www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest N kwi 28, 2024 8:20 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 136 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lis 03, 2005 10:09 am 
Offline

Dołączył(a): Wt paź 18, 2005 6:29 pm
Posty: 818
Lokalizacja:
Powiedz mi gdzie mozna w piśmie znależć wskazówki dotyczące że człowiek jest złozony z ducha + duszy + ciała.

Np, wnętrze człowieka zaliczam do ciała, tak jak rozum czy uczucia, cos co sie skałada na utworzonego człowieka.

Co do zmartwychwstania ciała, to okej rozumiemy się tu, lecz to ma nadejść. Co w takim razie z Duchem, który ozywia ciało. Zanim uwierzyłem byłem martwy dla Boga. Myslałem wtedy że nie, a tu okazało się że byłem i nie mogę rozdzielić tu kwesti ciała i ducha, bo to stanowi całość składającą się na mnie. Jesli zaś będe rozdzielał Ducha, który jest niesmiertelny, to moge sugerować że i człowiek jest nieśmiertelny.

Pokazuję w ten sposób zależność życia człowieka, od Ducha, nawet jesli ktos nie wierzy. A ja wierząc tym bardziej uzależniam swoje zycie od tego który ma zycia nasze w rękach.

Gdy mowa jest o odnowieniu Ducha, to tez jest mowa o smierci tego starego człowieka którym byłem, a narodzeniem się nowego w Chrystusie.

A fakt, że czasem łacze to co może i nie jest widoczne wprost i wydaje się nielogiczne, z resztą także dla mnie, i też dość często jest to zbyt ogólnikowe i w zarysie, ale własnie dlatego chce rozmawiać i porównywać to co inni mówią i ja mówię.

To że pokazujesz podobieństwo, trójjedyności Boga, do trójzbudowania człowieka, to jakos mnie to podobieństwo nie przekonuje.

_________________
Jarek


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lis 03, 2005 10:20 am 
Offline

Dołączył(a): Cz paź 27, 2005 4:14 pm
Posty: 2
"..A sam Bóg pokoju niechaj was w zupełności poświęci, a cały duch wasz i dusza, i ciało niech będą zachowane bez nagany na przyjście Pana naszego, Jezusa Chrystusa" (1 Tes. 5, 23).


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lis 03, 2005 3:21 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 02, 2005 11:32 am
Posty: 434
Lokalizacja: Olkusz
Cytuj:
Powiedz mi gdzie mozna w piśmie znależć wskazówki dotyczące że człowiek jest złozony z ducha + duszy + ciała.Powiedz mi gdzie mozna w piśmie znależć wskazówki dotyczące że człowiek jest złozony z ducha + duszy + ciała.

Jak to gdzie? Biblia jest jedynym wiarygodnym źródłem.
No ładnie ci Klarysa odpowiedziała na pierwsze pytanie ale trzeba by przeczytać trochę więcej wersetów. :)
Jest też ten problem w Biblii że takie słowa jak: duch, dusza, wewnętrzny człowiek, serce są stosowane zamiennie, pojedynczo- osobno lub np, jako duch +dusza.
Np : słowo "duch" może być napisane w znaczeniu Ducha. Św. lub ducha człowieczego albo duch+dusza czyli wewnętrzny człowiek. Ponieważ w orginale nie ma dużych liter na określenie D. Św, a dusza jest niematerialna.
-duch człowieczy dający życie ciału(tchnienie) i objawiający się jako sumienie, bada człowieka a ożywiony przez D. Św, objawia się modlitwą językami...ma społeczność w człowieku zarówno z duszą jak i Duchem Św,... : 1Kor 2:11,Iz 26:9,29:4 Ps 146:4, Kaz 12:7, Zach 12:1, Job 10:12, 11:20, 12:10,14:10, 17:1, 32:8, Mal 2:15, Jak 2:26, Rz8:10, 12:11, IPtr 3:18,

-dusza - rozum, wola, uczucia, intelekt, emocje, samopoczucie, itd..:
Mt 10:28 Bw „I nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, ale duszy zabić nie mogą; bójcie się raczej tego, który może i duszę i ciało zniszczyć w piekle.”
Mk 12:30, Ps 119 :20, 25, Iz 26:9 , 1:14 Job 10:1, 30:25, Obj 6:9-10, 18:14,
Najlepiej wpisuj sobie takie hasła w Biblii internetowej i czytaj. Biblia sama uczy:
http://www.apologetyka.com/biblia/index ... &menu=seek
Cytuj:
Np, wnętrze człowieka zaliczam do ciała, tak jak rozum czy uczucia, cos co sie skałada na utworzonego człowieka

Jakoś dziwnie zaliczasz. To nie forum medyczne tylko biblijne. :) Dusza jest za sterami mózgu tak jak człowiek za sterami komputera.
Cytuj:
Gdy mowa jest o odnowieniu Ducha, to tez jest mowa o smierci tego starego człowieka którym byłem, a narodzeniem się nowego w Chrystusie.

Chrystus zadaje pytanie: "Co się narodziło z Ducha?
Czy nie wewnętrzny człowiek, duchowy czyli duch+dusza? Po co się narodził? Aby umrzeć z ciałem?
J 3:6-7 Bw „Co się narodziło z ciała, ciałem jest, a co się narodziło z Ducha, duchem jest.(7) Nie dziw się, że ci powiedziałem: Musicie się na nowo narodzić.”

Cytuj:
To że pokazujesz podobieństwo, trójjedyności Boga, do trójzbudowania człowieka, to jakos mnie to podobieństwo nie przekonuje.

No cóż. Nie czytałeś że człowiek został stworzony na obraz i podobieństwo
Boga(ów) - [Eloh(im)] ?

Przeczytaj wcześniejsze wpisy. :)


Ostatnio edytowano Cz lis 03, 2005 7:41 pm przez Marck5, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lis 03, 2005 7:28 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 02, 2005 11:32 am
Posty: 434
Lokalizacja: Olkusz
Wit. Tak przy okazji zapytam cię jak negujesz ten sztandarowy werset nt. nieśmiertelności duszy:
Mt 10:28 Bw „I nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, ale duszy zabić nie mogą; bójcie się raczej tego, który może i duszę i ciało zniszczyć w piekle.”


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lis 03, 2005 8:36 pm 
Offline

Dołączył(a): Wt paź 18, 2005 6:29 pm
Posty: 818
Lokalizacja:
I dziekuję, za wskazanie, Klaryski, jak i twój wpis, gdzie uzyważ zamienników i tak samo dodatkowo rozumiem duszę jako wnętrze człowieka.

Lecz dalej jest to dla mnie strona należąca do człowieka jako duszy także w szerszym jednak dla mnie pojęciu, dlatego tez nie rozrózniam duszy jako czegoś oderwanego od człowieka, tak jak Ducha Świetego, z którego człowiek ma czerpać by zyć.
Gdy ktos mówi o duszy to tak rozumiem jako o sobie, w całości. A że dalej można to dzielić i nazywac to owszem można. Spotkałem się dawno temu z jeszcze wiekszym podziałem gdzie rozrózniano Ducha, duszę i dech. Co może i jest prawdziwe jak wykazywała dana osoba, bo nigdy nie zajmowałem sie szczegółami, ale warto nadrobic zaległości, jesli oczywiście mam je nadrobić. I po tylu latach, niestety, już nic nie pamietam z tamtej rozmowy.



Napisałeś tak:
"Ciało nie wchodzi inaczej jak przez śmierć dlatego będzie zmartwychwstanie. Ok."
A dalej:
"Lecz my rozmawiamy o duszy, która przynajmniej, napewno od dzieła Chrystusa na krzyżu jest nieśmiertelna poza ciałem bo połączona jest z nieśmiertelnym duchem i karmi się słowami życia. Kto ma Syna ma życie a nie, będzie miał."

W całości rozumiem to tak, że człowiek ulega przemianie od wewnatrz, następnie ta przemiana zakończy sie także i nowym ciałem. Jesli uważasz że dobrze to rozumiem, to nie widzę problemu czy potrzeby z dodatkowym rozdzielaniem człowieka (co nie jest sprzeczne jesli się rozdziela) na smiertelne ciało i także duszę, bo dusza (wnętrze) dalej sama w sobie jest smiertelna jesli odwróci sie o Ducha Świetego, a kto sie odwróci? Nie wewnetrzny człowiek? Czy mógłbys teraz wskazać w pismie (biblii) fragmenty, które wskazuja na takie zgrożenie?

Ot i wszystko jesli moge tak nierzeczowo rzec, gwoli wyjasnienia tego co próbuje powiedziec tak jak umiem.

Ale trening czyni mistrza, to może jeszcze zechcesz ze mna pogadać, a nie odsyłac bym sie dokształcił z podsłuchiwania czyiś wpisów, które są cenne, lecz niezastapią bezpośredniej rozmowy, jak i studiowanie medycyny w niczym mi nie pomoże ;)

Ps wcale nie pisze że ten kto wierzy umrze, albo ten kto ma Syna, dopiero bedzie miał życie, tylko wskazuje na pewne zagrożenie (tak dodatkowo).

_________________
Jarek


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lis 04, 2005 9:44 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 02, 2005 11:32 am
Posty: 434
Lokalizacja: Olkusz
Cytuj:
na smiertelne ciało i także duszę, bo dusza (wnętrze) dalej sama w sobie jest smiertelna jesli odwróci sie o Ducha Świetego, .....

Właśnie nie ma pewności czy dusza nie odrodzona albo ta , która się odwróciła od Ducha Łaski umiera w sensie unicestwienia czy nieświadomości. W Bibli słowo śmierć znaczy odłączenie. A można odłączyć się od ciała albo Boga i mieć świadomość. Skoro "bogacz" rozmawiał z "Łazarzem", cierpiąc męki w ogniu. Więc jego dusza nie umarła w sensie nieświadomości. Ta sprawa nie jest wyraźnie przedstawiona w ST, bo te sprawy były zakryte do czasów ewangelii. Mówiono że ciało wraca do prochu a duch do Boga. Tymczasem nie wypowiadano się ściśle o duszy. Dopiero Jezus życie i nieśmiertelność na światło wywiódł przez ewangelię.

Poprosiłem cię o przeczytanie poprzednich wpisów aby nie trzeba było się powtarzać bo wszedłeś jakby pod koniec rozmowy o nieśmiertelności duszy.
Cytuj:
Czy mógłbys teraz wskazać w pismie (biblii) fragmenty, które wskazuja na takie zgrożenie?

To już inny temat. Może trzebaby założyć inny wątek. Myślę że je znasz.
Można D. św. mieszkającego w nas zasmucać do czasu aż będzie miał nas dość. Ale wiemy że Bóg ma wielką i niewyobrażalną miłość, cierpliwość i łaskę do nas. Nie taką jak my. Często jesteśmy zdziwieni że Bóg nam jeszcze dalej wybacza i znosi nas. Trudno tu wyznaczać granicę. Jak już D. Św nie przekonuje nas o grzechu to jest bardzo źle.
Mk 3:28-30 Bw „Zaprawdę powiadam wam: Wszystkie grzechy będą odpuszczone synom ludzkim, nawet bluźnierstwa, ilekroć by je wypowiedzieli.(29) Kto by jednak zbluźnił przeciwko Duchowi Świętemu, nie dostąpi odpuszczenia na wieki, ale będzie winien grzechu wiekuistego.(30) Bo mówili: Ma ducha nieczystego.”
Hbr 10:29 Bw "o ileż sroższej kary, sądzicie, godzien będzie ten, kto Syna Bożego podeptał i zbezcześcił krew przymierza, przez którą został uświęcony, i znieważył Ducha łaski!"


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lis 04, 2005 9:48 am 
Offline

Dołączył(a): Wt paź 18, 2005 6:29 pm
Posty: 818
Lokalizacja:
Tak dodatkowo, to czytałem też, dawno juz temu niestety to może i cos mylę, gdy Bóg uczynił człowieka, stworzył duszę żywiącą, a ciekawym tematem może być w jakim zakresie uczynił człowieka na wzór i podobieństwo. Bo na początku człowiek nie znał dobra i zła i w tym nie był taki jak Bóg, podobny. Tak samo jak nie uwazam Boga w trzech osobach jako jednego, lecz Ojciec jest wiekszy od Syna, a wszystko w Jednym Duchu Boga, to i każdy wierzący i będący w tym Duchu, może smiało powiedzieć że jest w Jednym Duchu, Chrystusowym.

Dlatego też nie rozumiem tego podobieństwa w tym zakresie, że Bóg składa sie z trzech jakby częsci składowych, skoro teraz Ojciec Synowi poddał wszystko oprócz siebie.

_________________
Jarek


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lis 04, 2005 10:01 am 
Offline

Dołączył(a): Wt paź 18, 2005 6:29 pm
Posty: 818
Lokalizacja:
"Właśnie nie ma pewności czy dusza nie odrodzona albo ta , która się odwróciła od Ducha Łaski umiera w sensie unicestwienia czy nieświadomości."

Jam mam tą pewność, że dusza (człowiek;) nieodrodzona, ale wierząca że Jezus jest Mesjaszem, ma mozliowość przyjęcia łaski, nawet po smierci, choćby w słowach "a chocby i umarł, lecz wierzy we mnie, będzie zył". Tak samo jak pewność że ten który raz przyjał Łaskę, a odrzuci, ten juz na łaske nie może liczyć.

To pokazuje że zarówno człowiek wewnetrzny, idzie przez śmierć na krzyżu do zywota, lepiej jak jeszcze za tego zycia, tak i ciało w kolejności wpierw na krzyż przez śmierć, aby otrzymac (nastało) nowe ciało.

Owszem wiele watków i tematów sie otwiera, ale zawsze tak jest jesli jedno z drugim ma sie łączyć, a nie w rozdzieleniu samo w sobie uprawdziwia.

_________________
Jarek


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lis 04, 2005 10:46 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 02, 2005 11:32 am
Posty: 434
Lokalizacja: Olkusz
Jarek napisał(a):
Tak dodatkowo, to czytałem też, dawno juz temu niestety to może i cos mylę, gdy Bóg uczynił człowieka, stworzył duszę żywiącą,

Żywiącą czy istotą żyjącą ? Różne są tłumaczenia i interpretacje. Przydałby się bezstronny Hebrajczyk.
A jesli nawet żywiącą to czym? Itd...
Nie ma co opierać się na tak niejasnych i pradawnych wersetach.

(Nie pogadamy bo wybywam na 2 dni) Nara.
Ps.

Cytuj:
Tak samo jak nie uwazam Boga w trzech osobach jako jednego, lecz Ojciec jest wiekszy od Syna,

Na czym się opierasz?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lis 04, 2005 10:52 am 
Offline

Dołączył(a): Wt paź 18, 2005 6:29 pm
Posty: 818
Lokalizacja:
Na słowach samego Jezusa, gdy mówi że Ojciec jest wiekszy niz ja.

a do poprzedniego uważam bez względu na tłumaczenie, że człowiek jest istotą żywiącą, to przeciez jest widoczne w kwesti ciała jak i ducha. Tak i z tego powodu, jak i w tym co wczesniej napisałes że to co ukryte, zostało ukazane. Jesli więc ukryte, nie znaczy ze nie było, ale nie było jedynie dla nas jako ludzi widoczne.

To miłego wybycia. Ja sie dalej "ponudzę" przy kompie, ale nie tylko, na szczęscie. hehehe.

_________________
Jarek


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lis 07, 2005 8:52 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 02, 2005 11:32 am
Posty: 434
Lokalizacja: Olkusz
Jarek napisał(a):
Na słowach samego Jezusa, gdy mówi że Ojciec jest wiekszy niz ja.

Tendencyjna ta twoja odpowiedź jak Ś J. Nie bierzesz pod uwagę tego że Jezus mówił to gdy wyszedł z Postaci Boga i stał się sługą. A sługa nie może inaczej powiedzieć. Flp 2:6... Będąc w postaci Boga , był równy Bogu. Ale to należy do innego wątku na tym forum.
Cytuj:
uważam bez względu na tłumaczenie, że człowiek jest istotą żywiącą, to przeciez jest widoczne w kwesti ciała jak i ducha.

Jeśli chodzi o duszę to nie bardzo a tylko w jednym tłumaczeniu ktoś coś takiego wymyślił.
Cytuj:
Tak i z tego powodu, jak i w tym co wczesniej napisałes że to co ukryte, zostało ukazane. Jesli więc ukryte, nie znaczy ze nie było, ale nie było jedynie dla nas jako ludzi widoczne.

Mogło się coś zmienić przy dziele Jezusa na krzyżu. (Ef 4:8...)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lis 07, 2005 9:52 am 
Offline

Dołączył(a): Wt paź 18, 2005 6:29 pm
Posty: 818
Lokalizacja:
:) druga tendencyjna wypowiedź jest taka że Ojciec położył wszystko pod stopy Syna, oprócz siebie. Mysle ze to tez jest ciekawe do tych rozważań.

"Jeśli chodzi o duszę to nie bardzo a tylko w jednym tłumaczeniu ktoś coś takiego wymyślił."

Jesli któres tłumaczenie nie pasuje do innych, to albo jest niedobre, albo rozumienie wszystkich tłumaczeń jest niedobre.

Tak samo jak mogę powiedzieć że chrzci sie w Imię Jezusa, bowiem w nim jest Pełnia i wszystko i jest to jednoznaczne dla mnie z chrztem w Imię Ojca, Syna i Ducha Świetego.

Po za tym, sam wskazujesz na pokarm w swoich wypowiedzach, czyzby więc pokarm sobie a to że człowiek sobie i nie jest zależny od pokarmu?
Tak i te dary do tego należą, co więc zrobi Bóg z tym kto przyjął dar, a nastepnie odrzuci?
Na to jedynie wskazuję Marck, a nie na pewność z uwagi na Boga.
Czemu? Bo jesli ta pewnośc będzie ze mnie a nie z tej pewności od Boga, to wskazuje tylko o tym że albo jeszcze nie przyjałem Boga do serca, albo własnie jestem na drodze odrzucenia Jego i w tedy słowa Pawła że dziwi się ze niektórzy odstąpili od Pana, poznając Jego dobrotliwość mogą z czasem i mnie dotyczyć.

_________________
Jarek


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lis 07, 2005 10:33 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 02, 2005 11:32 am
Posty: 434
Lokalizacja: Olkusz
Jarek napisał(a):
:) druga tendencyjna wypowiedź jest taka że Ojciec położył wszystko pod stopy Syna, oprócz siebie. Mysle ze to tez jest ciekawe do tych rozważań.

Raczej druga jest taka że Jezus w postaci sługi pozostaje na wieczność i nie wraca do postaci Boga.
Cytuj:
Po za tym, sam wskazujesz na pokarm w swoich wypowiedzach, czyzby więc pokarm sobie a to że człowiek sobie i nie jest zależny od pokarmu?

Dusza raczej nie. Może jeść ale nie musi jeść aby żyć. Musi jedynie teraz jeść słowo Boże aby żyć dla Boga i mieć wiarę. Nie traci jednak świadomości i istnienia gdy nie je.
Cytuj:
Bo jesli ta pewnośc będzie ze mnie a nie z tej pewności od Boga,

Śliski temat. Wielu myśląc że mają pewność od Boga popadło w herezję.

Podając (Ef 4:8...) chciałem tylko podkreślić że mogło się coś zmienić w stanie dusz po śmierci gdy Pan zstąpił do podziemi.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lis 07, 2005 11:04 am 
Offline

Dołączył(a): Wt paź 18, 2005 6:29 pm
Posty: 818
Lokalizacja:
To nastepna
teraz ty Ojcze mnie uwielbij, tak ja ciebie uwielbiłem.

Jesli uwazasz Syna, za Ojca, to owszem nie wróciłby z postaci sługi, ale dalej był pod ta postacią, jednak Ojciec w poprzednim dał mu tron, chwałę jak i panowanie. Więc przestał być sługą, a został ukoronowany, nawet słowami Samego Ojca, gdy powiedział do tłumu: to Syn mój umiłowany, jego słuchajcie. Bo i te słowa to zapowiadają.

Co do zaś pokarmu to nie rozumiem, gdy z jednej strony twierzdisz że:

"Musi jedynie teraz jeść słowo Boże aby żyć dla Boga.." , a w drugim że człowiek nie zalezy od pokarmu, ten duchowy, nowy, odrodzony.

_________________
Jarek


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lis 07, 2005 10:33 pm 
Offline

Dołączył(a): Wt paź 18, 2005 6:29 pm
Posty: 818
Lokalizacja:
myslę że problemem zasadniczym w tej rozmowie co do niesmiertelności duszy, jest nie to czy jest śmiertelna czy nie, ale problem nierozumienia śmierci, która z naszego punktu widzenia (ziemskiego ze sie tak wyraże)jest czymś co dotyczy samego odejścia z tego świata, a przecież dla Boga ludzie którzy odeszli nie sa martwi i w mocy wszystko utrzymuje na dzień sądu i dopiero wtedy nadejdzie smierc ta prawdziwa, w ogniu nieugaszonym, także i sama pierwszą śmierć to spotka.

Tak samo jak głosił w podziemiach, jest wzmianka o tych w niebie oczekujacych na dzień końca, az liczba wspóbraci sie dopełni. co dalej nie znaczy że dusza jest niesmiertelna ale ze jest we władzy tego w którym jest Moc, Chwała i Panowanie.

_________________
Jarek


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 136 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 92 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL