał Jan od JHWH

12 wymienionych tu plemion x po 12 000 opieczętowanych synów z tych właśnie plemion z Izraela = daje liczbę 144 000

czy w Twojej Biblii tych wersetów nie ma?to tu nasz linka do tego tekstu Biblii on-line:

http://online.biblia.pl/rozdzial.php?id=1095

ps.: do bezkrytycznego przyjęcia polecam jedynie tekst Biblii -w przeciwieństwie do komentarza, który nie jest "tekstem natchnionym" ani "proroczym"


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr maja 07, 2008 8:02 pm 
Ja po prostu nie wiem, znaczy nie mam pewności, więc pytam: a owa pieczęć?


Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr maja 07, 2008 8:05 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Henryk napisał(a):
Smok Wawelski napisał(a):
Isza już napisała, że to, kim sa 144 000, jest wcześniej wyjaśnione w tekście. Tutaj nie ma żadnej wielkiej filozofii.

Nie do końca bo tak naprawde jest różnica z plemionami wymienionymi w ST, a tymi które są podane w Apokalipsie.

Oryginał Apokalipsy mówi o 12 000 ludziach z opieczętowanych z każdego plemienia izraelskiego lub wszystkich plemion izraelskich ["pas" oznacza "każdy" lub "wszyscy"], po czym wymienia plemiona, ale nie wszystkie (nie wymienia Dana). Może być tak, że jest 12 000 ludzi z każdego wymienionego plemienia. Nie widzę problemu w tym, że w ST mamy pominięcia innych plemion, ponieważ czasem (i to może być druga interpretacja) pominięcie było celowe, żeby 12 plemion oznaczało całego Izraela. Tak jest np. w V Mojż. 33, gdzie Mojżesz błogosławi Izraela i nie wymienia plemienia Symeona. Tak czy inaczej chodzi o Żydów.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr maja 07, 2008 8:13 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
nowy napisał(a):
Ja po prostu nie wiem, znaczy nie mam pewności, więc pytam: a owa pieczęć?

Objawienie nowsze jest budowane na objawieniu starszym, które czytelnicy znają już i kojarzą. Zobacz do Ez. 9:1-11. Pieczęcie na czołach sług Boga mają zachować ich od sądu, jaki zostanie wylany na ziemię w ramach Dnia Pańskiego.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr maja 07, 2008 9:18 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 16, 2006 5:21 pm
Posty: 599
Henryk napisał(a):
Smok Wawelski napisał(a):
Isza już napisała, że to, kim sa 144 000, jest wcześniej wyjaśnione w tekście. Tutaj nie ma żadnej wielkiej filozofii.
Nie do końca bo tak naprawde jest różnica z plemionami wymienionymi w ST, a tymi które są podane w Apokalipsie.


A ja mam takie pytanie :)

Czy zestawienia plemion Izraelskich ze ST są takie same ?
Czy zestawienie z Apokalipsy różni się od tych ze ST, czy też może każde zestawienie różni się od innych?

_________________
... wiara, która jest czynna ... Gal. 5:6
Obrazek
"Nie dajcie złapać się w dogmat, którym jest życie koncepcjami myślenia innych ludzi"


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr maja 07, 2008 9:44 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
quster napisał(a):
Czy zestawienia plemion Izraelskich ze ST są takie same? Czy zestawienie z Apokalipsy różni się od tych ze ST, czy też może każde zestawienie różni się od innych?

Zestawienie "pierwotne" jest stałe i zawiera 12 synów Jakuba. Od momentu, gdy do plemion dziedziczących zostali włączeni synowie Józefa, czyli Efraim i Manasses, zestawienia są podawane w różnych konfiguracjach w kilku sytuacjach. Jeśli mowa o całym narodzie izraelskim, to suma zawsze wyniosi 12, niektóre imiona [czy też plemiona] czasem są stosowane zamiennie i niektóre są pomijane. Jan pomija Dana, a w miejsce Efraima wstawia Józefa [Obj. 7:8]. Mojżesz pomija Symeona [V Mojż. 33], Ezechiel w 48:1-28 podaje dokładne działy dziedzictwa wszystkich plemion z Manassesem i Efraimem w ziemi Kanaan Ery Mesjańskiej.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr maja 07, 2008 10:33 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 16, 2006 5:21 pm
Posty: 599
Smok Wawelski napisał(a):
quster napisał(a):
Czy zestawienia plemion Izraelskich ze ST są takie same? Czy zestawienie z Apokalipsy różni się od tych ze ST, czy też może każde zestawienie różni się od innych?

Zestawienie "pierwotne" jest stałe i zawiera 12 synów Jakuba. Od momentu, gdy do plemion dziedziczących zostali włączeni synowie Józefa, czyli Efraim i Manasses, zestawienia są podawane w różnych konfiguracjach w kilku sytuacjach. Jeśli mowa o całym narodzie izraelskim, to suma zawsze wyniosi 12, niektóre imiona [czy też plemiona] czasem są stosowane zamiennie i niektóre są pomijane. Jan pomija Dana, a w miejsce Efraima wstawia Józefa [Obj. 7:8]. Mojżesz pomija Symeona [V Mojż. 33], Ezechiel w 48:1-28 podaje dokładne działy dziedzictwa wszystkich plemion z Manassesem i Efraimem w ziemi Kanaan Ery Mesjańskiej.

No właśnie i z tego wypływa pewien oczywisty wniosek, że inne zestawienie w Apokalipsie niczego nie przesądza, bo gdyby w ST wszystkie byly jednakowe a tylko Apokalipsa by sie różniła, można by było wyciągać jakieś wnioski o inności tegoż zestawienia, a tak argument upada

_________________
... wiara, która jest czynna ... Gal. 5:6
Obrazek
"Nie dajcie złapać się w dogmat, którym jest życie koncepcjami myślenia innych ludzi"


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr maja 07, 2008 11:19 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 04, 2007 1:25 pm
Posty: 1505
Lokalizacja: Silesia
Z jakiegoś powodu Dan tam nie figuruje, ale czy jest to od razu jakiś "znak" - to byłabym ostrożna, bo we wskazywanych imiennie plemionach w innych miejscach ile zawsze jest plemion?
12 czy 13 (tak, jak było podczas wyprowadzenia z Egiptu)?
Przeszeregowanie, jakie by nie było zachowuje jakiś porządek, a Dan - jakaby jego rola nie była, został jednak zachowany na coś tutaj:

"Dan będzie sądził lud swój
jako jeden ze szczepów izraelskich;
17 będzie on jak wąż na drodze,
jak żmija jadowita na ścieżce,
kąsająca pęciny konia,
z którego jeździec spada na wznak.
18 Wybawienia twego czekam, o Panie!"
[Rodzaju 49:16-18]

Ja znalazłam tylko jedno miejsce, gdzie wymieniano 13 pokoleń: Liczb rozdział 2 (ale może jest gdzieś jeszcze takie wskazanie?). Tylko, że nawet wśród tego tekstu widać, że z każdej ze stron (jak kierunki świata) są po 3 plemiona, a w wersecie 17 czytamy:
"potem wyruszy Namiot Spotkania - obóz lewitów pośród innych namiotów" [Liczb 2:17].

Tak, że zawierało się to plemię lewitów pośród innych obozów. Wszyscy byli, ale jedno plemię zawierało się pomiędzy innymi - ja to na razie tak rozumiem. Miejsca wskazane przez Smoka, też jakoś jedno plemię zawsze opuszczają, co nie musi od razu znaczyć, że przestały istnieć.
Jest też pewna symbolika liczb, jaką posługują się Całe Pisma - może można to pod to zachowanie symboliki "podciągnąć"?

Jeszcze rozwinę myśl w pewnym kierunku.

Taki jest podział na "plemiona" w-g synów Jakuba:
1. Ruben 2. Symeon 3. Lewi 4. Juda 5. Issachar 6. Zebulon 7. Dan 8. Naftali 9. Gad 10. Aszer 11. Józef 12. Beniamin
- tutaj józef wprowadził na swoje miejsce dwa rody (Menassesa i Efraima)

A taki w-g podziału ziemi:
1. Ruben 2. Symeon 3. Juda 4. Issachar 5. Zebulon 6. Dan 7. Naftali 8. Gad 9. Aszer 10. Beniamin 11. Efraim (syn Józefa) 12. Manasses (syn Józefa)
- znowu 12 plemion (bo Lewici nie dziedziczyli ziemi!)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: 144
PostNapisane: Cz maja 08, 2008 7:13 am 
Offline

Dołączył(a): Pt kwi 20, 2007 2:03 pm
Posty: 114
Lokalizacja: Śląsk
a wersja,że Dan był prekursorem bałwanochwalstwa i dlatego chwilowo zniknął ze spisu?

_________________
Graża


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 29 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL