www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest Pn maja 27, 2024 11:27 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 111 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: Pn mar 31, 2008 11:57 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Syn Marnotrawny napisał(a):
Czy fakt literalnego będź nie odczytywania apokalipsy ma większe znaczenie dla głoszenia Ewangelii o zbawieiu?

Ewangelia mówi o nie tylko zbawieniu, ale także o Królestwie Bożym [Mat. 4:23; 8:11; 13:43 i inne]. Apokalipsa jest rozwinięciem tego, co zostało napisane u proroków, a także odsłonięciem tego, co dla nich zostało zapieczętowane [Dan. 12:9 por. Ap. 22:10]. W samej Apokalipsie jest ok. 500 odniesień do Pism Starego Przymierza mówiących o Królestwie Bożym w Erze Mesjańskiej. Jeśli pytasz, czy można być zbawionym bez znajomości poprawnej interpretacji Apokalipsy, to odpowiedź brzmi "tak". Jeśli natomiast pytasz, czy można być poprawnie pouczonym o Królestwie Bożym bez poprawnej znajomości Apokalipsy i całego Pisma, którego ona jest integralną częścią, to odpowiedź brzmi "nie". W dodatku sama Apokalipsa powiada:

"Błogosławiony ten, który czyta, i ci, którzy słuchają słów proroctwa i zachowują to, co w nim jest napisane; czas bowiem jest bliski" [1:3]

Henryk napisał(a):
Apokalipsa jest duchowym lustrem Twojego & Mojego wzrostu duchowego w Panu naszym Jezusie Chrystusie. Dlatego byłbym ostrożny w redagowaniu takiego wniosku. Trudno coś głosić jeżeli ktoś nie czuje się Zwycięzcą a to dopiero początek Rzeczy, aby zakosztować Królestwa Bożego.

:shock: Zwycięzcą? Królestwo Boże jest tam, gdzie jest PRAWDZIWY JEZUS. Zwyciężyć można jedynie przez krew Baranka [Obj. 12:11], który został poznany wcześniej przed założeniem fundamentów świata [I Piotra 1:20 interlinia] i który zstąpił z nieba [Jan 3:13 in.]. Jak można być zwycięzcą wierząc w jakiegoś innego "Baranka", który nie istniał przed stworzeniem świata i nie zstąpił z nieba?

Axanna napisał(a):
Henryku, muszę ze wstydem przyznać, że nie zrozumiałam nic z tego co napisałeś. Wytłumacz, proszę, co to znaczy, że Apokalipsa jest lustrem wzrostu duchowego?

Axanno, poczytaj inne wpisy Henryka - szczególnie te z wątku o Jezusie jako JHWH. Wtedy zniknie Twój wstyd, bo brak zrozumienia tego, co on pisze, jest dosyć powszechny. Na mój gust te wszystkie wzniosłe słowa to po prostu "uduchowiony parawan" zasłaniający herezję.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pn mar 31, 2008 12:17 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 10, 2006 11:47 am
Posty: 1007
Lokalizacja: Kielce
Smok Wawelski napisał(a):
Syn Marnotrawny napisał(a):
Czy fakt literalnego będź nie odczytywania apokalipsy ma większe znaczenie dla głoszenia Ewangelii o zbawieiu?

Ewangelia mówi o nie tylko zbawieniu, ale także o Królestwie Bożym [Mat. 4:23; 8:11; 13:43 i inne].


Ale czy królestwo boże to nie jest życie Boże w człowieku? Czy ono nie jest po nawróceniu? Czy to nie owa drogocenna perła? Czy królestwo nie jest pomiędzy braćmi w chrystusie?

Takie moje uwagi. Gdy Łukasz pisze : Lk 9:2 BT "I wysłał ich, aby głosili królestwo Boże i uzdrawiali chorych." To czy chodzi o to, aby głosili kerygme czy raczej tysiącletnie królowanie?

Pozdrawiam

_________________
Bóg stworzył ludzi, Samuel Colt uczynił ich równymi.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pn mar 31, 2008 12:28 pm 
Offline

Dołączył(a): Śr mar 19, 2008 1:54 pm
Posty: 829
Dzięki, Smoku :)
Ale jakoś szkoda mi czasu na czytanie innych wpisów Henryka, gdyż wystarczy mi to co mam tutaj. Jeżeli inne są takie same, to naprawdę wole poczytać ciekawsze rzeczy, których tutaj nie brakuje, zamiast zachodzić w głowę nad podobną 'abrakadabrą'.
Gdybym usłyszałam taką "ewangelie" przed nawróceniem, to bym wybrała bezmyślne połykanie opłatków, porzuciwszy wszelakie zapędy do prób zrozumienia, o co w tym wszystkim chodzi - miałabym wtedy na zbawienie tyle samo szans, co słuchając Henryka... za to ile wysiłku bym oszczędziła... zaczynam rozumieć tych biednych katolików, gdyż mają pewnie głoszone w podobnym stylu - że nikt nie ma zielonego pojęcia o co chodzi. :?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pn mar 31, 2008 1:19 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Syn Marnotrawny napisał(a):
Smok Wawelski napisał(a):
Syn Marnotrawny napisał(a):
Czy fakt literalnego będź nie odczytywania apokalipsy ma większe znaczenie dla głoszenia Ewangelii o zbawieiu?

Ewangelia mówi o nie tylko zbawieniu, ale także o Królestwie Bożym [Mat. 4:23; 8:11; 13:43 i inne].

Ale czy królestwo boże to nie jest życie Boże w człowieku? Czy ono nie jest po nawróceniu? Czy to nie owa drogocenna perła? Czy królestwo nie jest pomiędzy braćmi w chrystusie?

Królestwo Boże w sensie duchowym to jest stan, w którym Chrystus panuje w naszym życiu, a przejawia się to pokojem, sprawiedliwością i radością w Duchu Świętym [Rzym. 14:17]. Ale to nie wszystko. Królestwo Boże ma przyjść na ziemię w przyszłości jako widzialna rzeczywistość:

"A powiadam wam, że wielu przybędzie ze wschodu i zachodu, i zasiądą do stołu z Abrahamem i z Izaakiem, i z Jakubem w Królestwie Niebios" [Mat. 8:11]

Królestwo Boże czyli Królestwo Niebios będzie Królestwem Mesjasza na ziemi:

"A Ja przekazuję wam Królestwo, jak i mnie Ojciec mój przekazał, abyście jedli i pili przy stole moim w Królestwie moim, i zasiadali na tronach, sądząc dwanaście plemion Izraela" [Łuk. 22:29-30]

Zatem z jednej strony Królestwo nie przychodzi dostrzegalnie i jest już teraz, ponieważ jest rzeczywistością duchową na ziemi związaną z obecnością Chrystusa w wierzących poprzez Ducha Świętego:

"Zapytany zaś przez faryzeuszów, kiedy przyjdzie Królestwo Boże, odpowiedział im i rzekł: Królestwo Boże nie przychodzi dostrzegalnie, ani nie będą mówić: Oto tutaj jest, albo: Tam; oto bowiem Królestwo Boże jest pośród was" [Łuk. 17:20-21]

Z drugiej strony, Mesjasz przyjdzie, aby królować w ciele przez 1000 lat Ery Mesjańskiej:

"I wtedy ukaże się na niebie znak Syna Człowieczego, i wtedy biadać będą wszystkie plemiona ziemi, i ujrzą Syna Człowieczego, przychodzącego na obłokach nieba z wielką mocą i chwałą, i pośle aniołów swoich z wielką trąbą, i zgromadzą wybranych jego z czterech stron świata z jednego krańca nieba aż po drugi" [Mat. 24:30-31]

"Błogosławiony i święty ten, który ma udział w pierwszym zmartwychwstaniu; nad nimi druga śmierć nie ma mocy, lecz będą kapłanami Boga i Chrystusa i panować z nim będą przez tysiąc lat" [Obj. 20:6]

"I stanie się w dniach ostatecznych, że góra ze świątynią Pana będzie stać mocno jako najwyższa z gór i będzie wyniesiona ponad pagórki, a ludy tłumnie będą do niej zdążać. I pójdzie wiele narodów, mówiąc: Pójdźmy w pielgrzymce na górę Pana i do świątyni Boga Jakuba, i będzie nas uczył swoich dróg, abyśmy mogli chodzić jego ścieżkami, gdyż z Syjonu wyjdzie zakon i słowo Pana z Jeruzalemu! Wtedy rozsądzać będzie liczne ludy i rozstrzygać sprawy wielu narodów. I przekują swoje miecze na lemiesze, a swoje włócznie na sierpy. Żaden naród nie podniesie miecza przeciwko drugiemu narodowi i nie będą się już uczyć sztuki wojennej. I będzie siedział każdy pod swoim szczepem winnym i pod drzewem figowym, i nikt nie będzie szerzył popłochu. Zaiste, usta Pana Zastępów to powiedziały. Niech wszystkie ludy, każdy z nich postępuje w imieniu swojego boga, lecz my będziemy postępowali w imieniu Pana, naszego Boga, po wiek wieków. W owym dniu, mówi Pan, zbiorę chromych, zgromadzę to, co rozproszone, i tych, których utrapiłem. Z tego, co chrome, stworzę resztkę, a z tego, co rozproszone, potężny naród; a Pan będzie nad nimi królował na górze Syjon, odtąd aż na wieki" [Mich. 4:1-7]

"I będzie Pan królem całej ziemi. W owym dniu Pan będzie jedyny i jedyne będzie jego imię. Cały kraj będzie przemieniony w równinę, od Geby aż do Rimmonu na południu. Lecz Jeruzalem będzie leżeć wysoko i pozostanie na swoim miejscu od Bramy Beniamina aż do Bramy Narożnej i od wieży Chananela aż do tłoczni królewskich. Tam będą mieszkali, bo nie będzie już klątwy. Jeruzalem będzie żyć bezpiecznie" [Zach. 14:9-11]

Syn napisał(a):
Takie moje uwagi. Gdy Łukasz pisze : Lk 9:2 BT "I wysłał ich, aby głosili królestwo Boże i uzdrawiali chorych." To czy chodzi o to, aby głosili kerygme czy raczej tysiącletnie królowanie?

Wtedy mieli głosić Królestwo Boże, które nie przychodzi dostrzegalnie, choć sami czekali na odrodzenie Izraela w widzialnym Królestwie Bożym, zapowiedziane przez proroków:

"A spożywając z nimi posiłek, nakazał im: Nie oddalajcie się z Jerozolimy, lecz oczekujcie obietnicy Ojca, o której słyszeliście ode mnie; Jan bowiem chrzcił wodą, ale wy po niewielu dniach będziecie ochrzczeni Duchem Świętym. Gdy oni tedy się zeszli, pytali go, mówiąc: Panie, czy w tym czasie odbudujesz królestwo Izraelowi? Rzekł do nich: Nie wasza to rzecz znać czasy i chwile, które Ojciec w mocy swojej ustanowił, ale weźmiecie moc Ducha Świętego, kiedy zstąpi na was, i będziecie mi świadkami w Jerozolimie i w całej Judei, i w Samarii, i aż po krańce ziemi" [Dz. Ap. 1:4-8]


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: N kwi 13, 2008 11:32 am 
Offline

Dołączył(a): N gru 30, 2007 1:33 pm
Posty: 37
Cytuj:
ani_isza:
oraz, wskaż miejsca, gdzie uczniowie się tym zgorszyli


Ewangelia wg św. Jana 6 rozdział
"56 Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije, trwa we Mnie, a Ja w nim.
61 Jezus jednak świadom tego, że uczniowie Jego na to szemrali, rzekł do nich: «To was gorszy?"
66 Odtąd wielu uczniów Jego się wycofało i już z Nim nie chodziło.
67 Rzekł więc Jezus do Dwunastu: «Czyż i wy chcecie odejść?» "

Znamienne, że nastapiło to po rozmnożeniu chleba, biblijne słowa nt. Eucharystii są podawane w czasie Mszy św.

Cytuj:
no to wskaż w Piśmie, gdzie Jezus złamał wiele przykazań


Złamał, rabini dzisiiaj i wtedy twierdzą, że Jezus nie mógł chodzic po polu i zrywac zboża ze swoimi Ucziami.
"Oto powiadam wam: Tu jest coś większego niż świątynia. " [czyli Bóg !!!!! - mój przypis] Mt 12, 6
I dlatego, że jest Mesjaszem Jezus to robił, bo jako człowiek - zgrzeszyłby.

Co do reszty - nie zauważyłaś że napisałem moje twierdzenia w cudzysłowie ? :) Idzie o to, że żydzi musielby uznac że Jezus jest Mesjaszem - wtedy w ich oczach by nie zgrzeszył, nie uznając tego "zgrzeszył".

-----------------
Cytuj:
Smok:
KONKRETY. Nazwy ksiąg, autorzy. Proszę o KOMPLETNY ZESTAW, a nie o miganie się od odpowiedzi.

Tutaj masz Ojców Kścioła, możesz ich wyczytac:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Ojcowie_Ko%C5%9Bcio%C5%82a

Cytuj:
Duch katolicyzmu doprowadził do konieczności Reformacji

Generalnie istotą Kościoła - i to od czasów stworzenia świata jest permanentny kryzys. Przecie "listy Apostołów" to ciąłe napominania i ochrzan.
Co do "wilków w owczych skórach" też - wspominając chociażby Judasza, czy zapierającego się Piotra.

Cytuj:
Proszę o dowód BIBLIJNY na istnienie "sukcesji apostolskiej" w rozumieniu katolickim.


Aleście się uparli z Biblią, w roku 110 nie istniała Biblia - istnieli chrześcijanie, i to w 80-90% niepiśmienni :lol:
Co do dowodu to jest tutaj:
"Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.
Uczcie je zachowywać wszystko, co wam przykazałem. A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata"
Mt 28, 19-20

Jeśli Jezus jest przez "WSZYSTKIE DNI" to oznacza, że:
1. Apostołowie są nieśmiertelni.
2. Jezus mówi to do Aposotłów jako całości trwającej przez "wszystkie dni".

A sposób "wyboru" apostołów kolejnych mamy w NT:
"15 Wtedy Piotr w obecności braci, a zebrało się razem około stu dwudziestu osób, tak przemówił: [....]
25 by zajął miejsce w tym posługiwaniu i w apostolstwie, któremu sprzeniewierzył się Judasz, aby pójść swoją drogą».
26 I dali im losy, a los padł na Macieja. I został dołączony do jedenastu apostołów. "
Dz 1

Piotr ZADECYDOWAŁ w jai sposób wybrac kolejnego Apostoła.

Cytuj:
Ojcowie przednicejscy wierzyli w literalne Tysiącletnie Królestwo na Ziemi czyli w nadejście Ery Mesjańskiej.


A co z 144.000 :?:
Nie wiem czy istnieje 1000 letnie Królestwo, i jak ma byc pojmowane, jednak są liczby które mają rangę symbolu.
Generalnie Apokalipsa jest tak skonstruowana, że jest jedną wielką zagadką.

_________________
http://www.catholicscomehome.org/


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: N kwi 13, 2008 1:48 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
bimek napisał(a):
Smok napisał(a):
KONKRETY. Nazwy ksiąg, autorzy. Proszę o KOMPLETNY ZESTAW, a nie o miganie się od odpowiedzi.

Tutaj masz Ojców Kścioła, możesz ich wyczytac:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Ojcowie_Ko%C5%9Bcio%C5%82a

Bimek, PROSIŁEM O ZESTAW KSIĄG TWORZĄCYCH "TRADYCJĘ". Nie o zestaw "Ojców". W podanym linku nie ma takiego zestawu, o jaki prosiłem. Nie wykręcaj się sianem. Osobna sprawa: Który katolik rzymski jest w stanie sprawdzić zgodność chociaż części "Tradycji" z nauką Biblii? Sprawdziłeś?

bimek napisał(a):
Smok napisał(a):
]Duch katolicyzmu doprowadził do konieczności Reformacji

Generalnie istotą Kościoła - i to od czasów stworzenia świata jest permanentny kryzys. Przecie "listy Apostołów" to ciąłe napominania i ochrzan. Co do "wilków w owczych skórach" też - wspominając chociażby Judasza, czy zapierającego się Piotra.

Judasz nie doczekał Pięćdziesiątnicy, a Piotr nie wprowadzał do nauczania apostolskiego ani dogmatów ani innych elementów sprzecznych z resztą Pisma. "Permanentny ochrzan" był skierowany do członków konkretnych kościołów, ale apostołowie prowadzili życie godne Ewangelii i byli wzorem dla wierzących jako naśladowcy Chrystusa [I Kor. 11:1], choć oczywiście zdarzały im się upadki - tymczasem ich tak zwani "następcy" żyli w bardzo wielu przypadkach gorzej od pogan. Byli mordercami, cudzołożnikami, bałwochwalcami, jeden został potępiony przez sobór jako heretyk, a kilku z nich dostąpiło "sukcesji" w wyniku intryg rzymskich prostytutek. Jeden zginął zamordowany przez zazdrownego męża zastany w łóżku z jego żoną.

bimek napisał(a):
Smok napisał(a):
Proszę o dowód BIBLIJNY na istnienie "sukcesji apostolskiej" w rozumieniu katolickim.

Aleście się uparli z Biblią, w roku 110 nie istniała Biblia - istnieli chrześcijanie, i to w 80-90% niepiśmienni :lol: Co do dowodu to jest tutaj:
"Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.
Uczcie je zachowywać wszystko, co wam przykazałem. A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata"
Mt 28, 19-20

Jeśli Jezus jest przez "WSZYSTKIE DNI" to oznacza, że:
1. Apostołowie są nieśmiertelni.
2. Jezus mówi to do Aposotłów jako całości trwającej przez "wszystkie dni".

Gdyby jakakolwiek "sukcesja apostolska" miała zaistnieć, Jezus wyraźnie by o tym powiedział, albo napisaliby to apostołowie, albo sami wyznaczyliby specjalnych "sukcesorów" i nazwaliby ich papieżami. Nic takiego nie miało miejsca. Tymczaem w słowach cytowanych przez Ciebie nie ma nic, co wskazywałoby na sukcesję w rozumieniu katolickim. Jeśli słowa "idźcie i głoście" miałyby oznaczać sukcesję tak jak to sugerujesz, to w takim razie głoszenie ewangelii byłoby nakazane WYŁĄCZNIE "sukcesorom" apostołów [czyli "papieżom"], a nie wszystkim uczniom. Słowa Jezusa są po prostu skierowane do wszystkich uczniów wszystkich czasów. Uczniowie mają czynić następnych uczniów.

bimek napisał(a):
A sposób "wyboru" apostołów kolejnych mamy w NT: "Wtedy Piotr w obecności braci, a zebrało się razem około stu dwudziestu osób, tak przemówił: [....] by zajął miejsce w tym posługiwaniu i w apostolstwie, któremu sprzeniewierzył się Judasz, aby pójść swoją drogą». I dali im losy, a los padł na Macieja. I został dołączony do jedenastu apostołów. " Dz 1

Piotr ZADECYDOWAŁ w jai sposób wybrac kolejnego Apostoła.

Przepraszam, ale to jest ściema. Kolejny apostoł miał zająć miejsce Judasza, ale NIE MIAŁ BYĆ SUKCESOREM APOSTOŁÓW po ich śmierci. Dlatego ten tekst nie ma żadnego związku z "sukcesją apostolską". A Piotr nie zadecydował, tylko przypomniał Pismo [Dz. Ap. 1:20 por. Ps. 109:8], które jako jedyne jest źródłem objawienia.

bimek napisał(a):
Smok napisał(a):
Ojcowie przednicejscy wierzyli w literalne Tysiącletnie Królestwo na Ziemi czyli w nadejście Ery Mesjańskiej.

A co z 144.000 :?: Nie wiem czy istnieje 1000 letnie Królestwo, i jak ma byc pojmowane, jednak są liczby które mają rangę symbolu.
Generalnie Apokalipsa jest tak skonstruowana, że jest jedną wielką zagadką.

Dlatego uciekasz od tematu? W tym momencie naszej dyskusji istotą sprawy jest fakt, że TRADYCJA JEST WEWNĘTRZNIE SPRZECZNA nawet w tym fragmencie, jaki znamy. Albo prawdę mówi Augustyn, albo Ireneusz, Polikarp, Justyn czy Papiasz. Jeśli przyznajesz rację Augustynowi symbolizując 1000 lat i uciekając w "krzaki zagadki", to przyznajesz rację tym, którzy oskarżają najwcześniejszych Ojców i bezpośrednich uczniów apostolskich o herezję "chiliazmu". Tak czy inaczej, "Tradycja" nie może być źródłem objawienia. Temat 144 000 jest omawiany w innym wątku.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 111 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL